Ministři zahraničí Česka a Velké Británie podepsali memorandum o budoucí spolupráci

K budoucí strategické zahraničně-politické a bezpečnostní spolupráci se přihlásili šéfové diplomacií Česka a Velké Británie.

Memorandum, tzv. Statement of Intent, podepsali 27. května 2022 během návštěvy britské ministryně v Praze. Jan Lipavský a Liz Truss se také zúčastnili vzpomínky 80. výročí operace Anthropoid, kde si připomněli tehdejší spolupráci Čechů a Britů.

Ministři zahraničí Česka a Velké Británie podepsali memorandum o budoucí spolupráci | Foto: MZV ČR / MFA CZ

„Naším záměrem je hledat společné oblasti spolupráce, jako jsou postoj vůči Rusku, Číně, bezpečnostní otázky, rozšiřování NATO a lidská práva,“ řekl ministr Jan Lipavský. „Velkou pozornost jsme věnovali sankcím proti Rusku a jejich koordinaci mezi Evropskou unií a Velkou Británií,“ doplnil.

První návštěva ministryně Truss v Praze je projevem nadstandardních vztahů mezi oběma zeměmi. Česko řadí Spojené království mezi tzv. like-minded countries a mezi nejbližší alianční spojence. Jednání ministrů bylo zaměřeno na další rozvoj bilaterálních vztahů. Shodli se na rozšíření spolupráce v oblasti bilaterálního obchodu, investic, vědy i výzkumu.

Ministři projednali řadu aktuálních zahraničně-politických témat, aktuální stav vztahů mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím, situaci v Indopacifiku nebo na západním Balkáně. Shodli se, že nehledě na válku na Ukrajině musí zůstat západní Balkán v centru pozornosti společného úsilí o stabilitu regionu.

Ministr Lipavský a ministryně Truss potvrdili, že Česká republika a Spojené království budou i nadále úzce spolupracovat při poskytování všestranné podpory a pomoci Ukrajině včetně posilování její obranyschopnosti.

Aktuální informace v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu

Obě diplomacie budou také koordinovat posilování sankcí a dalších opatření směřujících k odvrácení ruského agresivního chování, potrestání ruských válečných zločinů a obnovení územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny.

• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme