Pět zemí ztratí přístup na finanční trhy unie

Brusel připraví pětici zemí o část práv, která firmám z těchto států umožňují volný přístup na evropské finanční trhy. Opatření se dotkne Kanady, Brazílie, Singapuru Argentiny a Austrálie, píše deník Financial Times.Pětice zemí přestala regulovat ratingové agentury podle pravidel, na kterých trvá Evropská unie. Brusel se nejprve pokoušel se státy vyjednat nápravu, pak pro ně platnost takzvaných ustanovení o rovnocennosti zrušil. Jde o 40 pravidel, po jejichž splnění mohou například brokeři nebo platformy pro obchodování na burze z mimoevropských zemí obsluhovat evropské klienty. V současnosti se ustanovení o rovnocennosti vztahují na více než 30 zemí.

Je to přitom vůbec poprvé, co Evropská komise některému státu ustanovení o rovnocennosti odebírá. „Vedli jsme s těmito zeměmi rozsáhlý dialog, takže věděly, v čem tkví problém, a věděly, jaké mohou být následky,“ řekl pro FT místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis, který má na starosti regulaci finančních trhů. „Pokud se v průběhu několikaletých jednání rozhodly, že svou legislativu neupraví, museli jsme přijmout rozhodnutí o odvolání rovnocenného postavení,“ dodal.

Evropská legislativa regulující ratingové agentury vznikla v roce 2013 poté, co agentury Standard & Poor’s, Moody’s a další snižovaly v citlivých okamžicích dluhové krize hodnocení zemí jako Řecko nebo Portugalsko. Legislativa nyní řeší, kdy mohou agentury změnu ratingu zveřejnit a nastavují také pravidla pro vlastnickou strukturu agentur, která mají předcházet střetu zájmů.

Stejný režim, který Kanada a další státy odmítly, by měl platit pro Velkou Británii poté, co vystoupí z EU. Ta je největším zákazníkem londýnské City, hodnota jejích finančních služeb vyvážených do zbytku unie předloni dosáhla 26 miliard liber (734 miliard korun).

Převzato z webu E15.cz. Autor: Štěpán Bruner

Doporučujeme