Život v Číně se vrací k normálu

Drtivý dopad měl virus jménem Covid-19 od počátku roku především na život i byznys v Číně. V březnu se nicméně situace v zemi stabilizovala a hlavní ohnisko nákazy se přesunulo do Evropy. Obecně se dá říci, že Čína epidemii koronaviru již zvládla, říká ředitel zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Kantonu Aleš Červinka.

Za jeden den (31. března) bylo ve Velké Číně – pevninská Čína, Hongkong, Macao a Taiwan – evidováno pouze 98 nových případů a čtyři úmrtí. Většina aktuálně pozitivních lidí si přitom nemoc přivezla ze zahraničí.

Celkem Čína eviduje více než 82 tisíc nakažených a přes 3300 úmrtí. V této negativní statistice ji do konce března překonaly Itálie, Španělsko či Spojené státy.

Mnozí odborníci i média nicméně spekulují o tom, že počet obětí i nemocných byl v Číně během krize výrazně větší a že tamní úřady počty obětí zatajovaly.

„Čína se přesto kvůli zvyšujícímu se počtu případů dovezených ze zahraničí obává obává druhé vlny epidemie. Proto se opět zpřísňují bezpečnostní opatření na mezinárodních letištích,“ upozorňuje Aleš Červinka.

Opatření na letištích:

Od 28. března platí až do odvolání nařízení, které zakazuje všem cizincům s platným vízem či povolením k pobytu, vstup do Číny.

Vstup držitelům diplomatických a služebních pasů, stejně tak držitelům víz typu C bude umožněn. Zákaz vstupu rovněž neplatí pro cizince, kteří musí do Číny kvůli závažným/speciálním ekonomickým, obchodním, technologickým, vědeckým, humanitárním aktivitám.

Dále pak pro cizince, kteří dostanou víza na čínských ambasádách v zahraničí po tomto oznámení.

Opatření se dotklo všech mezinárodních letišť v celé Číně. Počet týdenních mezinárodních letů se má snížit na 108, což je pouze 1,2 % všech mezinárodních letů před pandemií.

Peking, Šanghaj a Guangzhou budou odbavovat celkem 61 mezinárodních letů za týden, což je pokles o 89% oproti minulému týdnu.

Guangzhou, Shenzhen
Od 21. března kdokoliv, kdo přiletí do provincie Guangdong ze zahraničí, je povinen ihned nastoupit čtrnáctidenní karanténu a zdravotní kontrolu doma anebo ve specializovaných centrech. Náklady spojené s ubytováním a stravou si musí lidé platit sami.

Peking
Od 23.3. jsou všechny mezinárodní lety do Pekingu přesměrovány do 12 vstupních měst: Tianjin, Shijiazhuang, Taiyuan, Hohhot, Shanghai (Pudong), Jinan, Qingdao, Nanjing, Shenyang, Dalian, Zhengzhou a Xi’an. Vstupní město lze nalézt na stránkách Civil Aviation Administration of China nebo na stránkách příslušné aerolinky. Pasažéři vstoupí do karantény ve vstupním městě, proběhne zdravotní prohlídka, testy a lidé vyplní příslušné formuláře. Zdraví cestující mohou pokračovat dalším letem do Pekingu.

Šanghaj
Od 28.března pasažéři přilétající z níže uvedeného seznamu rizikových zemí musí podstoupit povinnou dvoutýdenní karanténu a zdravotní prohlídky doma nebo ve specializovaných centrech. Náklady na ubytování a stravu si platí sami. Rizikových zemí je 24 a jde o státy, kde je nejvíce případů nákazy (včetně ČR). Japonsko bylo již ze seznamu vyškrtnuto a byly přidány Filipíny

Školy i restaurace se otevírají

V následujících provinciích se budou začátkem dubna postupně otevírat všechny školy: Jiangsu, Xingjiang, Shanxi, Yunnan, Guizhou, Shaanxi, Qinghai, Tibet, Ningxia, Guangxi, Vnitřní Mongolsko, Hainan, Jiangxi, Anhui, Sichuan, Liaoning, Hunan, Fujian a Jilin. Řada škol rovněž oznámila, že výuka bude probíhat i o sobotách a pro studenty budou zrevidovány letní prázdniny.

„Ve velkých městech jako Peking, Šanghaj, Guangzhou, Shenzhen zatím zůstanou školy až do odvolání zavřené a bude probíhat on-line výuka,“ připomíná zástupce CzechTrade.

Podle Aleše Červinky se začínají postupně otevírat obchody a restaurace, většina firem již operuje v normálním režimu. Místa s větší koncentrací lidí jako například muzea, výstavy, knihovny, sportoviště, apod., zůstávají zavřené. Největší sourcingový veletrh v Číně tzv. Canton Fair, který se měl konat v polovině dubna v Guangzhou, byl zrušen.

„Od 17. března mohou hotely, nákupní střediska, farmářské trhy, supermarkety a kadeřnictví obnovit normální provoz. Mezitím však bude stále omezeno hromadné shromažďování nebo konání recepcí.
Divadla, internetové kavárny, KTV, bary, čajovny, šachové a karetní sály, agroturistická místa, bazény, tělocvičny a jiná krytá sportovní zařízení mohou rovněž znovu otevřít, ale s určitými preventivními a kontrolními opatřeními,“ doplňuje Červinka.

Co s čínskou ekonomikou?

Na dalším vývoji v dubnu a květnu bude záležet, jak se bude dařit čínské ekonomice ve druhé polovině roku.

Čína a Hong Kong zrušily do března kvůli epidemii mnoho plánovaných veletrhů a byznysových setkání, nebo je přesunuly na nové termíny.

Příkladem mohou být březnový veletrh Toy and Hobby Fair či AnuFood China v Šen-Čenu, či významná akce v Šanghaji Hotelex Shanghai, jež by se měla uskutečnit v červnu.

„Zrušila či posunula se většina veletrhů a výstav plánovaných na březen, duben, posouvají se ale i některé květnové události. Týká se to obecně akcí, kde je plánovaná větší koncentrace lidí,“ říká ředitel zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Kantonu Aleš Červinka.

Zástupci českých firem zakázaly už v únoru svým pracovníkům cesty za byznysem do Číny, a to kvůli prostým obavám o jejich zdraví a život. Dnes už je situace taková, že Češi nemohou vycestovat nikam ani do ČLR. 

Ekonomika brzdí, vývoj je nejistý

Ekonomický růst v Číně výrazně zpomalil – a to na nejnižší hodnoty za třicet let, experti se obávají dokonce stagnace či poklesu. Nyní jsou ale predikce poměrně optimistické. Případů v nejvíce zasažených regionech ubývá a situace se začíná vracet do normálu, ačkoli nově hrozí, že druhou vlnu spustí lidé vracející se ze zahraničí. Proto se zavádějí výše zmíněná opatření.

Zahraniční společnosti lepší situace využívají a obnovují své provozy. Například Disney Resort v Šanghaji otevřel některé své obchody a restaurace v Disneyland parku, který byl uzavřený od 25. ledna.

Starbucks a Mc Donald´s už znovu otevřely (do 10. března) přibližně 90 procent svých poboček v Číně. Také Apple obnovil provoz svých obchodů. Některé jeho prodejny mají ovšem zkrácenou otevírací dobu. Švédská společnost IKEA, jež má v zemi draka 30 prodejen, je také znovu zprovoznila.

Podle zástupce CzechTrade způsobila krize v Číně celosvětové ekonomice řadu problémů jako přerušené dodavatelské řetězce, zpožděné dodávky zboží, propad příjmů pro zahraniční firmy, pro které je čínský trh klíčový, snížení nákupu komodit a podobně.

„Pokud se podaří situaci stabilizovat do konce března, pak by se propad růstu čínského HDP týkal pouze prvního čtvrtletí a od druhého čtvrtletí by mohl růst ekonomiky ´najet´ do původního růstového modelu,“ zmínil Aleš Červinka.

Za rok 2020 by pak zpomalení růstu mohlo být jen v řádu procent. V současnosti jsou ale jakékoli predikce obtížné.

Vliv epidemie na obchodní vztahy Číny a ČR

Tuzemští podnikatelé nyní nemohou cestovat do Číny, což znamená, že se nepotkávají se svými obchodními partnery.

„České firmy nyní nemohou dostát svým závazkům vyplývající ze smluv,“ říká Aleš Červinka.

Na agenturu CzechTrade se od února obracejí firmy, které chtějí potvrzení o zásahu cizí moci, jež ovlivnila jejich kontrakt s čínskou stranou. „Pro firmy to jsou vážná rizika. Dalším nepříjemným důsledkem jsou i narušené dodavatelské řetězce a zpoždění dodávek. Řada českých podniků se rozhodla odsunout své obchodní plány na pozdější dobu,“ doplňuje Červinka.

Může tedy situace české podniky ohrozit významněji? „Vše bude záležet na tom, jak rychle se dodavatelské řetězce obnoví. Doporučoval bych vyčkat na zklidnění situace v Evropě i v Číně. Je samozřejmě těžké nyní odhadnout, jak se bude situace dále vyvíjet.“

Čína sice nepatří mezi top expertní destinace pro české vývozce, podle ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade v Kantonu je ale znát, že hraje stále důležitější roli v globálním byznysu.

„I malé a střední české firmy, které mají světově konkurenceschopnou technologii a kvalitní produkty, mají na čínském trhu při správně zvolené obchodní strategii šanci uspět. Na čínský trh jsme pomohli zprostředkovat vstup mnoha společnostem, a pro některé z nich začíná hrát čínský trh klíčovou roli. Tyto firmy samozřejmě stávající situaci pozorně sledují, zhoršující se situace by pro ně mohla mít vážné ekonomické dopady,“ doplňuje ještě Aleš Červinka.

Na druhou stranu je Čína pro ČR významným importérem. Kvůli omezení nebo zastavení výroby v čínských továrnách vázly dodávky součástek z Číny pro tuzemské firmy.

Aktuální informace k 31.3. 2020 (stručně):

⦁ Téměř 94% z 15 000 klíčových výrobních společností v jihočínské provincii Guangdong znovuobnovilo své provozy
⦁ Více než 85% zaměstnanců se vrátilo do práce
⦁ Zhruba 90% nakažených v pevninské Číně se již uzdravilo
⦁ Podle čínské centrální banky dojde ve druhém čtvrtletí ke znovuobnovení růstu tamní ekonomiky
⦁ Čínské aerolinky ohlásily kombinovanou ztrátu ve výši 22,3 miliard RMB (asi 3,14 miliard USD). Jednalo se o společnosti Air China, China Southern Airlines, China Eastern Airlines, Hainan Airlines, Spring Airlines a Juneyao Airlines. Úřad pro civilní letectví prohlásil, že množství letů v pevninské Číně pokleslo o 60 procent.
⦁ Více než 500 kin se znovu otevřelo
⦁ Od 25. března zakázaly Macao a Hongkong na 14 dní vstup všem nerezidentům a cizincům. Asi 8 500 barů a restaurací v Hongkongu má zákaz prodeje alkoholu
⦁ Šanghaj poskytne dotace firmám na udržení zaměstnanosti v odvětvích postižených epidemií (ubytování, pohostinství, zábavní průmysl, doprava, turismus). Podmínkou je založení firmy před 1.1.2020 a platba sociálního pojištění podle regulí. Maximum dotace činí 800 RMB/zaměstnance a maximum dotace pro jednu společnosti činí 5 milionů RMB.
⦁ Šanghaj od 24.3. snížila stupeň veřejného ohrožení z prvního na druhý, provincie Zhejiang snížila stupeň na třetí.
⦁ Čína zahájila klinické testy na vakcínu proti koronaviru, pokud budou výsledky uspokojivé, začne provádět klinické testy i v zemích výrazně zasažených nákazou.
⦁ Průměrná částka na léčbu jednoho pacienta s COVID-19 v Číně činí přibližně 17,000 RMB (cca 60 000 Kč), z čehož přibližně 65% je kryto zdravotním pojištěním, zbylou částku dotuje stát.
⦁ Čínská vláda bude podporovat společnosti na výrobu zdravotnického materiálu, zároveň doporučila firmám dodržovat kvalitu produktů, hlavně těch určených na export. Vláda bude provádět kontroly kvality a v případě problémů s kvalitou bude platit nulová tolerance.
⦁ Čína bude v důsledku zvýšené zahraniční poptávky vyrábět tisíce multifunkčních ventilátorů, v současnost má 21 firem na výrobu těchto ventilátorů, z nichž 8 získalo CE certifikaci. Tyto firmy již dodali více než 1 700 multifunkčních ventilátorů do zahraničních nemocnic.
⦁ Čína pomůže stabilizovat globální dodavatelský řetězec, hlavně podporou automobilového a elektronického průmyslu. Dále zvýší dodávky farmaceutických ingrediencí pro zahraniční odběratele.
⦁ Zvažuje se odložení, resp. posunutí konání letošního Cantong Fairu, je zároveň možné, že se bude tento největší sourcingový veletrh konat on-line
⦁ Čína zvýšila kapacitu svých mezinárodních cargo linek, aby nebyly narušeny globální dodávky zdravotnických prostředků
⦁ Některé čínské provincie začaly vydávat e-kupony na podporu spotřeby, rovněž některá města začala vydávat podobné vouchery, které mají za cíl znovuoživit sektor služeb, který byl tvrdě zasažený epidemií
⦁ Čínská centrální banka snížila úrokové sazby na bankovní úvěry, toto snížení je největší od roku 2015.
⦁ Index nákupních manažerů (PMI) pro výrobní sektor se za březen zvýšil na hodnotu 52, oproti 35,7 v únoru
⦁ Šanghaj, Jiangsu, Zhejiang a Anhui provincie se dohodly na využívání jednoho zdravotního QR kódu, se kterým mohou lidé v těchto provinciích cestovat.
⦁ Peking bude provádět zdravotní inspekce u všech jednotlivců v domácí karanténě.
⦁ Turistická místa v Šanghaji (uvnitř), která se postupně otevírala během března, jsou opět uzavřena až do odvolání.
⦁ Provincie Jiangsu snížila stupeň veřejného ohrožení na 3. stupeň

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Jihovýchodní Čína

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem