I přes zhoršení situace Chile neustává v očkování

Koronavirová situace v Chile se za poslední měsíc zhoršila. Přestože je Chile celosvětovou jedničkou v očkování, nakažených přibývá, a to hlavně díky novým mutacím nemoci, které se objevují hlavně v sousední Brazílii a byly detekovány již v samotném Chile. Kvůli tomu se vláda rozhodla všechna postižená místa (včetně metropolitního regionu hlavního města) nejen uvrhnout do tvrdého lockdownu, ale také zčásti zavřít hranice země. Vlivem zvýšení nákazy musely být posunuty dubnové volby. Přestože se v Chile dále vytrvale očkuje, počítá se, že první výsledky „kolektivní imunity“ se na jeho základě objeví až v průběhu června. Prozatím se země snaží neupadnout do zdravotnické krize a nepodpořit rozšíření brazilské mutace v zemi.

Za poslední měsíc Chile dosáhlo rekordu v počtu nakažených. V minulých dnech se za den toto číslo vyšplhalo až na 9 000 případů. Vláda se z obavy kolapsu zdravotnického systému rozhodla nekompromisně jednat tvrdým lockdownem, především v hlavním městě. Změnily se také podmínky pro příjezd či odjezd ze země.

Přesto že se v zemi v únoru rozjel úspěšný vakcinační plán „Yo Me Vacuno“, počítá se s dostatečným vytvořením „kolektivní imunity“ až v průběhu června, kdy by se čísla měla rapidně zmenšovat. K nárůstu aktuálních případu, podle zahraničních expertů, došlo také rychlým rozvolněním situace spojeným s enormním očkováním. Chile se nyní snaží celou situaci řešit, od první vlny pandemie v březnu 2020 zatím nebyl takový přírůstek nakažených, jako v aktuálních dnech. Odborníci však jisté světlo na konci tunelu v podobě očkování zaregistrovali již teď. Neustále se snižující číslo úmrtnosti dokazuje, že vakcinace je úspěšným prostředkem v boji s pandemií.

Za pondělí 12. dubna 2021 bylo v Chile nahlášeno celkem 6 372 případů. Celkové číslo nakažených již dosáhlo více než 1 milionů. Počet obětí za dubnové pondělí bylo 137 osob. Za dobu vypuknutí pandemie zemřelo v zemi na COVID-19 celkem  24 483 osob.

Očkovací plán Yo Me Vacuno má celkem na svém kontě 7 370 951 očkovaných první dávkou vakcíny k 11. dubnu 2021. Za den se v celé zemi v průměru naočkuje přes 70 000 lidí. 4 664 573 již dokončilo obě fáze očkování. Podle dostupných odborných zdrojů je od poslední vakcinace průměrná doba dvou týdnu, než vakcína začne vytvářet imunitní zdroj proti onemocnění COVID-19.

Do poloviny roku je cílem vlády naočkovat 15 milionů lidí. Obyvatelé se očkují podle zadaných a dostupných tabulek, rozdělených podle věku či zaměstnání. Více informací a přesný počet očkovaných v daný den a celkově, lze zjistit na oficiálních stránkách: https://www.gob.cl/yomevacuno/. Do Chile neustále proudí velké zásilky vakcín. Očkuje se především americkou Pfizer od BioNTech a čínskou Sinovac od CoronaVac. Chile se však aktivně snaží navazovat také nové smlouvy s dalšími firmami. Aktuálně by tak podle vlády mělo být aktuálně v zemi 11 396 072 administrovaných zásilek.

Mezi květnem a červnem se navíc očekává dodávka přibližně 1,8 milionů dávek CanSino-Saval vakcíny, která byla nově zvolená jako jedna z vakcín v zemi. Výhodou vakcíny Cansino-Saval je, že vyžaduje pouze jednu dávku, skladuje se při 2-8 °C, kde vydrží po dobu 3 měsíců, což usnadní proces distribuce zvláštně v tak velké zemi, jako je Chile. Při testování dosáhla účinnosti až 65,7 % u symptomatických případů a až 90,98 % u závažných případů. Schválena byla již v Číně, Mexiku, Maďarsku nebo Pákistánu. Společnost CanSino v dřívějších letech již vyprodukovala také úspěšnou vakcínu pro prevenci eboly.

Život a vstup do země

Neustále se měnící situace nejen v Chile, ale také všude na světě, drží cestující ze všech států světa v neustálém pozoru. I když na začátku roku vypadala situace v Chile přijatelně, jak pro návštěvníky, tak pro samotné Chilany, za poslední týdny se čísla rapidně navýšila. Vláda proto přistoupila k nejtvrdším opatřením.

Aktuální opatření platí od 5. dubna 2021 5:00: ty se dotkly nejen jednotlivých regionů v Chile a „komunit“ v metropolitním regionu, ale především letecké dopravy. S příchodem brazilské mutace viru se situace zhoršila natolik, že byly opět uzavřeny hranice Chile. Na 30 dní mají obyvatelé Chile či rezidenti zde žijící zakázán jakýkoli výjezd ze země. Ten je povolen pouze za podmínek neodkladných, či zdravotních záležitostí, vždy s příslušným povolením od Comisaría Virtual, které lze sjednat online.

Cizinci, kteří NEMAJÍ rezidenci v Chile, či se nemohou prokázat jiným dokladem v tomto smyslu a za posledních 14 dní navštívili zemi, ve které byla prokázaná nákaza jednoho z nových druhů mutace nemoci SARS-CoV-2, mají ZAKÁZÁN vstup na území Chile po dobu 30 dnů. Nerezidenti mají povolený vstup do země pouze v případě, že jim je cesta oficiálně schválená příslušným konzulárním úřadem v zemi původu.

Pří vstupu do Chile musí všichni Chilané, ale také rezidenti, dodržovat přísná pravidla, která fungují od 31. března 2021:

  • Povinně musí dodržet 10denní karanténu bez možnosti jejího zkrácení. Prvních 5 dní karantény musí každý, kdo přijíždí do Chile, realizovat ve vládou nabízených hotelech, které si taktéž každý cestoval sám hradí. Hotely lze vybrat při vyplňování zdravotnického pasu, který je součástí povinných dokumentů pro cestu do země. Každý hotel musí být zaplacen dopředu. Po pěti dnech na hotelu bude každému vykonán PCR test. V případě negativního PCR testu je možné dokončit zbylých 5 dní karantény v dalším místě svého plánovaného pobytu. Bude-li test pozitivní, bude cestovatel přemístěn do Residencia Sanitaria, která je již zdarma. (Bude-li cílové místo cestujícího v jiném regionu, než je Santiago de Chile či metropolitní region, musí tato osoba vykonat 5denní povinnou karanténu v Santiagu i v tomto případě. Pohybovat se mezi regiony lze pouze v případě, že jsou v jedné ze tří skupin plánu Paso a Paso, a to 3, 4 nebo 5. Více informací lze zjistit na https://www.gob.cl/coronavirus/pasoapaso/.)
  • Musí vyplnit informace pro zdravotní pas před vstupem do země na www.c19.cl. Příslušné prohlášení má platnost 48 hodin od data vzniku, proto doporučujeme jeho vyplnění těsně před odletem.
  • Prvních 14 dní je nutné každodenně vyplňovat formulář o zdravotním stavu, již v Chile. Tento formulář chodí každý den e-mailem a obsahuje 3 jednoduché otázky o zdravotním stavu, jeho nevyplnění však může být pokutováno.
  • Cestovatel se musí prokázat negativním PCR testem, který není starší než 72 hodin před vstupem do letadla letícího do Chile. (V případě přestupů se počítá vždy od nástupu do posledního letadla, které letí přímo do Santiaga.) V souvislosti s tímto nařízením prosím kontrolujte také nařízení a požadavky jednotlivých aerolinek, kterými cestujeme, mohou se totiž lišit. Negativní PCR test se v mezinárodním provedení předkládá při vstupu do země příslušné kontrole.
  • Cizinci, kteří do země vstupují se navíc musí prokázat platným pojištěním, které zahrnuje léčebné výlohy spojené s nemocí COVID-19 v hodnotě minimálně 30 000 USD. Toto pojištění by měl prokázat dokumentem vystaveným pojišťovnou v jednom z mezinárodních jazyků.

Při příjezdu do Chile se všichni cestující přesunují do letištní haly, která se pro tyto případy speciálně, změnila v přijímací halu s několika stoly, kde si příslušní pracovníci pečlivě prohlížejí všechny dokumenty, který by každý měl mít (viz výše). Po zaregistrování Vás pracovník vyzve, abyste přímo na letišti přikročili k vykonání PCR testu. Jeho výsledky jsou oznamovány do 36 hodin od provedení (obecně ale mnohem dříve) a každý cestující si jej může prohlédnout online podle kódu, který je mu na letišti vystaven. Při negativním testu každý pokračuje v 5denní karanténě na hotelu, v případě testu pozitivního je cestující vyzván, aby se přemístil do „residencia sanitaria“.

Při splnění podmínek budou přímo z letiště dopraveni všichni cestující do určeného hotelu, který si před letem vybrali. Od chvíle vstupu do země musí návštěvníci respektovat nařízení o karanténním nařízení v jednotlivých regionech „Paso a Paso“, které má celkem 5 stupňů. Důležité je také dodržovat hygienická nařízení (časté mytí rukou, nošení roušek). Na hotelu je zařízeno jídlo 3x denně, které zaměstnanci nechávají za dveřmi. Po 5 dnech v hotelu je opět vykonán další PCR test a cestující se mohou přemístit na zbytek karantény do svého domova nebo cíle své cesty.

Dbejte také oficiálních nařízení svého velvyslanectví. Velvyslanectví České republiky v Santiagu de Chile neustále aktualizuje všechny nejdůležitější informace pro cestující z ČR na svých stránkách https://www.mzv.cz/santiago.

Prezident vyhlásil zákon proti nelegálnímu vstupu

Prezident Chile Sebastián Piñera vyhlásil v neděli 11. dubna 2021 zákon, který má zabránit nelegalnímu vstupu cizinců do země a zastavit tak problém, který Chile řeší už delší dobu. V tomto směru by měla začít legální a řádná migrace obyvatel a cizinců. Zákon zabraňuje nelegálnímu vstupu všem, kteří se budou v budoucnu snažit.

Zákon by měl dbát na přesné uvedení správného důvodu migrace cizinců do Chile a také na prokázání se příslušnými dokumenty, které jsou v souladu s nařízeními nejen chilské vlády v zemi, ale také na konzulátech všude po světě. Podpisem nového zákona dal prezident vzniknout také nové Národní migrační službě, která díky regionálním ředitelstvím bude schopna mít migraci pod kontrolou v souladu se zvláštnostmi každého z daných regionů.

Pomocí těchto prostředků bude navíc jednodušší také vyhoštění migrantů ze země. Prezident se nechal slyšet, že hlavním cílem je zajistit přítrž nelegálnímu přistěhovalectví, které je velkým problémem Chile v posledních letech a udělat si „doma pořádek“. Zákon pomůže udržet nejen pořádek v zemi, ale zabrání také nelegálnímu obchodování s lidmi, drogami či pašování.

Piñera posílil dluhopisy Bono Clase Media pro obyvatele postižené pandemií

Nový dluhopis bude vystaven až na 500 000 chilských pesos a zvýhodní více než 2 miliony chilských rodin. Bono Clase Media patří mezi některá ekonomická a sociální opatření patřící do sítě tzv. Red de Protección Social, která byla vytvořena speciálně pro případy spojené s pandemií COVID-19. Bono Clase Media bude velkou pomocí pro rodiny, které byly přímo zasaženy celosvětovou pandemií.

Bonus rozdávaný státem se může vyšplhat až na půl milionu chilských pesos pro každého, kdo mimo další požadavky, má příjem mezi minimálním až do 1,5 milionů chilských pesos (cca 45 500 korun). Částka se bude úměrně snižovat u občanů s příjmy od 1,5 milionů do 2 milionů chilských pesos. Chilané, kteří vydělávají mezi minimální mzdou a 408 125 chilských pesos, budou osvobozeni od požadavků a obdrží finanční pomoc bez prokázané registrace jakékoli ztráty či poklesu příjmů v době pandemie. Tedy při nižších částkách mezd dostane finanční pomoc každý chilský občan. Každý, kdo má příjem vyšší než 408 125 chilských pesos musí prokázat 20% pokles příjmů za 6 měsíců druhé poloviny roku 2019 vzhledem k druhé polovině roku 2020.

Chile začalo očkovat také proti chřipce

Nejen prvenství v očkování proti nemoci COVID-19, ale nově také očkování proti chřipce, zachvátilo tuto jihoamerickou zemi. Prezident Piñera se nechal slyšet, že by chtěl nechat očkovat občany do začátku zimní sezóny (ta v Chile začíná v červnu). Vakcína je zdarma pro všechny, kteří se nacházejí v cílové populaci: zdravotníci, lidé ve věku 65 let a výše, chronicky nemocní, děti od 6 měsíců do páté třídy a těhotné ženy. Celkem by v této cílové kategorii mělo být 8,5 milionů občanů Chile.

Očkování probíhá od pondělí 5. dubna 2021 a to společně s očkováním proti COVID-19. Stát se předpřipravil 8,5 miliony vakcín, aby byl schopen dostát svého plánu očkovat obyvatele ohrožených skupin do začátku zimy. Očkování proti chřipce není v Chile žádnou novinkou, jen za minulý rok se takto podařilo naočkovat 7,5 milionů obyvatel, a to i přes začínající a sílící pandemii koronaviru. Prezident sám podotkl, že obě očkovací kampaně budou letos pro zemi velkou výzvou. Chilané, kteří se budou chtít proti chřipce nechat naočkovat se musí dostavit do zdravotnického centra, kde by jim měla být podána vakcína, ne dříve než 14 dnů po druhé dávce vakcíny proti COVID-19. Kampaň potrvá do 5. června 2021. Očkování, stejně jako to na COVID-19, probíhá podle předem stanoveného kalendáře Ministerstva zdravotnictví.

Důležité chilské obory

Chile je velmi výkonným hráčem hned v několika oborech. Předně je to energetické odvětví, které je v Chile aktuální tématem uhlíkové neutrality, jejíž implementaci plánují národní, ale také mezinárodní firmy fungující na chilském území. Chile je jedním z významných hráčů taktéž na poli obnovitelných zdrojů. Do roku 2035 se plánuje výroba energie tímto způsobem až z 60 %, v roce 2050 až ze 70 %. Silnou komoditou pro výrobu energie, jsou také podnebné podmínky v Chile. To si může dovolit velkou závislost na větrných nebo solárních elektrárnách. Tento druh výroby je navíc podporován také chilskou legislativou v podobě mezinárodních investic.

Chile je velmi důležitým latinskoamerickým státem v odvětví těžebním a hutním. Je největším producentem mědi na světě, která představuje 28 % celosvětové produkce. Její cena se 10. února 2021 na londýnské burze vyšplhala na 3,75 USD za libru. To je nejvyšší cena od října roku 2012. Analytici však tvrdí, že by se její cena mohla vyšplhat až na 4 USD za libru. Od minulého roku se cena kovu zvýšila o 79 %. Tehdy dosáhl minimální ceny od počátku pandemie. Během druhého únorového týdne vzrostla cena komodity o 6 % a nyní je její průměrná cena 3,61 USD za letošní rok. Impulsem pro komoditu se stává také velká možnost fiskálního stimulu ve výši 1,9 bilionů USD ve Spojených státech amerických a pokrok ve vakcinacích v rozvojových zemích. Vše však, podle odborníků, bude záviset na vývoji pandemie.

Následuje těžba lithia, které je 52 % celosvětových zásob. Při těžbě je aktivně propagována všemi společnostmi v zemi tzv. „zelená těžba“, která zahrnuje naprosté vymizení uhlíkových emisí. Této problematice se věnuje také vláda díky své energetické politice, zajišťující uhlíkovou neutralitu v zemi do roku 2050. Tento rok se počítá s investicemi do těžebního sektoru částkou přibližně 5 miliard USD. Z se tím stává jedna z ekonomicky a technologicky nejrozvinutějších zemí v regionu.

Nejen těžební a energetický sektor jsou dominantami Chile. Rozvíjí se také v IT a umělé inteligenci. V zemi je nyní silný hlavně rozvoj tzv. FinTech v bankovnictví a maloobchodu. To zajišťuje rychlý rozvoj mobilního bankovnictví a bezkontaktních platebních služeb. Chile se také řadí ke světovým lídrům v elektronické fakturaci. Taktéž se může pochlubit přední příčkou v žebříčku s nejvíce rozvinutým bankovním sektorem v rámci Latinské Ameriky. Digitalizace vstoupila již i do vládních zřízení v podobě e-government platformy s názvem ClaveUnica, která zpracovává až 450 agend. Přístup do ní má každý občan s platným RUT číslem. Další důležitý rozvoj zaznamenává také bezpečnostní software a kybernetická bezpečnost. O digitalizaci se v zemi zajímají také jiná odvětví. Jsou jimi například možnosti detekce přírodních katastrof, zejména zemětřesení a požárů, které jsou v Chile častá.

S digitalizací je často spojován další, překvapivě rychle se rozvíjející sektor, a tím je logistika spojená s e-commerce. Hlavně pandemie viru COVID-19 totiž ukázala sílu a potenciál tohoto sektoru. V březnu 2020 bylo užívání služby trojnásobně vyšší než v minulém roce a čísla se dále drží na své historické hranici. V Chile je velká mezera a také příležitost pro mezinárodní firmy v oblasti fullfilment a logistiky. Je potřeba hlavně přínosu v praktičnosti a rychlosti dodávek zboží a logistických cest s nimi spojených.

Agentura CzechTrade v Chile informuje české podnikatele, že plánovaná obchodní mise v těžebním průmyslu je odložena na termín 22. – 30. 4. 2021. Situace v zemi je však stále velmi nejasná a komunikace s chilskými partnery je bohužel vždy obestřena velkou nejistotou a dlouhými reakčními prostoji.

Zahraniční kancelář v Chile i přes nepříznivou situaci funguje bez větších omezení a nadále poskytuje českým firmám kompletní poradenství a podporu pro export, vstup i vyhledávání potenciálních obchodních partnerů pro české firmy na chilském trhu.

Jiří Jílek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Santiago de Chile

Další informace o situaci v Chile přináší rozhovor s Jiřím Jílkem.

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem