Situace v Chile se zlepšuje, opatrnost kvůli mutacím ale trvá

V rámci postupného uvolňování karanténních pravidel se vláda rozhodla také pozměnit plán Paso a Paso, který přizpůsobila aktuálnímu zlepšování situace. V něm upřednostnila a zvýhodnila očkované občany ještě více, než tomu bylo doposud.

Vláda se tak snaží o stoprocentní proočkovanost obyvatel a získání kolektivní imunity, co nejrychleji. V jednání už je také 3. dávka vakcíny.

Největší změna v rámci karanténních nařízení plánu Paso a Paso proběhla v rozdělení území, na kterém budou prováděna. Nyní se 4 kroky plánů odehrávají v jednotlivých teritoriích, na které bude celá země rozdělena. Nicméně pravidla a podmínky jednotlivých kroků tohoto plánu, zůstávají nadále stejná.

Změna nastala také v rámci povolení pohybu venku. Nyní se v jednotlivých regionech může vycházet až do půlnoci místo předchozích desíti hodin večerních. Jednou z podmínek pro uvolnění opatření pro jednotlivé regiony je 80% očkovanost jeho obyvatel a méně než 150 nových případů denně. Změny se dotknou také počtu osob ve vnitřních prostorách a zvýhodnění budou hlavně obyvatelé s kompletním očkováním. Ti budou nyní moci navštěvovat restaurace, kina a další vnitřní prostory s menším omezení či bez povolení. Díky snižování počtu denních případů se také od pondělí 19. 7. z karantény poprvé po několika měsících dostal také celý metropolitní region hlavního města. Život zde již nebude natolik omezen ani o víkendech a svátcích.

Ministr zdravotnictví Enrique Paris je nyní ve svých pravidelných relacích mapujících postup nákazy v zemi velmi pozitivní. Případy a také úroveň pozitivních testů na COVID-19 podle jeho slov klesá. Přesto chilská vláda nadále rozhodla o prodloužení uzavření hranic, především ze strachu z nových mutací, jako je například indická Delta, která se již objevila také v Chile.

Za pondělí 19. července 2021 bylo v Chile nahlášeno celkem 1 015 nových případů s celkovou národní pozitivitou 2,91 % (metropolitní region 3 %). Počet obětí za červnovou neděli čítá celkem 25 osob. Za dobu vypuknutí pandemie zemřelo v zemi na COVID-19 celkem 34 539 osob.

Očkovací plán Yo Me Vacuno má na svém kontě 13 001 707 očkovaných k 18. červenci 2021. 11 693 055 již dokončilo obě fáze očkování. V Chile má již první dávku vakcíny celkem 85,53 % populace a 76,92 % obdrželo obě dávky vakcíny.

Obyvatelé se očkují podle zadaných a dostupných tabulek rozdělených podle věku. Více informací lze zjistit na oficiálních stránkách: https://www.gob.cl/yomevacuno/. Do Chile neustále proudí velké zásilky vakcín. Očkuje se především americkou Pfizer od BioNTech a čínskou Sinovac od CoronaVac. Chile se však aktivně snaží navazovat také nové smlouvy s dalšími firmami. Mezi nimi jsou jednodávková CanSino-Saval či v Evropě již známá AstraZeneca.

Vláda se rozhodla očkování podpořit i několika výhodami pro osoby, které již podstoupily obě dávky vakcín. Ty se pomocí tzv. Pase de Movilidad mohou volněji pohybovat i v částech města, které se nachází ve fázi 1 a 2 chilského systému Paso a Paso. Od jejich druhé dávky vakcíny musí uběhnout dva týdny, pote obdrží tyto osoby QR kód, kterým se při vstupu do vnitřních prostor budov či parků prokazují.

Vstup do země

Opatření zákazu vstupu do země je prodlouženo do 25. července 2021. Po tuto dobu mají obyvatelé Chile či rezidenti zde žijící zakázán jakýkoli výjezd ze země. Ten je povolen pouze za podmínek neodkladných, či zdravotních záležitostí, vždy s příslušným povolením od Comisaría Virtual, které lze sjednat online.

Cizinci, kteří NEMAJÍ rezidenci v Chile, či se nemohou prokázat jiným dokladem v tomto smyslu a za posledních 14 dní navštívili zemi, ve které byla prokázaná nákaza jednoho z nových druhů mutace nemoci SARS-CoV-2, mají ZAKÁZÁN vstup na území Chile po dobu 30 dnů. Nerezidenti mají povolený vstup do země pouze v případě, že jim je cesta oficiálně schválená příslušným konzulárním úřadem v zemi původu.

Pří vstupu do Chile musí všichni Chilané, ale také rezidenti, dodržovat přísná pravidla, která fungují od 31. března 2021:

  • Povinně musí dodržet 10denní karanténu bez možnosti jejího zkrácení. Prvních 5 dní karantény musí každý, kdo přijíždí do Chile, realizovat ve vládou nabízených hotelech, které si taktéž každý cestoval sám hradí. Hotely lze vybrat při vyplňování zdravotnického pasu, který je součástí povinných dokumentů pro cestu do země. Každý hotel musí být zaplacen dopředu. Po pěti dnech na hotelu bude každému vykonán PCR test. V případě negativního PCR testu je možné dokončit zbylých 5 dní karantény v dalším místě svého plánovaného pobytu. Bude-li test pozitivní, bude cestovatel přemístěn do Residencia Sanitaria, která je již zdarma. (Bude-li cílové místo cestujícího v jiném regionu, než je Santiago de Chile či metropolitní region, musí tato osoba vykonat 5denní povinnou karanténu v Santiagu i v tomto případě. Pohybovat se mezi regiony lze pouze v případě, že jsou v jedné ze tří skupin plánu Paso a Paso, a to 3, 4 nebo 5. Více informací lze zjistit na https://www.gob.cl/coronavirus/pasoapaso/.)
  • Musí vyplnit informace pro zdravotní pas před vstupem do země na www.c19.cl. Příslušné prohlášení má platnost 48 hodin od data vzniku, proto doporučujeme jeho vyplnění těsně před odletem.
  • Prvních 14 dní je nutné každodenně vyplňovat formulář o zdravotním stavu, již v Chile. Tento formulář chodí každý den e-mailem a obsahuje 3 jednoduché otázky o zdravotním stavu, jeho nevyplnění však může být pokutováno.
  • Cestovatel se musí prokázat negativním PCR testem, který není starší než 72 hodin před vstupem do letadla letícího do Chile. (V případě přestupů se počítá vždy od nástupu do posledního letadla, které letí přímo do Santiaga.) V souvislosti s tímto nařízením prosím kontrolujte také nařízení a požadavky jednotlivých aerolinek, kterými cestujeme, mohou se totiž lišit. Negativní PCR test se v mezinárodním provedení předkládá při vstupu do země příslušné kontrole.
  • Cizinci, kteří do země vstupují se navíc musí prokázat platným pojištěním, které zahrnuje léčebné výlohy spojené s nemocí COVID-19 v hodnotě minimálně 30 000 USD. Toto pojištění by měl prokázat dokumentem vystaveným pojišťovnou v jednom z mezinárodních jazyků.

Při splnění podmínek budou přímo z letiště dopraveni všichni cestující do určeného hotelu, který si před letem vybrali. Od chvíle vstupu do země musí návštěvníci respektovat nařízení o karanténním nařízení v jednotlivých regionech „Paso a Paso“, které má celkem 5 stupňů. Důležité je také dodržovat hygienická nařízení (časté mytí rukou, nošení roušek). Na hotelu je zařízeno jídlo 3x denně, které zaměstnanci nechávají za dveřmi. Po 5 dnech v hotelu je opět vykonán další PCR test a cestující se mohou přemístit na zbytek karantény do svého domova nebo cíle své cesty.

Dbejte také oficiálních nařízení svého velvyslanectví. Velvyslanectví České republiky v Santiagu de Chile neustále aktualizuje všechny nejdůležitější informace pro cestující z ČR na svých stránkách https://www.mzv.cz/santiago.

Primární prezidentské volby v Chile

V neděli 18. 7. 2021 proběhly v Chile primární prezidentské volby, které rozhodly o dvou kandidátech, z nichž jeden se díky výsledkům listopadových voleb, stane novým prezidentem Chile. Mezi sebou soupeřili dvě velké chilské koalice Chile Vamos a Apruebo Dignidad. Z celkem 6 kandidátů si v primárkách chilské obyvatelstvo vybralo Gabriela Borice (Apruebo Dignidad) a Sebastiána Sichela (Chile Vamos). O tom, kdo z nich se stane příštím chilským prezidentem, rozhodnou volby 21. listopadu 2021.

Podle oficiálních výsledků, dostala koalice Chile Vamos 1 343 892 hlasů, z čehož Sebastián Sichel obdržel 659 570 hlasů. Koalice Apruebo Dignidad obdržela 1 750 339 hlasů, kde Gabriel Boric skončil s celkem 1 058 027 hlasy. Letošní volby měli větší účast, než prezidentské primárky v roce 2017.

Piñera rozhodl o datu prvního zasedání k vytvoření nové ústavy

Prezident země Sebastián Piñera v neděli 20. června 2021 oficiálně oznámil přesné datum konání prvního zasedání k vytvoření nové ústavy země, která se od let diktatury generála Pinocheta nezměnila. To by mělo proběhnout již 4. července 2021 v 10:00. V rozmezí 9-13 měsíců by měla být sestavena nová plně funkční ústava. Prvnímu zasedání bude předsedat zástupce Nejvyššího soudu Guillermo Silva. Během zasedání bude vybráno 155 hlasů, pomocí kterých se bude o nové ústavě rozhodovat.

Chile vytvořilo pravidla pro užívání zeleného vodíku v těžebním průmyslu

Chilské instituce zabývající se regulací těžebního průmyslu vytvořily nová pravidla pro užití zeleného vodíku jako paliva v těžebním průmyslu. Některé těžební společnosti již začaly pilotně užívat zelený vodík ve svých provozech, zejména pro pohon vozidel.

Hlavním cílem je vytvořit podmínky pro zvýšení počtu projektů, ve kterých se bude moci využívat zelený vodík jako palivo. Ve spolupráci se státní institucí Sernageomin podřízené Ministerstvu těžby, která je oficiálním regulátorem v těžebním průmyslu v Chile, vytvořily společnosti průvodce ke schválení všech pilotních projektů s využitím zeleného vodíku. Oficiální propočty ukazují, že kamiony přepravující vytěženou rudu spotřebovávají až 45 % veškerých pohonných hmot. Proto je užití zeleného vodíku jako paliva pro společnosti přijatelnější, také vzhledem k národnímu plánu o snížení uhlíkových emisí do roku 2050. Chile, které je největším producentem mědi na světě, již spustilo tři projekty s využitím zeleného vodíku, které jsou spojeny s těžebním sektorem.

Těžební průmysl se chystá propojit s vesmírným projektem

Ministerstvo pro těžbu společně se Sernageomin (geologický národní servis) se snaží vymyslet účinné propojení těžebního průmyslu a národní letecké obrany k dosažení rychlejších inovací v sektoru. Zástupci obou vládních skupin navštívily také Národní satelitní program (SNSAT), na kterém se spolu s Izraelem Chile aktivně podílí. Jednat by se hlavně mělo o pomoc v rámci geologického měření a sledování na již existujících, či budoucích těžebních projektech.

Zástupce ministerstva pro těžbu, Edgar Blanco, se vyjádřil k této spolupráci. Jak sám tvrdí, propojení užití vesmírných satelitů by výrazně zlepšilo geologické pozorování v rámci těžebního sektoru v Chile. Podle něj jsou nejatraktivnějšími zónami pro tento druh pozorování severní části země. Celý projekt je nyní v jednání a v plánování celkového procesu, nicméně obě strany vidí v jeho funkci velkou výhodu do budoucna. Ta vznikla především zrychlením digitalizace v době celosvětové pandemie COVID-19.

Chile se stane první zemí se satelitním internetem od Elona Muska

Společnost Starlink, která patří vyznamnému multimiliardáři Elonu Muskovi, si pro své pilotní projekty satelitního internetu vybrala právě tuto jihoamerickou zemi. Chile se tak stane první zemí v Latinské Americe, která bude součástí tohoto inovativního technologického projektu.

Starlink je součástí projektu SpaceX, společností zabývající se vývojem, výrobou a transportem v kosmickém průmyslu. Hlavním důvodem zapojení Chile do projektu je plánované vyslání satelitů na oběžnou dráhu, které budou součástí velkého národního kosmického projektu SNSAT. Projekt byl odstartován Ministerstvem dopravy a telekomunikací hlavně kvůli zlepšení připojení k internetu v odlehlých částech země bez vybudované pozemní infrastruktury. Internet tak bude možno využívat například v těžebních firmách, které mají mnohdy doly v těžko dostupných částech země nebo například ve školách v regionech Coquimbo nebo Los Lagos, kde bylo doposud připojení velmi slabé, či žádné. Starlink umožní připojení mezi 50 a 150 Mb/s. Pro kvalitní připojení v těchto regionech dále Starlink poskytne tzv. satelitní balíček, který dovolí využívání těchto služeb zdarma po dobu jednoho roku. Navíc tento nový systém pomůže k dalšímu rozvoji digitalizace v Chile, která je ve velkých městech již na velmi vysoké úrovni.

Prezident Piñera postupuje v rámci plánu na uhlíkovou neutralitu

Prezident republiky Sebastián Piñera se rozhodl pro předčasné uzavření 4 centrálních uhelných elektráren do roku 2025. Chce tím podpořit rozvoj plánu o uhlíkové neutralitě, který je nyní plánován do roku 2050. Bylo tak rozhodnuto na zasedání na ústředí vlády v Palacio La Moneda společně s prezidentem AES Corp Andrésem Gluskim a ministry životního prostředí Carolinou Schmidtovou a ministrem energie a těžby Juanem Carlosem Jobetem, a dalšími.

Hlavním cílem v tomto plánu je v budoucnu snížit emise o více než 6 milionů tun CO2, což odpovídá provozu zhruba 2,4 milionů aut, které nyní jezdí po celé zemi. S dalšími 4 uzavřenými elektrárnami by bylo ušetřeno celkem 1 097 MW těchto plynů a z celkem 28 elektráren zůstane v provozu pouze 10, které budou moci operovat mezi léty 2026 a 2040. To by znamenalo 20 % aktuálních elektráren. Díky uzavření elektráren a zbavení se emisí z uhlíkových plynů, bude Chile schopno lépe bojovat s klimatickými změnami, které negativně ovlivňují některé části země, její fungování a také život obyvatelstva.

Uhlíková neutralita se nevyhne například ani největšímu městskému parku v hlavním městě Santiagu de Chile. Parque Metropolitano de Santiago je největším městským parkem nejen v hlavním městě Chile, ale také v celém regionu Latinské Ameriky a dokonce čtvrtým největším městským parkem na světě. Nyní se vláda rozhodla pro Plan Parque Carbono Zero jehož výsledkem je uhlíková neutralita parku do roku 2030. Ministr Felipe Ward představil detailně plán, kterým by mělo být dosaženo uhlíkové neutrality v Parque Metropolitano de Santiago. Plán obsahuje 84 cílů a 81 iniciativ. Mezi hlavní cíle patří nové zelené plochy, promyšlený systém na sběr tříděného odpadu a jeho následnou recyklaci, elektrická kola a mobilita v rámci obnovitelné energie a systém fotovoltaických panelů, které budou schopny zásobovat park a jeho kanceláře čistou energií. Občané Santiaga budou mít také možnost se vyjádřit ke všem plánovaným změnám a cílům v rámci Plan Parque Carbono Zero 2030 na webových stránkách www.parquemet.cl do 1. září 2021.

Chilská ekonomika dnes a zítra

Chile je jednou z latinskoamerických ekonomik, která dosáhla nejvyššího růstu za posledních 10 let. Přestože chilské HDP díky pandemii COVID-19 kleslo v roce 2020 o 6 %, v roce 2021 se počítá s neustálým zvyšováním (až na 4,5 %) a dále v následujícím roce 2022 až o 3,2 %.

Hlavním důvodem ekonomického zlepšení v Chile je hlavně rychlá distribuce vakcín proti COVID-19. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpovídá, že HDP se v Chile tento rok zvedne až na 6,7 %. Tím by se mělo v roce 2022 dostat až na úroveň před vypuknutím pandemie. Dopad pandemie a s nimi spojených karantén je v období tohoto roku o mnoho menší, hlavně díky vládním finančním podporám, které obyvatelstvo země získalo. Hlavní změnou je soukromá spotřeba. Ta bude v tomto roce hlavním tahounem pro oživení ekonomiky. OECD uvádí, že i přesto, že se poptávka zmenší, investice naopak nabydou na síle – a to především díky růstu cen mědi, veřejným investicím a příznivým podmínkám financování. Výsledky průzkumu OECD dále potvrzují zvyšování nezaměstnanosti, která se nestihne „vzpamatovat“ z pandemie rychleji než ekonomická aktivita země. Nicméně i tuto složku v budoucnu čeká zotavení, i když pomalejší.

Přestože se Chile v posledních letech snaží o diverzifikaci ekonomiky, je stále velmi silně orientovano na těžbu mědi. V té má největší poptávku ze strany Číny. Chile má taktéž jako jedna z mála zemí Latinské Ameriky vysokou míru industrializace. Hlavními sektory jsou zde těžební (měď, uhlí, nitráty, lithium), manufakturní (potravinářský průmysl, chemický průmysl a dřevařský průmysl) a také zemědělský (rybolov, ovocnářství). Industriální sektor v Chile zaujímá 29,3 % HDP a zaměstnává 22 % aktivního obyvatelstva. Chile je vývozcem 1/3 celkové světové zásoby mědi. Kromě těžebního průmyslu je Chile také hlavním vývozcem vína v latinskoamerickém regionu.

Agentura CzechTrade v Chile informuje české podnikatele, že plánovaná obchodní mise v těžebním průmyslu je odložena na začátek listopadu 2021. Přesnější datum bude vzhledem k aktuální pandemické situaci, uveřejněno později. Situace v zemi je však stále velmi nejasná a komunikace s chilskými partnery je bohužel vždy obestřena velkou nejistotou a dlouhými reakčními prostoji.

Zahraniční kancelář v Chile i přes nepříznivou situaci funguje bez větších omezení a nadále poskytuje českým firmám kompletní poradenství a podporu pro export, vstup i vyhledávání potenciálních obchodních partnerů pro české firmy na chilském trhu.

Tým zahraniční kanceláře CzechTrade Chile

Další informace o situaci v Chile přináší rozhovor s Jiřím Jílkem.

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod | Služby
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí