Odkud si české firmy najímají zaměstnance na dálku? Vede Španělsko, Řecko a Portugalsko

Athény, Madrid a Minsk jsou tři evropské metropole, z nichž si české firmy nejčastěji najímají na dálku zaměstnance. Z hlediska států tvoří první pětku Španělsko, Řecko, Portugalsko, Polsko a Srbsko, vyplývá z průzkumu globální HR platformy Deel.

Vzdálené pracovníky ze zahraničí sice zatím využívá jen asi šestina českých společností (16 %), ale dalších 14 % o tom vážně uvažuje. Důvodem je především nedostatek kvalifikované pracovní síly na domácím trhu, nižší náklady na mzdy než v tuzemsku a také větší časová flexibilita spočívající v jiném časovém pásmu, odkud tito pracovníci na dálku pocházejí.

Ilustrační fotografie

Největší poptávka je od technologických společností

„Mezi nejpoptávanějšími pozicemi od českých firem jsou Verification Engineer, vývojář softwaru, softwarový inženýr, specialista na influencer marketing, návrhář, produktový manažer, Customer Success Specialist, tvůrce obsahu a 3D,“ konstatuje Liina Laas, ředitelka expanze pro střední a východní Evropu společnosti Deel, poskytovatele stejnojmenné HR platformy, která se specializuje na vyhledávání, umisťování a řízení zaměstnanců ze zahraničí. Oborově pochází nejčastěji poptávka od oddělení firem, která se zabývají vývojem produktů, prodejem, softwarovým inženýrstvím, marketingem, vývojem obsahu, operativou, financemi a zákaznickou podporou.

Vůbec největší zájem o zahraniční zaměstnance na dálku mají české firmy, které se zabývají informačními technologiemi a službami. Následují IT společnosti a logistické a dodavatelské firmy, dále společnosti podnikající v zábavě, managementu vzdělávání, produkci počítačového softwaru, z oblasti finančních služeb, výroby, telekomunikací, tlumočení a lokalizace. Mezi desítku měst, odkud nejčastěji české firmy najímají zahraniční pracovní sílu na dálku, nechybí ani Bělehrad, Budapešť, Varšava nebo Dubaj.

Firmy jsou mírně optimistické: Omezují dohodáře i home office, mzdy chtějí zvyšovat

Čechy si nejčastěji najímají firmy z USA, Británie a Německa

Nejčastějším důvodem, proč si české firmy najímají pracovní sílu na dálku ze zahraničí, je větší šance získat dostatečný počet potřebně kvalifikované pracovní síly (33 %), větší časová flexibilita oproti zaměstnancům v České republice (27,7 %) a levnější pracovní síla než v tuzemsku (25,5 %). Vhodné adepty si firmy nejčastěji vyhledávají přes zprostředkovatele. Činí tak 34,6 % společností, které si najímají pracovníky ze zahraničí. Více než čtvrtina firem (26,6 %) pak spoléhá na zaměstnavatele vedené v evidenci a každá osmá (12 %) se zaregistrovala jako zahraniční zaměstnavatel.

Naopak o české zaměstnance pracující na dálku mají největší zájem ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Polsku a Portugalsku. Nejvíce takto najímaných Čechů pracuje z Prahy, následuje Brno, Ostrava, Plzeň a Olomouc. „Češi jsou nejčastěji najímáni do pozic Analytic Trading Desk, softwarový inženýr, statistik a vývojář softwaru a nejžádanější obory jsou počítačový software, internet a IT a služby,“ dodává Liina Laas ze společnosti Deel.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Deel

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme