Investice do infrastruktury jsou hnacím motorem Střední Ameriky i v roce 2022

V padesátimilionovém regionu je plně naočkována téměř polovina obyvatel a v novém roce výrazně poklesla úmrtnost.

Ilustrační fotografie

Prognózy vývoje ve Střední Americe a v Karibiku

V roce 2022 region Střední Ameriky a Karibiku očekává ekonomický růst 4,7 %. Státům v regionu se daří oživovat ekonomiku díky investicím do infrastruktury, neustálému přílivu remitencí a pozitivním vyhlídkám ohledně očkování proti covid-19.

Světová banka předpovídá, že tento region si v roce 2022 udrží růst o 4,7 %. Podle zpráv banky tento výhled růstu pro Střední Ameriku a Karibik v roce 2022 převyšuje prognózu 2,6 % míry pro region Latinské Ameriky a Karibiku, který bude ovlivněn zpomalením jeho největších ekonomik.

V rámci infrastruktury se v metropolích rozvíjí sektor výstavby výškových rezidenčních a kancelářských budov. Po Africe se jedná o druhý region na světě s nejvyšším nárůstem počtu městského obyvatelstva.

Velký důraz se klade i na projekty v rámci dopravy. Příkladem je elektrický vlak mezi Santiago de los Caballeros a Santo Domingo. Výstavba by měla být zahájena v roce 2023 a měla by obsahovat 41 zastávek, které mají sloužit jako metro mezi městy. Na Kostarice se zavádějí nové elektrické autobusy a v Panamě pokračují práce na očekávaném projektu výstavby třetí linky metra v Panama City za 2,5 miliardy USD.

Panama a Dominikánská republika sází na modernizaci, nebo výstavbu nových linek metra: Panama City staví linku metra č. 3 v hodnotě 2,5 miliardy USD pod Panamským průplavem, zatímco Dominikánská republika za 500 milionů USD rozšiřuje linku metra č. 2 v Santo Domingu.

V rámci infrastrukturních projektů má Střední Amerika v roce 2022 s podporou IDB zlepšit venkovské internetové připojení. V roce 2022 mají země také v plánu dále rozvíjet PPP infrastrukturní projekty.

Klíčové pro region je i zemědělství, které do regionu láká zahraniční investice zaměřující se na technologické zdokonalení pěstování. Aktuálně americká potravinářská společnost Cargill plánuje investovat 160 milionů dolarů do zvýšení produktivity 19 000 místních farmářů v Hondurasu, Salvadoru a Guatemale.

Zpět na začátek

Koronavirová situace v regionu

V regionu Střední Ameriky a Karibiku najdeme mnoho zemí, kde proočkovanost obyvatel dosahuje 60 % a více. Do této skupiny států patří Salvador, Kostarika, Nicaragua a Panama ve Střední Americe a dále Kuba a Portoriko v Karibiku. Ve všech zemí se nyní aplikuje i třetí posilovací dávka.

Jednou z nejméně proočkovaných zemí je aktuálně Guatemala, kde je dvěma dávkami naočkováno přibližně 5,5 milionu obyvatel, což je pouze 31 % obyvatel. Alespoň 1 dávku v této zemi má 7 milionů obyvatel, což představuje pouze 43 %.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Honduras

Ekonomický vývoj v Hondurasu

Po rychlém oživení ekonomiky v minulém roce se předpokládá, že ekonomika bude v roce 2022 expandovat poněkud mírnějším tempem, i když se stále očekává, že domácí i zahraniční poptávka posílí díky mírnějším restrikcím, normalizaci ekonomických aktivit a masivnímu přílivu remitencí. Předpokládá se, že ekonomika v roce 2022 poroste o 4,1 %, což je o 0,1 % více ve srovnání prognózou z ledna. V roce 2023 se pak očekává růst o 3,7 %.

Honduras je podle HDP na obyvatele jednou z nejchudších zemí v Americe. Nyní má však velkou příležitost přilákat investice pod novou vládou XiomaryCastra. Nová vláda, která nastoupila do úřadu na konci ledna poté, co drtivě vyhrála volby, může povzbudit společnosti, které chtějí přemístit výrobu blíže ke Spojeným státům, aby si založily obchod v Hondurasu. Pilířem vlády agendy je také snižování digitální propasti.

Ekonomice výrazně pomáhají zmíněné remitence ze zahraničí, které představují téměř 3 miliony dolarů. Pozitivní zpráva přichází také z bankovního sektoru, který odráží stabilitu a důvěru.

Zrušení restriktivních opatření navíc podporuje domácí i zahraniční poptávku. Honduraský vývoz vykázal vyšší růst, než se očekávalo, zejména v prodeji produktů jako je káva a palmový olej.

Ilustrační fotografie

Honduras jako logistické centrum regionu díky „mega“ přístavu Amapala

Juan Orlando Hernández, honduraský prezident, na konci listopadu 2021 představil všechny infrastrukturní plány a celkovou vizi země pro následující období. Zaměřil se především na podporu rozvoje v tichomořském zálivu Fonseca. S hloubkou asi 30 metrů, která umožní přístavu Amapala přijímat největší lodě na světě, by se mohl Honduras stát logistickým centrem Ameriky.

Projekt, který zahrnuje také výstavbu námořního mostu mezi městy Amapala a Coyolito, již má financování více než 200 milionů dolarů schválené bankou CABEI. Banka se zavázala financovat tento projekt mega-infrastruktury v Amapale, který byl plánován na tři roky. Vláda chce, aby stavba mostu pomohla vybudovat megaport, který podpoří pokrok v tomto městě na jihu Hondurasu.

Banka CABEI také podporuje honduraské studentky, které se zajímají o vědu a techniku. Projekt se zaměřuje na znalosti v oblasti IT či vědách; účastnicím platí potřebné vybavení a případné stipendium. Na projekt byla vyhrazena částka 15 000 USD a může se jej účastnit 15 vybraných studentek.

Zpět na začátek

Salvador

Ekonomický vývoj v Salvadoru

Přes velký ekonomický propad způsobený pandemií se v roce 2021 nově očekává, že dojde až k 5% ekonomickému růstu. K hlavním motorům růstu patří dynamická průmyslová výroba, export a investice do investičního majetku. Export oproti roku 2021 vzrostl o 13 %.

Investuje se také do výstavby a údržby ulic a dálnic, ale i nákupu vybavení pro veřejné nemocnice a počítačového vybavení pro veřejné vzdělávací instituce, které mimo jiné, umožňují multiplikační efekt veřejných investic a tím přispívají k hospodářskému růstu. V soukromých investicích vynikají důležité projekty v sektorech stavebnictví, nemovitostí, energetiky, obchodu a zdravotnictví za více než 2,4 miliardy USD.

Salvador vyniká pokrokem ve vývoji obnovitelných energií

Současná vláda se rozhodla proměnit obnovitelné energie ve strategické odvětví země. Po vybudovaní první větrné elektrárny s výkonem 54MW, je v plánu jejich počet zvyšovat. Země disponuje solární elektrárnou s největší skladovací infrastrukturou ve Střední Americe. Vodní a geotermální elektrárny přispěly 59,25 % k národní dodávce během minulého roku. Salvador se proměnil z čistého dovozce na čistého vývozce elektřiny.

V rámci udržitelného rozvoje se chce Salvador soustředit na oběhového hospodářství, což může zemi přinést 300 milionů USD. Záměrem je rozšířit používání biologicky rozložitelného materiálu při výrobě spotřebního zboží. Iniciativu v této oblasti přebírají i soukromé společnosti, jako jsou například známe potravinářské a nápojové společnosti La Constancia, Coca-Cola, Nestlé a jiné firmy z odvětví farmaceutického a obalového průmyslu. Jejich cílem je sesbírat 100 % použitých plastových láhví a zpracovat je na recyklovanou pryskyřici.

Ilustrační fotografie

Připravuje se projekt instalace technologického a elektronického obchodního parku v okolí Mezinárodního letiště Monseñor Óscar Anulfo Romero. Zde společnosti Amazon a Alibaba plánují mít své sklady a z nich distribuovat produkty do celého regionu Střední Ameriky.

Zároveň se Salvador zaměřuje na modernizaci, digitalizaci a lepší distribuci elektřiny. Společnost AES oznámila investici 59,3 milionů dolarů pro rok 2022. S tímto číslem bude energetická společnost pokračovat v modernizaci elektrické sítě, integraci více technologií, digitalizace a automatizace do svých provozů, ve prospěch svých 1,5 milionu zákazníků.

Společnost AES vysvětlila, že z celkové výše investice bude 35,5 milionu USD určeno na zlepšení a rozšíření systému distribuce elektřiny a 23,8 milionu USD na modernizaci a integraci větší digitalizace, technologií a automatizace do svých technických operací a komerčního řízení.

První země světa s bitcoinem jako zákonným platidlem

Nayib Bukele, prezident Salvadoru, významný propagátor kryptoměn, udělal z chudé středoamerické země s průměrným HDP na hlavu nižším než 4 000 amerických dolarů bitcoinový hub. Stalo se tak, když salvadorský parlament tuto populární kryptoměnu přijal za zákonné platidlo. Kryptoměna má usnadnit zasílání remitencí ze zahraničí a sloužit v boji proti šedé ekonomice, v níž pracuje až 70 % obyvatel. Salvador navíc nyní plánuje vydat svůj první bitcoinový dluhopis příští měsíc, oznámil ministr financí středoamerické země Alejandro Zelaya.

Byl představen i plán vybudování prvního „Bitcoin City“ na světě v blízkosti sopky Conchagua, která má poskytnout geotermální energii pro těžbu bitcoinu a výrobu elektřiny pro město. Salvador se také plánuje financovat bitcoinovými dluhopisy. Po přijetí bitocoinu se zvýšil počet zahraničních turistů, především pak bitcoinových nadšenců.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Guatemala

Oživení ekonomiky v Guatemale

Guatemalská ekonomika uzavřela rok 2021 se 7,5% růstem, nejvyšším za posledních 40 let. V roce 2022 se růst ekonomiky očekává o 4 %. Země díky stabilnímu zemědělskému sektoru zaznamenala jeden z nejmenších poklesů ve výrobě, jehož produkty byly poptávány i během pandemie. Guatemala také prochází velkým nárůstem elektronického obchodu, který se ve srovnání s rokem 2019 zvýšil o 152 %.

Historického maxima dosáhly remitence: v roce 2021 představovaly až 14 miliard dolarů a spolu s exportem se jedná o hlavní zdroj guatemalské ekonomiky. Na druhou stranu roste i import, který v prvních 10 měsících roku 2021 zaznamenal 45% růst. Očekává se, že v letošním roce poroste export i import o 7,5 %.

Výrazný nárůst přímých zahraničních investic

Do listopadu roku 2021 nahromaděná částka přímých zahraničních investic činila v Guatemale téměř 3,5 miliard USD, což je ztrojnásobení 1,2 miliardového cíle stanoveného ministerstvem hospodářství pro rok 2021. Částka 3,4 miliardy USD pro Guatemalce představuje více než 20 000 pracovních míst, čímž výrazně přispívá k hospodářské obnově země. Částka dosažená prostřednictvím strategie navýšení investic převyšuje investice přilákané za posledních 10 let. Nejvíce investic putuje do sektoru obchoduinfrastrukturyslužebtelekomunikacíenergetiky a výroby.

Guatemala plánuje propojit svou 800 km dlouhou železniční síť s 1 500 km dlouhým mayským vlakem „Tren Maya“, který bude projíždět pěti mexickými státy. Železniční spojení s Mexikem navíc Guatemale umožní zvýšit svůj vývoz na mexický poloostrov Yucatán a do Spojených států amerických.

Významným projektem je i realizace nového plánu veřejné dopravy v hlavním městě, která zahrnuje implementaci elektrických autobusů a vybudování metropolitní expresní trasy lanovky Aerometro. Projekt lanovky je nyní ve výstavbě. Pracuje se také na projektu výstavby trasy metra, která by využívala elektrické vlaky pro metropolitní oblast Guatemala City a měla by kapacitu přepravit 450 000 cestujících denně. Banka CABEI 40 000 USD přispěje ke koupi elektrických autobusů v Guatemala City.

Úspěšným příkladem je otevření největšího distribučního centra Nestlé ve Střední Americe. Dalším úspěšným projektem je výstavba nového logistického centra na tichomořském pobřeží. Aktuálně probíhá první fáze projektu, v rámci ní se buduje 40 tisíc m2 skladů. Projekt již přilákal soukromé investice za 60 milionů USD.

Místní vláda za účelem oživení hospodářství diverzifikuje ekonomické aktivity: soustředit se chce i na těžební průmysl, který v posledních letech čelil různým překážkám. Jedná se o jedno z mála odvětví, která by mohla v krátkodobém horizontu růst 0,5 až na 5 % HDP. Největším plánovaným projektem je ztrojnásobení zlatého projektu Cerro Blanco a produkce by měla být spuštěna do konce roku 2024. Hodnota projektu společnosti Bluestone Resources se odhaduje na 548 milionů USD. Zlatý důl by se měl stát jedním z největších producentů zlatého kovu v regionu a v průběhu dvou let by mělo dojít k produkci 6,5 tun zlata ročně.

Guatemala

Zpět na začátek

Nikaragua

Ekonomický vývoj v Nikarague

Nikaragujská ekonomika uzavřela rok 2021 s 3,8% růstem: jedním z hlavních zdrojů příjmů jsou remitence, které v porovnání s minulým rokem, kdy tvořily 1,85 miliard dolarů, vzrostly o dalších 20 %. Země na druhou stranu zaznamenává pokles přímých zahraničních investic.

V roce 2022 by se měl ekonomický růst zmírnit. Pomalá aplikace vakcín, zvýšené politické napětí a mezinárodní odpor vůči výsledkům posledních voleb tlumí pozitivní očekávání. Předpokládá se, že HDP v roce 2022 vzroste o 2,7 %, což je o 0,4 % u více oproti prognóze z minulého měsíce. V roce 2023 je pak očekáván růst o 2,3 %.

Pro Nikaraguu byl rok v oblasti elektrické infrastruktury úspěšný: došlo k elektrifikaci dalších 19 000 domů, k navýšení instalované kapacity o 300 MW. Elektrické pokrytí se tak dostalo přes 99 %. Pro letošní rok je cílem nainstalovat 6 tisíc solárních panelů, které mají elektřinou zásobovat dalších 1700 domácností.

Nárůst produkce zlata, kávy i kakaa, plán na těžbu ropy a zemního plynu

Díky zefektivnění výrobních procesů došlo k nárůstu produkce kávy a kakaa. Národní produkce kakaa v letech 2020/2021 ve srovnání s předchozím obdobím vzrostla o 2,2 % ve srovnání a byla o 67 % vyšší než v roce 2014.

Zlato se postupně etablovalo mezi nejdůležitější vývozní artikl kvůli rostoucím objemům vytěžené suroviny a vysokým cenám kovu. Vývoz nikaragujského zlata nadále roste a několik zahraničních společností, které v zemi působí (např. Caliber, Hemco, Mako Mining a Condor Gold) plánuje navýšení produkce. Nikaragua je na cestě k tomu, aby do roku 2022 dosáhla vývozu zlata ve výši 1 miliardy USD.

Vláda Nikaraguy hledá partnera k realizace těžby hlubinné ropy a plynu. Aktuálně jsou dokončována seismická analýza. Zásoby v oblasti povodí Sandino, které se táhne od sopky Cosiguiny na severovýchodě Nikaraguy až na jih po hranici s Kostarikou, se zásoby odhadují na milióny barelů.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Kostarika

Ekonomický vývoj v Kostarice a přilákání zahraničních investic

V roce 2022 se očekává, že HDP poroste mírnějším tempem. Rizika pro výhled přetrvávají kvůli šíření nových variant viru a nejistotě vyplývající z prezidentských a parlamentních voleb příští měsíc. Předpokládá se, že HDP v roce 2022 vzroste o 3,9 %a o 4,0 % v roce 2023.

Nejvíce dynamickými odvětvími jsou potravinářský, farmaceutický, chemický, elektrický, elektronický a plastikářský průmysl. V rámci exportu jsou to pak zdravotnické prostředky, elektronika, potraviny a zemědělské produkty. Po dosažení historického maxima v rámci formálního sektoru dochází k navýšení zaměstnanosti (ve třetím čtvrtletí letošního roku nezaměstnanost klesla na 15,3 %).

Kostarika je zemí, která v minulém roce přilákala na obyvatele nejvíce nových přímých zahraničních investic na světě (poměrné srovnání s ohledem na velikost ekonomik). Kostarika v roce 2020 zahájila 96 projektů a v prvním čtvrtletí 2021 bylo celkem investováno 752 milionů USD. Více než 60 % projektů tvoří investice do zdravotnických zařízení, softwaru, informačních technologií a obchodních služeb. V minulém roce přilákala 32 nových zahraničních společností, které se přidali k původním 328.

Pozitivní vyhlídky jsou také v odvětví cestovního ruchu. Kostarika je často označovaná za perlu Střední Ameriky: cestovatele do země přivádí nedotčená příroda a v současné době i plně otevřené hranice. Dochází k podpoře domácího, venkovního a regionálního turismu.

Investice do infrastruktury a digitalizace

Vláda investuje do infrastruktury a stavebnictví 5,4 mld. USD. Projekty se týkají výstavby dálnic a tunelů ve výši 1,94 mld. USD, dále výstavby a renovace škol i nemocnic. Stavební sektor je klíčový pro rozvoj země, protože vytváří 143 tisíc pracovních míst a tvoří 4,5 % HDP.

Na západě země má vzniknout ekologicky vysoce efektivní zóna volného obchodu Costa Rica Green Valley. V byznys parku bude umístněný technologický a vědecký park s univerzitami a laboratorními klastry. V zemi se také rozvíjí komerční a hotelové realitní projekty.

Kostarika investuje 156 milionů dolarů do digitalizace a modernizace ministerstva financí s cílem zlepšit kontrolu nad výdaji a bojovat proti daňovým únikům. Rychlý proces digitalizace místní podniky zahájily zejména v oblasti e-commerce. Digitalizovalo se i zemědělství, kde prostřednictvím textových zpráv došlo k usnadnění obchodu se zemědělskými produkty. V Kostarice se ve srovnání s jinými státy v regionu prosazuje i otevřené bankovnictví a digitální platby (užití QR kódů, bezplatné platby ve veřejné dopravě či v obchodech aj.).

Environmentální rozvoj a pokrok v elektromobilitě

Kostarika dlouhodobě podporuje environmentální rozvoj a elektromobilitu. V zemi se zavádí nové elektrické autobusy. Významným projektem je také spuštění elektrického osobního vlaku, kde 84 km dlouhá železnice propojí hlavní město San José s dalšími důležitými logistickými a turistickými centry. Celkové investice do projektu mají dosáhnout 1,5 miliardy USD. Projekt má sestávat z dvojité trati o délce 85 km se 46 stanicemi. Aktuálně bylo zahájeno výběrové řízení na návrh elektrické vlakové infrastruktury v hodnotě 450 milionů USD.

Na konci února oznámil velvyslanec Čínské lidové republiky Tang Heng darování šesti elektrických autobusů vládě Kostariky. To pasuje k cíli Kostariky, že v roce 2035 bude 30 % vozového parku veřejné dopravy tvořit nulové emise.

Vláda Kostariky podepsala s Mezinárodní agenturou pro obnovitelnou energii dohodu o spolupráci na posílení plánů dekarbonizace země a posílení financování projektů obnovitelné energie. V roku 2021 byla energetická matice z 99,98 % tvořena obnovitelnými zdroji energie. Firmy a organizace tak mají k dispozici nenávratné a úvěrové financování. V rámci projektu dekarbonizace kostarická vláda představila v minulých týdnech návrh zákona, který by měl zakázat těžbu ropy a zemního plynu.

Kostarika se orientuje i na environmentální rozvoj zemědělství (recyklace plastů, budování pastí na pevné látky, snížení spotřeby vody). Na rozdíl od jiných zemí většina kostarických farem má ekologickou certifikaci a 53 % je certifikováno jako uhlíkově neutrální. Místní vláda také vidí potenciál v prodeji a zpracovaní hmyzu jako alternativního proteinu.

Také bylo otevřeno 28 nových rychle nabíjecích stanic a realizuje se druhá fáze zkoušek elektrifikace veřejné dopravy. Aktuálně dochází k testování 900 km dlouhé elektrické trasy, která spojuje hlavní město Kostariky s Panama City. Kromě elektromobilů je podporován i vývoj zelené dopravy s využitím vodíku.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Panama

Ekonomický vývoj v Panamě a příchod zahraničních investic

Růst HDP by měl pokračovat i v roce 2022, předpoklad je asi 5 %. K ekonomickému oživení přispěje rostoucí těžba, stavebnictví, export, obchod převážně s aktivitami souvisejícími s provozem Panamského průplavu. Očekává se také oživení turistického sektoru. Vyhlídky ekonomického vývoje v Panamě jsou optimistickézemě ale bojuje s nízkou domácí poptávkou.

Zemi se v novém roce daří podporovat cestovní ruch. Více než 776 milionů dolarů do projektů infrastruktury cestovního ruchu bude investovat národní vláda v šesti provinciích, kde se nacházejí destinace s největším potenciálem pro růst cestovního ruchu. Práce mimo jiné zahrnují energetické služby, pitnou vodu, silnice, doky, návštěvnická centra a stezky. Kromě toho má země také Panama Convention Center, které má 90 žádostí o přilákání projektů do země v letech 2022 až 2027, což představuje ekonomickou injekci ve výši 80 milionů dolarů.

Produkce mědi v Panamě v loňském roku znatelně vzrostla. Celkově panamská produkce za prvních 9 měsíců letošního roku dosáhla 250 970 tun mědi, což je o 79,2 % více ve srovnání s údaji za první tři čtvrtletí loňského roku. Zejména povrchový důl Cobre Panamá, který se nachází v horách Donoso v provincii Colón, oznámil významný nárůst produkce. Aktuálně ale práce komplikuje rostoucí vlna omikronu mezi zaměstnanci.

Cobre Panamá, povrchový důl o rozloze 13 000 hektarů, je spravován společností Minera Panamá, jejíž 80% vlastníkem je kanadská společnosti First Quantum. Do roku 2023 je plánováno rozšíření provozu z produkce 85 na 100 metrických tun ročně. S 3,1 miliardami tun prokázaných a pravděpodobných zásob je Cobre Panama jedním z největších otevřených měděných dolů na světě s 30letou životností.

Vláda také schválila vytvoření pěti nových zón volného obchodu (tři zaměřené na agropodnikání), které mají vygenerovat investice ve výši 21,91 milionu USD a vytvořit více než 10 tisíc pracovních míst.

Digitalizace bankovního systému, exportu, zdravotnictví i zemědělství

Panama obdržela půjčku ve výši 350 milionů USD na digitální transformaci: připojení venkova k internetu, předložení zákona o fintech, přijetí zákona proti počítačové kriminalitě, vytvoření digitální peněženky pro obyvatelstvo a vypracování plánu 5G sítě.

Panama se dále stala první zemí v Latinské Americe a Karibiku, která se připojila k tzv. Digital Country Partnership – sdružení od společnosti Mastercard, jehož cílem je digitalizace plateb v státním sektoru.

Panama má v plánu po vzoru Salvadoru podpořit používání bitcoinu v zemi. V procesu schvalování je nová legislativa, jejíž cílem je uznat kryptomeny jako alternativní globální platební metodu.

V zemi bude také implementována telemedicína a použití robotické chirurgie. Telemedicína má přispět k rychlejšímu provádění preventivních prohlídek, prvotním diagnostikám a dálkovému sledování pacientů.

Technologicky rozvíjet chce Panama i zemědělský sektor. Konkrétně se na příklad jedná o užití dronů a digitalizování zavlažování. V následujících sedmi letech soukromý sektor na tyto aktivity přispěje 402 milionů amerických dolarů a stát 155 miliónů dolarů.

Nové projekty v Panamském průplavu

V loňském roce byly zahájeny expanzní práce na třech kotvištích v zóně Monte Lirio na jihovýchodně od zdymadel Agua Clara na jezeře Gatun, které umožní kotvení až třem plavidlům Neopanamax (lodě maximálních rozměrů, kterým je umožněn přechod přes Panamský průplav). Také byla došlo k povolení délky lodí na 370,33 metrů, což umožňuje přechod přes průplav 96,8 % světové flotily nákladních lodí.

V létě 2022 mají začít práce na novém vodohospodářském systému průplavu, který má zajistit dodávky pitné vody 50 % populace žijící v blízkosti povodí průplavu a dodání dalších 1,4 miliardy kubických metrů vody do roku 2050. Tímto projektem vedení průplavu reaguje na alarmující pokles hladiny vody v Gatunském jezeře (umělé jezero tvořící většinu průplavu). Panamský průplav podepsal smlouvu s Armádním sborem inženýrů Spojených států amerických (USACE) na konzultační a technické poradenské služby.

Důraz na udržitelný rozvoj, infrastrukturu

Panama chce pokračovat v rozvoji ekologické ekonomiky: velkým projektem v této oblasti by měla být větrná elektrárna Tramontanan Power v hodnotě 350 milionů USD.

Další megaprojekt na výrobu elektřiny ze zemního plynu s instalovaným výkonem 670 MW a investicí 1 miliardy USD bude mít na starosti nadnárodní skupina InterEnergy Group a AES. Nová elektrárna má pomoci stabilizovat národní tarif za elektřinu. Zahájením vývozu zkapalněného zemního plynu v kontejnerech do Ekvadoru rozbíhá Panama svůj plán zásobovat LNG celý region. Aktuálně jedná i s Kostarikou, Salvadorem, Kolumbií, Guatemalou a některými karibskými ostrovy.

Velké plány má Panama i se zeleným vodíkem, neboť se chce stát energetickým přechodným hubem pro celou Latinskou Ameriku. Díky zelenému vodíku chce dosáhnout i dekarbonizaci námořního sektoru. První fázi vodíkového plánu zahájí země ve druhém prosincovém týdnu.

V roce 2022 má být do silniční infrastruktury investováno 1,16 miliardy USD. Jedná o 25 projektů (celkem 650 km cest) v 10 panamských provinciích. Očekávaným projektem je i stavba čtvrtého mostu přes Panamský průplav, která má být zahájená letos. Návrh je dokončen na 90 % a skládá se ze 3 silničních pruhů v každém směru.

Panama

Zpět na začátek

Karibská oblast

Karibik světově vede v oživení cestovního ruchu po zasažení pandemií, oproti loňskému roku se očekává téměř 50% nárůst přispění turismu k regionálnímu HDP. V Karibiku se očekává se až 9,1% ekonomický růst.

Digitalizace, infrastruktura, obnovitelná energie

Na ostrovech se zrychluje digitalizace: Antigua a Barbuda v rámci svého plánu digitální transformace plánuje zahájit digitální civilní registr pro vytvoření digitální identity, aby občané mohli provádět transakce online. Na Barbadosu byly vyhlášeny čtyři tendry na podporu digitálních postupů ve veřejných službách, zefektivnění správy a posílení schopností vlády v digitální ekonomice do roku 2023.

Na nastartování místních ekonomik vlády také investují do modernizace infrastruktury. Barbados investuje 250 milionů USD do výstavby mostů a cest. Bahamy pro změnu zahájily stavbu nového mezinárodního letiště (nový letištní terminál, zlepšení přistávací dráhy a nová věž řízení letového provozu).

Karibské ostrovy se začaly zaměřovat i na obnovitelné zdroje energií. V tomto ohledu Britské Panenské ostrovy zveřejnily Plán energetického přechodu: cílem je dosáhnout 100% obnovitelné elektřiny do roku 2035. Trinidad a Tobago zvažuje využívání offshore větrné energie a schválena byla stavba solární elektrárny o výkonu 130 MW konsorciem BP a Shell jako alternativních zdrojů energie k současnému zemnímu plynu, který je zdrojem téměř 100 % elektřiny v zemi.

Na dosažení zlepšení energetické situace v oblasti Karibiku se také podílí i soukromý sektor. Soukromá investiční společnost BID Invest zahrnula do svého potenciálního financování solární projekty v Karibiku.

Ilustrační fotografie

Zásadní novinkou pro kubánskou ekonomiku je, že Kuba povolila vznik prvních 32 soukromých firem. Okruh činností společností je však výrazně omezen a obchodování je umožněno pouze přes státní firmu. Povolená jsou odvětví jako výroba potravin, manufaktura, recyklační činnosti technologického charakteru a projekty místního rozvoje.

Dominikánská republika pokračuje v investicích do cestovního ruchu, které v regionu Pedernales dosáhnou 2,6 miliardy USD (výstavba nového mezinárodního letiště a infrastrukturní projekty). Na ostrově přibývají nové hotelové projekty (aktuálně probíhá stavba 29 hotelů s 19 967 pokoji) a navíc roste i prodej nemovitostí, a tak i poptávka po nábytku a luxusním zboží.

Kanadské společnosti rozvíjí se své projekty na těžbu zlata. V přístavu Manzanillo se plánuje výstavba moderního logistického terminálu s investicí 100 milionů USD. V Manzanillu se plánuje i výstavba závodu na zemní plyn, jehož dokončení vláda předpokládá do tří let.

Velký důraz se klade i na projekty v rámci dopravy. Příkladem je elektrický vlak mezi Santiago de los Caballeros a Santo Domingo. Pracuje se na rozšíření linky metra č. 2 hlavního města Dominikánské republiky. Uvažuje se i nad vybudováním koridoru pro elektrické autobusy, modernizace kanalizace a čistíren odpadních vod. V zemi nadále rostou i telekomunikační služby, co ukazuje i spuštění 5G telefonní síti v 29 sektorech hlavního města.

Portoriko po minulém roce plánuje pokračovat v obnově a transformaci energetického sektoru po škodách způsobených hurikány v roce 2017. Celkové investice do energetického odvětví v rámci desetiletého plánu představují 11,8 miliardy USD. Projekty se zaměřují nejen na distribuci, přenos a výrobu elektřiny, ale také na rozvody, přehrady, zavlažovací kanály, vodní elektrárny, IT a telekomunikace. Zvýšit se má i poptávka po obnovitelné energii. Připravuje se druhé kolo výběrového řízení na výrobu větrné a solární energie.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Střední Ameriky a Karibiku

Aktuální cestovní opatření v souvislosti s pandemií covid-19, informace platí od 19. 7. 2022

Podmínky pro cestu do Hondurasu:

ČR zařazena na seznam bezpečných zemí, což znamená, že vstup je bez omezení a možné jsou i turistické cesty. Všichni cestující musí vyplnit registraci a zdravotní prohlášení. Vygenerovaný QR kód je možné předložit v digitální i tištěné podobě.

V současnosti platí na celém území zákaz nočního vycházení od 22:00 do 5:00. V případě podezření na nákazu covid-19 mohou zdravotníci rozhodnout o karanténě (až 14 dní), náklady si hradí cestující. Při cestě ve směru do Hondurasu musíte splnit následující podmínky:

Cestovatelé s očkováním:

 • Očkovaní cestující se nemusí prokazovat PCR ani antigenním testem. Očkování musí být ukončeno minimálně 14 dní přes vstupem do země.

Cestovatelé bez očkování:

 • Musíte předložit negativní test (PCR, antigenní, nebo ELISA) provedený ne více než 72 hodin před vstupem do země.
 • Země neuznává doklad o prodělané nemoci.

Další informace:

 • Odkazy na oficiální informace a podmínky cestování do Hondurasu na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Podmínky pro cestu do Salvadoru:

ČR zařazena na seznam bezpečných zemí, což znamená, že vstup je bez omezení a možné jsou i turistické cesty.

Ze strany Salvadoru došlo 17. 11. 2021 k rozhodnutí uvolnit omezení vstupu do země. Ke vstupu do Hondurasu se aktuálně nevyžaduje doklad o očkování na covidu-19, ani negativní test na covid-19, stejně tak se nevyplňuje ani příjezdový formulář. Cestujícím doporučujeme, aby si danou skutečnost raději potvrdili u své letecké společnosti (některé z nich separátně zavádí restrikce pro vstup na palubu letadla).

Další informace:

 • Odkazy na oficiální informace a podmínky cestování do Salvadoru na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Podmínky pro cestu do Guatemaly:

ČR zařazena na seznam bezpečných zemí, což znamená, že vstup je bez omezení a možné jsou i turistické cesty. Od 11. 3. 2022 došlo k poslední změně podmínek vstupu do Guatemaly. Zahraniční cestující musí splňovat všechny následující podmínky:

Cestovatelé s očkováním

 • Očkovaní cestující jsou povinni předložit doklad o tom, že druhou dávku očkování obdrželi minimálně 14 dní před vstupem do země.
 • Země neuznává doklad o prodělané nemoci.

Cestovatelé bez očkování

 • Před nástupem na let do Guatemaly musí předložit negativní PCR, nebo antigenní covid test ne starší než 72 hodin před odletem.
 • Země neuznává doklad o prodělané nemoci.

Další informace:

Podmínky pro cestu do Nikaraguy:

ČR je zařazena na seznam bezpečných zemí, což znamená, že vstup do země je cestujícím umožněn, a to i pro turistické účely. Po omezeném počtu mezinárodních letů byly postupně obnoveny komerční lety Aviancou, Aeroméxicem a Copou Airlines. Americké aerolinky jako American Airlines, Spirit a United Airlines zahájily lety až letos v červnu.  Všichni cestující musí nejméně 7 hodin před vstupem do země vyplnit online formulář.

Od 16. 6. 2022 došlo k poslední změně podmínek vstupu do Nikaraguy. Zahraniční cestující musí splňovat všechny následující podmínky:

Cestovatelé s očkováním:

 • Od 16. 6. 2022 již cestující s kompletním očkováním nejsou povinni absolvovat test na covid-19, stačí předložit doklad o očkování (poslední dávka musí být aplikována nejméně 14 dní před příletem).

Cestovatelé bez očkování:

 • Musí při vstupu do země předložit negativní PCR test na covid-19 ne starší než 72 hodin před vstupem do země.
 • Země při vstupu neřeší cestovatele, kteří prodělali covid-19 a mají dostatečné protilátky.

Další informace:

 • Odkazy na oficiální informace a podmínky cestování do Nikaraguy a také na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Podmínky pro cestu do Kostariky:

ČR je zařazena na seznam bezpečných zemí, což znamená, že vstup je bez omezení a možné jsou i turistické cesty. Ke vstupu do země se aktuálně nevyžaduje doklad o očkování proti covidu-19 ani negativní test na covid-19. Od 1. 4. 2022 se zrušila povinnost vyplnit vstupní formulář a povinné zdravotní pojištění pro nenaočkované cizince.

Další informace:

Podmínky pro cestu do Panamy

ČR je zařazena na seznam bezpečných zemí, což znamená, že vstup do země je cestujícím umožněn, a to i pro turistické účely. Všichni cestující musí vyplnit příjezdový formulář. Při cestě ve směru do Panamy musíte splnit tyto podmínky:

Cestovatelé s očkováním:

 • Za očkovaného je považován ten, kdo se prokáže certifikátem o obdržení alespoň dvou dávek, nebo kompletním očkovacím schématem.
 • Očkovací látky musí být schváleny WHO, EMA, č FDA a od poslední dávky musí uplynout minimálně 14 dní před příchodem do země.
 • Podmínkou vstupu na panamské území je pro částečně očkované cestující negativní PCR, nebo antigenní test ne starší 72 hodin před vstupem do země.

Cestovatelé bez očkování:

 • Povinný negativní PCR, nebo antigenní test na covid-19 ne starší než 72 hodin před vstupem do země.
 • Pokud nebude test v tomto časovém rámci možný, bude na letišti nařízen rychlotest na covid-19, cestující je povinen uhradit náklady (50 USD).
 • Pokud je výsledek pozitivní, cestující bude umístěn do povinné pětidenní karantény v hotelu (náklady na pobyt musí plně uhradit cestující).

Další informace:

Podmínky pro cestu do Portorika

Podmínky vstupu do Portorika jsou stejné jako do USA. Občané ČR mohou od listopadu 2021 do Portorika opětovně ze zemí schengenského prostoru cestovat, ale jen v případě, že jsou plně očkováni. S účinností od 12. 6. 2022 byla zrušena povinnost mít při leteckých cestách do Portorika negativní test na covid-19. Všichni cestující musí vyplnitpříjezdový formulářPři cestě ve směru do Portorika musíte splnit tyto podmínky:

Cestovatelé s očkováním

 • Očkovací certifikát (vakcína musí být schválená FDA či WHO). Potvrzení o očkování musí být předloženo v tištěné či digitální podobě.

Cestovatelé bez očkování

 • Cizinci, kteří nejsou plně očkováni, mají s účinností od 8. listopadu 2021 vstup do Portorika zakázán.
 • Výjimek je velmi málo a popsány jsou na webu MZV ČR.

Další informace:

 • Letecký tranzit je dle americké praxe (a to i pouhý tranzit přes mezinárodní letiště, při kterém cestující neopustí prostor letiště) považován za vstup na území USA a jeho území. Občan ČR tak kromě splnění uvedených podmínek musí vždy též mít ESTU, nebo platné vízum (vízum typu C).
 • Odkazy na oficiální informace a podmínky cestování do Portorika a také na web Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Podmínky pro cestu do Dominikánské republiky:

Od 23. 4. 2022 není pro vstup do země z ČR není vyžadován negativní test ani očkovací průkaz. Veškerá omezující opatření (včetně nošení roušky) spojené s covid-19 jsou pozastavena a bude na každém jednotlivci, jak zodpovědně k ochraně svého zdraví přistoupí. Všichni cestující jsou povinní vyplnit příjezdový formulář.

Další informace:

 • Odkazy na oficiální informace a podmínky cestování do Dominikánské republiky a také na web Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Podmínky pro návrat do ČR

Od 9. 4. 2022 je možné vstupovat do České republiky jako před pandemií:

 • Není třeba vyplňovat příjezdový formulář ani doklad o bezinfekčnosti.
 • Je doporučeno si ověřit podmínky přepravy (test, očkování, prodělání nemoci) přímo u přepravce (letadlo, autobus, vlak).

Aktuální informace najdete na webu českého Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Obchod