Cestovní info aktualizováno 12. 5. 2023 Zdroj: CzechTrade

V Dánsku se covid šíří stále rychleji

V roce 2023 nejsou pro cestování do Dánska v platnosti žádná omezení či opatření ohledně situace související s covidem-19.

V oblasti Kodaně a obce Odense lze pozorovat obzvláště znepokojivý vývoj s řadou různých ohnisek infekce a rostoucím počtem infikovaných. Dánsko se proto rozhodlo že zavede další opatření.

Ilustrační fotografie

Momentální opatření

Ta by se měla týkat určitých městských částí. Opatření budou prozatímně platit do 22. září 2020, aby byla zajištěna účinná kontrola infekce, ale je předpoklad, že s nástupem podzimních infekcí budou platit déle.

Od 22. srpna 2020 se požaduje, aby cestující ve veřejné dopravě používali roušku či štít. Dánská vláda také doporučuje rozestup minimálně jednoho metru, časté používání desinfekce a důkladné mytí rukou.

Ministerstvo kultury dále rozšiřuje shromáždění na sportovních či kulturních akcích do 500 lidí. Pro určité dánské kraje se povolují také návštěvy nemocnic a domovů důchodců. Stále však platí, že při každém sebemenším příznaku nemoci je nutné zůstat doma.

Cestování do Dánska je momentálně omezeno pro některé země EU, země Schengenského prostoru a další země mimo EU. Česká republika má do Dánska zatím neomezený vstup, není nutné předkládat negativní test či podstupovat karanténu.

Ilustrační fotografie

Podpora firem

Podniky, osoby samostatně výdělečně činné a živnostníci mají nárok na kompenzaci prostřednictvím řady různých systémů na odměňování. Kompenzace bude činit 90 % průměrné měsíční ztráty příjmů bez DPH.

Pokud byla společnost během krize úplně uzavřena, může kompenzace činit až 100 % za období uzavření firmy – pokud v tomto období firma nedosáhla žádného obratu. Kompenzace pro vlastníky firem může být maximálně 23 000 dánských korun (DKK) měsíčně, a tedy celkem 69 000 DKK po dobu čtyř měsíců a nebo 92 000 DKK po dobu čtyř měsíců. Není povoleno pobírat odškodnění, pokud je osobní příjem v roce 2020 vyšší než 800 000 DKK.

Dánská ekonomika se podle statistického úřadu ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížila o 6,9 %.

Dovoz českých výrobků

Co se týče obchodu mezi Dánskem a Českou republikou, nejsou momentálně daná žádná omezení. České výrobky jsou v Dánsku obecně dobře přijímány. Nejznámější je samozřejmě české pivo a dále mají největší potenciál pro vývoz z ČR různé strojírenské a energetické výrobky.

Agentura CzechTrade nemá v Dánsku přímé zastoupení, nicméně je připravena pomoci českým exportérům se vstupem na dánský trh pomocí kanceláře CzechTrade ve Stockholmu, která má Dánsko ve své gesci. Při vyhledávání vhodných obchodních partnerů naše kancelář též spolupracuje s obchodním úsekem Zastupitelského úřadu ČR v Dánsku.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Dánska

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 12. května 2023)

Pro vstup do Dánska, Grónska a na Faerské ostrovy neplatí od března 2022 žádná zvláštní pravidla v souvislosti s epidemií covidu-19, vstup do země není nijak omezen.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Dánsko | Evropa | Zahraničí