Maroko: Do podpůrného fondu jdou miliardy dirhamů

K africkým zemím, jež jsou více zasažené koronavirem, patří Maroko, které má úzké obchodní i turistické vazby se Španělskem a dalšími zeměmi Evropy. Maroko ruší veškeré akce a veletrhy s masovou účastí, zavřelo školy, univerzity, restaurace, kavárny, posilovny a kadeřnictví.

Ve středu 1.4. ministerstvo zdravotnictví oznámilo registraci 21 nových potvrzených případů viru covid-19, čímž se celkový počet nakažených lidí v Maroku zvýšil na 638. Na nemoc zemřelo do konce března 36 lidí.

Premiér Saad al-Din al-Othmani prozradil, že počet pracovníků a zaměstnanců zapojených do Národního fondu sociálního pojištění, kteří přišli o práci, se blíží 600 000. Činnost částečně nebo úplně pozastavily desítky tisíc podnikatelských subjektů.

Pomoc pro zaměstnance i podnikatele

To nastává v době, kdy se Národní fond sociálního zabezpečení chystá vyplácet kompenzace, financované z fondu pro správu pandemie covid-19. Každý registrovaný pracovník by měl dostat za březen 1000 dirhamů.

Paralelně s tím vláda zkoumá poskytování náhrad postiženým lidem, kteří mají svobodná povolání.

To vše má být financováno z fondu pro správu pandemie, do kterého bylo do dubna darováno téměř 30 miliard dirhamů (k 10 miliardám dirhamů ze státního rozpočtu).

  • Ministerstvo hospodářství a financí oznámilo vytvoření nového záručního mechanismu pod názvem „kyslíková záruka“ (oxygen guarantee), jehož cílem je zmírnit dopady krize na marocké firmy. 

Cílem nového mechanismu je umožnit marockým podnikům, kterým kvůli nízké aktivitě klesají zisky, získat mimořádné zdroje financování.

V Maroku jsou přísné kontroly na letištích, jsou omezovány nebo rušeny lety z Evropy, zakázáno je kotvení výletních lodí. Veřejná doprava ještě funguje, stejně tak jsou otevřené obchody, i když některé hlásí snížené množství zásob vzhledem k masivnímu nakupování v posledních dnech.

Tamer El-Sibai, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Casablance

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Casablanca

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem