Pěstování aromatických a léčivých rostlin v Libanonu

Čím dál více farmářů se v Libanonu spoléhá na export jakožto zdroj příjmů, kdy mění pěstování aromatických rostlin z koníčka na podnikání.

Velmi populární je v poslední době pěstování tymiánu, protože tato bylina nepotřebuje ke svému růstu kvalitní ornou půdu a kompost. Pěstování tymiánu se v Libanonu rozšířilo v různých oblastech zejména kvůli nízkým nákladům a dobré ziskovosti.

Ilustrační fotografie

Prodejní ceny tymiánu se řídí nabídkou a poptávkou, za první listopadový týden stoupla cena o 100 % a dosáhla úrovně 10 USD za 1 kg balení oproti původní ceně 5 USD za 1 kg. Prudký nárůst byl způsoben vyšší poptávkou ze zahraničí. Tymián se stává zajímavým exportním artiklem.

Novým libanonským produktem je šafrán, i když trhu stále dominuje dovoz z Íránu a Španělska. Projekt pod názvem Saffron Du Liban vznikl v roce 2020 pod vedením dvou libanonských zemědělců, kteří se v souvislosti s nastupující hospodářskou krizí v zemi začali intenzivně věnovat pěstování šafránu. Lidé zpočátku nevěřili, že může šafrán v Libanonu růst.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

Lze konstatovat, že výhodou různých aromatických rostlin je nenáročnost na zalévání a hnojení. Pěstování tradičního ovoce a zeleniny neustále klesá kvůli zvyšujícím se nákladům na zavlažování a hnojiva. Naopak pěstování nenáročných rostlin, jako jsou tymián, rozmarýn, levandule a šafrán, získává na popularitě.

Zhoršující se ekonomická situace omezila dovozy strojní a hospodářské techniky, což je jedním z hlavních důvodů, proč se místní zemědělci soustředí na pěstování a prodej nenáročných rostlin.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Informace čerpána z místního zemědělského zpravodajství.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme