Život v Číně se vrací k normálu, dopady na ekonomiku jsou stále citelné

Drtivý dopad měl koronavirus od počátku roku především na život i byznys v Číně. V průběhu druhého kvartálu se nicméně situace v zemi stabilizovala a hlavní ohnisko nákazy se přesunulo mimo Čínu. Obecně se dá říci, že Čína epidemii koronaviru zvládla, říká ředitel zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Šanghaji Aleš Červinka.

Přehled aktuálních informací k 14. 7. 2020

 • Šanghaj poskytne dotace firmám na udržení zaměstnanosti v odvětvích postižených epidemií (ubytování, pohostinství, zábavní průmysl, doprava, turismus). Podmínkou je založení firmy před 1. 1. 2020 a platba sociálního pojištění podle regulí. Maximum dotace činí 800 RMB/zaměstnance a maximum dotace pro jednu společnosti činí 5 milionů RMB.
 • Průměrná částka na léčbu jednoho pacienta s covidem-19 v Číně činí přibližně 17 000 RMB (cca 60 000 Kč), z čehož přibližně 65 % je kryto zdravotním pojištěním, zbylou částku dotuje stát.
 • Čínská vláda bude podporovat společnosti na výrobu zdravotnického materiálu, zároveň doporučila firmám dodržovat kvalitu produktů, hlavně těch určených na export. Vláda bude provádět kontroly kvality a v případě problémů s kvalitou bude platit nulová tolerance.
 • Čína bude v důsledku zvýšené zahraniční poptávky vyrábět tisíce multifunkčních ventilátorů, v současnost má 21 firem na výrobu těchto ventilátorů, z nichž 8 získalo CE certifikaci. Tyto firmy již dodali více než 1 700 multifunkčních ventilátorů do zahraničních nemocnic.
 • Čína pomůže stabilizovat globální dodavatelský řetězec, hlavně podporou automobilového a elektronického průmyslu. Dále zvýší dodávky farmaceutických ingrediencí pro zahraniční odběratele.
 • Čína zvýšila kapacitu svých mezinárodních cargo linek, aby nebyly narušeny globální dodávky zdravotnických prostředků.
 • Některé čínské provincie začaly vydávat e-kupony na podporu spotřeby, rovněž některá města začala vydávat podobné vouchery, které mají za cíl znovuoživit sektor služeb, který byl tvrdě zasažený epidemií.
 • Čínská centrální banka snížila úrokové sazby na bankovní úvěry, toto snížení je největší od roku 2015.
 • Ministerstvo obchodu vyhlásilo nařízení, že od 1. 4. všechny exportní firmy vyvážející zdravotnický materiál do zahraničí jako testery, zdravotnické masky, ochranné obleky, ventilátory, infra teploměry, musí pro celní řízení dokázat, že jejich produkty mají platné certifikáty a splňují kvalitativní standardy daných importních destinací. V současné době existuje více než 2 000 registrovaných výrobců, kteří mají potřebné certifikace k výrobě zdravotnických prostředků. Neschválené a necertifikované zdravotnické produkty bude zakázáno vyvážet do zahraničí.
 • Došlo k prodloužení slev a daňových úlev na nákup elektrických vozidel až do roku 2022. Nicméně dojde k jejich redukci, a to o 10 procent tento rok, o 20 % v roce 2021 a o 30 % v roce 2022. Dále bude pro jejich čerpání stanovena max. cena elektrického vozu na 300 tisíc RMB (cca 42 480 USD).
 • Začíná narůstat objem nákladních vlaků z východního pobřeží Číny do Evropy (v červnu to bylo rekordních 95 000 kontejnerů, což je meziroční nárůst o 50 %).
 • Maraton ani jiné další velké sportovní události v Číně se nebudou až do odvolání konat.
 • Všechny provinční a městské vlády v Číně nyní uplatňují rozdílná karanténní a bezpečnostní opatření, všechny však využívají systému zdravotních kódů. Tyto QR kódy jsou již od února ke stažení v aplikacích Wechat (od Tencentu) a Alipay (od Alibaby), rezidenti pak podle vstupních údajů jako číslo ID, adresy, zdravotního stavu, historie pobytu, apod. obdrží zdravotní kód příslušné barvy. Zelený kód umožní držitelům vstup na veřejná místa a zároveň je to nezbytná podmínka pro umožnění práce a studia. Při červeném nebo žlutém kódu musí držitel nastoupit do povinné čtrnáctidenní karantény.
 • Čínská centrální banka rozhodla o snížení povinných rezerv v hotovosti pro malé a střední banky, což umožní pustit do oběhu přibližně 400 mld. RMB (cca 56,4 mld. USD).
 • Celý automobilový trh v Číně podle odhadů klesne za rok 2020 o přibližně 15 %.
 • Připravuje se 3. ročník CIIE, přihlásilo se již více než 1000 firem a 60 % plochy je již zarezervováno.
 • Poptávka po nových pracovnících v Číně klesla za první čtvrtletí o 22,6 % a v meziročním srovnání o 9,4 %.
 • V Číně bylo v prvním čtvrtletí o 950 000 pracovních míst méně než v prvním čtvrtletí minulého roku.
 • Export-Import Bank of China vyčlenila 7,1 mld. USD na asistenční program pro výrobce a obchodní firmy zasažené pandemií.  
 • V Šanghaji se od 11. 5. znovu otevřel Disneyland, který byl od ledna zavřený, nicméně kapacita 80 000 návštěvníků byla z bezpečnostních důvodů snížena na necelou třetinu.
 • Za první a druhý kvartál činil podíl maloobchodního prodeje přes e-commerce více než 50 %.
 • Provinční vlády zkouší podpořit spotřebu, 25 provincií a municipalit vydalo slevové kupony v celkové hodnotě 11,5 mld. RMB.
 • Celkem 3,2 milionu čínských firem obdrželo od vlády jako náhradu za platby pojištění v nezaměstnanosti za své zaměstnance téměř 4 mld. USD.
 • Byla zjednodušena procedura pro žádosti domácích i mezinárodních leteckých cargo letů do a z Číny.
 • 99,1 % průmyslových podniků v Číně znovuobnovilo výrobu a 95,4 % jejich zaměstnanců se již vrátilo do práce.
 • Čínský civilní letecký sektor hlásí dosažení 60 % úrovně před epidemií, nicméně za druhý kvartál byla oznámena ztráta 4,89 mld. USD.
 • Alibaba plánuje do konce roku spuštění dvacet online veletrhů z různých oblastí.
 • Německá obchodní komora realizovala již 3 charterové lety pro své manažery a rodinné příslušníky do Číny. S čínskou stranou vyjednala tzv. „fast track“ a plánuje v nejbližší době další takovéto lety. Tento systém začala využívat i Jižní Korea, jejichž obchodní cestující mohou nyní do 10 vybraných čínských provincií a měst. Podmínkou je negativní test na covid-19 a 14denní karanténa. Obdobná jednání ohledně charterových letů pro své obchodníky nyní vedou s Čínou Japonsko, Singapur, Anglie, Francie, Itálie a Švýcarsko.
 • Německo již uskutečnilo dva speciální charterové lety do Číny v režimu „fast track“, jeden let s 200 německými manažery a rodinnými příslušníky do Tianjinu a jeden let do Šanghaje. V nejbližších týdnech plánuje německá obchodní komora zorganizovat další charterové lety s tím, že určitý počet míst nabízí i zástupcům firem z dalších evropských zemí. Tento systém „fast track“ začala pro své občany využívat i Jižní Korea, jejichž obchodní cestující mohou nyní do 10 vybraných čínských provincií a měst. Podmínkou je negativní test na covid-19 a povinná 14denní karanténa. Obdobná jednání ohledně charterových letů pro své obchodníky nyní vedou s Čínou Japonsko, Singapur, Anglie, Francie, Itálie a Švýcarsko.
 • Své lety začínají postupně obnovovat i zahraniční aerolinky – v současné době dostaly povolení od čínského úřadu civilního letectví 4 evropské aerolinky – Lufthansa (1 let týdne do Šanghaje), Air France (1 let týdně do Šanghaje), Virgin Atlantic Airways (let z Londýna do Šanghaje začne létat od 4. 8.) a Aeroflot, který zatím nezveřejnil žádné konkrétní lety. Ceny za tyto letenky jsou ovšem velmi vysoké.

Ve čtvrtek 25. června bylo ve Velké Číně – pevninská Čína, Hongkong, Macao a Tchaj-wan – evidováno (za den) pouze 21 nových případů a žádné úmrtí. Počty nových případů se v Číně pohybují kolem 10 případů za den a není již registrováno žádné úmrtí. Většina aktuálně pozitivních lidí si přitom nemoc přivezla ze zahraničí nebo pochází z lokálních ohnisek, které vláda okamžitě izoluje. Celkem Čína oficiálně eviduje přes 85 tisíc nakažených a 4647 úmrtí.

Opatření na letištích:

Od 28. března platí až do odvolání nařízení, které zakazuje všem cizincům s platným vízem či povolením k pobytu, vstup do Číny.

Zákaz vstupu neplatí pro cizince, kteří musí do Číny kvůli závažným/speciálním ekonomickým, obchodním, technologickým, vědeckým, humanitárním aktivitám.

Dále pak pro cizince, kteří dostanou víza na čínských ambasádách v zahraničí po tomto oznámení.

Kanton, Šen-čen
Od 21. března kdokoliv, kdo přiletí do provincie Kanton ze zahraničí, je povinen ihned nastoupit čtrnáctidenní karanténu a zdravotní kontrolu doma anebo ve specializovaných centrech. Náklady spojené s ubytováním a stravou si musí lidé platit sami.

Peking
Od 23. 3. jsou všechny mezinárodní lety do Pekingu přesměrovány do 12 vstupních měst: Tchien-ťin, Š’-ťia-čuang, Tchaj-jüan, Chöch chot, Šanghaj (Pchu-tung), Ťi-nan, Čching-tao, Nanking, Šen-jang, Ta-lien, Čeng-čou a Si-an. Vstupní město lze nalézt na stránkách Civil Aviation Administration of China nebo na stránkách příslušné aerolinky. Pasažéři vstoupí do povinné čtrnáctidenní karantény ve vstupním městě, proběhne zdravotní prohlídka, testy a lidé vyplní příslušné formuláře. Zdraví cestující mohou pokračovat dalším letem do Pekingu.

Šanghaj
Od 28. března pasažéři přilétající ze zahraničí musí podstoupit povinnou dvoutýdenní karanténu a zdravotní prohlídky doma nebo ve specializovaných centrech. Náklady na ubytování a stravu si platí sami.

Doporučujeme: Pandemie změnila byznys v Číně, boom zažívá e-commerce

Školy i restaurace jsou již otevřeny

Drtivá většina škol v Číně je již otevřena, a to včetně škol ve velkých městech jako Peking, Šanghaj, Kanton, Šen-čen. Žáci již nemusejí nosit ve školách roušky, je jim měřena teplota a před nástupem do školy musí mít negativní test na covid-19 ne starší než 1 týden. Řada škol rovněž oznámila, že výuka bude probíhat i o sobotách a pro studenty budou zrevidovány letní prázdniny.

Podle Aleše Červinky jsou již otevřeny obchody a restaurace, většina firem již operuje v normálním režimu. Místa s větší koncentrací lidí jako například muzea, knihovny, ZOO, zábavní parky, sportoviště, apod., již rovněž otevřely ve zvláštním režimu za přísných hygienických opatření. Největší sourcingový veletrh v Číně tzv. Canton Fair se konal koncem června on-line formou.

Některá veřejná místa jako parky, zábavní centra, muzea mají omezený počet návštěvníků, a je nutná rezervace.

„V současné době mohou hotely, nákupní střediska, farmářské trhy, supermarkety a kadeřnictví obnovit normální provoz. Divadla, internetové kavárny, KTV, bary, čajovny, šachové a karetní sály, agroturistická místa, bazény, tělocvičny a jiná krytá sportovní zařízení mohou rovněž znovu otevřít, ale s určitými preventivními a kontrolními opatřeními,“ doplňuje Červinka.

Co s čínskou ekonomikou?

Spotřebitelská poptávka je v zemi vzhledem ke strachu čínských spotřebitelů z nákazy virem či ztráty zaměstnání, stále utlumena. Nicméně prodej přes e-commerce roste.

Čína a Hongkong zrušily kvůli epidemii mnoho plánovaných veletrhů a byznysových setkání, nebo je přesunuly na pozdější termíny. Obecně nyní panuje trend posouvání veletrhů na druhou polovinu roku či na rok 2021.

„Zrušila či posunula se většina veletrhů a výstav plánovaných na březen, duben i květen. Organizátoři některých veletrhů nicméně získali od místních vlád povolení ke konání veletrhů ve druhé půlce roku, ale vzhledem k bezpečnostním opatřením, strachu čínských spotřebitelů a uzavřením hranic Číny cizincům se neočekává velká návštěvnost.

Ekonomika brzdí, vývoj je nejistý

Ekonomický růst v Číně během prvního čtvrtletí výrazně zpomalil, ve druhém kvartálu došlo ke stabilizaci, a na třetí kvartál jsou již predikce poměrně optimistické. Nově nakažených ubývá a situace se začíná vracet do normálu, ačkoli nově hrozí, že druhou vlnu spustí lidé vracející se ze zahraničí, či nově vznikající lokální ohniska jako například v Pekingu. Proto se zavádějí výše zmíněná bezpečností opatření.

 „Ukazuje se, že propad v prvním čtvrtletí 2020 se podařilo ve druhém čtvrtletí částečně kompenzovat, takže pokud nyní najede čínská ekonomika do původního růstového modelu, propad za celý rok by nemusel být tak hrozivý,“ zmínil Aleš Červinka.

Nejhůře jsou pandemií zasaženy menší čínské firmy z oblasti cestovního ruchu, pohostinství, ubytování, letecká přeprava, zde dochází u řady firem k propouštění zaměstnanců a zavírání společností. Rovněž firmy orientované na export do zahraničí čelí poklesu globální poptávky a začínají mít problémy. Naproti tomu roste prodej přes e-commerce, rozvážky jídla do domu, on-line gaming, software na on-line výuku a konferenční hovory, on-line zdravotnictví, logistické služby, apod. Řada čínských firem se rovněž vzhledem k velké zahraniční poptávce pustila do výroby zdravotnických prostředků.

Vliv epidemie na obchodní vztahy Číny a ČR

Tuzemští podnikatelé nyní nemohou cestovat do Číny, což znamená, že se nepotkávají se svými obchodními partnery.  Vše se řeší on-line.

Na agenturu CzechTrade se již od února obracejí firmy, které chtějí potvrzení o zásahu cizí moci, jež ovlivnila jejich kontrakt s čínskou stranou. „Pro firmy to jsou vážná rizika. Dalším nepříjemným důsledkem jsou i narušené dodavatelské řetězce a zpoždění dodávek. Řada českých podniků se rozhodla odsunout své obchodní plány na pozdější dobu,“ doplňuje Červinka.

Na druhou stranu díky tomu, že řada českých firem nyní čelí slabému odbytu jejich produktů v EU, přibývá nám žádostí o naše služby právě na čínském trhu, který se již pomalu stabilizoval. K tomu samozřejmě přispívá i fakt, že CzechTrade nabízí nyní své asistenční služby do konce roku 2020 zdarma.

Čína sice nepatří mezi top expertní destinace pro české vývozce, podle ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade v Šanghaji je ale znát, že hraje stále důležitější roli v globálním byznysu.

„I malé a střední české firmy, které mají světově konkurenceschopnou technologii a kvalitní produkty, mají na čínském trhu při správně zvolené obchodní strategii šanci uspět. Na čínský trh jsme pomohli zprostředkovat vstup mnoha společnostem, a pro některé z nich začíná hrát čínský trh klíčovou roli. Tyto firmy samozřejmě stávající situaci pozorně sledují, zhoršující se situace by pro ně mohla mít vážné ekonomické dopady,“ doplňuje ještě Aleš Červinka.

Na druhou stranu je Čína pro ČR významným importérem. Kvůli omezení nebo zastavení výroby v čínských továrnách vázly dodávky součástek z Číny pro tuzemské firmy.

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem