Plátci DPH přibývají nejrychleji za posledních pět let. Růst táhne IT

Plátců daně z přidané hodnoty (DPH) v Česku přibývá stále rychleji. Aktuálně je jich téměř 540 tisíc a za jen první pololetí 2022 se jejich počet zvýšil o 10 167.

Zmíněné číslo je vyšší než za jednotlivé celé kalendářní roky v období mezi 2018 až 2021.

Ilustrační fotografie

Informace vyplývají ze studie poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která se zabývá analýzou tuzemské podnikatelské základny. Podle ní je nejvíc plátců mezi společnostmi s ručením omezeným a fyzickými osobami podnikajícími na živnostenský list (viz níže). Nejvyšší přírůstek zaznamenala oblast informačních technologií.

„Pokud tempo registrací firem k platbě DPH vydrží i po zbytek roku, přibyde letos v Česku nejvíc plátců za více než dekádu,“ zhodnotila aktuální vývoj analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. V Česku je registrováno přes tři miliony podnikatelských subjektů, přičemž DPH odvádí jen 18 procent z nich.

Za pololetí v Česku přibylo nespolehlivých plátců DPH

Zákonnou povinnost odvádět DPH má každý podnikatelský subjekt, který za předchozích dvanáct měsíců dosáhl obrat jeden milion korun nebo se k plátcovství může přihlásit dobrovolně. Se statistikami zřejmě výrazně zahýbe, pokud bude od ledna 2023 zvýšen roční příjmový limit pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty z jednoho na dva miliony, jak plánuje vláda Petra Fialy.

„Za posledních dvanáct let s výjimkou let 2015 a 2016 se počet subjektů, které odvádějí DPH, kontinuálně zvyšuje,“ doplňuje Petra Štěpánová.

Celkový počet plátců DPH

V absolutních hodnotách jsou mezi plátci DPH nejvíc zastoupeny společnosti s ručením omezeným (246 936), za nimi následují živnostníci (220 191). Tyto dvě právní formy reprezentují 87 % všech plátců. Největší podíl plátců daně v rámci podnikatelské základny je mezi akciovými společnostmi (54 %) a společnostmi s ručením omezeným (48 %).

Z pohledu oborů činnosti je nejvíc plátců registrováno ve zprostředkování velkoobchodu (34 458), stravování (26 818), výstavby budov (24 403) a silniční nákladní dopravy (22 316).

„V deseti oborech činnosti, kde vyvíjí aktivity celkově nejvíce plátců DPH, jich letos přibylo 4 606. K nejvýraznějšími meziročnímu poklesu, o 1 221 subjektů (-3,4 %), došlo ve zprostředkování velkoobchodu, zatímco nejvyšší absolutní (1 706) i relativní (13,4 %) nárůst jsme zaznamenali činnosti v oblasti informačních technologií,“ uzavírá analytička.

Redakčně upravená tisková zpráva Dun & Bradstreet

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Daně, účetnictví, pojištění

Doporučujeme