Počet nespolehlivých firem mírně vzrostl

Ke konci třetího kvartálu bylo v ČR registrováno 23 095 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně. To je o 7 % víc než ve srovnatelném období loňského roku.

„Registr nespolehlivých plátců DPH a nespolehlivých osob se letos plní nejpomaleji od roku 2015. Ve třetím kvartálu letošního roku byl přírůstek subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně druhý nejnižší od konce roku 2014. Přibylo jich 306, přičemž vůbec nejnižší počet jsme evidovali letos v prvním kvartálu, celkově 263,“ říká analytička Dun & Bradstreet, Petra Štěpánová s tím, že aktuálně je v ČR 5 160 nespolehlivých plátců DPH a 17 935 nespolehlivých osob.

„Naprostá většina nespolehlivých osob byla v minulosti plátcem DPH, nicméně poté co byla označena jako nespolehlivý plátce DPH, došlo ke zrušení registrace k platbě z přidané hodnoty,“ dodala Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet.

Seznam nespolehlivých plátců a osob nejvíc plní společnosti s ručením omezeným. Z téměř 504 000 firem registrovaných v ČR, z nichž DPH odvádí necelá polovina, je na seznam problémových firem zařazeno 17 989 z nich. To je 78 % z celkového množství nespolehlivých subjektů. Druhou nejpočetnější skupinu tvoří OSVČ, je jich celkem 2 554 ačkoliv podnikatelskou základnu tvoří zhruba dva miliony osob.

Kdo je nespolehlivým plátcem DPH? V Česku jich přibývá, byť stále pomaleji

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Dun & Bradstreet

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme