Model, který zavádí stále více evropských měst odstraňuje nutnost veřejných zakázek a garantuje městům celou částku za využití parkovacího místa a poplatek za používání parkovací aplikace přenáší na uživatele.
Tento přístup může městům zajistit více peněz na zlepšování městské infrastruktury a podporu udržitelné mobility.
Placení přes aplikace v Evropě na vzestupu
Placení parkovného prostřednictvím aplikací je celoevropsky na vzestupu. Jeho výhodou je pohodlí a jednoduchost. Uživatelé platí za parkování přímo ze svého mobilního zařízení bez potřeby hledat parkovací automat nebo mít u sebe hotovost. Mohou snadno sledovat své parkovací náklady a historii.
V západní a střední Evropě postupně přijímaný model otevřeného trhu umožňuje koexistenci více platebních metod v jednom městě. Díky tomu se prohlubuje konkurence mezi poskytovateli aplikací, kteří soutěží mezi sebou. To přináší výhody pro všechny – města, obyvatele, návštěvníky i
poskytovatele virtuálních plateb.
Startup Yedem mění firemní mobilitu a systém parkování
Zákazníci si mohou vybrat parkovací aplikaci podle kvality poskytovaných služeb, finančních preferencí, uživatelské zkušenosti či nabízených funkcí. Pro města je zásadní, že nemusí oproti takzvaně uzavřenému trhu platit poskytovatelům provize. Uzavřený trh je také zatížen nutností opakujících se výpisů veřejných zakázek. Tím dochází k nízké míře inovací ze strany poskytovatele služby a s tím spojenou nedostatečnou digitalizací.
V Česku je průkopníkem Jihlava
Prvním městem, které model otevřeného trhu v Česku zavedlo, je krajské město Jihlava. Ta se zároveň stala příkladem úspěšného přijetí transparentního servisního poplatku.
„Otevřený trh, podobně jako každá novinka, jistě potřebuje svůj čas, odvahu měst a zvyknutí si nejen řidičů, ale i poskytovatelů aplikací. Dosavadní vývoj nám však spíše potvrzuje, že jsme se vydali na správnou cestu. Výhody prozatím jednoznačně převažují“, říká Dalibor Pituch, koordinátor
jihlavského systému parkování.
Jako první začala využívat Jihlava parkovací aplikaci od společnosti EasyPark, v současnosti je město v kontaktu s dvěma dalšími provozovateli.
Pro správné fungování otevřeného trhu je naprosto zásadní, aby měl každý provozovatel aplikace možnost zvolit svůj obchodní model, jak aplikaci financovat
Dalibor Pituch, koordinátor systému parkování
„Nová aplikace přivedla k platbám za parkování prostřednictvím mobilu zhruba polovinu řidičů – a to i na parkovištích, na kterých jsou dostupné parkovací automaty. Za osm měsíců provozu to je skvělé číslo, jelikož v květnu 2023 začínala s destiprocentním podílem. Servisní poplatek přitom pro naprostou většinu řidičů není žádnou překážkou a jsou ochotni jej akceptovat za větší pohodlí nebo služby,“ dodává Dalibor Pituch.
Pro Jihlavu je spolupráce výhodná i v tom, že dostává data, která jí poskytují přehled o vytíženosti parkovacích míst a může na ně efektivně reagovat.
„Z dat jasně vyplývá, že díky otevřenému trhu města nemusí tak často zvyšovat cenu parkovného a šetří finanční prostředky. Ty mohou být investovány například do rozvoje služeb občanské vybavenosti. Pro správné fungování otevřeného trhu je naprosto zásadní, aby měl každý provozovatel aplikace možnost zvolit svůj obchodní model, jak aplikaci financovat. To zaručuje, že mezi provozovateli bude zdravá konkurence, a koncový uživatel si tak bude moct najít pro parkování aplikaci dle svých preferencí,“ říká Patrik Piščák, ředitel společnosti EasyPark pro Česko a Slovensko.