V Gruzii platí zákaz vstupu cizinců, repatriace běží

K 31. březnu bylo v Gruzii 108 případů výskytu koronaviru covid-19, v karanténě se nacházelo více než 4995 lidí a 278 na pozorování v nemocnici. Krizová skupina vlády rozhodla, že i po ukončení jarních prázdnin zůstanou školy uzavřeny. Výuka probíhá distančním způsobem.

Regiony Marneuli a Bolnisi na východě Gruzie jsou  ve striktní karanténě. V oblasti byla pozitivně testována  těhotná žena i několikadenní novorozeně. „Karanténu Marneuli a Bolnisi zajišťuje armáda, jejíž speciální jednotky byly vycvičeny na biologickou ochranu specialisty z USA a Německa. Tyto jednotky používají speciální techniku  z těchto zemí,“ popisuje Pavel Zelenka vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade Baku.

V posledních 24 hodinách bylo podle něj zaznamenáno 131 porušení pravidel nouzového stavu.

Gruzie dočasně uzavřela hranice s Arménií, Ázerbajdžánem, Ruskou federací, částečně i s Tureckem (týká se to hraničního přechodu Sarpi). Přepravy zboží se opatření netýká. Od 18. března byl zaveden zákaz vstupu cizinců na gruzínské území.

Je omezeno i letecké spojení Gruzie se světem. Společnost WizzAir dočasně zastavuje všechny lety z Kutaisi, kromě spojení do Budapešti. Do odvolání je zrušena letecká doprava mezi Gruzií a Tureckem. Všechny ostatní společnosti zajišťující lety do Evropy své lety již zrušily. Vláda doporučila zrušení všech veřejných akcí v uzavřených prostorech a omezení platebního styku v hotovosti.

Byla zakázána také jakákoli meziměstská autobusová i železniční doprava. Doprava osobními vozidly ani taxíky omezena není. V celé zemi jsou zavřené restaurace a obchody s výjimkou potravin a lékáren.

V zemi nadále platí zákaz shromáždění více než deseti lidí. V Tbilisi město přistoupilo k opětovné dezinfekci vchodů do metra a autobusových zastávek.

Zpřísnění opatření

Večer 30. března bylo vyhlášeno zpřísnění nouzového stavu. V platnosti jsou tak od úterý 31. března 2020 od 8:00 následující opatření:  

 • pro celou zemi platí zákaz vycházení od 21:00 do 6:00,
 • je vyhlášen úplný zákaz cestování veřejnou dopravou, městskou (včetně metra) i meziměstskou,
 • je dovoleno cestovat pouze v osobních automobilech (soukromých i taxi) a to pouze třem osobám včetně řidiče, pasažéři musí cestovat na zadních sedadlech; výjimku má pouze doprava zaměstnanců strategických podniků,
 • je zakázáno shromažďování více než tří osob, s výjimkou potravinových obchodů a lékáren, v nichž platí povinnost zachovávat dvoumetrové rozestupy,
 • budou vypracována a ministerstvem zdravotnictví schválena pravidla pro činnost ekonomických subjektů, aby byla zajištěna hospodářská činnost a zásobování a zachována pracovní místa,
 • osobám starším 70 let je zakázáno opouštět domovy s výjimkou návštěvy obchodu s potravinami, lékárny či zdravotnického zařízení; pokud tyto osoby žijí osamoceně, státní orgány jim poskytnou pomoc,
 • na okrajích Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Rustavi, Poti, Zugdidi a Gori budou rozmístěna kontrolní stanoviště, na nichž bude kontrolován pohyb osob a jejich zdravotní stav,
 • každý občan musí mít vždy při pohybu mimo svůj domov u sebe doklad totožnosti.   Probíhá posilování kapacit zdravotnického systému
 • jsou připravována zařízení, všichni lékaři prochází školením na koronavir.

Repatriace běží

Gruzínská vláda vypravuje repatriační lety pro své občany z EU ( Berlín, Amsterdam, Vídeň). Ve směru do EU mohou tyto lety využívat i obyvatelé evropských zemí pro svůj návrat z Gruzie.

Ministerstvo zahraničních věcí Gruzie zveřejnilo informaci o režimu nejbližších mimořádných repatriačních letů z Tbilisi:

 • Tbilisi – Amsterdam – Tbilisi  31.3.2020         
 • Tbilisi – Varšava – Tbilisi 3.4.2020        
 • Tbilisi – Berlín – Tbilisi  3.4.2020         
 • Tbilisi – Londýn – Tbilisi  4.4.2020         
 • Tbilisi – Atény – Tbilisi  7.4.2020         
 • Tbilisi – Larnaka – Tbilisi  10.4.2020

Zastupitelský úřad (ZÚ) asistoval při všech repatriacích českých občanů, koncem března opustil Gruzii jeden z posledních –  na ose Tbilisi – Vídeň.

Ještě 30. března se ovšem na ZÚ přihlásily tři české občanky – dvě studentky a matka jedné z nich – se žádostí o „plánovanou repatriaci“, a to nejlépe ve druhé polovině dubna.

Se zmíněnými ženami je česká diplomacie v kontaktu delší dobu, bylo jim opakovaně sděleno, že zejména probíhající lety z Gruzie jsou repatriační a mimořádné a opakovaně nevyužily nabídek na návrat do vlasti. V jednom případě pro ně byla neakceptovatelná cena letenky.

Jedna výměnná studentka s matkou odcestovaly, poslední studentka se zatím pro případnou repatriaci i přes opakované apely Zastupitelského úřadu nerozhodla. Čeští občané, kteří v Gruzii pobývají dlouhodobě, již Gruzii buď opustili nebo o repatriaci neprojevují zájem.

Polní nemocnice v regionech

V regionech Marneuli a Bolnisi staví krizový management MV Gruzie polní nemocnice. Pohyb osob v oblasti je přísně redukován, místní mohou nakoupit potraviny, léky nebo navštívit lékaře.

Zásobování v oblasti je i nadále plynulé, žádné problémy v tomto směru hlášeny nejsou. Lékaři v Marneuli a Bolnisi zkontrolovali 35 000 osob s cílem zjištění případných symptomů onemocnění. Probíhá testování v zrychleném módu – týká se hlavně osob pohybujících se v riskantních místech, testováno bylo 100 jednotlivců.

Přísná pravidla pro klíčové firmy

Gruzínská vláda vláda ustanovila speciální režim, ve kterém pracují podniky důležité pro chod státu, jako jsou telekomunikace, banky, potravinářský průmysl, lékárny a podobně.

„Tyto podniky musejí dodržovat přísná pravidla v souladu s pravidly WHO.   Vláda připravuje souhrn opatření na podporu ekonomiky. Nyní monitoruje situaci,“ dodává Pavel Zelenka.   Ministerstvo zemědělství Gruzie zakoupí 5000 tun cukru, 500 tun těstovin a 1,5 tuny slunečnicového oleje za přibližně 4,9 milionu amerických dolarů za účelem stabilizace trhu a zajištění zásobování obyvatelstva.  

Na speciálně vytvořený fond Stop Cov Fund firmy přispěly již 17,5 milionu gruzínských lari (GEL), což je zhruba 132 milionů korun. Tento fond byl vytvořen vládou a bude použit na boj proti koronaviru.  

Mezinárodní měnový fond oznámil, že situaci v Gruzii pečlivě sleduje a bude jí asistovat v ekonomické rekonvalescenci.   Gruzínská národní banka 31. března nařídila uzavření směnáren a řady dalších nebankovních finančních institucí. Banky a jejich pobočky zůstávají nadále otevřeny.

Než přišla epidemie, vývoz i dovoz rostl

Před příchodem epidemie koronaviru se obchodně Gruzii dařilo. Obrat gruzínského zahraničního obchodu v prvních dvou měsících roku 2020 vzrostl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o šest procent a podle předběžných údajů zveřejněných Národním statistickým úřadem Geostat dosáhl 1,85 miliardy dolarů. Vývoz z Gruzie meziročně vzrostl o 4,5 procenta na 526 milionu dolarů. Dovoz v lednu až únoru vzrostl o 6,7 procenta.

Ázerbájdžán je na prvním místě v seznamu exportních cílů podle objemu vývozu, následuje Čína, Rusko, Bulharsko a Ukrajina. V prvních dvou měsících roku 2020 byla na prvním místě v seznamu vývozních komodit auta.

Gruzínská měna lari je ovšem na konci března nejvíce oslabující měnou světa. Gruzínská centrální banka pumpuje peníze do ekonomiky (naposledy 40 milionů amerických dolarů ve středu 25.3.) ale zatím bez výsledku – kurz lari se stabilizovat nedaří.

Tamní vláda se bude snažit získat půjčky od mezinárodních finančních institucí, aby byl kurz měny stabilizován. Stát bude také dotovat cenu devíti základních dovozových potravin.

Pavel Zelenka, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade Baku. Redakčně upraveno.

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Baku

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem