Covid-19: Východní část Rakouska čeká „velikonoční odpočinek“

Zatímco od 15. března vstoupila v platnost další opatření vedoucí k uvolnění situace, děti a mladí lidé mohou znovu sportovat a ve Vorarlbersku lze s testem navštívit akce či restaurace, pro východ země (Vídeň, Dolní Rakousko a Burgenland) budou od 1. do 6. dubna platit naopak přísnější pravidla.

Ve Vorarlbersku je vzhledem k nízkým počtům nakažených možné otevřít za určitých podmínek restaurace. Pro jejich návštěvu je nutný negativní test na covid-19, respirátor FFP2 a rozestupy. Otevřít mohly i lyžařské chaty. Obyvatelé mohou při dodržení opatření také do divadla, kina a na kulturní akce do maximálního počtu 100 lidí.

Ve zbytku země jsou prozatím otevřeny obchody, muzea, galerie i ZOO, školy i služby. Gastronomie a hotely zůstávají zavřené.

Zvyšující se počty hospitalizovaných nicméně vedly východní spolkové země ke zpřísnění opatření. Od 1. do 6. dubna se zde znovu uzavřou obchody i služby, kde dochází k fyzickému kontaktu. Otevřeno budou mít jen poskytovatelé základních služeb – potraviny, drogerie, apod.

V profesionálním životě budou testy povinné alespoň jednou týdně, alternativou je využití home office. Zpřísnění podmínek a častější kontroly čekají také pendlery z ohrožených oblastí.

Kromě celorepublikových pravidel je třeba počítat s lokálními omezeními v jednotlivých spolkových zemích.

Přehled opatření

Gastronomie, hotely a maloobchod

V současné době se provozovny restaurací musí spolehnout na omezený provoz a mezi 6:00 a 19:00 vydávat jídlo pouze s sebou. Obchody jsou otevřené a pro využití služeb, kde dochází k fyzickému kontaktu (kadeřnictví, kosmetika), je třeba se prokázat negativním testem.

Ve spolkových zemích Vídeň, Dolní Rakousko a Burgenlandsko dojde od 1. do 4. dubna znovu k uzavření obchodů a služeb, kromě poskytovatelů základních služeb – potraviny, drogerie, pošty a podobně. Zavřeno budou mít také muzea a ZOO.

Omezení vycházení

Východ Rakouska zavádí během Velikonoc omezení vycházení od 0 do 24 hodin. Výjimky platí pro:

  • zamezení bezprostředního ohrožení života, zdraví a majetku;
  • péče a poskytnutí pomoci lidem, kteří potřebují podporu, jakož i uplatňování rodinných práv a plnění rodinných povinností;
  • pokrytí nezbytných základních potřeb každodenního života;
  • pobyt venku pro fyzickou a duševní relaxaci, včetně procházek se psem nebo bez psa či joggingu.

Dodržování vzdálenosti a roušky

Pravidlo dodržování vzdálenosti dvou metrů platí na veřejných prostranstvích pro všechny osoby, které spolu nežijí v jedné domácnosti.

Platí povinnost nosit roušky se zvýšenou ochranou (FFP2) ve všech vnitřních prostorách, kde se nachází více než jedna osoba (mimo soukromé prostory), nově také na veřejných prostranstvích s větším množstvím osob. Od nošení roušek jsou osvobozeny děti do šesti let a lidé s odpovídajícím dokladem.

Akce, sdružování osob, home office

Kulturní instituce (muzea, knihovny, ZOO či botanické zahrady) budou muset na východě země v období Velikonoc zavřít. Ve zbytku Rakouska mají otevřeno, platí povinnost dodržovat obecná pravidla a nosit masky FFP2.

Vnitřní sportovní zařízení zůstávají pro veřejnost prozatím uzavřena, v případě jejich otevření se předpokládá povinnost negativních testů pro návštěvníky. Hromadné akce jsou (mimo Vorarlbersko) zakázány. Patří sem například kulturní a sportovní akce, ale také svatební oslavy, narozeninové oslavy. Parky zůstávají otevřené.

Na pracovišti je nutné dodržovat vzdálenost jednoho metru za předpokladu, že neexistují žádná další ochranná opatření (dělící stěny atd.). Pokud to není možné, je povinná ochrana úst a nosu. U všech zaměstnanců, u kterých je to možné, se doporučuje home-office, jinak se musí zaměstnanci minimálně jednou týdně testovat.

Vzdělávání

V současné době absolvují žáci ve školách pravidelné testování pomocí antigenních testů, výuka probíhá prezenčně. V budově školy musí žáci nosit roušky, během výuky (na svém místě) je však mohou odložit.

Ve vyšších stupních nosí žáci FFP2 respirátory. Školky fungují normálně, VŠ mají online výuku. Po velikonočních prázdninách čeká žáky jeden týden online výuky a od 12. dubna postupné zavádění PCR testů.

Aktuální informace

Cestování do Rakouska

Od 14. ledna uzavřelo Rakousko 42 menších hraničních přechodů s Českou republikou. Otevřeno zůstává 17 velkých přechodů, vč. hraničního přechodu ve Slavonicích, Mikulově, Hatích či Dolním Dvořišti. Je třeba počítat se zpřísněním kontrol na hranicích s rizikovými oblastmi.

Od 15. ledna je třeba se před příjezdem do Rakouka předem zaregistrovat („Pre-Travel-Clearance“). Potvrzení o registraci musí být u kontroly předloženo elektronicky nebo vytištěné. Více informací o „Pre-Travel-Clearance“Formulář. Povinnost k registraci mají od února nově také pendleři, kteří se musejí dvakrát týdně prokazovat negativním testem (PCR či antigenním).

V současnosti musí cestují do Rakouska při příjezdu nastoupit desetidenní karanténu, a to i tehdy, předloží-li negativní test na covid-19. Karanténu je možné ukončit, pokud osoba nejdříve pět dní po příjezdu absolvuje PCR či antigenní test na SARS-CoV-2 s negativním výsledkem (na vlastní náklady).

Aktuální pravidla pro cestování do Rakouska jsou dostupná na stránkách českého konzulátu ve Vídni

Předpověď dalšího vývoje

Kromě dopadů na ekonomický růst, mají hospodářské krize katalytický účinek na strukturální změny, které nyní v průmyslu probíhají. V současnosti je to patrné na rušení řady pracovních míst. To bude pokračovat do roku 2021, kdy se očekává opětovný nárůst celkové zaměstnanosti.

I v cestovním ruchu zůstává situace napjatá. Počet přenocování na jaře 2021 se očekává o čtvrtinu nižší než před krizí, i když by cestovní varování některých zemí proti rakouským destinacím bylo zrušeno včas před začátkem zimní sezóny.

V mezinárodním srovnání přijalo Rakousko nadprůměrně přísná opatření k zastavení pandemie covidu-19, jarní recese byla tedy hluboká a krátká. Ve III. čtvrtletí reálná ekonomická produkce opět silně vzrostla a měla by se zvýšit o více než 10 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím (2. čtvrtletí 12,1 %). Po letním rychlém zotavení se pro zbytek roku očekává zpomalení. Pro čtvrté čtvrtletí roku 2020 WIFO předpovídá ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomický růst pouze o 0,8 %.

Budoucí vývoj hospodářství nicméně závisí na dalším vývoji pandemie a ochranných opatřeních. V současnosti činí míra nezaměstnanosti 8,7 %, (423 750 osob) což je nárůst o 1,7 % oproti říjnu loňského roku. Očekává se, že listopadový lockdown povede k dalšímu nárůstu počtu nezaměstnaných a ekonomové nevylučují, že přes zimu jejich počet překoná 500 000. Nejvíce jsou postiženy oblasti turismu a stavebnictví. Tento trend je patrný obzvláště ve Vídni, která byla v létě nejvíce zasažena poklesem cestovního ruchu.

Další zdroje informací o vývoji situace v Rakousku

Vývoj počtu nakažených

Informace k cestování a turistickému ruchu

Chronologicky seřazené informace o pandemii

Aktuální situace

Julie Havlová, Ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Vídeň

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem