Život v Číně se vrací k normálu, dopady na ekonomiku jsou výrazné

Drtivý dopad měl virus jménem covid-19 od počátku roku především na život i byznys v Číně. V průběhu druhého kvartálu se nicméně situace v zemi stabilizovala a hlavní ohnisko nákazy se přesunulo mimo Čínu. Obecně se dá říci, že Čína epidemii koronaviru již zvládla, říká ředitel zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Kantonu Aleš Červinka.

V středu 20. května bylo ve Velké Číně – pevninská Čína, Hongkong, Macao a Taiwan – evidováno (za den) pouze 5 nových případů a žádné úmrtí. Většina aktuálně pozitivních lidí si přitom nemoc přivezla ze zahraničí. Aktuálně je nejvíce nových případů v oblasti severovýchodní Číny a ve Wuhanu. Celkem Čína oficiálně eviduje přes 84 tisíc nakažených a 4645 úmrtí.

Mnozí odborníci i média nicméně spekulují o tom, že počet obětí i nemocných byl v Číně během krize výrazně větší a že tamní úřady počty obětí zatajovaly.

Opatření na letištích:

Od 28. března platí až do odvolání nařízení, které zakazuje všem cizincům s platným vízem či povolením k pobytu, vstup do Číny.

Zákaz vstupu neplatí pro cizince, kteří musí do Číny kvůli závažným/speciálním ekonomickým, obchodním, technologickým, vědeckým, humanitárním aktivitám.

Dále pak pro cizince, kteří dostanou víza na čínských ambasádách v zahraničí po tomto oznámení.

Guangzhou, Shenzhen
Od 21. března kdokoliv, kdo přiletí do provincie Guangdong ze zahraničí, je povinen ihned nastoupit čtrnáctidenní karanténu a zdravotní kontrolu doma anebo ve specializovaných centrech. Náklady spojené s ubytováním a stravou si musí lidé platit sami.

Peking
Od 23.3. jsou všechny mezinárodní lety do Pekingu přesměrovány do 12 vstupních měst: Tianjin, Shijiazhuang, Taiyuan, Hohhot, Shanghai (Pudong), Jinan, Qingdao, Nanjing, Shenyang, Dalian, Zhengzhou a Xi’an. Vstupní město lze nalézt na stránkách Civil Aviation Administration of China nebo na stránkách příslušné aerolinky. Pasažéři vstoupí do karantény ve vstupním městě, proběhne zdravotní prohlídka, testy a lidé vyplní příslušné formuláře. Zdraví cestující mohou pokračovat dalším letem do Pekingu.

Šanghaj
Od 28.března pasažéři přilétající ze zahraničí musí podstoupit povinnou dvoutýdenní karanténu a zdravotní prohlídky doma nebo ve specializovaných centrech. Náklady na ubytování a stravu si platí sami.

Doporučujeme: Pandemie změnila byznys v Číně, boom zažívá e-commerce

Školy i restaurace se otevírají

Drtivá většina škol v Číně je již otevřena, a to včetně škol ve velkých městech jako Peking, Šanghaj, Guangzhou, Shenzhen. Žáci musí nosit ve školách roušky, je jim měřena teplota a před nástupem do školy musí mít negativní test na Covid 19 ne starší než 1 týden. Řada škol rovněž oznámila, že výuka bude probíhat i o sobotách a pro studenty budou zrevidovány letní prázdniny.

Podle Aleše Červinky jsou již otevřeny obchody a restaurace, většina firem již operuje v normálním režimu. Místa s větší koncentrací lidí jako například muzea, knihovny, ZOO, zábavní parky, sportoviště, apod., začínají rovněž otevírat ve zvláštním režimu za přísných hygienických opatření. Největší sourcingový veletrh v Číně tzv. Canton Fair, který se měl konat v polovině dubna v Guangzhou, se bude konat online v polovině června.

Některá veřejná místa jako parky či zábavní centra mají omezený počet návštěvníků, a je nutná rezervace.

„V současné době mohou hotely, nákupní střediska, farmářské trhy, supermarkety a kadeřnictví obnovit normální provoz. Mezitím však bude stále omezeno hromadné shromažďování nebo konání recepcí.
Divadla, internetové kavárny, KTV, bary, čajovny, šachové a karetní sály, agroturistická místa, bazény, tělocvičny a jiná krytá sportovní zařízení mohou rovněž znovu otevřít, ale s určitými preventivními a kontrolními opatřeními,“ doplňuje Červinka.

Co s čínskou ekonomikou?

Na dalším vývoji ve druhém kvartálu bude záležet, jak se bude dařit čínské ekonomice ve druhé polovině roku.

Spotřebitelská poptávka je v zemi vzhledem ke strachu čínských spotřebitelů z nákazy virem či ztráty zaměstnání, stále utlumena. Nicméně prodej přes e-commerce roste.

Čína a Hong Kong zrušily kvůli epidemii mnoho plánovaných veletrhů a byznysových setkání, nebo je přesunuly na pozdější termíny. Obecně nyní panuje trend posouvání veletrhů na druhou polovinu roku či na rok 2021.

„Zrušila či posunula se většina veletrhů a výstav plánovaných na březen, duben i květen. Organizátoři některých veletrhů nicméně získali od místních vlád povolení ke konání veletrhů již koncem června či začátkem července, ale vzhledem k bezpečnostním opatřením, strachu čínských spotřebitelů a uzavřením hranic Číny cizincům se neočekává velká návštěvnost.

Ekonomika brzdí, vývoj je nejistý

Ekonomický růst v Číně během prvního čtvrtletí výrazně zpomalil, na druhý kvartál jsou nicméně predikce poměrně optimistické. Nově nakažených ubývá a situace se začíná vracet do normálu, ačkoli nově hrozí, že druhou vlnu spustí lidé vracející se ze zahraničí. Proto se zavádějí výše zmíněná bezpečností opatření.

 „Ukazuje se, že propad v prvním čtvrtletí 2020 se daří ve druhém čtvrtletí částečně kompenzovat, takže pokud nyní najede čínská ekonomika do původního růstového modelu, propad za celý rok by nemusel být tak hrozivý,“ zmínil Aleš Červinka.

Nejhůře jsou pandemií zasaženy menší čínské firmy z oblasti cestovního ruchu, pohostinství, ubytování, letecká přeprava, zde dochází u řady firem k propouštění zaměstnanců a zavírání společností. Rovněž firmy orientované na export do zahraničí čelí poklesu globální poptávky a začínají mít problémy. Naproti tomu roste prodej přes e-commerce, rozvážky jídla do domu, on-line gaming, software na on-line výuku a konferenční hovory, on-line zdravotnictví, logistické služby, apod. Řada čínských firem se rovněž vzhledem k velké zahraniční poptávce pustila do výroby zdravotnických prostředků.

Čína bude ve druhém a třetím čtvrtletí čelit přibližně 30 procent propadu externí poptávky, což ovlivní její ekonomický růst.

Pokles růstu HDP v Číně se odhaduje oproti loňským 6,1procenta na 2,3 procenta za rok 2020 a v roce 2021 se předpokládá vrátit opět k růstu 7,3 procenta.

Vliv epidemie na obchodní vztahy Číny a ČR

Tuzemští podnikatelé nyní nemohou cestovat do Číny, což znamená, že se nepotkávají se svými obchodními partnery.  Vše se řeší on-line.

Na agenturu CzechTrade se již od února obracejí firmy, které chtějí potvrzení o zásahu cizí moci, jež ovlivnila jejich kontrakt s čínskou stranou. „Pro firmy to jsou vážná rizika. Dalším nepříjemným důsledkem jsou i narušené dodavatelské řetězce a zpoždění dodávek. Řada českých podniků se rozhodla odsunout své obchodní plány na pozdější dobu,“ doplňuje Červinka.

Na druhou stranu díky tomu, že řada českých firem nyní čelí slabému odbytu jejich produktů v EU, přibývá nám žádostí o naše služby právě na čínském trhu, který se již pomalu stabilizoval. K tomu samozřejmě přispívá i fakt, že CzechTrade nabízí nyní své asistenční služby zdarma.

Čína sice nepatří mezi top expertní destinace pro české vývozce, podle ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade v Kantonu je ale znát, že hraje stále důležitější roli v globálním byznysu.

„I malé a střední české firmy, které mají světově konkurenceschopnou technologii a kvalitní produkty, mají na čínském trhu při správně zvolené obchodní strategii šanci uspět. Na čínský trh jsme pomohli zprostředkovat vstup mnoha společnostem, a pro některé z nich začíná hrát čínský trh klíčovou roli. Tyto firmy samozřejmě stávající situaci pozorně sledují, zhoršující se situace by pro ně mohla mít vážné ekonomické dopady,“ doplňuje ještě Aleš Červinka.

Na druhou stranu je Čína pro ČR významným importérem. Kvůli omezení nebo zastavení výroby v čínských továrnách vázly dodávky součástek z Číny pro tuzemské firmy.

Aktuální informace k 21.5. 2020 (stručně):

 • Čínské aerolinky ohlásily za první čtvrtletí kombinovanou ztrátu ve výši 22,3 miliard RMB (asi 3,14 miliard USD). Jednalo se o společnosti Air China, China Southern Airlines, China Eastern Airlines, Hainan Airlines, Spring Airlines a Juneyao Airlines. Úřad pro civilní letectví prohlásil, že množství letů v pevninské Číně pokleslo v prvním kvartálu o 50 procent.
 • Šanghaj poskytne dotace firmám na udržení zaměstnanosti v odvětvích postižených epidemií (ubytování, pohostinství, zábavní průmysl, doprava, turismus). Podmínkou je založení firmy před 1.1.2020 a platba sociálního pojištění podle regulí. Maximum dotace činí 800 RMB/zaměstnance a maximum dotace pro jednu společnosti činí 5 milionů RMB.
 • Průměrná částka na léčbu jednoho pacienta s COVID-19 v Číně činí přibližně 17,000 RMB (cca 60 000 Kč), z čehož přibližně 65% je kryto zdravotním pojištěním, zbylou částku dotuje stát.
 • Čínská vláda bude podporovat společnosti na výrobu zdravotnického materiálu, zároveň doporučila firmám dodržovat kvalitu produktů, hlavně těch určených na export. Vláda bude provádět kontroly kvality a v případě problémů s kvalitou bude platit nulová tolerance.
 • Čína bude v důsledku zvýšené zahraniční poptávky vyrábět tisíce multifunkčních ventilátorů, v současnost má 21 firem na výrobu těchto ventilátorů, z nichž 8 získalo CE certifikaci. Tyto firmy již dodali více než 1 700 multifunkčních ventilátorů do zahraničních nemocnic.
 • Čína pomůže stabilizovat globální dodavatelský řetězec, hlavně podporou automobilového a elektronického průmyslu. Dále zvýší dodávky farmaceutických ingrediencí pro zahraniční odběratele.
 • Čína zvýšila kapacitu svých mezinárodních cargo linek, aby nebyly narušeny globální dodávky zdravotnických prostředků
 • Některé čínské provincie začaly vydávat e-kupony na podporu spotřeby, rovněž některá města začala vydávat podobné vouchery, které mají za cíl znovuoživit sektor služeb, který byl tvrdě zasažený epidemií
 • Čínská centrální banka snížila úrokové sazby na bankovní úvěry, toto snížení je největší od roku 2015.
 • Ministerstvo obchodu vyhlásilo nařízení, že od 1.4. všechny exportní firmy vyvážející zdravotnický materiál do zahraničí jako testery, zdravotnické masky, ochranné obleky, ventilátory, infra teploměry, musí pro celní řízení dokázat, že jejich produkty mají platné certifikáty a splňují kvalitativní standardy daných importních destinací. V současné době existuje více než 2 000 registrovaných výrobců, kteří mají potřebné certifikace k výrobě zdravotnických prostředků. Neschválené a necertifikované zdravotnické produkty bude zakázáno vyvážet do zahraničí.
 • Za duben exportovala Čína zdravotnický materiál v hodnotě více než 10 miliard USD (27,8 miliard ks masek, 130 milionů ks ochranných oděvů, 73,4 milionů testovacích sad)
 • Čína bude i nadále podporovat zahraniční obchod a zahraniční investice v Číně – např. hodnota obchodu přes cross-border e-commerce vzrostla za první 2 měsíce o 36,7%.
 • Došlo k prodloužení slev a daňových úlev na nákup elektrických vozidel až do r. 2022. Nicméně dojde k jejich redukci, a to o 10 procent tento rok, o 20 procent v roce 2021 a o 30 procent v roce 2022. Dále bude pro jejich čerpání stanovena max. cena elektrického vozu na 300 tisíc RMB (cca 42 480 USD)
 • Podle dat z Alipay (platební aplikace) se ukazuje, že spotřebitelská nálada u čínských zákazníků se začíná zlepšovat
 • Začíná narůstat objem nákladních vlaků z východního pobřeží Číny do Evropy (v dubnu to bylo rekordních 88 000 kontejnerů, což je meziroční nárůst o 50%)
 • Maraton ani jiné další velké sportovní události v Číně se nebudou až do odvolání konat
 • V závislosti na oznámení, že zahraniční aerolinky mohou ponechat pouze 1 spoj do Číny týdně, začaly velké aerolinky měnit svá letadla z osobních na cargo.
 • Všechny provinční a městské vlády v Číně nyní uplatňují rozdílná karanténní a bezpečnostní opatření, všechny však využívají systému zdravotních kódů. Tyto QR kódy jsou již od února ke stažení v aplikacích Wechat (od Tencentu) a Alipay (od Alibaby), residenti pak podle vstupních údajů jako číslo ID, adresy, zdravotního stavu, historie pobytu, apod. obdrží zdravotní kód příslušné barvy. Zelený kód umožní držitelům vstup na veřejná místa a zároveň je to nezbytná podmínka pro umožnění práce a studia. Při červeném nebo žlutém kódu musí držitel nastoupit do povinné 14 denní karantény.
 • Čínská centrální banka rozhodla o snížení povinných rezerv v hotovosti pro malé a střední banky, což umožní pustit do oběhu přibližně 400 miliard RMB (cca 56,4 miliard USD)
 • Celý automobilový trh v Číně podle odhadů klesne za rok 2020 o přibližně 15 %.
 • Připravuje se 3. ročník CIIE, přihlásilo se již více než 1000 firem a 60% plochy je již zarezervováno.
 • Přibližně 90% on-line obchodů obnovilo svou činnost.
 • Poptávka po nových pracovnících v Číně klesla za první čtvrtletí o 22,6% a v meziročním srovnání o 9,4%.  
 • V Číně bylo v prvním čtvrtletí o 950 000 pracovních míst méně než v prvním čtvrtletí minulého roku.
 • Export-Import Bank of China vyčlenila 7.1 miliardy USD na asistenční program pro výrobce a obchodní firmy zasažené pandemií.  
 • V dubnu došlo k nárůstu počtu letů čínských aerolinek oproti březnu o 7,9 procenta.
 • Řada hotelů (převážně v oblasti severní Číny) nyní vyžaduje pro ubytování cizinců negativní výsledky testů na Covid-19, které by neměly být starší než 1 týden.
 • V Šanghaji se od 11.5. znovu otevřel Disneyland, který byl od ledna zavřený, nicméně kapacita 80 000 návštěvníků byla z bezpečnostních důvodů snížena na necelou třetinu.
 • Většina čínských provincií snížila stupeň ohrožení na 3. stupeň, včetně Guangdongu a Šanghaje. Pouze Peking, Tianjin, Hebei a Hubei provincie zůstávají na 2. stupni.
 • Za první kvartál činil podíl maloobchodního prodeje přes e-commerce více než 50%, počet live-streaming uživatelů v Číně dosáhl za březen 560 milionů!
 • Čínský export vzrostl za duben o 8,2%, zatímco import klesl o 10,2%
 • Provinční vlády zkouší podpořit spotřebu, ke konci dubna vydalo 25 provincií a municipalit slevové kupony v celkové hodnotě 11,5 miliard RMB.
 • Celkem 3,2 milionů čínských firem obdrželo od vlády jako náhradu za platby pojištění v nezaměstnanosti za své zaměstnance téměř 4 miliardy USD.
 • Podle informací z MOFCOM (Ministerstvo obchodu) mohou nyní klíčové zahraniční společnosti požádat o výjimky ze zákazu cestování do Číny pro své vedoucí pracovníky. Vedou se nyní diskuze ohledně speciálního letu s vybranými zástupci německých společností, pro které by platily speciální podmínky (48 hodinová karanténa apod.). Podobné diskuze vede Čína rovněž s Jižní Koreou, Singapurem a Japonskem.
 • Byla zjednodušena procedura pro žádosti domácích i mezinárodních leteckých cargo letů do a z Číny.

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Doporučujeme

Další zprávy z Asie a Austrálie

Pravidelné novinky e-mailem