Všechny firmy s kyperskými majiteli ovšem mají české kořeny. Vyplývá to z analýzy Dun & Bradstreet. Žebříček největších maloobchodních řetězců podle generovaných tržeb vedou prodejci potravin.
Do analýzy Dun & Bradstreet vstoupily všechny společnosti s ručením omezeným, které podnikají v oblasti maloobchodu, které zveřejnily své finanční výkazy 2022 (data k 5. 12. 2024) ve Sbírce listin. Finanční výsledky za rok 2023 nezveřejnilo osm z dvaceti největších maloobchodníků.
Tržby ve stovkách miliard
Maloobchodní trh v České republice je silně ovlivněn mezinárodními vlastníky, kteří zde mají významné postavení. „Největší maloobchodní hráči jsou rozebráni nadnárodními řetězci, které zde působí dlouhodobě a do budování sítě investovaly nemalé prostředky. Více dynamicky se ale rozvíjí segment on-line prodejců, kde se častěji profilují firmy s českými vlastníky,“ říká obchodní ředitelka Dun & Bradstreet Kateřina Klosová.
Kamenné obchody se v souboji s e-shopy drží. Dvě pětiny lidí online nenakupují
Mezi dvaceti největšími maloobchodními řetězci převládají vlastníci z Německa. Ovládají prodejce potravin – Lidl, Kaufland, Penny, Globus a prodejce zboží pro kutily Hornbach a OBI. Za rok 2022 tyto firmy utržily celkem přes 249 miliard korun.
V českých rukou zůstávají čtyři řetězce – prodejce elektroniky HP Tronic Zlín (provozuje síť prodejen pod značkou Datart), síť lékáren BENU, prodejce potravin s rozvozem Rohlík (VELKÁ PECKA) a obchody se sportovními potřebami SPORTISIMO.
Kořeny v České republice však mají všechny firmy, které mají vlastníka se sídlem na Kypru – internetový obchod Alza, Česká Lékárna Holding, která provozuje lékárny pod značkou Dr. Max a patří do skupiny Penta a on-line prodejce kosmetiky Notino.
Zahraniční podnikatelé letos koupili 1 314 českých firem. Nejvíc nakupovali Ukrajinci a Slováci
„Kypr je považovaný za daňový ráj a pro mnoho podnikatelů je atraktivní z důvodu daňového a právního rámce. Korporátní daň na Kypru činí 12,5 procenta, což je atraktivní sazba pro podnikatele, kteří chtějí optimalizovat daňové zatížení,“ vysvětluje Kateřina Klosová. České daňové zatížení je výrazně vyšší, teuzmská daň z příjmu právnických osob je pro srovnání ve výši 21 procent.
Tesco, Albert a IKEA mají vlastníka v Nizozemska, zatímco BILLA má rakouského majitele. Do první dvacítky největších maloobchodních firem v ČR se ještě probojoval polský diskontní prodejce oděvů PEPCO a francouzská síť obchodů se sportovním vybavením DECASPORT (Decathlon).