Rakousko prodloužilo vánoční lockdown

Na jaře patřilo Rakousko spolu s Českou republikou k nejúspěšnějším zemím v boji proti koronavirové pandemii. Na podzim ale došlo ke zhoršení situace a po podzimních opatřeních čekal obyvatele po vánočních svátcích třetí lockdown.

Omezení, která začala platit na druhý svátek vánoční, 26. prosince, byla prodloužena až do 7. února. Od 25. ledna se musí ty skupiny zaměstnanců, které přichází do kontaktu s více osobami, pravidelně testovat – prodavači, řidiči, pracovníci v logistice, učitelé ve školách a školkách, úředníci, zdravotníci, vrcholoví sportovci (skupinové a kontaktní sporty).

Kromě celorepublikových pravidel je třeba počítat s lokálními omezeními v jednotlivých spolkových zemích.

Přehled opatření

Gastronomie, hotely a maloobchod

Původní plány gastronomů na otevření 11. ledna se nenaplní. Provozovny se musí do 7. února spolehnout na omezený provoz a mezi 6:00 a 19:00 vydávat jídlo pouze s sebou. Prodej otevřených alkoholických nápojů je zakázán. Bary a noční podniky zůstávají zavřené.

Otevřeno mohou mít pouze potraviny, drogerie a lékárny. Opatření se týkají také kadeřníků, či kosmetických studií. Zavřené obchody mohou nabízet službu Click & Collect, tj. vyzvednutí objednaného zboží mezi 6 a 19 hodinou. Služby, u kterých dochází k fyzickému kontaktu i maloobchod budou moci opět otevřít až po 7. únoru.

Omezení vycházení

Omezení vycházení se opět rozšiřuje na celý den. Minimálně 7. února bude možné opustit domov pouze v uvedených případech:

  • zamezení bezprostředního ohrožení života, zdraví a majetku;
  • péče a poskytnutí pomoci lidem, kteří potřebují podporu, jakož i uplatňování rodinných práv a plnění rodinných povinností;
  • pokrytí nezbytných základních potřeb každodenního života;
  • pracovní důvody, vzdělávání;
  • úřední a soudní jednání, která nelze odložit
  • pobyt venku pro fyzickou a duševní relaxaci, včetně procházek se psem nebo bez psa či joggingu.

Dodržování vzdálenosti a roušky

Pravidlo dodržování vzdálenosti dvou metrů platí na veřejných prostranstvích pro všechny osoby, které spolu nežijí v jedné domácnosti.

Nově platí povinnost nosit roušky se zvýšenou ochranou (FFP2) v obchodech a ve veřejných dopravních prostředcích. Od nošení roušek jsou osvobozeny děti do šesti let a lidé s odpovídajícím dokladem.

Výjimky platí pro přepravu dětí v mateřských školách a pro přepravu osob se zdravotním postižením.

Akce, sdružování osob, home office

Kulturní instituce (muzea, knihovny, archivy) musí zůstat i nadále uzavřené, stejně tak ZOO a botanické zahrady.

Sjezdovky a venkovní stadiony pro bruslení mohou otevřít, ale je třeba dodržovat rozestupy. Osoby nad 14 let mají povinnost nosit masky FFP2, děti od 6 let roušky.

Vnitřní sportovní zařízení zůstávají pro veřejnost prozatím uzavřena, v případě jejich otevření se předpokládá povinnost negativních testů pro návštěvníky. Hromadné akce jsou zcela zakázány. Patří sem například kulturní a sportovní akce, ale také svatební oslavy, narozeninové oslavy a vánoční trhy. Parky zůstávají otevřené.

Na pracovišti je nutné dodržovat vzdálenost jednoho metru za předpokladu, že neexistují žádná další ochranná opatření (dělící stěny atd.). Pokud obojí není možné, je povinná ochrana úst a nosu. U všech zaměstnanců, u kterých je to možné, se doporučuje home office.

Vzdělávání

Po vánočních prázdninách se musí školáci od 18. ledna opět připravit na online výuku. Pro školky a nižší stupně platí stejné podmínky, jako v prosinci – budou nabízet hlídání v případě potřeby.

Aktuální informace naleznete ZDE.

Cestování do Rakouska

Od 14. ledna uzavřelo Rakousko 42 menších hraničních přechodů s Českou republikou. Otevřeno zůstává 17 velkých přechodů, vč. hraničního přechodu ve Slavonicích, Mikulově, Hatích či Dolním Dvořišti.

Od 15. ledna je třeba se před příjezdem do Rakouka předem zaregistrovat („Pre-Travel-Clearance“). Potvrzení o registraci musí být u kontroly předloženo elektronicky nebo vytištěné. Více informací o „Pre-Travel-Clearance“ naleznete zdeFormulář naleznete zde.

Od 19. prosince musí cestují do Rakouska při příjezdu nastoupit desetidenní karanténu, a to i tehdy, když předloží negativní test na covid-19. Karanténu je možné ukončit, pokud osoba nejdříve pět dní po příjezdu absolvuje PCR či antigenní test na SARS-CoV-2 s negativním výsledkem (náklady na test si hradí sám).

Výjimky se vztahují na pendlery, pendlující studenty, služební cesty, tranzit, apod.

Aktuální pravidla pro cestování do Rakouska jsou dostupná na stránkách českého konzulátu ve Vídni

Předpověď dalšího vývoje

Kromě dopadů na ekonomický růst, mají hospodářské krize katalytický účinek na strukturální změny, které nyní v průmyslu probíhají. V současnosti je to patrné na rušení řady pracovních míst. To bude pokračovat do roku 2021, kdy se očekává opětovný nárůst celkové zaměstnanosti.

I v cestovním ruchu zůstává situace napjatá. Počet přenocování na jaře 2021 se očekává o čtvrtinu nižší než před krizí, i když by cestovní varování některých zemí proti rakouským destinacím bylo zrušeno včas před začátkem zimní sezóny.

V mezinárodním srovnání přijalo Rakousko nadprůměrně přísná opatření k zastavení pandemie covidu-19, jarní recese byla tedy hluboká a krátká. Ve III. čtvrtletí reálná ekonomická produkce opět silně vzrostla a měla by se zvýšit o více než 10 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím (2. čtvrtletí 12,1 %). Po letním rychlém zotavení se pro zbytek roku očekává zpomalení. Pro čtvrté čtvrtletí roku 2020 WIFO předpovídá ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomický růst pouze o 0,8 %.

Budoucí vývoj hospodářství nicméně závisí na dalším vývoji pandemie a ochranných opatřeních. V současnosti činí míra nezaměstnanosti 8,7 %, (423 750 osob) což je nárůst o 1,7 % oproti říjnu loňského roku. Očekává se, že listopadový lockdown povede k dalšímu nárůstu počtu nezaměstnaných a ekonomové nevylučují, že přes zimu jejich počet překoná 500 000. Nejvíce jsou postiženy oblasti turismu a stavebnictví. Tento trend je patrný obzvláště ve Vídni, která byla v létě nejvíce zasažena poklesem cestovního ruchu.

Julie Havlová, Ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Vídeň

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem