Do Německa lze z Česka cestovat bez negativního testu na covid

Čísla infikovaných v Německu i přes rozvolňování restrikcí dále klesají. Němci využívají tzv. systém záchranné brzdy, který určuje, jak postupovat v případě nárůstu infekce v jednotlivých obvodech. Ve většině německých spolkových zemí díky příznivému vývoji otevřela venkovní gastronomie, maloobchod, školy i školky.

Při vyhodnocování postupu pandemie se SRN řídí týdenním počtem nově nakažených na 100 000 obyvatel. V polovině června se sledovaná hodnota celostátně pohybovala kolem 20, což otevřelo možnost k postupnému rozvolňování restrikcí.

Ve většině německých spolkových zemí i nadále platí nařízení ohledně nošení chirurgických roušek nebo FFP2 respirátorů v hromadné dopravě, v obchodech a v centrech měst a výzvy k odložení cestování na příhodnější dobu. Gastronomie mohla koncem května otevřít venkovní posezení, služby a obchody lze nově v některých částech Německa navštívit i bez negativního testu. Školky a školy byly otevřeny již v dubnu. Na otevření fitness center a jiných zařízení a konání větších společenských akcí si však Němci ještě počkají.

Spolková vláda vytvořila záchrannou brzdu pro opětné uklidnění pandemické situace, tzv. Corona Notbremse. Soubor pravidel začíná platit v každém německém okrese, kde počet nakažených tři dny po sobě překročí 100 na 100 000 obyvatel za týden.

Pravidla v postižených okresech regulují například zákaz vycházení, uzavření části maloobchodu a služeb, provozování sportovních aktivit nebo zpřísnění režimu ve školách a školkách. Jakmile incidence klesne pod 100 nakažených na 100 000 obyvatel za týden a tento stav se udrží déle než 5 dnů, vrací se daný okres zpět do mírnějšího režimu.

Vlivem pandemie se v Německu změnily mimo jiné i pracovní modely. Řada pracovníků v kancelářských profesích zůstala na home office nebo kombinuje práci v kanceláři s prací z domova. Tento způsob práce pokračuje u většiny firem i v roce 2021.

„V první polovině roku, kdy byli zaměstnanci často na home-office a setkávali se v kanceláři jen zřídka, příliš
nenahrávalo uzavírání nových kooperací a listingu nových dodavatelů. Zatímco první polovina roku 2021 byla spíše o udržení stávajících pozic a fungujících dodavatelsko-odběratelských svazků, očekává se ve druhé polovině roku výraznější oživení a hlad po nových dodavatelích. Ten je však brzděn globálním nedostatkem některých surovin a důležitých komponentů,“ komentuje situaci Adam Jareš, ředitel zahraniční kanceláře kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu Německu.

Polovina Němců již má první dávku vakcíny

Stejně jako v ostatních zemích jsou v Německu přednostně očkováni staří lidé, lidé s dalšími onemocněními, zdravotnický personál a zaměstnanci škol a školek. Postupně by však měli mít možnost podstoupit očkování všichni, kterým to zdravotní stav umožní a budou mít o očkování zájem. Cílem je vytvoření kolektivní imunity, která dle odhadů WHO vzniká, je-li dvěma dávkami očkováno 60 – 70 procent obyvatel.

V Německu k 25. červenci obdrželo první dávku vakcíny 60,2 % obyvatel. Obě dvě dávky zatím absolvovalo 48 % obyvatelstva. Tempo očkování se v jednotlivých spolkových zemích liší. Od 7. června se mohou k očkování registrovat všechny osoby starší 12 let. Co se týče typu vakcíny, do června se v Německu nejvíce očkovalo vakcínou BioNTech/Pfizer.

Díky úspěšnému pilotnímu projektu očkování firemními lékaři, který od května běžel v Hesensku ve čtyřech velkých farmaceutických firmách, mohou od června 2021 podávat vakcínu proti nákaze Covid-19 také firemní lékaři po celém Německu. Průběh očkování ve firmách by však mohl silně být ovlivněn nedostatkem vakcín, které přednostně směřují do očkovacích center.

Od 14. června si všichni plně očkovaní obyvatelé Německa mohou zažádat o digitální očkovací průkaz v německých lékárnách. Pro jeho získání je potřeba mít v mobilním telefonu nainstalovanou aplikaci CovPass, do které se Vám uloží potvrzení o absolvované vakcinaci. CovPass bude součástí jednotného systému, na kterém se dohodla EU. Bude ukládat absolvované Covid testy, potvrzení o prodělání nákazy nebo očkování a svým majitelům tak usnadní např. cestování, nákupy a další aktivity běžného života.

Do Německa lze cestovat bez negativního testu

S platností od 6. června 2021 lze do Německa cestovat bez povinnosti předkládat negativní test na Covid. Tato povinnost platí pouze při cestování letadlem. Německo patřilo ke dni 10.6. 2021 do kategorie tzv. oranžových zemí viz. MV ČR https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Při pobytu v Německu přesahují delší dobu než v 12 hodin je tak povinnost předložit negativní test nebo se nechat do pěti dní po příjezdu v ČR otestovat. Tato povinnost odpadá, pokud je cestující minimálně 22 dní po první dávce očkování nebo v posledních šesti měsících prokazatelně prodělal onemocnění covidem. Tato pravidla platí i pro Němce přijíždějící do České republiky.

Pro služební cesty do Německa, které nepřekračují delší dobu než 12 hodin, tak není potřeba žádná registrační nebo testovací povinnost. Více informací lze najít na webových stránkách ZÚ Berlín  


Opatření pro přicestování do Německa jsou silně závislá na tom, do jaké spolkové země cestující směřuje. „Je důležité si uvědomit, že ve Spolkové republice Německo platící opatření nejsou rozhodována centrálně, jako je tomu například v Čechách.

„Spolková vláda samozřejmě o charakteru opatření jedná, poté však svá usnesení předá vládám spolkových zemí, které samy rozhodují o tom, v jaké míře budou opatření prosazovat a vymáhat. Je tedy dobré informace hledat v jednotné Coronaeinreiseverordnung, ale také na webech jednotlivých spolkových vlád,“ vysvětluje Kristýna Kubíčková z CzechTrade Německo.

Odkaz na aktuální stav podmínek pro cestování do Německa (Coronaeinreiseverordnung)

Odkaz na weby některých spolkových vlád:

 Veletrhy a větší akce stále s otazníkem

Koronavirus silně zasáhl i do organizace veletrhů v Německu, kde se koná nejvíce mezinárodních veletrhů na světě. Ročně je navštíví bezmála 10 milionů lidí. Obrat veletržní branže jen v Německu je kolem čtyř miliard euro.

V důsledku pandemie byla většina veletrhů plánovaných na první polovinu roku 2020 zcela zrušena nebo přesunuta na nadcházející rok. Zrušena nebo přesunuta byla zatím většina veletrhů s datem konání v první polovině roku 2021.

Celková situace kolem organizace akcí většího formátu, jakými veletrhy jsou, se bude i nadále silně orientovat podle aktuálního vývoje pandemie.

„Situace okolo veletrhů v Německu  zůstává nejistá. Vzhledem k jejich vysoce internacionálnímu charakteru, kdy do Německa na veletrhy míří návštěvníci z celého světa, je aktuálně pro mnohé největší překážkou nemožnost cestovat. To silně ovlivňuje počty návštěvníků a prestiž akcí. Uvidíme, jaká bude pandemická situace na podzim, přípravy na veletrhy v podzimním období jsou však již v plném proudu,“ komentuje Alexandra Kuderjavá, projektová manažerka z německé kanceláře CzechTrade.

Informace o připravovaných veletrzích v Německu naleznete na webu zahraniční kanceláře CzechTrade Německo a v kalendáři akcí CzechTrade.

Tým zahraniční kanceláře CzechTrade Německo

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Düsseldorf

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí