Město pro byznys: Pardubice jsou pro podnikání v rámci kraje šampionem

Statutární město Pardubice ovládlo letošní krajské srovnání výzkumu Město pro byznys v obou hlavních kategoriích, tedy v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy. Dobře se podniká také v České Třebové a v Přelouči.

Vyplývá to z dat, která zpracovává analytická agentura Datank. Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí v rámci celé České republiky 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.

Zleva Martin Šmíd, Jan Nadrchal a Zdeněk Řehák | Město pro byznys

Pardubice se blýskly v testu elektronické komunikace

V Pardubicích sídlí v rámci regionu nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel a jejich počet meziročně dále výrazně stoupá. K rozvoji podnikání přispívá dobrá dopravní dostupnost. Nárůst počtu obyvatel je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Pokud jde o přístup veřejné správy, je možné krajské město pochválit za vůbec nejlepší výsledek v mystery testování, které ověřuje prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů, jak rychle a kvalitně odpovídají živnostenské úřady.

Nejlepšího výsledku dosáhly Pardubice rovněž v hodnocení webových stránek z pohledu podnikatelů, kteří na nich naleznou v přehledné podobě vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správu a řadu dalších užitečných informací a odkazů. Radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti sportu, bydlení a veřejné dopravy.

Cirkulární ekonomika je v Pardubickém kraji budoucností i výzvou

„Mám z ocenění obrovskou radost, uspěli jsme takto už poněkolikáté. Věřím tomu, že to není naposled a budeme dělat všechno pro to, abychom uspěli i nadále. Obecně se snažíme podnikatelské prostředí podporovat. Spolupracujeme s Hospodářskou komorou, děláme setkání s podnikateli. Snažíme se, aby zde byla dobrá informovanost, máme městskou aplikaci, komunikujeme také prostřednictvím sociálních sítí. Ve městě působí pardubický podnikatelský inkubátor, což je rovněž určitý bonus,“ říká primátor Pardubic Jan Nadrchal.

Česká Třebová má vysoký scóring úředních hodin, Přelouč umí čerpat dotace

Stříbrná Česká Třebová zaznamenává v rámci Pardubického kraje velmi vysoký podíl firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů. Ve městě se myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí velmi vysoký počet dobíjecích stanic pro elektromobily, v přepočtu na 100 firem je to dokonce nejvíce v celém kraji.

Ve městě se staví, počtem dokončených bytů na 1000 obyvatel je na tom Česká Třebová nejlépe. Radnice vykazuje nízké náklady na dluhovou službu. Otevřenost radnice vůči podnikatelům podtrhuje vysoký scóring úředních hodin, tedy počet úředních hodin, během nichž si můžou nejen podnikatelé vyřídit vše potřebné.

Pardubický primátor Jan Nadrchal | Město pro byznys

Třetí příčku obsadila Přelouč, která má v Pardubickém kraji vůbec nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města a také velmi vysoký podíl dotací na celkových příjmech. Podnikatele jistě potěší v rámci regionu relativně větší počet volných pracovních sil. Nadprůměrného výsledku dosáhlo město v testu elektronické komunikace.

„Každoroční vyhlašování regionálních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys již tradičně patří do programu krajských setkání představitelů Svazu měst a obcí ČR se zástupci místních samospráv. Těší nás jejich zájem, se kterým prezentují svoje města jako moderní místa s širokou nabídkou podnikatelských aktivit. Pro ně samé je důležité i srovnání a srovnávání s podobně velkými sídly a sdílení dobré, ale i špatné praxe. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových vizí a pokroku, který dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Přečtěte si také základní informace o výzkumu

Celkové pořadí – Město pro byznys 2023 v Pardubickém kraji

 1. Pardubice
 2. Česká Třebová
 3. Přelouč
 4. Lanškroun
 5. Hlinsko
 6. Králíky
 7. Chrudim
 8. Moravská Třebová
 1. Polička
 2. Žamberk
 3. Svitavy
 4. Vysoké Mýto
 5. Litomyšl
 6. Holice
 7. Ústí nad Orlicí

Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS, Svaz měst a obcí ČR a Centrum udržitelné budoucnosti.

Redakčně upravená tisková zpráva projektu Město pro byznys

Doporučujeme