Cestovní info aktualizováno 11. 5. 2023 Zdroj: CzechTrade

Austrálie omezuje restrikce. Po otevření hranic se otevírají i nové šance pro obchod

V roce 2023 nejsou pro cestování do Austrálie a na Nový Zéland v platnosti žádná omezení či opatření ohledně situace související s covidem-19.

Vlna nákazy variantou omikron se nevyhnula ani Austrálii. Už jenom částečné restrikce platí i začátkem roku 2022 – v době podzimu, které nyní na jižní polokouli panuje. Růst nových případů se nedaří zpomalit. Vláda vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky.

Ilustrační fotografie

Austrálie

Aktuální situace

Austrálie již zrušila většinu restrikcí týkající se výskytu varianty omikron v teritoriu.

Nadále se vyžaduje používání roušek nebo respirátorů, ale pouze v hromadné dopravě. I přestože je na celém kontinentu mezidenní nárůst kolem 25 tisíc případů, školy pro děti fungují a pouze oznamují v které třídě se objevil aktivní případ nákazy s doporučením jak dále postupovat.

Běžný život se pomalu vrací do zaběhlých kolejí, i restaurace jsou otevřené. Není povinnost se scanovat přes QR kód.

Historie

Státy New South Wales, Australian Capital Territory a Victoria, které v polovině roku 2021 bojovaly s šířením mutace delta, jsou označovány jako hot spots a zbývající státy Austrálie vůči nim uzavřeli hranice. Státy, kde se koronavirus nešíří, ponechali svoje hranice mezi sebou otevřené.

Mezinárodně budou hranice uzavřené zřejmě po celý rok 2021 a dle nejnovějších informací výhledově až do poloviny roku 2022. Výjimkou je Nový Zéland, který má aktuálně s Austrálií hranice otevřené (kromě státu Victoria a Sydney).

Premiérka státu NSW vzhledem k narůstajícím případům indické mutace delta již potřetí prodloužila lockdown, a to až do konce září.

Premiérka státu NSW Gladis Berejiklian navíc od 15. srpna nařídila zkrácení vzdálenosti do které
se lze za účelem povolených aktivit pohybovat (od domova) do 5 km místo původních 10 km. Pracovat se
musí z domova, restaurace i kavárny mohou vydávat pouze take away. Otevřené jsou pouze
lékárny a obchody s potravinami.

Ostatní obchody mohou vydávat zboží pouze na objednávku. Stavební práce, které byly po dobu 4 týdnů pozastaveny, dostaly od 28. 7. znovu zelenou, a mohou pokračovat za předpokladu blíže nastavených pravidel. Zejména počtu pracovníků na staveništi apod.

K 30. srpnu bylo v Austrálii registrováno mezitýdenně 7275 nových případů (z toho 55 nakažených, kteří přicestovali ze zámoří). Nejvíce případů bylo právě v Novém Jižním Walesu.

K 20. 9. byl mezidenní nárůst (v porovnání s předchozím týdnem) nižší. Konkrétně šlo o 1 156 případů, z toho bylo 1 083 případů v NSW. Jen tři nakažení lidé přicestovali ze zámoří. Od 11. 10. budou v NSW otevřena kadeřnictví, restaurace a předpokládá se uvolnění dalších restrikcí.

K 17. 10. je registrován mezidenní nárůst 878 případů pro celou Austrálii, z toho 301 z NSW a 549 z Viktorie a 1 případ, který přicestoval ze zahraničí. V pondělí 25. říjnu bylo v zemi odhaleno 813 případů, nejvíce opět ve Viktorii (508) a Novém Jižním Walsu (296 nemocných).

Austrálie  stále drží snížený limit počtu lidí, kteří mohou přicestovat do země na polovině oproti původnímu stavu. Od poloviny července je počet příchozích cestujících omezen na 3 035 týdně. Ceny letenek se stále drží na dvojnásobku v porovnání s cenami před krizí.

Dle Financial Review Quantas odstartují mezinárodní lety poté, co bude v celé Austrálii dosaženo proočkovanosti ve výši 70-80 procent. Například v Novém Jižním Walesu už bylo očkováno 80 % lidí.

Austrálie chce prioritně v blízké budoucnosti umožnit Australanům a lidem s trvalým pobytem návrat do země, dále chce prioritně podpořit přílet vzdělaným emigrantům a studentům. Konkrétní termín, kdy se tak stane, ovšem ještě nebyl oficiálně vyhlášen a stále není známo, jak se bude řešit karanténa v případě příletů.

V tisku se ve druhé polovině září objevily první zprávy, že od listopadu začne více leteckých společností létat mezinárodně. Během třetího zářijového víkendu si již mohlo pět lidí shromáždit venku a udělat si například piknik.

Testování na přítomnost koronaviru i nadále probíhá u stále vyššího počtu lidí, do současnosti bylo provedeno již více než 34 milionů testů. V případě projevu symptomů a podezření na nákazu se lidem doporučuje, aby se telefonicky obrátili na svého lékaře a řídili se jeho pokyny. V Austrálii se provedlo již přes sedm milionů testů, z nichž pouze jedno promile bylo pozitivních.

Vláda se také snaží své obyvatele intenzivně očkovat. První vakcínu již dostalo asi 60 % obyvatel nad 16 let, 35 % Australanů v této věkové skupině je pak plně očkováno. Austrálie věří, že zvládne proočkovat 80 procent obyvatel do konce roku 2021.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Vládní opatření

Austrálie zavřela hranice pro všechny cestující s výjimkou australských občanů a jejich nejbližších příbuzných a osob s trvalým pobytem na území Austrálie. Tito lidé mají po příjezdu do teritoria povinnost čtrnáctidenní karantény. Vláda také zakázala veškeré zahraniční cesty Australanů.

Nejpřísnější opatření zavedla Tasmánie, kde byla povinnost dvoutýdenní karantény i pro všechny cestující z domácích letů a navracející se obyvatele Tasmánie. Pokuta za porušení tohoto nařízení je 16 800 australských dolarů, nebo až šest měsíců ve vězení. V současné době neregistruje žádný nárůst nových případů. Ostatní státy Austrálie se postupně přidávaly a došlo i k omezování přechodů hranic mezi jednotlivými státy.

Aerolinky Qantas spolu se svou dceřinou společností Jetstar, kterým patří více než 60 procent australského trhu, zrušily všechny své mezinárodní lety z Austrálie původně s platností od 1. dubna do 31. května, přičemž tento termín je postupně prodlužován.

„Společnosti svá letadla částečně odstavila, částečně je nabídla australským občanům pro jejich cesty ze zahraničí. Rovněž došlo k omezení všech domácích letů o 60 %. Jednu z posledních možností pro cizince, jak Austrálii v nejbližších dnech či týdnech opustit nabízely aerolinky Qatar Airways,“ doplňuje zástupkyně CzechTrade Alice Fibigrová.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Ekonomická a sociální podpora

Obava o to, co zmohou všechna dosavadní opatření, a co udělá koronavirus s tamní ekonomikou, panuje ve všech teritoriích. Míra nezaměstnanosti loni stoupala, ale nyní překvapivě klesá. Na konci května minulého roku se oproti dubnu zvýšila o 0,7 procentních bodů na 7,1 %. Nejvyšší míru nezaměstnanosti pak statistický úřad zaznamenal o dva měsíce později, a to 7,4%. Toto číslo však bere v úvahu počet lidí aktivně hledajících práci, takže ve skutečnosti je nižší.

V současnosti je míra nezaměstnanosti 4,9 % a je tak překvapivě na nejnižší úrovni za 10 let.

„Gradující napětí firem se vláda snaží mírnit vyčleněním 17,6 miliardy australských dolarů na podporu ekonomiky a zajištění zaměstnanosti obyvatel. Austrálie také vyčlenila 2,4 miliardy dolarů na podporu zdravotního systému a přislíbila uhradit 50 procent zvýšených nákladů nemocnic, které budou spojené s testováním na covid-19 a ošetřováním pacientů,“ prozrazuje Alice Fibigrová.

Centrální banka Austrálie také oznámila rekordně nízké úrokové sazby 0,25 % a uvolnila 90 miliard dolarů na půjčky bankám, které je nabídnou malým a středním podnikům. Navzdory všem snahám však australský dolar od počátku vypuknutí pandemie rapidně oslaboval a byl nejslabším od roku 2002.

To samozřejmě negativně ovlivňovalo australské podniky, jimž klesaly hodnoty akcií, nejvíce zasaženými byly banky. Ty však i přesto oznámily pozastavení splátek úvěrů malých podniků až na šest měsíců. Od začátku dubna dochází k postupnému návratu hodnoty australského dolaru, který začal posilovat vůči většině světových měn.

S přibývajícími restrikcemi se měnila i nálada obyvatel, proto australská vláda investuje 74 milionů dolarů do služeb, které pomáhají s mentálním zdravím občanů.

Novinkou na australském trhu kvůli pandemii koronaviru je také ochrana australských firem před zahraničními investory. Všechny zahraniční investice v zemi musí nově schválit Foreign Investment Review Board (vládní agentura na kontrolu zahraničních investic). Vláda zdůrazňuje, že nejde o zmrazení zahraničních toků, ale především o ochranu australských podniků před predátorským chováním investorů.

Zatímco většina australských firem se bojí o svou budoucnost, supermarkety se potýkaly s nedostatečnou kapacitou kvůli obrovskému zvýšení poptávky. Neměly dostatek pracovních sil, omezily prodeje vybraných produktů na osobu, pozastavily nákupy online a vyhradily časy nákupu pro ohroženou skupinu obyvatel.

Na konci března také vláda Austrálie oznámila nové ekonomické stimuly a s již dříve oznámenými podporami bude do ekonomiky investovat celkem 320 miliard dolarů, což odpovídá 16,4 % HDP země.

Vláda také příšla s velmi výraznou podporou, tzv „JobKeeper Payment“ s cílem pokrytí nákladů na mzdy zaměstnanců. Stát podpořil podniky částkou 1500 dolarů na jednoho zaměstnance za 14 dní. Nárok na tuto podporu měly podniky, které kvůli restrikcím ztratily 30 % ze svého obratu nižšího než 1 miliarda dolarů nebo které ztratily 50 % z obratu převyšujícího 1 miliardu dolarů. Austrálie tak chce podpořit zaměstnanost země a zajistit jistotu příjmů občanů.

V červenci 2020 vláda oznámila, že prodlužuje podporu v rámci JobKeeper Payment na dalších šest měsíců až do 28. března 2021, aby podpořila podnikatelské subjekty a neziskové organizace, které byly negativně ovlivněny covidem-19. Australská vláda tak patří mezi jednu ze zemí na světě, která vynakládá nejvíce investic na podporu australské ekonomiky s cílem zamezit co nejtvrdšímu následnému dopadu. Podpora v rámci JobKeeper skutečně skončila koncem března.

„S narůstajícím počtem nakažených a zpřísňujícími se restrikcemi se mnoho lidí ocitlo bez práce a v sociální tísni. Australská správa sociálního zabezpečení (Centrelink), která poskytuje finanční podporu vybraným skupinám obyvatel, byla zavalena žádostmi. Jejich online server byl na několik hodin nedostupný a před kancelářemi se vytvořily dlouhé fronty žadatelů,“ prozrazuje Alice Fibigrová.

Vláda také pomáhá s cashflow malým a středním podnikům a neziskovým organizacím. V závislosti na svých aktivitách mohou jmenované organizace získat 20 000 až 100 000 dolarů. Jednotlivci z finančně ohrožených skupin obyvatelstva, jako například nezaměstnaní, studenti, rodiče s nárokem na rodičovský příspěvek a další, pak budou mít nárok na podporu ve výši 550 dolarů za dva týdny.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Dříve přijatá opatření

„Vláda v minulosti zpřísňovala omezení volného pohybu a vyzývala obyvatele k opravdu zodpovědnému přístupu. Na začátku krize, zhruba v polovině března 2020, byly omezeny venkovní události pro více než 500 lidí a akce v uzavřených prostorách s více než stovkou účastníků.

Zároveň se doporučovalo všem obyvatelům, aby se zdrželi kontaktu s větším počtem lidí, pokud možno pracovali z domova a dodržovali zvýšenou hygienu. Následně bylo omezení zpřísněno na pouze jednoho člověka na 4 m2  v místnosti,“ říká Alice Fibigrová, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney.

Premiér Austrálie Scott Morrison si od počátku pandemie stál za rozhodnutím nechat otevřené školy s tím, že jakmile by se jednou uzavřely, bylo by obtížné je znovu dostat do provozu. Zároveň chtěl umožnit pracovníkům ve zdravotnictví, aby zůstali v zaměstnání a nemuseli být s dětmi doma.

Některé školy ve všech státech Austrálie však navzdory tomu zavřely a většina univerzit přešla do online režimu. Vláda doporučila rodičům, kteří mají možnost děti do školy neposílat, aby tak učinili. Ve státě Viktorie bylo rozhodnuto o přesunu prázdnin – od 24. března 2020 tam již školy nefungovaly. Plošné znovuotevření škol v Austrálii proběhlo loni 25. května, a to ve všech státech a teritoriích, včetně Viktorie a Nového Jižního Walesu.

Od neděle 26. dubna 2020 se například uvolnily restrikce volného pohybu osob ve státě Západní Austrálie, kde se nyní může venku shromažďovat až deset lidí. V Queenslandu se 2. května otevřely některé národní parky či obchody s obuví a oblečením.

V pátek 8. května 2020 poté vydala australská vláda pokyny pro postupné uvolňování restrikcí rozdělené do tří kroků (podrobnosti v dokumentu Roadmap to a COVIDSafe Australia), avšak jejich implementace a načasování bude v kompetenci vlád jednotlivých států a teritorií.

Zatímco v Severním teritoriu tedy na začátku června vstoupili do fáze 3, Jižní Austrálie začala ve stejnou dobu s implementací kroku 2 a Queensland dodrží týdenní zpoždění, avšak i tam se uvolňování restrikcí daří. Nejvíce zasažené oblasti, státy Viktorie a Nový Jižní Wales, s uvolněním restrikcí čekaly nejdéle.

Loni 15. května se ale v Novém Jižním Walesu znovu otevřely restaurace a hospody pro konzumaci uvnitř zařízení pro maximálně 10 lidí a za dodržení daných rozestupů a hygienických opatření. Od 1. června bylo možné obsluhovat v restauracích až 50 lidí a otevřely se i galerie nebo knihovny. Stejné datum také znamenalo možnost cestovat uvnitř států. Obyvatelé jsou nadále nabádání k opatrnosti a převzetí osobní zodpovědnosti, aby zůstala situace pod kontrolou.

Ačkoliv uvolňování restrikcí v Austrálii a ve všech jejích státech a teritoriích pokračovalo, pečlivě docházelo k monitorování situace a k rychlému reagování na každou nově objevenou nákazu. Ve Viktorii se například objevily dvě lokální ohniska nákazy, kvůli kterým byla zhruba 100 studentům v Melbourne nařízena izolace a došlo k prodloužení stavu nouze ve státě až do 21. června kvůli tomu, aby vláda mohla pružně reagovat případnými dalšími restrikcemi.

Stejně jako všechny ostatní státy světa, které úspěšně bojují s nákazou koronavirem, se tak zatím přistupuje k lokálním zásahům tam, kde se nákaza šíří, spíše než aby se plošně podniky znovu zavíraly.

Následně byl nouzový stav ve Viktorii prodloužen až do 19. července, protože byl zaznamenán rekordní nárůst případů za týden, konkrétně 116, zatímco o týden dříve jich bylo 36. Byla ale identifikována lokální ohniska a k nekontrolované lokální transmisi pravděpodobně nedochází. Vláda státu Viktorie ale i tak od 21. června znovu omezila shlukování lidí ve venkovních prostorech na 10 lidí a celkem 5 lidí uvnitř. Dokonce se zvažuje zavedení povinného nošení roušek ve veřejných prostorech.

V neděli 26. dubna byla také vládou spuštěna mobilní aplikace s názvem COVIDSafe App, která má pomoci lépe dohledat lidi, s nimiž přišli do kontaktu nakažení. Vláda do této aplikace vkládá velkou naději a věří, že je jednou z klíčových věcí, které pomohou s návratem životů Australanů do normálu, včetně například znovuotevření restaurací a kaváren, nebo shromažďování více lidí.

Do několika hodin od spuštění aplikace si ji stáhlo přes 1 milion uživatelů, do týdne si aplikaci nainstalovalo přes čtyři miliony Australanů. Odhad vlády pro úspěšné zafungování aplikace byl přes deset milionů. Inspirací pro vývoj aplikace byla obdobná technologie, která zafungovala v Singapuru a jíž napodobují i evropské státy.

Celkově však vypadá, že se Austrálie zařadila k zemím, které restrikce přijaly včas a zamezily rapidnímu šíření nákazy. Země nicméně na konci zimy 2021 (srpen, září) bojuje se šířením mutace delta, a cílí na 70% až 80% procentní proočkování obyvatel nad 16 let, aby mohla opět začít uvolňovat restrikce a otevírat hranice.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Austrálie

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 11. května 2023)

Situace v zemi je stabilní, na léto se nechystají žádná opatření.

Zdroj: Generální konzulát ČR v Sydney (Austrálie), ZK CzechTrade Austrálie a Nový Zéland
Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Nový Zéland

Aktuální situace

Počet nakažených na Novém Zélandu také stále stoupá, a to přesto, že se vláda Nového Zélandu snažila zamezit šíření nového typu koronaviru opravdu důsledně.

Vládní opatření

Dne 28. března 2020 byl vyhlášen stav ohrožení země číslo 4, což pro obyvatele Nového Zélandu znamenalo výrazné omezení pohybu. V zásadě došlo k nařízení karantény s výjimkou cesty do zaměstnání, které nelze vykonávat z domova, na nákup či k doktorovi. Školy byly až do odvolání zavřeny.

Nový Zéland také výrazně omezil všechny mezinárodní lety a domácí lety byly zrušeny úplně s výjimkou nutné osobní přepravy a přepravy zboží.

Stav ohrožení číslo 4 byl vyhlášen do 26. dubna a od pondělí 27. dubna platil stav ohrožení země číslo 3, a to na další dva týdny. Od čtvrtka 14. května se restrikce dále uvolnily a byl vyhlášen stav ohrožení země číslo 2.

Přesun ke stavu ohrožení země číslo 2 pro Novozélanďany znamenal, že bylo možné například organizovat akce do 100 lidí, znovuotevřela se většina podniků včetně restaurací, kadeřnictví nebo posiloven, je také možné se sdružovat na veřejnosti a otevřely se školy. Rovněž došlo k obnovení domácích letů. To vše ale samozřejmě se zvýšenými hygienickými nároky, dodržováním bezpečné vzdálenosti a obecné opatrnosti vzhledem ke stálé hrozbě nákazy.

Od 8. června 2020 pak Nový Zéland přešel na stav ohrožení země číslo 1, který prakticky umožňuje obyvatelům navrátit se ke svým běžným aktivitám, avšak stále s příslušnou obezřetností a především zodpovědností. Otevírání hranic pro turisty ani obnovení mezinárodních letů ale prozatím v plánu není. Stav ohrožení země číslo 1 právě znamená i nadále přísnou kontrolu hranic, kromě občanů Nového Zélandu navracejících se ze zahraničí a výjimek udělených pro speciální případy.

K loňskému 23. září se objevily pouze tři nově nemocní týdně. K 29. 9. byly registrovány pouze dva nové případy, k 5. 10. pět nakažených. V týdnu do 12. října už se pak objevil pouze jeden nový případ, k 23. 11. byl zaznamenán mezidenně nárůst 14 nových případů. K 7. 12. už dokonce nebyl zaregistrován žádný případ covid-19. Situace byla stabilně příznivá, možná se nepatrně zhoršila v průběhu ledna. Ve druhém lednovém týdnu Nový Zéland registroval během 72 hodin nárůst 31 případů.

K 1. únoru 2021 byl mezidenně zaznamenán nárůst pouze jeden případ, další vlna přišla koncem února. K 22. 2. bylo zjištěno 44 nových případů (dovezených ze zámoří), lokálně pouze sedm. K 1.3. bylo zaregistrováno 54 nových případů z ciziny a 11 lokálních, k 29 3. pak byl mezidenní nárůst už pouze jeden infikovaný (nakažený přicestoval z ciziny). K 12. 4. Nový Zéland registruje pouze tři nově nemocné, kteří přicestovali ze zámoří. K 19. dubnu pak šlo o pět nakažených (cestujících ze zahraničí).

K 26. 4. 2021 už nový Zéland neměl žádný nový případ z „domácích zdrojů“, ale 33 nových nakažených, kteří byli odhaleni při příletu ze zahraničí. K 3. 5. je hlášeno 5 nových případů lokálně a 24 infikovaných lidí, kteří přicestovali ze zahraničí.

K 10. 5. NZ neregistruje žádnou novou nákazu v zemi, pouze 27 případů, které přicestovaly ze zahraničí. Během následujících 14 dnů se situace ještě více uklidnila, šest nových případů bylo za 48 hodin k 24.5. odhaleno u lidí, kteří opět přicestovali z ciziny. K 30. 5. bylo (za posledních 48 hodin) zjištěno z karantény v hotelích 16 nových případů.

K 14. srpnu týdenní statistika v průměru ukazuje pouze pět nových případů na každý den. Nicméně průměrný denní nárůst ke 28. srpnu stoupl na 64 nových případů denně. Za posledních 24 hodin pak přibylo 84 nově nakažených. K 13. 9. byl zaznamenán mezidenní nárůst případů o 24. Úplně stejný počet nemocných za den vykázaly statistiky o týden později – 20. 9. K 28. září NZ registroval 45 nových případů, k 25. 10. bylo v zemi mezidenně hlášeno 85 nových případů.

Nový Zéland také s platností od 24. července na dva měsíce pozastavil takzvanou cestovní bublinu mezi Austrálií a Novým Zélandem.  

Statistiky v minulosti ukazovaly, že mezi obyvateli Zélandu se nákaza šířila naprosto minimálně.

Nový Zéland

Zpět na začátek

Ekonomická a sociální podpora

V souvislosti s vydanými restrikcemi také vláda oznámila stimulační balíček na podporu ekonomiky, podniků a obyvatel, kteří v důsledku koronaviru nemohou vykonávat své zaměstnání.

Celková částka této vládní podpory činí 12,2 miliardy dolarů, což odpovídá zhruba 4 procentům celkového HDP země. Při přepočítání částky na obyvatele se jedná o jednu z nejvyšších podpor ekonomiky na světě. Finance budou směřovány především na podporu podniků a zaměstnanců, kteří se musí v důsledku nařízení izolovat, a tudíž nemohou vykonávat své povolání.

Vývoj situace nákazy bude vláda na Novém Zélandu nadále monitorovat, avšak vypadá to, že se Zéland jednoznačně zařadil mezi státy světa, kterým se podařilo nákazu covid-19 zachytit včas a eliminovat.

V polovině června do země přicestovali tři lidé ze zámoří, kteří měli test na koronavirus pozitivní, od té doby v zemi výskyt nákazy velmi mírně roste. Všechny případy jsou však opravdu důrazně sledovány.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty na Nový Zéland

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 11. května 2023)

Situace v zemi je stabilní, na léto se nechystají žádná opatření.

Zdroj: Generální konzulát ČR v Sydney (Austrálie), ZK CzechTrade Austrálie a Nový Zéland

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod