Pavel Lukáč: V zahradnictví jsem skoro vyrostl, proto jsem se jen přesměroval na Aquaponii

Ryby se krmí rostlinami a rostliny zase rybami. To je ve zkratce Aquaponie – nový farmářský přístup k tomu, jak vedle sebe mohou koexistovat různé formy života a navíc z toho všeho vznikne zelenina, kterou člověk spotřebuje.

Pavel Lukáč | ICUK

Pavel Lukáč tento styl zemědělství odkoukal v cizině. Když s ním začal, potřeboval pomoci s nastavením byznys plánu, a tak se přihlásil do podnikatelského inkubátoru ICUK.

Pavle, na vašem webu definujete pojem Aquaponie, jako systém, kde koexistují ryby, rostliny a bakterie, které rozkládají látky vylučované rybami a zpřístupňují tyto látky rostlinám – to tu máme farmářské perpetuum mobile?
Jedná se o ekologicky šetrnou metodu produkce zeleniny, kde nevyužíváme chemická hnojiva ani postřiky. Zdaleka se nedá říct, že se jedná o perpetuum mobile, protože celý systém má svou životnost. Pokud to vezmu hodně obecně, ryba se u náš zdrží cca 1,5 roku a stává se potravinou, stejně jako bakterie a rostliny potřebují svoji péči, aby systém běžel bez problémů. Dále se jedná i o hodiny údržby a výsadby nových a nových rostlin. Když to trochu zjednoduším, k nám přijde krabice z pošty a od nás jede hotová potravina.

ICUK

Co je tedy produktem takové farmy – rostliny? Ryby? Obojí?
Produktem farmy je v tuto chvíli pouze zelenina, samozřejmě v průběhu času přibudou i ryby. Vzhledem k finanční náročnosti nechci letos zřizovat prodej ryb, proto je ideální, že máme malé násadové rybičky o velikosti zhruba 4 cm. Takže máme rok na to sehnat prostředky a začít zpracovávat také ryby.

Lze tak říci, že si stačí pořídit potřebné vybavení, rostliny a ryby a ona se o sebe takováto farma postará?
Velmi zjednodušeně ano, ale nedá se říct, že se o sebe farma postará úplně sama. Pro uživatele to obnáší monitoring vody, zeleniny i zdravotního stavu ryb. Myslím si, že nastartovat a pěstovat se povede, ale musí se vždy přiložit ruka k dílu.

Kolik kilogramů zeleniny a ryb dokážete vyprodukovat?
K dnešnímu dni naše produkce má kapacitu 1650 ks rostlin, tzn. asi 330 – 400 kg salátu měsíčně a zhruba 150 kg ryb.

Jak jste se k tomuto způsobu pěstování plodin a ryb dostal?
Ve zkratce – má matka vlastnila zahradnictví 35 let, já tak na zahradě vlastně vyrůstal. Poté co jsem odjel do zahraničí, mě však něco táhlo domů. A protože jsem v cizině podobný systém zemědělství nakoukal, začal jsem se s tímto oborem více a více seznamovat – v tu dobu se jednalo o hydroponii. Po projíždění webů a načtení veškeré dostupné literatury jsem si malý systém sestavil a už jsem se na tom vlaku vezl.

Vy jste si prošel podnikatelským inkubátorem ICUK Startup Go! – co byl pro vás ten hlavní impuls se přihlásit?
Dostal jsem se k ICUKu přes pana Sivička, který mě oslovil při návštěvě soutěže T-Mobile Rozjezdy. Hlavní impuls však přišel od Jana Wedlicha (manažera podnikatelského inkubátoru ICUK), kterému patří obrovské díky!

Aquaponie | ICUK

Co vám tento podnikatelský program přinesl?
Určitě mi pomohl se zdravým sebevědomím. Na začátku pro mě bylo těžké sestavit si finanční plán a sepsat na papír, co a jak postavím. Když jsem viděl v podnikatelském inkubátoru tu partu mladých lidí, kteří se snaží s tím naším problémem něco dělat, řekl jsem si aha, to je přesně ono! Zkusím s tím také něco dělat. Navíc když se mám kde informovat a mám si kam jít pro radu, tak to přeci nepromrhám. Dnes můžu říci DÍKY! Rozhodně doporučuji všem lidem, kteří se bojí startu podnikání, aby si šli za svými cíli a nebáli se ptát, vyzvídat a zjišťovat.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
V tuto chvíli stavíme další skleník, technologii přesuneme na podzim do haly pro lepší kvalitu vody, obecně to ulehčí práci, ryby budou na jednom místě. Do podzimu bychom podle produkce chtěli začít vyrábět pesta, např. bazalkové. Pokud vše dopadne, jak má, budeme žádat o dotace na vytápění a celou farmu se budeme snažit udržet v chodu i v zimních měsících. Dále jednáme o vybudování solárních panelů na našich sklenících, popř. využití agrovoltaiky. To by mohlo snížit i čas pro návratnost investice.

Převzato z podkladů Inovačního centra Ústeckého kraje

• Teritorium: Česká republika | Ústecký kraj
• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme