Covid-19: Rakousko se začíná vracet do normálního života

Rakousko patří k zemím, kterým se daří držet pandemii na uzdě. Šíření nákazy covid-19 se výrazně zpomalilo a Rakousko v posledních týdnech eviduje vyšší přírůstek vyléčených než nakažených lidí. Zajímavostí je, že podle nejnovějších statistických údajů z Vídně nemá pandemie žádný negativní vliv na výši úmrtnost v populaci. Čísla se pohybují v dlouhodobém průměru. Vláda tedy postupně uvolňuje  ochranná opatření.

Hned po Velikonocích, 14. dubna, otevřely malé prodejny s rozlohou do 400 m2 a také stavební a zahradní centra. Dovnitř smí vždy jen omezený počet zákazníků, a to maximálně jeden na 20 m2. Samozřejmostí je také pravidelné dezinfikování frekventovaných míst, dodržování bezpečného odstupu a povinnost nosit roušky.

Ve druhé vlně, 1. května, otevřely velké obchody a svou činnost zahájili například kadeřníci, maséři nebo pedikéři. K dispozici jsou opět venkovní sportoviště a dětská hřiště. Začátkem května navíc přestala platit veškerá omezení volného pohybu osob. Setkávání je umožněno až 10 osobám, které musí dodržovat povinný odstup alespoň jeden metr, pokud nežijí ve společné domácnosti. Pro všechny nadále platí povinnost nosit roušky v obchodech a ve veřejné dopravě.

Od 15. května mohou opět zahájit provoz restaurace, kavárny a bary. Povolená otevírací doba bude od 6 do 23 hodin. Personál bude muset nosit roušky, hosté nikoli. U každého stolu budou moci sedět maximálně 4 dospělí a s nimi děti. Mezi stoly musí být dodržen rozestup alespoň 1 metr.

Na 18. května je plánováno otevření škol, což napomůže k návratu do běžného fungování v řadě firem, protože se rodiče vrátí na pracoviště. Stejně tak se budou moci opět pořádat bohoslužby a návštěvníci se vrátí do venkovních areálů zoologických zahrad nebo do muzeí.

Od 29. května by měly otevřít bazény, památky, volnočasová zařízení a konečně i hotely. Jaká bezpečnostní pravidla pro ně budou platit a kdy uvítají i zahraniční hosty, ale zatím není jasné.

Do konce srpna platí zákaz pořádání hromadných akcí. V závislosti na vývoji epidemie by se tedy na podzim už mohly začít konat například veletrhy nebo konference.

Příliš pozitivní ovšem nejsou vyhlídky na brzké otevření hranic. Kancléř Sebastian Kurz uvedl, že dokud proti koronaviru nebude vyvinuta účinná vakcína, neumí si představit cestování bez jakýchkoli omezení, jak tomu bylo před krizí. Hrozí podle něj totiž, že by virus mohl být do země znovu zavlečen. Kontroly na rakouských hranicích byly prodlouženy do konce května.

Vláda nicméně uvažuje o bilaterální dohodě s Německem, která by umožnila německým turistům přicestovat do Rakouska během letních měsíců a strávit zde dovolenou. Aktuálně totiž Rakousko umožňuje cizím státním příslušníků vstup do země pouze po předložení negativního testu na covid-19. Na dohodu tlačí hlavně provozovatelé hotelů a turistických zařízení, protože útrata německých zákazníků tvoří více než polovinu jejich obratu. . Podobnou dohodu Rakousko vyjednává také s Českou republikou a dalšími sousedními zeměmi.

Co bude dál?

Na rok 2020 byl předpokládán růst rakouského HDP kolem jednoho procenta. Bank Austria v nové prognóze s ohledem na aktuální situaci hovoří o poklesu HDP o 9 procent.

Pro první pololetí dále předpokládá technickou recesi, ale následně o to silnější růst, který by měl v roce 2021 činit až osm procent. Bank Austria dále očekává deficit státního rozpočtu 1,2 procenta HDP, inflaci kolem jednoho procenta a nezaměstnanost zhruba 8 procent.

Ta už koncem března stoupla na historické maximum od roku 1946. Nezaměstnaných bylo o 52,5 procent více, než ve stejném období minulého roku. V dubnu nezaměstnanost dále vystoupala na 12.8 procent.

Nejvíce je samozřejmě postižen sektor ubytování a gastronomie, kde se nezaměstnanost zvýšila o 130 procent. Druhým nejzasaženějším odvětvím je stavebnictví s 98% nárůstem. Z těchto oborů včetně maloobchodu také nejvíce lidí přešlo na Kurzarbeit. K 1.květnu o ní pro své zaměstnanci zažádalo celkem téměř 91 500 firem. Tyto žádosti zahrnují 1,25 milionu pracovních míst.

Obecně je rakouská ekonomika silně závislá na vývoji v Německu, kam míří 30 procent vývozu. Efekt na hospodářský růst v Rakousku bude mít i situace v Číně a pokles tamní poptávky.

Rakousko navíc pojí velmi intenzivní vzájemná obchodní výměna také s Itálií. Pro představu, pouze obchod s Lombardií dosahuje obdobných hodnot jako obchodní výměna s Ruskem. Vývozy do Jižního Tyrolska a Lombardie se vyrovnají vývozům do celé Číny. Tudíž i další vývoj v Itálii do značné míry ovlivní ekonomickou situaci v Rakousku.

Zajímavé prohlášení k současné situaci uvedla rakouská ministryně hospodářství Margarete Schramböck. Řekla, že koronavirus je probuzením pro Evropu a místní průmysl. Odhalil podle ní, jak moc je důležité, aby byla Evropa soběstačnější v dodavatelských řetězcích a hlavně v klíčových oblastech, jako je výroba léků a potravin. Například zejména v dodávkách penicilinu a antibiotik existuje silná závislost na Asii. Tento postřeh převzala Evropská komise a hodlá posílení autonomie EU v těchto oblastech zakomponovat do společné průmyslové strategie.

Julie Havlová, Ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Vídeň

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem