Podle dat StartupJobs jsou tuzemské mladé firmy vitálnější než americké. Desáté narozeniny oslaví 42 % z nich

Takřka polovina českých startupů přežije déle než 10 let. Ukazují to výsledky interního průzkumu portálu StartupJobs, který analyzoval české mladé firmy.

U firem, jež se na portálu zaregistrovaly mezi lety 2012 až 2020, StartupJobs zkoumal, zda stále aktivně inzerují nebo zda vyvíjejí jinou aktivitu, a lze je tím pádem považovat za fungující. Ve srovnání s veřejnými statistikami o startupech v USA jsou české mladé firmy řádově vitálnější – za oceánem totiž v průběhu let neuspěje 9 z 10 startupů. Polovina se přitom nedožije pátého roku své existence.

Ilustrační fotografie

Dle průzkumu českého portálu je pátý rok kritický a jeho překonání pro společnost často znamená rozhodnutí o dalším fungování.

„StartupJobs existuje již desátým rokem. K oslavě narozenin jsme se rozhodli zjistit, jak si vedou české startupy, které se u nás za tu dobu registrovaly. V rámci průzkumu jsme analyzovali především aktivní inzerci startupů a hledali další ‚známky vitality‘, jako jsou novinky či příspěvky na sociálních sítích. Ohled jsme však samozřejmě brali i na uskutečněné akvizice. Pokud poslední aktivita společnosti proběhla před více než rokem, považovali jsme startup za zaniklý. Výsledky potvrzují, že prvních pět let je pro české startupy kritických, neboť skončí přibližně 45 % z nich. Pokud startup toto období překoná, velice pravděpodobně na narozeninovém dortu zapálí i pomyslnou desátou svíčku,“ komentuje průzkum Filip Mikschik, zakladatel StartupJobs. 

Zdravotní péče na dálku. Startup Scase expanduje v zahraničí s perspektivním řešením

Podle údajů StartupJobs potřebují mladé firmy rok a půl až dva roky, během kterých se teprve ukáže, zda jsou životaschopné. Proto si portál pro rozsah svého průzkumu stanovil období od svého spuštění v červnu 2012 do června 2022. 

České startupy vydrží déle než americké

Navzdory světovým statistikám (ze kterých vycházejí například i analytici České spořitelny), podle nichž v dlouhodobém časovém horizontu uspěje pouze jeden z deseti startupů, se ukázalo, že takové výsledky pro Českou republiku neplatí. Průzkum ukázal, že v ČR stále funguje 60 % z více než 4 100 startupů, které se v posledních deseti letech registrovaly na portálu StartupJobs. Své desáté narozeniny pak oslavilo celkem 42,2 % firem, jež se zaregistrovaly na StartupJobs v jeho prvním roce fungování. Alespoň pátý rok překonalo více než 55 % z nich. 

„Z naší pozice na trhu máme možnost zblízka sledovat českou startupovou komunitu a pozorovat, jak a co funguje. Za poslední dekádu se tuzemská startupová scéna citelně profesionalizovala. Původní představa startupů jako party nadšenců společně pracující z garáže se vyvinula ve stále více rostoucí segment zaměstnávající tisíce lidí. Jeho raketový růst se přitom rozhodně nezastavuje,“ dodává Mikschik.

Redakčně upravená tisková zpráva StartupJobs

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme