Platební terminály zdarma: zájem o roční vyzkoušení už projevilo více než 800 subjektů

Nově až do letošního 31. prosince mohou podnikatelé žádat o platební terminál zdarma. Termín se prodlužuje i s ohledem na epidemiologickou situaci. Navíc se k memorandu o podpoře bezhotovostních transakcí a digitalizaci plateb připojily další tři subjekty, dohodu tak kromě Ministerstva průmyslu a obchodu podepsalo celkem deset organizací. A zájem o platební terminál na rok zdarma díky uvedené spolupráci v rámci projektu www.ceskoplatikartou.cz projevilo už víc než 800 podnikatelů.   

Foto: Shutterstock
  • Nejčastěji si platební terminál na rok zdarma chtějí vyzkoušet majitelé kadeřnictví, kosmetických a masážních salonů, byla jich téměř jedna pětina.
  • Na pomyslné druhé příčce se umístily drobné obchody s potravinami včetně pekáren a řeznictví (14 procent) a specializované obchody (12 procent), kam spadají například hodinářství/šperky, květinářství, obchody pro chovatele apod.
  • Každý desátý žadatel o terminál zdarma provozoval restauraci nebo občerstvení.

„Umožňujeme podnikatelům, kteří stále běžný bezhotovostní způsob placení nevyužívají, aby si ho zdarma vyzkoušeli a mohli se tak přesvědčit o jeho výhodách. Sami si tak významně ulehčí práci a především přestanou být v konkurenční nevýhodě. Pokud jim nebude vyhovovat, mohou ho bez problémů vrátit a žádné sankce jim nehrozí,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler.

V ČR je nyní 215 tisíc terminálů a víc než miliarda transakcí se hradí platebními kartami. Z tohoto počtu bývá 853 milionů transakcí bezkontaktních, v tom je Česká republika na prvním místě v Evropě.  Díky iniciativě Česko platí kartou by na trhu mělo během tří let přibýt 30 tisíc platebních terminálů. 

Program je výsledkem spolupráce karetních společností a poskytovatelů terminálů, konkrétně ČSOB, Mastercard, Solitea Pay a VISA, kromě MPO ho také podporují Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Svaz obchodu a cestovního ruchu a Svaz průmyslu a dopravy. K těmto subjektům se nedávno nově připojila Asociace českého tradičního obchodu, firma A3 Soft, která poskytuje pokladní systémy FiskalPro a společnost Worldline Czech republic, provozující síť KB SmartPay. Společná iniciativa má za cíl pomoci malým obchodníkům a živnostníkům s pořízením platebních terminálů. Často je nemají zejména kvůli vysokým pořizovacím a provozním nákladům, u nižšího obratu karetních operací se totiž zpravidla hradí vyšší poplatky. 

„AČTO vítá tuto aktivitu MPO, která má jednoznačně za cíl rozvoj technologií především u malých a středních podnikatelů, často působících ve venkovském prostoru. Během koronakrize jsme si všichni uvědomili výhody možnosti placení platebními kartami a elektronickými stravenkami. Výhody pro obchodníka a zákazníka samozřejmě nejsou jen v oblasti hygieny. Platby platebními kartami jsou pohodlnou a bezproblémovou platbou, která umožňuje neřešit problémy s manipulací a držením hotovosti. Je skvělé, že tento projekt je připravený,“ říká předseda představenstva Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina.

„KB SmartPay společně s Komerční bankou vždy nabízejí podnikatelům nadstandardní služby a připojení k projektu „Česko platí kartou“ bylo pro nás z tohoto důvodu naprosto přirozené. Navíc v současné době ovlivněné epidemií Covid-19 je stále větší poptávka po bezhotovostním placení a nabídka terminálu včetně akceptace karet na rok zdarma určitě může pomoci celé řadě podnikatelů s re-startem jejich podnikání. Akceptace karet je jednoduchá, používání karet je stále rozšířenější a přináší podnikatelům navýšení obratů,“ uvádí general manager KB SmartPay Miloslav Bouček.

„Platbu kartou nebo chytrým telefonem, prakticky kdekoliv, dnes většina zákazníků považuje za nezbytnost či samozřejmost. Podporujeme příležitost rozšířit tyto akceptační místa i mezi živnostníky, malé a střední podnikatele. Mohou si tak zdarma a bez závazků vyzkoušet nejen samotný platební terminál, ale i naše moderní řešení inteligentní pokladny a platebního terminálu v jednom zařízení,“ doplňuje country manager FiskalPRO pro Českou republiku Petr Kolář.

V rámci Česko platí kartou získá obchodník platební terminál na rok zdarma, nemusí platit žádné poplatky za pořízení, ani poplatky transakční. Z praxe vyplývá, že obchodníci, kteří přijímají karty, vydělávají v průměru o 12 ‑ 18 % víc, než pokud přijímají pouze hotovost. Terminál už nemusí být jen u pokladny. Většina umožňuje připojení nutné pro autorizaci platby přes SIM kartu, 4G LTE, Bluetooth, Wi-Fi nebo Ethernet.Větší využívání informačních a komunikačních technologií a digitalizace je klíčové pro hospodářský růst České republiky. Pomáhá snižovat administrativní i finanční zátěž podnikatelů a živnostníků.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Konkurenceschopnost
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Služby

Doporučujeme