Dánsko začne od konce dubna uvolňovat restrikce

V Dánsku bylo k 26. 4. 2020 zaznamenáno 8 445 pozitivních výsledků, celkově kvůli koronaviru zemřelo 422 osob. Nově se testují všichni, kteří mají problémy s dýcháním či kašel. Doposud bylo testováno celkem 136 738  lidí. K tomuto datu se uzdravilo 5 805 osob, 70 osob je v kritickém stavu.

Opatření v Dánsku byla restriktivní, nyní se od nich pomalu opouští. Všichni státní zaměstnanci, kteří nevykonávají kritické funkce, mají nařízeno pracovat z domova, přičemž jsou nadále placeni v plné výši. Toto opatření se netýká zdravotnického personálu, sektoru péče o seniory, policie a pohotovostních služeb.

Uzavření hranic se prodloužilo do 10. května. Školy, instituce a velké množství obchodů a center bylo po dobu velikonočních svátků uzavřeno. Nyní se však školy a školky otevírají s novými pravidly: menší skupiny dětí ve třídách, dodržování rozestupů dva metry, pokud má někdo z rodiny virus či dítě vykazuje příznaky, dítě zůstává doma, dodržování časté hygieny.

Strany rovněž přijaly další nouzový zákon, který mimo jiné umožňuje zrušit závěrečné zkoušky ve školách. Funguje již většina služeb (kadeřnictví, zubař). Restaurace, bary a kavárny mohou nabízet pouze službu s sebou. Fitness centra, bazény, vodní parky a zábavní parky zůstávají uzavřeny. Holičství a kosmetické salony zůstávají také zavřené.

Dánské hranice jsou uzavřeny do 10. května, pouze dánští občané a cizí státní příslušníci s výjimkou pobytu mohou do země nadále vstupovat. Stále platí zákon zakazující navštěvovat nemocné v nemocnicích.

Je již možné shromažďovat se ve skupince do 10 osob při sportovních aktivitách, ale je stále potřeba udržovat si rozestupy dva metry. Vláda zakázala zdržování se v určitých oblastech na ostrově Brygge, jelikož se zde obvykle shlukují velké skupiny náctiletých.

Zaměstnancům na soukromém trhu práce se doporučuje pracovat z domova. Pokud to není možné, zaměstnavatelé mají přijmout opatření proti šíření viru, konkrétně podporovat hygienu zaměstnanců, poskytovat dostatečné množství dezinfekce na ruce, zajistit dobré větrání místností, nepovolit pracovat zaměstnancům i s mírnými příznaky nemoci, konat pouze krátké schůze a zajistit dostatečnou vzdálenost mezi zaměstnanci, vyhýbat se osobnímu kontaktu v práci, omezit sdílené jídelní prostory (jídlo z bufetu), informovat pracovníky o potřebě dodržování daných pravidel.

Pomoc zahrnuje odklad DPH nebo půjčky pro vysokoškoláky

V zemi roste nezaměstnanost, vzrostla již na 4,9 % a měla by se zvýšit až na 8 %. Proto je pro veřejnost otevřen Fond cestovních záruk, který slouží jako příspěvky za zrušené cesty, možnost tříměsíčního denního příspěvku pro nezaměstnané a možnost dodatečných půjček vysokoškolským studentům.

Vláda přijala nový balíček pomoci, aby byl pod kontrolou chod malých podniků a osob samostatně výdělečně činných. Odložila se také platba DPH a daně pro malé a střední podniky. Navíc jsou firmám hrazeny fixní výdaje a poskytuje se odškodnění pro OSVČ.

Poskytlo se 40 miliard dánských korun v likviditě a bude kompenzovat až 75 % mezd zaměstnanců společností, stát poskytne až 2,7 miliardy DKK za náhradu mezd a plánuje vydat obligace za 125 miliard DKK.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm s použitím zdrojů: www.dr.dk a nyheder.tv2.dk

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem