Nové brýle s rozšířenou realitou usnadní zásahy hasičů

Rozšířená realita stále více proniká do záchranných složek. Vedle policistů ji budou moct používat i hasiči. Experti totiž vyvinuli nové brýle, které se stanou výrazným pomocníkem při zásazích v objektech. Pro snazší a komfortnější používání bude pomůcka zabudovaná přímo do hasičské helmy.

Projekt financuje Technologická agentura České republiky (TA ČR) v rámci programu Ministerstva průmyslu a obchodu TREND částkou dosahující téměř 11,2 milionu korun.

Nové brýle pro vizualizaci informací v rozšířené realitě
Nové brýle pro vizualizaci informací v rozšířené realitě. Foto: TA ČR

Nové brýle by se měly stát výrazným pomocníkem hasičů už koncem letošního roku. Jejich fungování bude velmi jednoduché a praktické – prostřednictvím šipek na displeji budou brýle hasiče navigovat k hydrantům, k uzávěrům plynu či elektřiny, k únikovým východům i k lidem, kteří jsou v ohrožení života. Navíc budou zabudované přímo do helmy, takže nebudou nijak překážet při výkonu práce. Na výzkumu a výrobě pomůcky spolupracují odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně, z České asociace hasičských důstojníků a z firmy GINA Software s.r.o.

„Cílem autorů projektu je co nejvíce zjednodušit a zrychlit hasičům jejich zásahy. V těžko přístupném hořícím a zakouřeném prostoru je jim každá vteřina dobrá,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

Výzkumníci využili technologii známou z videoher. Přizpůsobili ji ale hasičům tak, aby je brýle dokázaly bezpečně provést i komplikovanými prostorami. „Hasič při použití těchto brýlí vidí dvě reality. Jednak skutečný prostor, ve kterém zasahuje. A pak také rozšířenou realitu, kdy mu brýle ukazují počítačový plán objektu s doplňujícími informacemi a šipkami k orientaci,“ uvedl Boris Procházka, jednatel GINA Software s.r.o.

3D tisk budoucností stavebnictví? ICE Coral tiskne i bunkry pro Ukrajinu

Software používaný v brýlích umožňuje vytvořit 3D počítačové modely papírových plánů budov. Postup na místě následně určuje sám hasič a brýle jsou jeho pomocníkem. „Naším cílem je, aby celý systém byl maximálně jednoduchý a srozumitelný. Proto také například k navigaci používáme šipky známé z počítačových her,“ doplňuje Boris Procházka.

Vyhledávání zachraňovaných osob by měla umožnit detekce elektronických přístrojů, jako jsou například mobilní telefony. Navíc při rozsáhlejších pohromách vzniklých ve velkém prostoru, by mohl důležité údaje a informace doplňovat hasičům jejich velitel, a to i z paluby vrtulníku.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme