Nedostatek surovin? Evropa podpoří nové technologie a inovace i z Česka

Až 90 tisíc eur mohou získat české firmy z programu Evropského inovačního a technologického institutu na rozvoj technologií, které mohou pozitivně změnit trh s nerostnými surovinami. 

„Aktuálně jsou otevřeny dvě výzvy – jedna na urychlení vývoje produktů, druhá na podporu komercionalizace prototypů,“ říká Monika Vrbkova z inovační agentury JIC, která má program v Česku na starosti. Nejbližší uzávěrka je už 29. srpna a firmy se mohou přihlásit se na webu jic.cz/eit-rawmaterials/.

JIC

Do programů EIT RawMaterials se mohou hlásit začínající i zavedené firmy. Výzva s názvem Boosters je určena k urychlení vývoje konkrétních produktů, je otevřena do 3. září a maximální výše podpory je 60 tisíc eur. „Hledáme inovativní řešení pro získávání nerostných zdrojů založená na umělé inteligenci, strojovém učení či virtuální realitě, nebo výrobu udržitelných materiálů pro mobilitu budoucnosti,“ popisuje Vrbková a doplňuje, že se může jednat třeba o baterie, palivové články, permanentní magnety či odlehčené materiály. Podporu můžou získat i byznys modely založené na principech cirkulární ekonomiky.

Ještě dříve, už 29. srpna, je finální termín pro odevzdávání projektů do výzvy s názvem Accelerator. V té mohou úspěšní žadatelé získat až 90 tisíc eur a také konzultační podporu pro komercionalizaci inovativních záměrů na úrovni prototypu. „Velkou šanci uspět mají typicky projekty, které přináší inovace do oblasti průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, cirkulární projekty nebo projekty, které dokážou nahradit nedostupné a toxické materiály,“ upřesňuje Monika Vrbková.

JIC spolupracuje s Člověkem v tísni. Nabízejí šanci na byznys pro české firmy

V minulých kolech už dvě české firmy uspěly. Firma Qoolers se zaměřuje na e-mobilitu a vyvíjí udržitelné autobaterie. Společnost AtomTrace zase vyvíjí a vyrábí analytické přístroje, které jsou využitelné mimo jiné při těžbě. „Spolupráce jim přinesla nejen podporu 60 tisíc eur na další vývoj jejich produktů, ale také zpětnou vazbu od odborníků, propojení s možnými zákazníky ze zahraničí a zaslouženou mezinárodní pozornost,“ říká Monika Vrbková s tím, že EIT RawMaterials je nejen organizace Evropského inovačního a technologického institutu, ale zároveň největší inovační komunita v odvětví surovin na světě. „Aktuálně kritický nedostatek surovin jen potvrzuje, jak důležité je hledat alternativní zdroje. A já věřím, že mezi českými firmami je mnoho z těch, které mohou situaci pomoci řešit,“ uzavírá Vrbková.

• Teritorium: Česká republika | Evropa
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary

Doporučujeme