Čína vychází z koronavirové krize zatím vítězně

Počty nových případů v pevninské Číně se pohybují pouze kolem deseti případů za den a drtivá většina těchto případů jsou čínští občané vracející se ze zahraničí.

Radikální preventivní opatření, které Čína přijala již v prvním čtvrtletí, rychlé trasování osob díky moderním technologiím, okamžitá izolace lokálních ohnisek a uzavření hranic Číny pro zahraniční návštěvníky se ukázaly jako efektivní nástroje v boji s koronavirem.

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Číny

Přehled aktuálních informací

Informace k 10. 8. 2020:

 • Některé čínské provincie začaly vydávat e-kupony na podporu spotřeby, rovněž některá města začala vydávat podobné vouchery, které mají za cíl znovuoživit sektor služeb, který byl tvrdě zasažený epidemií.
 • Došlo k prodloužení slev a daňových úlev na nákup elektrických vozidel až do roku 2022. Nicméně dojde k jejich redukci, a to o 10 % tento rok, o 20 % v roce 2021 a o 30 % v roce 2022. Dále bude pro jejich čerpání stanovena max. cena elektrického vozu na 300 tisíc RMB (cca 42 480 USD).
 • Začíná narůstat objem nákladních vlaků z východního pobřeží Číny do Evropy (v červnu to bylo rekordních 95 000 kontejnerů, což je meziroční nárůst o 50 %).
 • Maraton ani jiné další velké sportovní události v Číně se nebudou až do odvolání konat.
 • Všechny provinční a městské vlády v Číně nyní uplatňují rozdílná karanténní a bezpečnostní opatření, všechny však využívají systému zdravotních kódů. Tyto QR kódy jsou již od února ke stažení v aplikacích Wechat (od Tencentu) a Alipay (od Alibaby), rezidenti pak podle vstupních údajů jako číslo ID, adresy, zdravotního stavu, historie pobytu, apod. obdrží zdravotní kód příslušné barvy. Zelený kód umožní držitelům vstup na veřejná místa a zároveň je to nezbytná podmínka pro umožnění práce a studia. Při červeném nebo žlutém kódu musí držitel nastoupit do povinné čtrnáctidenní karantény.
 • Celý automobilový trh v Číně podle odhadů klesne za rok 2020 o přibližně 15 %.
 • Za první a druhý kvartál činil podíl maloobchodního prodeje přes e-commerce více než 50 %.
 • Provinční vlády zkouší podpořit spotřebu, 25 provincií a municipalit vydalo slevové kupony v celkové hodnotě 11,5 mld. RMB.
 • Celkem 3,2 milionu čínských firem obdrželo od vlády jako náhradu za platby pojištění v nezaměstnanosti za své zaměstnance téměř 4 mld. USD.
 • Čínský civilní letecký sektor hlásí dosažení 60 % úrovně před epidemií, nicméně za druhý kvartál byla oznámena ztráta 4,89 mld. USD.
 • Alibaba plánuje do konce roku spuštění dvacet online veletrhů z různých oblastí.
 • Německá obchodní komora realizovala již několik charterových letů pro své manažery a rodinné příslušníky do Číny. S čínskou stranou vyjednala tzv. „fast track“ a plánuje v nejbližší době další takovéto lety. Tento systém začala využívat i Jižní Korea, jejichž obchodní cestující mohou nyní do 10 vybraných čínských provincií a měst. Podmínkou je negativní test na covid-19 a 14denní karanténa. Obdobná jednání ohledně charterových letů pro své obchodníky nyní vedou s Čínou Japonsko, Singapur, Anglie, Francie, Itálie a Švýcarsko. V nejbližších týdnech plánuje německá obchodní komora zorganizovat další charterové lety s tím, že určitý počet míst nabízí i zástupcům firem z dalších evropských zemí, včetně ČR.
 • Své lety začínají postupně obnovovat i zahraniční aerolinky – v současné době dostaly povolení od čínského úřadu civilního letectví 4 evropské aerolinky – Lufthansa (1 let týdne do Šanghaje), Air France (1 let týdně do Šanghaje), Virgin Atlantic Airways (let z Londýna do Šanghaje začne létat od 4. 8.) a Aeroflot, který zatím nezveřejnil žádné konkrétní lety. Ceny za tyto letenky jsou ovšem velmi vysoké a místa jsou vzhledem k vysoké poptávce velmi rychle vyprodána.

Počty nových případů v pevninské Číně se pohybují pouze kolem 10 případů za den a drtivá většina těchto případů jsou čínští občané vracející se ze zahraničí. Radikální preventivní opatření, které Čína přijala již v prvním čtvrtletí, rychlé trasování osob díky nejmodernějším technologiím, okamžitá izolace lokálních ohnisek a uzavření hranic Číny pro zahraniční návštěvníky se ukázaly jako nejefektivnější nástroje v boji s koronavirem.

Čína se vrací pomalu k normálu

V menších čínských městech a na venkově se již život vrátil téměř k normálu. Ve velkých městech jako Peking, Šanghaj, Kanton, Šen-čen je však stále platná celá řada opatření jako povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách, měření teploty, prokazování se zdravotním QR kódem, omezení v dopravě, apod.

Některá veřejná místa jako zábavní parky, sportovní centra, muzea, knihovny, ZOO, apod. mají omezený počet návštěvníků, a je nutná rezervace..

Zpět na začátek

Opatření na letištích

Od 28. března platí až do odvolání nařízení, které zakazuje všem cizincům s platným vízem či povolením k pobytu, vstup do Číny.

Zákaz vstupu neplatí pro cizince, kteří musí do Číny kvůli závažným/speciálním ekonomickým, obchodním, technologickým, vědeckým, humanitárním aktivitám.

Dále pak pro cizince, kteří dostanou víza na čínských ambasádách v zahraničí po tomto oznámení.

Kanton, Šen-čen
Od 21. března kdokoliv, kdo přiletí do provincie Kanton ze zahraničí, je povinen ihned nastoupit čtrnáctidenní karanténu a zdravotní kontrolu doma anebo ve specializovaných centrech. Náklady spojené s ubytováním a stravou si musí lidé platit sami.

Peking
Od 23. 3. jsou všechny mezinárodní lety do Pekingu přesměrovány do 12 vstupních měst: Tchien-ťin, Š’-ťia-čuang, Tchaj-jüan, Chöch chot, Šanghaj (Pchu-tung), Ťi-nan, Čching-tao, Nanking, Šen-jang, Ta-lien, Čeng-čou a Si-an. Vstupní město lze nalézt na stránkách Civil Aviation Administration of China nebo na stránkách příslušné aerolinky. Pasažéři vstoupí do povinné čtrnáctidenní karantény ve vstupním městě, proběhne zdravotní prohlídka, testy a lidé vyplní příslušné formuláře. Zdraví cestující mohou pokračovat dalším letem do Pekingu.

Šanghaj
Od 28. března pasažéři přilétající ze zahraničí musí podstoupit povinnou dvoutýdenní karanténu a zdravotní prohlídky doma nebo ve specializovaných centrech. Náklady na ubytování a stravu si platí sami.

Zpět na začátek

Doporučujeme: Pandemie změnila byznys v Číně, boom zažívá e-commerce

Ekonomická situace

Spotřebitelská poptávka je v zemi vzhledem k obavám čínských spotřebitelů ze ztráty zaměstnání stále utlumena. Nicméně prodej přes e-commerce i nadále roste.

Ekonomický růst v Číně během prvního čtvrtletí výrazně zpomalil, ve druhém kvartálu došlo ke stabilizaci, a na třetí kvartál jsou již predikce poměrně optimistické. Nově nakažených je naprosté minimum a situace se začíná vracet pomalu do normálu, ačkoli stále hrozí, že druhou vlnu spustí lidé vracející se ze zahraničí, či nově vznikající lokální ohniska jako například nedávno v Pekingu. Proto se hlavně ve velkých městech zavádějí výše zmíněná bezpečností opatření.

Nejhůře byly pandemií zasaženy menší čínské firmy z oblasti cestovního ruchu, pohostinství, ubytování, letecká přeprava, zde dochází u řady firem k propouštění zaměstnanců a zavírání společností. Rovněž firmy orientované na export do zahraničí čelí poklesu globální poptávky a začínají mít problémy.

Naproti tomu roste prodej přes e-commerce, rozvážky jídla do domu, online gaming, software na online výuku a konferenční hovory, online zdravotnictví, logistické služby, apod. Řada čínských firem se rovněž vzhledem k velké zahraniční poptávce přeorientovala na výrobu zdravotnických prostředků.

Čína a Hongkong zrušily kvůli epidemii mnoho plánovaných veletrhů a byznysových setkání, nebo je přesunuly na pozdější termíny. Obecně nyní panuje trend posouvání veletrhů na konec roku, nebo spíše až na příští rok. Řada veletrhů se rovněž koná pouze online formou. Jediným významným veletrhem bude letos již třetí ročník China International Import Expo, který se koná 5.–10. 11. v Šanghaji.

Zpět na začátek

Vliv epidemie na obchodní vztahy Číny a ČR

Čeští podnikatelé stále nemohou až na výjimky cestovat do Číny, což znamená, že se nemohou potkávat se svými obchodními partnery, nemohou se účastnit žádných veletrhů či byznysových setkání. Drtivá většina komunikace probíhá pouze online. To vede k tomu, že se řada českých podniků rozhodla odsunout své obchodní plány v Číně na pozdější dobu.

Na druhou stranu díky tomu, že řada českých firem nyní čelí slabému odbytu jejich produktů v EU, přibývá zahraniční kanceláři CzechTrade žádostí o její služby právě na čínském trhu, který se již pomalu stabilizoval. K tomu přispívá i fakt, že CzechTrade nabízí nyní své asistenční služby do konce roku 2020 zdarma.

CzechTrade kanceláře v Číně rovněž pomáhají českým firmám vedle klasických služeb jako průzkumy trhu a vyhledání potenciálních obchodních partnerů právě i tím, že zástupci českých firem nemohou fyzicky cestovat do Číny a potřebují zde na místě pomoci s různými obchodními záležitostmi.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Číny

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 19. 10 .2021)

Jak cestovat do Číny?

Čína nemá ostatní země rozdělené do žádných kategorií. Pro všechny země platí stejné velmi striktní vstupní podmínky, neboť Čína dodržuje politiku „nulové tolerance“ výskytu nových případů.

Situace na hranicích: Hranice jsou zavřené, funguje velmi omezené množství letů, komplikované je získat vízum – možné jen pracovní/obchodní na základě vydaného PU letteru (forma zvacího dopisu) od čínské strany. Nejsou možné turistické cesty.

Při cestě ve směru do Číny musíte splnit tyto podmínky:

Dvojí testování: Cestující musí v ČR podstoupit „dvojí testování“ do 2 dnů před datem odjezdu do tranzitní země. Doba platnosti zprávy o testování se počítá od data odběru vzorků (nikoli od data vystavení zprávy). Pokud se datum odběru vzorků na protilátky IgM a RT-PCR test liší, pak se doba platnosti počítá od data odběru, který nastal dříve. Doba platnosti prohlášení o zdravotním stavu se počítá dnem odběru vzorků + 2 dny.

Žadatelé by měli podstoupit RT-PCR test a test na protilátky IgM v séru v odběrových místech, která jsou k tomu určená Ministerstvem zdravotnictví ČR. „Dvojí testování“ lze provést i v různých odběrových místech.

Seznam odběrových míst zveřejněných Ministerstvem zdravotnictví ČR

Žadatelé by měli po získání zpráv s negativními výsledky „dvojího testování“ co nejdříve požádat velvyslanectví o vydání prohlášení o zdravotním stavu. Žádost by měla být podána minimálně 6 hodin před odjezdem z ČR. Pozdní podání může v důsledku ovlivnit cestovní itinerář a v tomto případě nese příslušnou odpovědnost žadatel.

Poté, co žadatel získá prohlášení o zdravotním stavu z čínského velvyslanectví v Praze a přicestuje do tranzitní země, musí zde znovu podstoupit „dvojí testování“ a požádat o vydání prohlášení o zdravotním stavu velvyslanectví/konzulát ČLR. Konkrétní požadavky jsou k nalezení na webových stránkách příslušného velvyslanectví/konzulátu ČLR v dané tranzitní zemi.

Očkování: Ti, kteří jsou očkováni vakcínami proti onemocnění COVID-19 schválenými Čínou nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití nebo vakcínami, kterými se v současnosti očkuje a absolvovali všechny očkovací postupy, jsou po uplynutí doby 14 dnů považováni za osoby, které mají dokončené očkování. Velvyslanectví nevydá prohlášení o zdravotním stavu osobám, u kterých ještě neuplynula 14denní doba od dokončeného očkování.

Ti, kteří mají dokončené očkování proti onemocnění covid-19, musí stále při cestě do Číny podstoupit „dvojí testování“ v souladu se všemi požadavky.

1. Pokud jste očkováni inaktivovanou vakcínou (jako je Sinopharm, Sinovac), můžete požádat o vydání prohlášení o zdravotním stavu bez ohledu na výsledky testů na IgM a IgG protilátky (je-li tento test ve zprávě zahrnut).

2. Pokud jste očkováni neinaktivovanou vakcínou (jako jsou vakcíny Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson a AstraZeneca) a výsledek testu protilátek IgM je negativní (bez ohledu na výsledek testu protilátek IgG, pokud je ve zprávě zahrnut), můžete požádat o vydání prohlášení o zdravotním stavu.

Pokud je výsledek testu IgM protilátek pozitivní (bez ohledu na výsledek testu IgG protilátek, pokud je ve zprávě zahrnut), je nutné absolvovat ještě test na detekci N proteinu IgM protilátek. Pokud bude výsledek negativní, můžete požádat o vydání prohlášení o zdravotním stavu; pokud bude výsledek testu na detekci N proteinu IgM protilátek pozitivní, pak před podáním žádosti o vydání prohlášení o zdravotním stavu počkejte, až se příslušný test protilátek změní na negativní.

Formulář: Cizinci podávají žádost o vydání prohlášení o zdravotním stavu prostřednictvím webové adresy https://hrhk.cs.mfa.gov.cn/H5/, kde se po vstupu do přihlašovacího rozhraní (je nutné použít počítačový internetový prohlížeč, ne mobilní telefon) zaregistrují pomocí emailu. Mohou podávat žádosti i za jiné občany.

Tranzit: V současné době neexistují z ČR přímé lety do Číny. Všichni cestující mohou při cestě z ČR do Číny provést pouze jeden přestup, tj. Česká republika → tranzitní země (pouze jedna) → Čína. Pokud cestujete z ČR do tranzitní země letadlem nebo vlakem, musíte cestovat přímo do tranzitní země bez možnosti přestupu v jiných zemích.

Karanténa: Po příletu povinná čtrnáctidenní karanténa v přiděleném hotelovém zařízení + 7 dní domácí karanténa ­+ 7 dní monitoring (pravidelné hlášení tělesné teploty dané instituci); podmínky se však lokálně mění v závislosti na výskytu nových případů.

Podmínky pro návrat do ČR

Čína je na českém cestovatelském semaforu z důvodu nereciprocity zařazena do červené kategorie, což značí následující podmínky:

 • vyplnit zdravotní formulář čínské strany
 • vyplnit příjezdový formulář
 • očkování čínskými vakcínami není ze strany Ministerstva zdravotnictví uznáváno
 • negativní test před odletem/odjezdem ze zahraničí: antigenní max. 48 hodin starý nebo PCR max. 72 hodin starý
 • negativní test po návratu: nejdříve 5., nejpozději 14. den od návratu PCR test
 • karanténa: minimálně pětidenní zakončená jen negativním PCR testem
 • sledovat podmínky tranzitu přes jinou zemi – ve většině EU zemí je povinnost vyplnit jejich příjezdový formulář, informace jsou na jejich webových stránkách (nebo lze taky zjistit ze stránek IATA)

Další informace:

Podmínky příletu do Číny jsou zveřejněny na webových stránkách Velvyslanectví ČLR v Praze:

http://www.chinaembassy.cz/cze/xwdt/t1902132.htm

Podmínky příletu do ČR jsou zveřejněny na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Aleš Červinka, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Šanghaj

Zpět na začátek

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Čína