V Gruzii platí zákaz vstupu cizinců, repatriace běží

K 8. dubnu bylo v Gruzii 195 případů výskytu koronaviru covid-19, v karanténě se nacházelo více než 4735 lidí a 383 hospitalizováno v nemocnici. Gruzie o víkendu zaznamenala první dvě oběti koronaviru – zemřely dvě pacientky ve věku 79 a 81 let na komplikace spojené se zápalem plic a jiných onemocnění.

Uzavřené a v karanténě jsou i nadále okresy na východě Gruzie – Marneuli a Bolnisi. Nově k nim přibyl okres Lentechi v regionu Rača-Lečchumi a Kvemo Svaneti na západě Gruzie – obyvatelům jsou dovoleny polní práce, kromě nich jen nutné nákupy a návštěva lékaře. Okres je, stejně jako okresy Bolnisi a Marneuli, neprodyšně uzavřen armádou a policií.

Do vlasti se přes Katar navrátilo 79 gruzínských studentů, kteří studovali na amerických středních školách. Polský velvyslanec předal Krizovému štábu ministerstva vnitra humanitární pomoc – 500 litrů dezinfekce, 22 rozstřikovačů a 3 generátory tepla pro nemocniční stany. Hodnota pomoci nebyla publikována, cena mobilních generátorů tepla se ale pohybuje kolem dvou tisíc dolarů. 

Gruzínský občan, který zemřel ve Štrasburku, se stal šestou gruzínskou obětí covid-19 v zahraničí (1 v USA a 4 ve Španělsku).

Přísná opatření trvají

V celé zemi stále platí zákaz vycházení od 21:00 do 6:00. Dle pozorování ZÚ Tbilisi je tento zákaz dodržován, stejně tak jsou dodržována omezení v maloobchodě (přístup omezeného počtu osob do prodejen, rozestupy mezi nakupujícími). Významně vzrostl počet lidí používajících roušky. Policie a armáda průběžně situaci sleduje, na okrajích velkých měst (Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Rustavi, Zugdidi, Poti, Gori) zřídila kontrolní stanoviště a pokutuje porušení pravidel nouzového stavu.

Gruzie se obrátila na NATO Disaster Response Center (EADRCC) s žádostí o pomoc při vybavení 100 polních zdravotnických stanovišť. Konkrétně požaduje 100 mobilních kuchyní, 100 sad základního zdravotnického materiálu, 2500 polních lůžek, 100 generátorů, 100 lednic, 100 elektrických varných konvic.

Gruzínský premiér Giorgi Gacharia uspořádal videokonferenci se zástupci místních analytických a výzkumných organizací s cílem stanovit postupy v boji proti hospodářské krizi uprostřed pandemie koronaviru. Během videokonference byla zdůrazněna opatření, které provedla gruzínská vláda k minimalizaci hospodářských dopadů krize. Během konference účastníci diskutovali o post-krizové hospodářské politice země a také o tom, jak obnovit její konkurenceschopnost. Vláda již řadu dní slibuje ucelený program pokrizové obnovy, média přináší názory ekonomů i podnikatelských organizací včetně European Business Association nebo EU-Georgia Business Council. Příznačné je, že téměř všechny navrhované scénáře se upínají na roli české firmy Energo-Pro, největšího výrobce a distributora elektřiny v zemi a apelují na její zodpovědnost. Lze očekávat, že firma bude pod velkým tlakem a čekají ji nelehké časy.

V zemi nadále platí zákaz shromáždění více než deseti lidí. V Tbilisi město přistoupilo k opětovné dezinfekci vchodů do metra a autobusových zastávek.

Dle pozorování zastupitelského úřadu v Tbilisi je tento zákaz dodržován. „Stejně tak jsou dodržována omezení v maloobchodě, jako přístup omezeného počtu osob do prodejen, rozestupy mezi nakupujícími. Významně vzrostl počet lidí používajících roušky. Policie a armáda průběžně situaci sleduje a na okrajích velkých měst jako Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Rustavi, Zugdidi, Poti, Gori, kde jsou jejich kontrolní stanoviště,“ dodal Pavel Zelenka.

V zahraničí bylo dosud infikováno 35 Gruzínů, z toho jich 5 zemřelo. Z různých ohnisek nákazy ve světě  bylo zpět do vlasti repatriováno 5000 občanů Gruzie.

Repatriační lety se chystají i během dubna

MZV Gruzie zveřejnilo informaci o režimu nejbližších repatriačních letů z Tbilisi (jichž mohou případně využít i čeští občané) následovně:

  • Tbilisi – Berlin – Tbilisi dne 12. 4. 2020
  • Tbilisi – Amsterdam – Tbilisi dne 14. 4. 2020
  • Tbilisi – Paříž – Tbilisi dne 16. 4. 2020
  • Tbilisi – Tel Aviv – Tbilisi dne 18. 4. 2020
  • Tbilisi – Řím – Tbilisi dne 21. 4. 2020
  • Tbilisi – Barcelona – Tbilisi dne 24. 4. 2020
  • Tbilisi – Varšava – Tbilisi dne 27. 4. 2020

Muzea chystají virtuální prohlídky

Ministerstvo školství nově oznámilo, že druhé pololetí aktuálního školního roku pokračuje elektronickou formou a nebude se opakovat.

Ministerstvo školství dále oznámilo, že spustilo online prezentace filmů, koncertů a dalších kulturních představení. Muzea se rovněž chystají umožnit virtuální prohlídky, některá je již několik týdnů nabízejí.

Polní nemocnice v regionech

V regionech Marneuli a Bolnisi staví krizový management MV Gruzie polní nemocnice. Pohyb osob v oblasti je přísně redukován, místní mohou nakoupit potraviny, léky nebo navštívit lékaře.

Zásobování v oblasti je i nadále plynulé, žádné problémy v tomto směru hlášeny nejsou. Lékaři v Marneuli a Bolnisi zkontrolovali 35 000 osob s cílem zjištění případných symptomů onemocnění. Probíhá testování v zrychleném módu – týká se hlavně osob pohybujících se v riskantních místech, testováno bylo 100 jednotlivců.

Přísná pravidla pro klíčové firmy

Gruzínská vláda vláda ustanovila speciální režim, ve kterém pracují podniky důležité pro chod státu, jako jsou telekomunikace, banky, potravinářský průmysl, lékárny a podobně.

„Tyto podniky musejí dodržovat přísná pravidla v souladu s pravidly WHO.   Vláda připravuje souhrn opatření na podporu ekonomiky. Nyní monitoruje situaci,“ dodává Pavel Zelenka. Ministerstvo zemědělství Gruzie zakoupí 5000 tun cukru, 500 tun těstovin a 1,5 tuny slunečnicového oleje za přibližně 4,9 milionu amerických dolarů za účelem stabilizace trhu a zajištění zásobování obyvatelstva.  

Speciální komise složená ze zástupců ministerstva ekonomiky, inspekce práce a ministerstva zdravotnictví provádí kontroly podniků, zda splňují pravidla proti šíření koronaviru. Denně je kontrolováno přibližně 50 firem. Některé firmy, které nyní nemohou fungovat, budou moci po splnění přísných hygienických podmínek opět začít pracovat.

Na speciálně vytvořený fond Stop Cov Fund firmy přispěly již 23,5 milionu gruzínských lari (GEL), což je zhruba 186 milionů korun. Tento fond byl vytvořen vládou a bude použit na boj proti koronaviru.  

Poslanci a ministři vládní strany Gruzínský sen se rozhodli, že budou v následujících třech měsících posílat jednu třetinu svých výplat na fond „Stop Cov Fund“. Celkem se jedná o 105 osob.

Národní turistický úřad dosud vyplatil majitelům hotelů 10,5 mil. GEL  (83 mil CZK) jako kompenzaci nákladů spojených s chodem hotelů využívaných pro karanténní účely. Úřadu bylo na tento účel nově alokováno dalších 12,2 mil. GEL (95 mil. CZK).

Kvůli koronaviru byl dočasně zastaven tendr na dodávku přibližně 300 ks nových minibusů pro Tbilisi.

Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj (EBRD) slíbila Gruzii v postpandemickém období finanční pomoc, bez udání případné výše a zaměření úvěrů.

Mezinárodní měnový fond oznámil, že situaci v Gruzii pečlivě sleduje a bude jí asistovat v ekonomické rekonvalescenci. Gruzínská národní banka 31. března nařídila uzavření směnáren a řady dalších nebankovních finančních institucí. Banky a jejich pobočky zůstávají nadále otevřeny.

Než přišla epidemie, vývoz i dovoz rostl

Před příchodem epidemie koronaviru se obchodně Gruzii dařilo. Obrat gruzínského zahraničního obchodu v prvních dvou měsících roku 2020 vzrostl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o šest procent a podle předběžných údajů zveřejněných Národním statistickým úřadem Geostat dosáhl 1,85 miliardy dolarů. Vývoz z Gruzie meziročně vzrostl o 4,5 procenta na 526 milionu dolarů. Dovoz v lednu až únoru vzrostl o 6,7 procenta.

Ázerbájdžán je na prvním místě v seznamu exportních cílů podle objemu vývozu, následuje Čína, Rusko, Bulharsko a Ukrajina. V prvních dvou měsících roku 2020 byla na prvním místě v seznamu vývozních komodit auta.

Gruzínská měna lari je ovšem na konci března nejvíce oslabující měnou světa. Gruzínská centrální banka pumpuje peníze do ekonomiky (naposledy 40 milionů amerických dolarů ve středu 25. 3.) ale zatím bez výsledku – kurz lari se stabilizovat nedaří.

Tamní vláda se bude snažit získat půjčky od mezinárodních finančních institucí, aby byl kurz měny stabilizován. Stát bude také dotovat cenu devíti základních dovozových potravin.

Zavřené hranice změnily plán expedice Tatra kolem světa 2

Kvůli uzavření hranic se zatím odkládá vjezd expedice Tatra kolem světa 2 do Gruzie. Expedice chtěla zkusit stihnout vstup ještě před karanténou. Oficiální bezpečnostní nařízení informovalo, že hranice se uzavřou o půlnoci ze 17. na 18. března. Cestovatelé strávili celý den na hranicích vyjednáváním a zjišťováním, proč je do Gruzie nechtějí pustit. Ke konci dne po mnoha telefonátech a pomoci českých velvyslanců v Turecku a v Gruzii zjistili, že se gruzínská vláda dohodla, že do země nebude cizince vpouštět už od 17. března.

Jeden z kameramanů týmu Michal Prskavec situaci komentuje: „Co se týká situace, já jsem v klidu, jelikož je to něco, co nemohu změnit. Každopádně si myslím, že rozumnější je zůstat v Turecku. Posádka je též v klidu a řeší to s chladnou hlavou.“ Tak se i stalo, po zjištění, že do Gruzie se zatím není možné dostat, cestovatelé vyrazili zpět prozkoumávat se svým nákladním vozem Turecko.

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem