Mladí tchaj-wanští fyzici si na CEITEC VUT vyzkoušeli výrobu čipů

S cílem podpořit mezinárodní spolupráci a otevřít nové obzory svým studentům, se z Tchaj-wanu vydala výprava čtrnácti studentů a dva profesoři z Fyzikálního ústavu Národní Sun Yat Sen Univerzity.

V laboratořích CEITEC Vysoké učení technické v Brně na ně čekal dvoudenní program v rámci letní školy zahrnující praktické workshopy v unikátních cleanroomech CEITEC, kde se seznámili s základními principy práce v čistých prostorech. Čas také měli vyhrazený s vedoucími vybraných skupin specializujícími se na nanofotoniku, elektronovou mikroskopii či atomové vrstvy pro nanovodiče, kteří jim jednotlivá témata představili v tematických přednáškách.

CEITEC VUT

Návštěva brněnského CEITEC VUT se uskutečnila v rámci speciálního kurzu, který studentům magisterského studia na univerzitě ve městě Kaohsiung umožňuje, kromě přednášek a lekcí v laboratořích na domovské půdě, navštívit i špičkové výzkumné instituty v různých zemích po celém světě. Před pandemií COVID měli možnost navštívit například University of Houston a University of California v USA, Leibniz Institut a Max Planck Institut v Drážďanech nebo výzkumná centra ve Švýcarsku.

Nyní směřovala jejich cesta do Brna na CEITEC a do sdílených laboratoře CEITEC Nano. Organizátorem tchaj-wanské výpravy byl profesor Chien-Cheng Kuo, kterého zdejší vybavení a úroveň výzkumu zaujala již v minulosti při jeho návštěvě CEITEC v rámci vědecké mise významných tchaj-wanských univerzit.

Krátký, ale intenzivní dvoudenní program byl rozdělen na dvě části ve kterých si studenti vyzkoušeli praktické dovednosti v oblasti litografie a přípravě nanostruktur a exkurzí do analytické části CEITEC Nano, jedné z největších a nejmodernějších vybavených čistých prostor v České republice. Součástí druhého dne byly tematické přednášky v oblastech, ve kterých CEITEC má rozsáhlou expertízu.

„Tchaj-wan patří mezi absolutní světovou špičku v oblasti vývoje a výroby čipů a naší dlouhodobou strategií je mimo jiné i další rozvoj CEITECu směrem k pokročilým chipovým technologiím. Tuto krátkou letní školu jsme zorganizovali s účelem prohloubení spolupráce s Sun Yat Sen Univerzityzejména v oblastech společného vzdělávání a výměny odborníků,“ říká zástupce ředitele CEITEC VUT Pavel Krečmer.

• Oblasti podnikání: Nanotechnologie | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme