Na českém národním stánku, který je na veletrhu již třetím rokem za sebou, se prezentovaly firmy Divr Labs, Pocket Virtuality, Amadeus (zastupující Vrgineers, Divr Labs a Pocket Virtuality), BotFactory a Space Makers. Český stánek byl spoluorganizován velvyslanectvím ČR v Tokiu a agenturou CzechInvest v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED).
Technologie virtuální či pozměněné reality (VR/AR/MR) jsou velice atraktivní a dynamicky se rozvíjející v řadě odvětví. Silná česká přítomnost na veletrhu v podobě národního stánku dostává do místního povědomí pověst České republiky jako země s řadou inovativních a zajímavých firem v tomto oboru s vážným zájmem o japonský trh.
Technologie XR (souhrnné označení pro technologie VR/AR/MR) přitahují pozornost, způsobí revoluci v našem životě a společnosti (např. metaverse a digitální avatar). Rozšířením 5G sítí trh XR ještě dále poroste a očekává se, že stejně tak poroste i popularita i XR Fair Tokyo, kde se na jednom místě vystavují produkty a služby XR, které lze využít v široké škále průmyslových odvětví, včetně výroby, stavebnictví, nemovitostí, zdravotnictví a zábavy. To potvrzují i čísla z letošní výstavy, kterou navštívilo přes 45 000 lidí a zúčastnilo se jí 943 firem/organizací (z toho 76 zahraničních). Český stánek byl jednou ze tří zahraničních oficiálních účastí na veletrhu.
ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?
V návaznosti na letošní účast českých firem na veletrhu XR Fair Tokyo se na velvyslanectví ČR v Tokiu se konal 28. června 2023 „Czech XR Evening“ pro celkem 50 hostů, který zahájila zástupkyně velvyslance Vladimíra Hirsh. Poté následovaly prezentace vystavujících firem o svých produktech a technologiích. Na seminář navázala networkingová číše vína, kde se české firmy setkaly s potenciálními japonskými partnery a měly tak další příležitost k navázání spolupráce.
Česká účast na veletrhu navazovala na nedávno skončenou návštěvu vicepremiéra Ivana Bartoše, kterého do Japonska doprovázela podnikatelská mise zaměřená na informační technologie. Hlavním cílem cesty vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj bylo otevření nových možností pro bilaterální spolupráci v oblasti digitalizace a při využívání moderních technologií širší společností vč. AI, navázání spolupráce v gamingu a esportu a také v rámci místního rozvoje (vč. podpory cestovního ruchu a otevření letecké linky Tokio–Praha).
Hlavními body intenzivního pracovního programu byla setkání s přímými partnery vicepremiéra Bartoše, japonským ministrem pro digitalizaci Taro Konem a japonským státním ministrem pro místní rozvoj, EXPO2025 a Cool Japan Naoki Okadou a jednání se členy zvláštního parlamentního výboru, který má v portfoliu regionální revitalizaci a podporu digitální společnosti.
Součástí delegace byly tři desítky zástupců firem a univerzit. Delegaci podnikatelů (především z oborů souvisejících s ICT, konkrétně kvantové technologie, AI, cloudová řešení nebo herní průmysl) a akademiků (zástupců tuzemských vysokých škol, např. Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze, Vysokého učení technického v Brně nebo Masarykovy univerzity v Brně) vedla viceprezidentka SP ČR Milena Jabůrková.
Významným písemným výstupem se stala dohoda mezi předsedou Asociace českých herních vývojářů a předsedou japonské Computer Entertainment Supplier’s Association ve formě letter of intent o vzájemné spolupráci v oblasti herního průmyslu.