Načepovat si vodu do vlastní lahve. Síť filtračních stanic pomáhá šetřit tuny plastového odpadu 

V Česku se vyprodukuje kolem miliardy PET lahví ročně, za balenou vodu Češi utratí kolem devíti miliard. Mnoho lidí tak hledá alternativy, jak konzumovat čerstvou vodu, a přitom nekupovat další plasty.  

Projekt Lokni dělá vodu udržitelnější díky síti filtračních stanic, které jsou dostupné zejména na vysokých školách a nádražích. Každý den je využívá 20 až 30 tisíc lidí. 

Petr Kasa a Martin Václavík | Lokni

Jde to i udržitelně 

Firmu Lokni založil Martin Václavík v roce 2017 v reakci na obrovské množství balené vody, která se u nás ročně vyprodukuje, a také na celosvětově zhoršující se situaci kolem pitné vody, která se bohužel dotýká i České republiky, například Jižní Moravy.  

V dubnu 2025 do projektu Lokni vstoupil jako investor a výkonný ředitel Petr Kasa, spoluzakladatel projektů Kasa.cz a Pilulka.cz. Martin Václavík se tak nadále bude účastnit strategického vedení projektu.  

Oba pojí mnohaleté přátelství a také společný zájem o podnikání s přesahem. „Je to zatím malý byznys, ale mohl by být mnohem větší, příležitosti jsou obrovské,“ říká Petr Kasa. 

Startuje druhý ročník iniciativy Velký týden malých firem

Dá se totiž předpokládat, že mnoho vodních toků bude pomalu vysychat a přístup k pitné vodě bude do budoucna horší. Potřeba proto budou systémy na výraznější upravování vody na cílovém místě než dnes. 

Firma si filtrační automaty vyrábí a skládá sama, a to včetně hardwaru i softwaru. Komponenty odebírá od dodavatelů s vysokou kvalitou.  

Filtry od renomovaných světových výrobců, které Lokni používá, dokážou z vody z vodovodního řadu zachytit jak mechanické nečistoty, tak přes kvalitní mikrofiltry zachytit chlór, rezidua léčiv, mikroplasty, antibiotika či pachy o velikosti 0,2 mikronu. V závěrečné fázi voda prochází pod UV lampami, které dokážou zničit mikroby, které mají tendence se ve stojaté vodě a potrubí množit. Minerály jako jsou hořčík a vápník ve vodě i po filtraci zůstávají. 

Čerstvou chlazenou vodu najdete na nádražích i ve školách 

Filtrační stanice začalo Lokni nejprve instalovat na vysokých školách, později se síť rozšířila i mezi širší veřejnost na nádražích a dalších místech s velkou koncentrací lidí. Zde sice často bývají dostupná pítka, ale mnoho lidí je kvůli obavám, že nejsou hygienická, nevyužívá. 

Filtrační stanice na nádraží | Lokni

V současnosti je po Česku instalováno 93 stanic, ze kterých si uživatelé vloni načepovali přes dva miliony litrů vody. Ve veřejném prostoru se dvou nových filtračních stanic v loňském roce dočkala Praha na Masarykově nádraží a autobusovém nádraží Florenc. Z hlediska načepovaných litrů je Praha díky největšímu počtu filtračních stanic mezi českými městy na prvním místě, hned za ní je Brno, následuje Hradec Králové, Liberec, Zlín, Plzeň a Ostrava. 

S aplikací si můžete načepovat až tři litry denně 

Jak to celé funguje? Firma Lokni vyvinula vlastní mobilní aplikaci, díky které si uživatel může jednoduše načepovat vodu z automatu. Veřejnost si bezplatně do vlastní lahve může načepovat půl litru neperlivé vody, za poplatek, který je nižší než cena balení vody, pak větší množství nebo vodu perlivou. V případě, že nechcete aplikaci stáhnout do mobilu, automaty umožňují také platbu přes terminál. Studenti oproti tomu mají s aplikací možnost bezplatně načepovat tři litry vody. 

Součástí filtračních stanic i mobilní aplikace jsou reklamní plochy, jejímž prostřednictvím je provoz stanic zčásti hrazen. Jak vyzdvihuje Petr Kasa, tento reklamní prostor je marketingově velmi zajímavý. Dokáže zacílit na velmi specifické skupiny uživatelů, zejména na vysokých školách, například na jednotlivých fakultách.  

Anna Hones se musela rozhodnout mezi uměním a farmařením. Ale nebyla to těžká volba

Aplikace umožňuje firmě také lepší interakci s uživateli nejen při získávání zpětné vazby. Celkovou uživatelskou základnu tvoří přes 135 tisíc lidí, z nichž velkou část tvoří právě studenti. 

Stranou nezůstávají firmy, gastro, kanceláře ani domácnosti 

Vedle vysokých škol a veřejných míst nabízí Lokni filtrační zařízení také pro místa, kde je kvalitní voda benefitem pro další lidi, jako jsou například obce, firmy, restaurace nebo kanceláře. 

Samostatnou kapitolou jsou pak domácnosti, kde mnoho lidí používá filtrační konvice, kde se ale, pokud nejsou skladovány v chladu a ve tmě, bakterie naopak množí. Podle Petra Kasy také velkou roli hraje kvalita rozvodů v domech. Přestože například obec vybuduje nový vodovod, pokud přímo do vaší domácnosti povedou stoleté rozvody, může zde nastat zdravotní problém. 

14 stanic funguje na velkých vlakových nádražích | Lokni

Domácí filtrace využívá obdobnou technologii jako filtrační stanice pro veřejnost. Při vývoji systému Lokni spolupracovalo s českými univerzitami a testy byly provedeny i ve Státním zdravotním ústavu.  

Generační záležitost versus cena 

Petr Kasa potvrzuje zájem o hledání alternativ k balené vodě zejména v mladé generaci, která se zajímá o zdravotní hledisko toho, co pije. Vedle toho ale poukazuje na fakt, že pro starší osoby je nošení balené vody z obchodů náročné, a tak volí cestu uživatelského komfortu, který jim filtrační zařízení umožní. Pro mnoho lidí ale pravidelné kupování balené vody zůstává standardem. 

Plány do budoucna 

Lokni, které v současnosti tvoří malý tým zaměstnanců, má v plánu i nadále rozšiřovat svou síť ve veřejném prostoru do dalších měst. „Cílem je dostat čerstvou filtrovanou vodu k co nejvíce lidem a zamezit vzniku zbytečného plastového odpadu. Věřím, že míst, kde lidé ve veřejném prostoru tuto službu ocení, je v Česku ještě spousta, takže máme co dělat,“ říká Martin Václavík 

Do dvou let má Lokni ambici zdvojnásobit počet svých uživatelů a rozšířit množství filtračních stanic ve veřejném prostoru. Zaměřit se chce i na střední a základní školy. S rozšířením do zahraničí zatím Lokni váhá a soustředit se chce primárně na český trh, kde je ještě mnoho potenciálu. 

Eliška Baklová
• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme