Zdroj: CzechTrade

Nejen turecké vládní budovy budou osazeny solárními panely

V Turecku vznikají projekty na posílení soběstačnosti výroby elektrické energie. Vybrané vládní a další budovy budou osazeny solárními panely.

Ve spolupráci se Světovou bankou spouští turecká vláda projekt rozšiřující možnosti využití obnovitelných zdrojů energie. Konzultantská společnost, která bude financována ze společného projektu, má určit na 47 vládních budov, včetně univerzit, na jejichž střechy a další vhodné plochy budou instalovány solární panely. Do projektu je prozatím zahrnuto devět tureckých provincií.

Ilustrační fotografie

Pro projekt již bylo vybráno 39 budov s celkovou instalovanou kapacitou 115 MW, průměrně tak 3 MW. V celkovém výkonu by se tak v součtu mohlo jednat až o 140 MW. Záměrem je umístit solární systémy na parkovištích, střechách a pozemcích vybraných budov. Měly by výrazněji přispět k podílu na spotřebě elektrické energie z vlastních zdrojů. Pro pětiletý projekt byla vybrána města Kayseri, Sivas, Tokat, Yozgat, Amasya, Çorum, Sinop, Ordu a Samsun.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Největší projekt s instalací až 28 MW je vybrán pro univerzitu ve městě Samsun. Instalace se má uskutečnit jak na vhodné střechy, kryté parkoviště, tak i volné prostory. Celý instalovaný solární systém by následně měl pokrýt roční spotřebu univerzitního komplexu ve výši 29 GWh. Vybraná konzultační společnosti bude zodpovědná za analýzu možností místních přenosových sítí, sběr a vyhodnocení údajů o výrobě a poptávce, spolu s finanční analýzou a studií proveditelnosti.

Pokud jde o turecké orgány veřejné moci, jak na státní tak na místní úrovni, probíhají významné investice do fotovoltaických systémů pro vlastní spotřebu. Lokální komunální solární elektrárny se stávají již běžným zdrojem ve městech a obcích. Na výraznější rozvoj využitelnosti solárních technologií stále čeká v Turecku sektor agro.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: balkangreenenergynews.com

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme