Německá pera se kompletují v českých chráněných dílnách

Společnost Lilacosta s.r.o. se zabývá provozem chráněných dílen v Miroslavi a Jihlavě. Pobočka v Miroslavi je zároveň certifikovanou kosmetickou dílnou pro výrobu přírodní kosmetiky Pure Harmony. Jihlavská provozovna se pak soustředí na kooperační práce jako je kompletace, balení či polepování různých produktů. Zaměstnává 90 % osob s handicapem a její cíl je také pomoci těmto lidem s dalším rozvojem. Uspěla i na německém trhu.

Lilacosta

Regionální hospodářská komora Brno byla na podzim 2019 oslovena kolegy z Handwerkskammer Region Stuttgart s tím, že jeden z jejich členů, přední výrobce udržitelných dřevěných psacích potřeb, hledá prostřednictvím sítě Enterprise Europe Network vhodného partnera pro výrobu a montáž svých vysoce kvalitních, udržitelných a zakázkových per, propisek a pentelek.

Brněnský tým přeložil všechny obdržené podklady a rozeslal je mezi své vybrané klienty. Brzy se mu podařilo identifikovat potenciálního dodavatele, chráněnou dílnu Lilacosta s.r.o., která mj. nabízí služby i v oblasti kompletace psacích potřeb.

Německá firma Heilemann Schreibgeräte GmbH & Co.KG se s českým zájemcem začátkem října 2019 obratem spojila. Následovalo několik telefonátů a výměna informací o podrobnostech k výrobě, montáži a souvisejících záležitostech. Pan Schmid ze společnosti Heilemann poté přicestoval koncem října do ČR, aby osobně projednal a dohodnul možnost spolupráce s vedením společnosti Lilacosta. Následně proběhlo v lednu 2020 školení zaměřené na montážní práce, které zajistil švábský partner.

Strany se dohodly, že Lilacosta bude pro německého zákazníka kompletovat deset tisíc dřevěných per měsíčně. Zástupci z ČR navštívili také výrobní prostory v německém Schwäbisch Gmündu, kde měli možnost se podívat na všechny fáze výroby, a zaměstnanci, kteří projekt realizují, se na místě mohli přiučit od svých nových německých kolegů. Obě firmy navíc v průběhu loňského roku sjednaly rozšíření spolupráce nejen na kompletaci a montáži, ale také na zapojení do procesu lakování a broušení jednotlivých komponentů psacích potřeb.

„Lilacosta kompletuje v současné době pro německého partnera více než 50 000 kusů psacích potřeb měsíčně a díky tomu můžeme nově zaměstnávat více než 40 hendikepovaných osob. K dnešku tak máme cca 120 lidí, z toho 105 osob se zdravotním postižením,“ doplňuje Kristýna Kučerová, jednatelka společnosti Lilacosta s.r.o.

Zdroj: Enterprise Europe Network
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Obchod