Austrálie: Zpřísnění se dotklo především Sydney, nemocných mírně přibývá

Epidemie covid-19 se nevyhnula ani Austrálii. Mnohé restrikce platí i na jaře 2021, ačkoli je nemocných velmi málo. Na přelomu června a července ovšem nových případů postupně přibývá. Vláda vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky.

Přehled situace v jednotlivých zemích:

Austrálie

Aktuální situace

Počet nakažených v Austrálii stoupá jen nepatrně, šíření viru je zatím pod kontrolou, ovšem za cenu mnoha restrikcí. Určitou hrozbou je nová mutace označovaná jako delta.

K 23. listopadu 2020 byl v celé Austrálii registrován nárůst pouze čtrnáct nových případů denně (z toho 11 v Novém jižním Walesu). Austrálie tak na podzim patřila k premiantům v boji s nemocí covid-19. Také v prosinci a v lednu byly nárůsty minimální.

Ani v novém roce se situace zásadně nezměnila. Například 22. únoru lokálně nebyly dokonce zjištěni žádní nakažení, import ze zámoří představoval pět případů (3 NSW, 1 SA, 1 WA) a i v dalších měsících převažovaly případy dovezené ze zahraničí.

K 8. březnu byl lokálně zaznamenán už pouze jeden nový případ v Queenslandu, ze zámoří pak do Austrálie přijelo pět infikovaných. Také k 15. 3. bylo zaregistrováno jen pět nových případů zjištěných při příletu do Austrálie. K 29.3. byl zjištěn pouze jeden místní případ v Queenslandu a 7 infikovaných lidí, kteří přicestovali ze zámoří. K 12. dubnu je to devět případů dovezených z ciziny a k 19. 4. bylo zaznamenáno 14 případů (opět výhradně ze zahraničí).

K 10. květnu nebyl nahlášen žádný nový případ z Austrálie, ze zámoří přibylo 16 nových případů. Nově bylo lidem umožněno cestovat mezi Cookovými ostrovy a Austrálií.

Koncem června nicméně začalo případů přibývat. K 20. 6. byl uváděn mezitýdenní nárůst ve výši 16 nových případů v rámci celé Austrálie a 60 nových případů mezi lidmi, kteří přicestovali ze zahraničí a kteří byli v karanténě. Některá předměstí v Sydney byla vyhlášena jako „hot spot“, takže lidé z těchto částí nemohou cestovat do jiných států Austrálie. K 28. 6. je již mezitýdenní nárůst ve výši 124 případů z toho nejvíc v Novém jižním Walesu, z karantény pak vzešlo 43 nových případů.

Nyní jsou uzavřené hranice ve Victorii. Mezi ostatními státy Austrálie jsou hranice otevřené. Mezinárodně budou hranice uzavřené zřejmě po celý rok 2021 a výhledově až do poloviny roku 2022 dle nejnovějších informací. Výjimkou je Nový Zéland, který má aktuálně s Austrálií hranice otevřené (kromě státu Victoria a Sydney).

Premiérka státu NSW vzhledem k narůstajícím případům indické mutace delta vyhlásila lockdown až do 9. 7. (celkem tedy 14 dní), musí se pracovat z domova, jsou uzavřeny restaurace i kavárny. Je umožněno pouze vydávat jídlo domů, otevřené jsou pouze lékárny a obchody s potravinami.

Nyní byl lockdown prodloužen až do konce července. To platí i pro děti, které mají v současné době prázdniny. Bylo již oznámeno, že bude probíhat výuka z domova a to v Sydney. K 7.7.  je registrováno mezitýdenně 262 nových případů (z toho 59 nakažených, kteří přicestovali ze zámoří). Z toho je nejvíce (181) právě v Novém Jižním Walesu.

K 19. červenci je registrován mezitýdenní nárůst na 737 případů pro celou Austrálii mezi lidmi, z toho nejvíce v Novém Jižním Walesu (Sydney) 676, z lidí co přicestovali ze zámoří jde o 52 nových případů za týden.

Byly zastaveny veškeré rekonstrukce a premiérka nabádá k opravdové ostražitosti. V některých čtvrtích Sydney byl vyhlášen tvrdý lockdown, zůstaly otevřeny pouze obchody s potravinami či lékárny.

Austrálie nově rozhodla o snížení počtu lidí, kteří mohou přicestovat do země na polovinu oproti původnímu stavu v platnosti od 16. 7., čímž bude i ovlivněn počet letů. Ceny letenek tak vzrostly.

Restrikce nejsou drastické, ale některá opatření se stále dodržují, stále je nutné nosit roušky v hromadné dopravě, doporučená je i práce z domova. Při návštěvě restaurací (nyní otevřené pouze pro takeaway) obchodů, lékaře, hotelů či v taxi by si lidé měli všude načíst QR kód, což vede k podchycení trasování případné nákazy.

Testování na přítomnost koronaviru i nadále probíhá u stále vyššího počtu lidí, do současnosti bylo provedeno již 21 milionů testů. V případě projevu symptomů a podezření na nákazu se lidem doporučuje, aby se telefonicky obrátili na svého lékaře a řídili se jeho pokyny. V Austrálii se provedlo již přes sedm milionů testů, z nichž pouze méně než půl procenta bylo pozitivních.

„Vláda postupně zpřísňovala omezení volného pohybu a vyzývala obyvatele k opravdu zodpovědnému přístupu. Na začátku krize, zhruba v polovině března, byly omezeny venkovní události pro více než 500 lidí a akce v uzavřených prostorách s více než stovkou účastníků. Zároveň se doporučovalo všem obyvatelům, aby se zdrželi kontaktu s větším počtem lidí, pokud možno pracovali z domova a dodržovali zvýšenou hygienu. Několik dní poté bylo omezení zpřísněno na pouze jednoho člověka na 4 m2 v místnosti,“ říká Alice Fibigrová, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney.

„S narůstajícím počtem nakažených a zpřísňujícími se restrikcemi ale vzrůstala obava mnoha obyvatel o schopnost uživit se. Australská správa sociálního zabezpečení (Centrelink), která poskytuje finanční podporu vybraným skupinám obyvatel, byla zavalena žádostmi. Jejich online server byl na několik hodin nedostupný a před kancelářemi se vytvořily dlouhé fronty žadatelů,“ prozrazuje Alice Fibigrová.

Dne 21. července 2020 vláda oznámila, že prodlužuje podporu v rámci JobKeeper Payment na dalších šest měsíců až do 28. března 2021, aby podpořila podnikatelské subjekty a neziskové organizace, které byly negativně ovlivněny covidem-19. Australská vláda tak patří mezi jednu ze zemí na světě, která vynakládá nejvíce investic na podporu australské ekonomiky s cílem zamezit co nejtvrdšímu následnému dopadu. Podpora v rámci JobKeeper skončila koncem března.

Zpět na začátek

Vládní opatření

Austrálie zavřela hranice pro všechny cestující s výjimkou australských občanů a jejich nejbližších příbuzných a osob s trvalým pobytem na území Austrálie. Tito lidé mají po příjezdu do teritoria povinnost čtrnáctidenní karantény. Vláda také zakázala veškeré zahraniční cesty Australanů.

Nejpřísnější opatření zavedla Tasmánie, kde byla povinnost dvoutýdenní karantény i pro všechny cestující z domácích letů a navracející se obyvatele Tasmánie. Pokuta za porušení tohoto nařízení je 16 800 australských dolarů, nebo až šest měsíců ve vězení. V současné době neregistruje žádný nárůst nových případů. Ostatní státy Austrálie se postupně přidávaly a došlo i k omezování přechodů hranic vnitřních států.

Aerolinky Qantas spolu se svou dceřinou společností Jetstar, kterým patří více než 60 procent australského trhu, zrušily všechny své mezinárodní lety z Austrálie původně s platností od 1. dubna do 31. května, přičemž tento termín je postupně prodlužován.

Výjimka se předpokládá u Nového Zélandu, kam by se mohlo začít létat již v polovině srpna, vzhledem k postupně měnící se situaci však i to zůstává nejisté. Druhá největší australská aerolinka Virgin Australia oznámila zrušení všech mezinárodních letů minimálně do 14. června, a i toto datum bylo posunuto. Ani ta k obnovení mezinárodních letů nepřistoupí. Od konce června provozuje lety na území Austrálie.

„Společnosti svá letadla částečně odstavila, částečně je nabídla australským občanům pro jejich cesty ze zahraničí. Rovněž došlo k omezení všech domácích letů o 60 %. Jednu z posledních možností pro cizince, jak Austrálii v nejbližších dnech či týdnech opustit nabízely aerolinky Qatar Airways,“ doplňuje zástupkyně CzechTrade.

Premiér Austrálie Scott Morrison stál za rozhodnutím nechat otevřené školy s tím, že jakmile by se jednou uzavřely, bylo by obtížné je znovu dostat do provozu. Zároveň chtěl umožnit pracovníkům ve zdravotnictví, aby zůstali v zaměstnání a nemuseli zůstat s dětmi doma.

Některé školy ve všech státech Austrálie však navzdory tomu zavřely a většina univerzit přešla do online režimu. Vláda doporučila rodičům, kteří mají možnost děti do školy neposílat, aby tak učinili. Ve státě Viktorie bylo rozhodnuto o přesunu prázdnin – od úterý 24. března tam již školy nefungovaly.

Plošné znovuotevření škol v Austrálii proběhlo v pondělí 25. května, a to ve všech státech a teritoriích, včetně Viktorie a Nového Jižního Walesu.

Zpět na začátek

Ekonomická a sociální podpora

Obava o to, co zmohou všechna dosavadní opatření, a co udělá koronavirus s tamní ekonomikou, panuje ve všech teritoriích. K 21. červnu se objevují statistiky, že zavedené restrikce zapříčinily vysokou ztrátu pracovních míst a minimálně jeden milion lidí je nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti stoupá a na konci května se oproti dubnu zvýšila o 0,7 procentních bodů na 7,1 %. Další zvýšení je očekáváno i v měsících následujících. Toto číslo však bere v úvahu počet lidí aktivně hledajících práci, takže ve skutečnosti je nižší.

„Gradující napětí firem se vláda snaží mírnit vyčleněním 17,6 miliardy australských dolarů na podporu ekonomiky a zajištění zaměstnanosti obyvatel. Austrálie také vyčlenila 2,4 miliardy dolarů na podporu zdravotního systému a přislíbila uhradit 50 procent zvýšených nákladů nemocnic, které budou spojené s testováním na Covid-19 a ošetřováním pacientů,“ prozrazuje Alice Fibigrová.

Centrální banka Austrálie také oznámila rekordně nízké úrokové sazby 0,25 procenta a uvolnila 90 miliard dolarů na půjčky bankám, které je nabídnou malým a středním podnikům. Navzdory všem snahám však australský dolar od počátku vypuknutí pandemie rapidně oslaboval a byl nejslabším od roku 2002. To samozřejmě negativně ovlivňovalo australské podniky, jimž klesaly hodnoty akcií, nejvíce zasaženými byly banky. Ty však i přesto oznámily pozastavení splátek úvěrů malých podniků až na šest měsíců. Od začátku dubna dochází k postupnému návratu hodnoty australského dolaru, který začal posilovat vůči většině světových měn.

S přibývajícími restrikcemi se měnila i nálada obyvatel, proto australská vláda investuje 74 milionů dolarů do služeb, které pomáhají s mentálním zdravím občanů.

Novinkou na australském trhu kvůli pandemii koronaviru je také ochrana australských firem před zahraničními investory. Všechny zahraniční investice v zemi musí nově schválit Foreign Investment Review Board (vládní agentura na kontrolu zahraničních investic). Vláda zdůrazňuje, že nejde o zmrazení zahraničních toků, ale především o ochranu australských podniků před predátorským chováním investorů.

Zatímco většina australských firem se bojí o svou budoucnost, supermarkety se potýkaly s nedostatečnou kapacitou kvůli obrovskému zvýšení poptávky. Neměly dostatek pracovních sil, omezily prodeje vybraných produktů na osobu, pozastavily nákupy online a vyhradily časy nákupu pro ohroženou skupinu obyvatel.

Na konci března také vláda Austrálie oznámila nové ekonomické stimuly a s již dříve oznámenými podporami bude do ekonomiky investovat celkem 320 miliard dolarů, což odpovídá 16,4 % HDP země.

Velmi výraznou podporu, tzv. „JobKeeper Payment“, bude vláda nově poskytovat podnikům na pokrytí nákladů na mzdu zaměstnanců. Bude se jednat o 1500 dolarů na jednoho zaměstnance za 14 dní a nárok na tuto podporu budou mít podniky, které kvůli restrikcím ztratily 30 % svého obratu při obratu nižším než 1 miliarda dolarů nebo které ztratily 50 % obratu při obratu vyšším než 1 miliarda dolarů. Austrálie tak chce podpořit zaměstnanost země a zajistit jistotu příjmů občanů.

Vláda také bude pomáhat s cashflow malým a středním podnikům a neziskovým organizacím. V závislosti na svých aktivitách mohou jmenované organizace získat 20 000 až 100 000 dolarů. Jednotlivci z finančně ohrožených skupin obyvatelstva, jako například nezaměstnaní, studenti, rodiče s nárokem na rodičovský příspěvek a další, pak budou mít nárok na podporu ve výši 550 dolarů za dva týdny.

Experti a vláda na začátku krize avizovali, že nepřehledná a velmi rychle se měnící situace bude trvat minimálně do konce srpna. Nyní to však vypadá, že se Austrálii díky provedeným restrikcím podařilo zpomalit šíření nákazy, nedojde k přetížení zdravotnického systému a již se začínají objevovat představy o postupném uvolňování restrikcí. Australská vláda se cíleně zaměřuje na ohniska covidu-19.

V souvislosti s narůstajícím počtem nakažených v Melbourne je zatím nepotvrzená predikce, že Austrálie zůstane uzavřená až do léta příštího roku.

Zpět na začátek

Přehled dříve přijatých opatření

Od neděle 26. dubna se například uvolnily restrikce volného pohybu osob ve státě Západní Austrálie, kde se nyní může venku shromažďovat až deset lidí. V Queenslandu se 2. května otevřely některé národní parky či obchody s obuví a oblečením.

V pátek 8. května poté vydala australská vláda pokyny pro postupné uvolňování restrikcí rozdělené do tří kroků (podrobnosti v dokumentu Roadmap to a COVIDSafe Australia), avšak jejich implementace a načasování bude v kompetenci vlád jednotlivých států a teritorií.

Zatímco v Severním teritoriu tedy na začátku června vstoupili do fáze 3, Jižní Austrálie začala ve stejnou dobu s implementací kroku 2 a Queensland dodrží týdenní zpoždění, avšak i tam se uvolňování restrikcí daří. Nejvíce zasažené oblasti, státy Viktorie a Nový Jižní Wales, s uvolněním restrikcí čekaly nejdéle.

Od pátku 15. května se ale v Novém Jižním Walesu znovu otevřely restaurace a hospody pro konzumaci uvnitř zařízení pro maximálně 10 lidí a za dodržení daných rozestupů a hygienických opatření. Od 1. června tam pak je možné obsloužit v restauracích až 50 lidí a počítá se i se znovuotevřením galerií nebo knihoven. Stejné datum také znamená možnost cestovat uvnitř státu. Obyvatelé jsou nadále nabádání k opatrnosti a převzetí osobní zodpovědnosti, aby zůstala situace pod kontrolou. Také se počítá s obnovením domácích letů od července.

Ačkoliv uvolňování restrikcí v Austrálii a ve všech jejích státech a teritoriích pokračuje, pečlivě dochází k monitorování situace a k rychlému reagování na každou nově objevenou nákazu. Ve Viktorii se například objevily dvě lokální ohniska nákazy, kvůli kterým je zhruba 100 studentům v Melbourne nařízena izolace a došlo k prodloužení stavu nouze ve státě až do 21. června kvůli tomu, aby vláda mohla pružně reagovat případnými dalšími restrikcemi.

Stejně jako všechny ostatní státy světa, které úspěšně bojují s nákazou koronavirem, se tak zatím přistupuje k lokálním zásahům tam, kde se nákaza šíří, spíše než aby se plošně podniky znovu zavíraly.

Následně byl nouzový stav ve Viktorii prodloužen až do 19. července, protože byl zaznamenán rekordní nárůst případů za týden, konkrétně 116, zatímco o týden dříve jich bylo 36. Byla ale identifikována lokální ohniska a k nekontrolované lokální transmisi pravděpodobně nedochází. Vláda státu Viktorie ale i tak od 21. června znovu omezila shlukování lidí ve venkovních prostorech na 10 lidí a celkem 5 lidí uvnitř. Dokonce se zvažuje zavedení povinného nošení roušek ve veřejných prostorech.

Stejně tak jako ve všech ostatních státech světa, které úspěšně bojují s nákazou koronavirem, se nadále přistupuje k lokálním zásahům tam, kde se nákaza šíří, spíše než aby se plošně podniky znovu zavíraly po celém státě. V neděli 26. dubna byla také vládou spuštěna mobilní aplikace s názvem COVIDSafe App, která má pomoci lépe dohledat lidi, s nimiž přišli do kontaktu nakažení. Vláda do této aplikace vkládá velkou naději a věří, že je jednou z klíčových věcí, které pomohou s návratem životů Australanů do normálu, včetně například znovuotevření restaurací a kaváren, nebo shromažďování více lidí.

Do několika hodin od spuštění aplikace si ji stáhlo přes 1 milion uživatelů, do týdne si aplikaci nainstalovalo přes čtyři miliony Australanů. Odhad vlády pro úspěšné zafungování aplikace byl přes deset milionů. Inspirací pro vývoj aplikace byla obdobná technologie, která zafungovala v Singapuru a jíž napodobují i evropské státy.

Celkově však vypadá, že se Austrálie zařadila k zemím, které restrikce přijaly včas a zamezily rapidnímu šíření nákazy. Obavy z další vlny epidemie ale přetrvávají, a tak bude klíčové vývoj nákazy nadále bedlivě sledovat a kontrolovat lokální ohniska. O tom zda dojde opět k „lockdownu“ konkrétně v Novém Jižním Walesu rozhodne několik následujících týdnů.

Zpět na začátek

Nový Zéland

Aktuální situace

Počet nakažených na Novém Zélandu klesá. Ačkoliv čísla v porovnání s ostatními státy v žádné fázi globální pandemie nebyla tak vysoká, vláda Nového Zélandu se snažila zamezit šíření nového typu koronaviru opravdu důsledně.

Vládní opatření

Dne 28. března byl vyhlášen stav ohrožení země číslo 4, což pro obyvatele Nového Zélandu znamenalo výrazné omezení pohybu. V zásadě došlo k nařízení karantény s výjimkou cesty do zaměstnání, které nelze vykonávat z domova, na nákup či k doktorovi. Školy byly až do odvolání zavřeny.

Nový Zéland také výrazně omezil všechny mezinárodní lety a domácí lety byly zrušeny úplně s výjimkou nutné osobní přepravy a přepravy zboží.

Stav ohrožení číslo 4 byl vyhlášen do 26. dubna a od pondělí 27. dubna platil stav ohrožení země číslo 3, a to na další dva týdny. Od čtvrtka 14. května se restrikce dále uvolnily a byl vyhlášen stav ohrožení země číslo 2.

Přesun ke stavu ohrožení země číslo 2 pro Novozélanďany znamenal, že bylo možné například organizovat akce do 100 lidí, znovuotevřela se většina podniků včetně restaurací, kadeřnictví nebo posiloven, je také možné se sdružovat na veřejnosti a otevřely se školy. Rovněž došlo k obnovení domácích letů. To vše ale samozřejmě se zvýšenými hygienickými nároky, dodržováním bezpečné vzdálenosti a obecné opatrnosti vzhledem ke stálé hrozbě nákazy.

Od 8. června pak Nový Zéland přešel na stav ohrožení země číslo 1, který prakticky umožňuje obyvatelům navrátit se ke svým běžným aktivitám, avšak stále s příslušnou obezřetností a především zodpovědností. Otevírání hranic pro turisty ani obnovení mezinárodních letů ale prozatím v plánu není. Stav ohrožení země číslo 1 právě znamená i nadále přísnou kontrolu hranic, kromě občanů Nového Zélandu navracejících se ze zahraničí a výjimek udělených pro speciální případy.

K 23. září se objevily pouze tři nově nemocní týdně. K 29. 9. byly registrovány pouze dva nové případy, k 5. 10. pět nakažených. V týdnu do 12. říjnu už se pak objevil pouze jeden nový případ, k 23. 11. byl zaznamenán mezidenně nárůst 14 nových případů. K 7. 12. už dokonce nebyl zaregistrován žádný případ covid-19. Situace byla stabilně příznivá, možná se nepatrně zhoršila v průběhu ledna. Ve druhém lednovém týdnu Nový Zéland registroval během 72 hodin nárůst 31 případů.

K 1. únoru byl mezidenně zaznamenán nárůst pouze jeden případ, další vlna přišla koncem února. K 22. 2. bylo zjištěno 44 nových případů (dovezených ze zámoří), lokálně pouze sedm. K 1.3. bylo zaregistrováno 54 nových případů z ciziny a 11 lokálních, k 29 3. pak byl mezidenní nárůst už pouze jeden infikovaný (nakažený přicestoval z ciziny). K 12. 4. Nový Zéland registruje pouze tři nově nemocné, kteří přicestovali ze zámoří. K 19. dubnu pak šlo o pět nakažených (cestujících ze zahraničí).

K 26. 4. už nový Zéland nemá žádný nový případ z „domácích zdrojů“, ale 33 nových nakažených, kteří byli odhaleni při příletu ze zahraničí. K 3. 5. je hlášeno 5 nových případů lokálně a 24 infikovaných lidí, kteří přicestovali ze zahraničí.

K 10. 5. NZ neregistruje žádnou novou nákazu v zemi, pouze 27 případů, které přicestovaly ze zahraničí. Během následujících 14 dnů se situace ještě více uklidnila, šest nových případů bylo za 48 hodin k 24.5. odhaleno u lidí, kteří opět přicestovali z ciziny. K 30. 5. bylo (za posledních 48 hodin) zjištěno z karantény v hotelích 16 nových případů.

Během posledních dvou dní byly k 20. červnu zaznamenány čtyři nové případy mezi lidmi v zemi, 22 nakažených přicestovalo ze zahraničí.

K 7.7. bylo během 24 hodin zaregistrováno 5 nových případů mezi místními lidmi a 40 případů importu ze zámoří, k 12. červenci pak pouze tři respektive 34 nemocných. K 19. 7. již úřady registrují jen případy dovezené ze zahraničí, a to 45.

V současné době je otevřena cestovatelská bublina mezi Austrálií a Novým Zélandem a to konkrétně mezi státy ACT, Jižní Austrálie, Tasmánie a Victoria. Se Západní Austrálií bude otevřena od 9.7.

Statistiky opakovaně potvrzují, že mezi obyvateli Zélandu se nákaza šíří naprosto minimálně, dlouhodobě je prokazovaná pouze u cestovatelů.

Zpět na začátek

Ekonomická a sociální podpora

V souvislosti s vydanými restrikcemi také vláda oznámila stimulační balíček na podporu ekonomiky, podniků a obyvatel, kteří v důsledku koronaviru nemohou vykonávat své zaměstnání.

Celková částka této vládní podpory činí 12,2 miliardy dolarů, což odpovídá zhruba 4 procentům celkového HDP země. Při přepočítání částky na obyvatele se jedná o jednu z nejvyšších podpor ekonomiky na světě. Finance budou směřovány především na podporu podniků a zaměstnanců, kteří se musí v důsledku nařízení izolovat, a tudíž nemohou vykonávat své povolání.

Vývoj situace nákazy bude vláda na Novém Zélandu nadále monitorovat, avšak vypadá to, že se Zéland jednoznačně zařadil mezi státy světa, kterým se podařilo nákazu covid-19 zachytit včas a eliminovat. Od konce května žádné nové případy v zemi nebyly evidovány a Nový Zéland vyhlásil, že epidemie byla zastavena.

V polovině června do země přicestovali tři lidé ze zámoří, kteří měli test na koronavirus pozitivní, od té doby v zemi výskyt nákazy velmi mírně roste. Všechny případy jsou však opravdu důrazně sledovány. Jednotkový nárůst případů tak na situaci v zemi zatím nic nezměnil.

Zpět na začátek

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Doporučujeme

Další zprávy z Asie a Austrálie
• Oblasti podnikání: Obchod