V Dánsku se covid šíří stále rychleji

V oblasti Kodaně a obce Odense lze pozorovat obzvláště znepokojivý vývoj s řadou různých ohnisek infekce a rostoucím počtem infikovaných. Dánsko se proto rozhodlo že zavede další opatření.

Ilustrační fotografie

Momentální opatření

Ta by se měla týkat určitých městských částí. Opatření budou prozatímně platit do 22. září 2020, aby byla zajištěna účinná kontrola infekce, ale je předpoklad, že s nástupem podzimních infekcí budou platit déle.

Od 22. srpna 2020 se požaduje, aby cestující ve veřejné dopravě používali roušku či štít. Dánská vláda také doporučuje rozestup minimálně jednoho metru, časté používání desinfekce a důkladné mytí rukou.

Ministerstvo kultury dále rozšiřuje shromáždění na sportovních či kulturních akcích do 500 lidí. Pro určité dánské kraje se povolují také návštěvy nemocnic a domovů důchodců. Stále však platí, že při každém sebemenším příznaku nemoci je nutné zůstat doma.

Cestování do Dánska je momentálně omezeno pro některé země EU, země Schengenského prostoru a další země mimo EU. Česká republika má do Dánska zatím neomezený vstup, není nutné předkládat negativní test či podstupovat karanténu.

Ilustrační fotografie

Podpora firem

Podniky, osoby samostatně výdělečně činné a živnostníci mají nárok na kompenzaci prostřednictvím řady různých systémů na odměňování. Kompenzace bude činit 90 % průměrné měsíční ztráty příjmů bez DPH.

Pokud byla společnost během krize úplně uzavřena, může kompenzace činit až 100 % za období uzavření firmy – pokud v tomto období firma nedosáhla žádného obratu. Kompenzace pro vlastníky firem může být maximálně 23 000 dánských korun (DKK) měsíčně, a tedy celkem 69 000 DKK po dobu čtyř měsíců a nebo 92 000 DKK po dobu čtyř měsíců. Není povoleno pobírat odškodnění, pokud je osobní příjem v roce 2020 vyšší než 800 000 DKK.

Dánská ekonomika se podle statistického úřadu ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížila o 6,9 %.

Dovoz českých výrobků

Co se týče obchodu mezi Dánskem a Českou republikou, nejsou momentálně daná žádná omezení. České výrobky jsou v Dánsku obecně dobře přijímány. Nejznámější je samozřejmě české pivo a dále mají největší potenciál pro vývoz z ČR různé strojírenské a energetické výrobky.

Agentura CzechTrade nemá v Dánsku přímé zastoupení, nicméně je připravena pomoci českým exportérům se vstupem na dánský trh pomocí kanceláře CzechTrade ve Stockholmu, která má Dánsko ve své gesci. Při vyhledávání vhodných obchodních partnerů naše kancelář též spolupracuje s obchodním úsekem Zastupitelského úřadu ČR v Dánsku.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Dánsko

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 14. 1. 2022)

Podmínky pro cestu do Dánska pro občany České republiky

Od 27. 12. 2021 rozhodla dánská vláda, že se všichni cestující bez ohledu na státní občanství nebo dokončené očkovaní, musejí předložit negativní PCR (72 h) nebo antigenní test (48 h), který byl proveden před vstupem na území. Osoby v tranzitu, které opustí zemi do 24 hodin, test předkládat nemusí.

Výjimky platí pro:

 • rezidenty Dánska
 • děti do 15 let
 • lidi, kteří prodělali nákazu před 14–180 dny
 • lidi, kteří nemohou test podstoupit ze zdravotních důvodů (fyzických, mentálních)
 • rezidenty, kteří byli v zahraničí za účelem výkonu povolání či studia
 • zaměstnance leteckých služeb
 • lidi, kteří vstupují za účelem přepravy zboží a ti, kteří byli v zahraničí za tímto účelem
 • lidi, kteří po vstupu na území odcestují do 24 hodin
 • zaměstnance autobusové, vlakové, lodní dopravy nebo řidiči taxi služeb či ostatních dopravních služeb

V Dánsku platí pro všechny osoby starší 15 let povinnost prokazovat se v řadě vnitřních prostor Covid Passem. 

Příjezdový formulář: ne

Nejaktuálnější informace naleznete na Corona Smitte.

Podmínky pro návrat do ČR z Dánska

Dánsko je na českém cestovatelském semaforu zařazeno do tmavě červené kategorie, což značí velmi vysoké riziko nákazy covidem-19 a následující podmínky:

Cestovatelé s očkováním nebo po prodělání nemoci

 • musejí po příjezdu vyplnit příjezdový formulář,
 • v případě očkování se prokázat národním certifikátem o provedeném očkování (EU Covid pass) nebo národním certifikátem o dokončeném očkování,
 • v případě prodělané nemoci covid-19 se prokázat certifikátem o prodělané nemoci covid-19.

Cestovatelé bez očkování

Po vstup na území ČR podstoupit v rozmezí 5.–7. dne RT-PCR test na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby negativního výsledku RT-PCRT testu musí cestující všude mimo domov nosit respirátor nebo obdobný prostředek ochrany dýchacích cest naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky, včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % podle příslušných norem (FFP2, KN95).

Nejaktuálnější informace najdete na webu stránkách Ministerstva vnitra ČR nebo na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Dánsko | Evropa | Zahraničí