I Německo už řeší druhou vlnu pandemie

Zatímco některé sousední země v létě přistoupily např. k zrušení povinnosti zakrývat si nos a ústa, Německo se i po snížení případů nákazy covid-19 řídilo tzv. A-H-A Formel (Abstand – Hygiene – Alltagsmaske) a vláda připomínala občanům, že dodržování rozestupů, správné hygieny rukou a nošení roušky je pro boj proti pandemii zcela zásadní. Německá spolková vláda ani jednotlivé spolkové země ani po zvládnutí první březnové vlny pandemie nepřistoupily k úplnému rozvolnění těchto základních opatření.

Při vyhodnocování postupu pandemie se SRN řídí týdenním počtem nově nakažených na 100 000 obyvatel. Hraniční hodnota je přitom 50 infikovaných týdně na 100 000 obyvatel. Jakmile je tato hodnota v některém okrese přesažena, jsou jednotlivé spolkové země povinny přitvrdit v dané lokalitě opatření proti covidu-19. To se aktuálně děje například v některých částech spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, počet případů ale postupně roste i v dalších okresech po celém Německu.

Kancléřka Merkelová při svém posledním apelu v Německém spolkovém sněmu vyjádřila obavu, že budou-li čísla nakažených i nadále růst, dočkají se Němci kolem Vánoc až 19 200 nových infekcí za den. Dle Merkelové se musí udělat vše proto, aby čísla už znovu exponenciálně nerostla a nedošlo tak k opakování situace na jaře.

Právě z důvodu narůstajícího počtu infikovaných od konce září se 14 října poprvé od startu pandemie v březnu osobně sešla kancléřka Angela Merkelová s předsedy vlád 16 spolkových zemí, aby společně navrhli další opatření pro zpomalení pandemie. Výsledkem jsou přídavná opatření v případě, že v některém z okresů přesáhne týdenní počet infikovaných číslo 35 osob. V tom případě bude daná spolková země muset zavést další restrikce jako omezení shromažďování osob v uzavřených prostorách i venku, povinnost zakrytí úst a nosu na veřejných prostranstvích s vysokou koncentrací osob nebo omezení otevírací doby podniků v gastronomii.

V případě, že se v 10 dnech od vyhlášení těchto opatření nepodaří v místě dostat virus pod kontrolu, budou zavedeny dodatečné, tvrdší restrikce. „Šanci zamezit druhou vlnu viru jsme propásli,“ říká Viola Priesemann z Max-Planck-Institut für Dynamik und Selbstorganisation, členka německého týmu expertů na matematické modelování, který předpovídá chování pandemie. Dodává však, že do konce září ještě existuje pro Německo reálná šance druhou vlnu pandemie zastavit, záležet přitom bude na chování každého jednotlivce.

Spolková vláda v reakci na pandemii spolu se spolkovými zeměmi plánuje spustit nový program financování na podporu výměny stávající vzduchotechniky v budovách. Právě špatné odvětrání místností a uzavřených prostor tvoří podhoubí pro rozšíření covidu-19. V rámci programu budou uvolněny finance ve výši půl miliardy Euro. SRN také plánuje dle „Paktu o veřejném zdraví“ do roku 2026 nalít do zdravotnictví 4 miliardy Euro, vzniknout by tak mělo až 5 000 nových pracovních míst.

Vlivem pandemie se v Německu změnily mimo jiné i pracovní modely. Řada pracovníků v kancelářských profesích zůstala na home office nebo kombinuje práci v kanceláři s prací z domova. Tento způsob práce bude pokračovat u mnohých firem minimálně do konce tohoto roku. „Aktuální situace v německých firmách, kdy jsou zaměstnanci často na home office a setkávají se v kanceláři jen zřídka, nenahrává uzavření nových kooperací a listingu nových dodavatelů. Konec roku tak bude spíše o udržení stávajících pozic a fungujících dodavatelsko-odběratelských svazků,“ komentuje situaci Adam Jareš, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu.

Obavy z druhého propadu německé ekonomiky

Po několikaměsíčním zotavování hospodářství nyní dle Centra pro evropský hospodářský výzkum (ZEW) klesají očekávání Němců ohledně budoucího pozitivního hospodářského vývoje. Zatímco v srpnu a září byly predikce optimistické, začátkem října se ukazatel očekávání ekonomického vývoje propadl z 77,4 bodů na 56,1.

„Opětný nárůst počtu případů nákazy v Německu podporuje rostoucí nejistotu ohledně dalšího ekonomického vývoje. Situaci nepřidává ani obava z tvrdého brexitu a nejistá předvolební situace v USA,“ komentuje prezident ZEW, Achim Wambach. Ekonom Landesbank Baden-Württemberg, Jens-Oliver Niklasch, dodává, že největší nebezpečí pro konjunkturu představuje možnost druhého plošného lockdownu v případě, že se nepodaří pandemii dostat opět pod kontrolu. V případě, že k tomuto scénáři nedojde, bude spotřebitelské chování stále silně negativně ovlivněno nárůstem případů nákazy.

Ifo institut předběžně počítá pro rok 2020 s propadem německého HDP o 5,2 %. V čísle zatím není zohledněna podzimní druhá vlna pandemie. Ekonomové se shodují v jedné věci: za každou cenu musí být zabráněno tomu, aby se v Německu opakoval plošný lockdown z jara tohoto roku. Mnohé firmy podle nich vyčerpaly úspory a jsou vlivem viru zadlužené. Další nezvládnutá vlna epidemie by tak s sebou mohla přinést i masivní nárůst podniků v insolvenci, nárůst nezaměstnanosti a oslabení finančního systému.

Německý státní dluh se zatím v tomto roce vlivem pandemie navýšil již o více než 200 miliard eur. „Další vlnu pandemie se stejnými účinky jako na jaře si nemůžeme dovolit,“ komentovala i kancléřka Merkelová.

Česká republika na seznamu rizikových zemí

Na základě rostoucího počtu nakažených covidem-19 zařadila SRN Českou republiku na seznam rizikových zemí. Od 25. září 2020 je tak každý, kdo do Německa z Čech přicestuje, povinen předložit negativní test nebo absolvovat 14denní karanténu. Výsledky negativního testu na koronavirus nesmí být starší než 48 hodin před příjezdem do Německa.

Mnohé spolkové země také umožňují jít na test až po příjezdu do SRN, do doby provedení testu je však nutné nastoupit do karantény. Každý, kdo do Německa z rizikové země přicestuje, má možnost se zde do 10 dnů od příjezdu nechat zdarma otestovat. Výsledek testu je obvykle k dispozici do 24 hodin od odběru.

Opatření pro přicestování do Německa jsou silně závislá na tom, do jaké spolkové země cestující směřuje. „Je důležité si uvědomit, že v Německu platící opatření nejsou rozhodována centrálně, jako je tomu například v Čechách. Spolková vláda samozřejmě o charakteru opatření jedná, poté však svá usnesení předá vládám spolkových zemí, které samy rozhodují o tom, v jaké míře budou opatření prosazovat a vymáhat,“ vysvětluje Kristýna Kubíčková z německé zahraniční kanceláře CzechTrade.

Pokud plánujete cestu do Německa, doporučujeme se proto o platných pravidlech informovat přímo na webových stránkách spolkové země, do které cestujete. Opatření pro přicestování se mohou v různých spolkových zemích mírně lišit. Relevantní informace naleznete na webových stránkách vlád spolkových zemí, které je zveřejňují ve většině případů v speciální sekci s názvem Corona nebo Covid. Příklady:

Veletrhy se i nadále ruší, přesouvají nebo překlápějí do online formátu

Koronavirus silně zasáhl i do organizace veletrhů v Německu, kde se koná nejvíce mezinárodních veletrhů na světě, které navštíví ročně bezmála 10 milionů lidí. Obrat veletržní branže jen v Německu je kolem čtyř miliard euro. V důsledku pandemie byla většina veletrhů plánovaných na první polovinu roku 2020 zcela zrušena nebo přesunuta na nadcházející rok. Ruší a přesouvají se již ale i některé veletrhy s datem konání na jaře 2021.

Prohlášení spolkové vlády z 6. května umožňuje jednotlivým spolkovým zemím, aby samy rozhodly o možnosti konání veletrhů od nadcházejícího podzimu. Organizace veletrhů je proto od podzimu v některých spolkových zemích možná za dodržení speciálně navrženého hygienického konceptu. Návštěvníci i vystavovatelé musí například dodržovat odstup 1,5 metru, na výstavišti jsou k dispozici stojany s dezinfekcí a vstupenky musí být zaregistrovány vždy na konkrétní jméno a kontaktní údaje pro potřeby případného vysledování.

Od 4. září se tak například mohl konat největší mezinárodní karavanový veletrh Caravan Salon v Düsseldorfu. Díky pandemii během července rapidně vzrostl počet nově registrovaných rekreačních vozidel. Němci vnímají dovolenou v karavanu v dobách koronaviru jako obzvláště bezpečnou volbu a tak toto odvětví bylo jedno z těch, které důsledkem covidu-19 rostlo. Ani Caravan Salon se však neobešel bez již zmiňovaných hygienických opatření – na celkové výstavní ploše 200 000 m2 se tak např. nesmělo pohybovat více než 20 000 návštěvníků a v areálu výstaviště platila povinnost mít zakrytá ústa a nos.

Mnoho německých veletrhů plánovaných na podzim a zimu 2020 však již bylo přesunuto, zrušeno, nebo převedeno do online formátu. Celková situace kolem organizace akcí většího formátu, jakými veletrhy jsou, se bude i nadále silně orientovat podle aktuálního vývoje pandemie. „Situace okolo veletrhů v Německu je stále velice nejistá. Vzhledem k jejich vysoce internacionálnímu charakteru, kdy do Německa na veletrhy míří návštěvníci z celého světa, je aktuálně pro mnohé největší překážkou nemožnost cestovat. To silně ovlivňuje počty návštěvníků a prestiž akcí,“ komentuje Alexandra Kuderjavá z německé kanceláře CzechTrade.

Informace o připravovaných veletrzích v Německu naleznete na webu zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf a v kalendáři akcí CzechTrade.

Tým zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Düsseldorf

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem