Podpora podnikání v Jihomoravském kraji zesílí. Memorandum pomůže startupům i absolventům

Technologický Park Brno a inovační agentura JIC podepsaly koncem ledna 2021 Memorandum o spolupráci, které zahrnuje vzájemnou kooperaci v oblasti poskytování služeb rozvíjejícím se firmám.

Společně s agenturou CzechInvest a brněnskými univerzitami tak tvoří ekosystém pro podporu především začínajících a rychle rostoucích podniků.

Technologický Park Brno

Technologický Park Brno je domovem čtyř desítek společností, v jehož areálu pracuje přes sedm tisíc zaměstnanců převážně s vysokoškolským vzděláním. Je umístěn v těsné blízkosti univerzitního kampusu VUT, kde se v průběhu roku pohybuje až třináct tisíc studentů. Akcionářem Technologického parku je město Brno, ale i Vysoké učení technické, které rozvíjí mladé talenty. Podporu podnikatelů a jejich firem rozvíjí i inovační agentura JIC. Podmínkou je unikátní produkt nebo služba. Významným partnerem při nastartování růstu podnikání je Technologický park, který disponuje vhodnými prostorami, určenými jak pro výrobu, tak výzkum, včetně kancelářského zázemí.

Vesmírné technologie vznikají na jihomoravské půdě

Jedním z trumfů, kterým se Technologický Park Brno pyšní, je spolupráce firem v rámci vesmírného průmyslu. „Jsme hrdí, že v prostorách Technologického parku vznikají i vesmírné technologie. V malé republice jako je Česko, ve městě na jihu Moravy, vznikají součásti velkých celků, které se dnes nacházejí ve vesmíru. To je jeden ze směrů, který chceme podporovat. Významné jsou však všechny technologické inovace. Pro ty by měl být Technologický park v rámci Jihomoravského kraje domovem,“ uvádí Jitka Sládková, ředitelka pro strategický rozvoj Technologického Parku Brno. Právě zde, v rámci jednoho areálu v Brně, dnes sídlí již sedm společností věnující se vesmírnému odvětví, jež díky nově podepsanému memorandu mohou posunout společnou činnost o kus dále.

Podpis memoranda o spolupráci má mimo jiné pomoci i absolventům VUT, kteří by během posledních ročníků studia měli získávat první pracovní zkušenosti ve firmách sídlících v prostorách Technologického parku. „Jsme velmi rádi, že se v této spolupráci protínají dvě strategická partnerství VUT. Naplňuje se tím původní koncept podpory start-up a spin-off firem vzešlých nejen z VUT, a to i díky práci kolegů z JIC, které podporuje podnikání v Technologickém Parku Brno, kde společně vytvářejí příležitosti pro smluvní výzkum, jakož i pro pracovní uplatnění našich absolventů, a to v těsném sousedství kampusu VUT Pod Palackého vrchem,“ říká rektor brněnské techniky Petr Štěpánek.

Podobně se na přínos Technologického parku dívá i CEO JICu Petr Chládek: „Jedná se o jedinečnou oblast pro rozvoj high-tech firem, které často vznikají i s podporou VUT, JICu i dalších institucí. Firmy, které prošly našimi programy a jsou už v pokročilejší fázi vývoje, mají velký zájem v parku zůstat. Pokud chceme, aby v Brně vyrůstaly podobně úspěšné firmy, jako je třeba Y Soft, je Technologický park a spolupráce s dalšími partnery jednou z důležitých podmínek.“  

Technologický Park Brno

Brno jako brána do světa pro unikátní startupy i progresivní firmy

Brno je vnímáno jako jedno z nejpřívětivějších měst pro studenty z celého světa. Budoucím absolventům nabízí ale také jedinečné podnikatelské prostředí, které je navzájem propojené a připravené podpořit zajímavé projekty. V rámci rozvoje podnikání hraje velmi důležitou roli CzechInvest. Tato agentura pro podporu podnikání a investic přináší příležitosti z celého světa.

„CzechInvest nabízí moderní, různorodé služby pro startupy, malé, střední, ale i velké firmy. Jedná se o startupové akcelerační programy, vzdělávací workshopy a webináře, konzultace nebo grantové poradenství. Firmy u nás také mohou například žádat o investiční pobídky, nebo se registrovat do databáze dodatelů. Těším se a doufám, že spolupráce nyní zintenzivní a naše regionální kancelář bude poskytovat služby firmám zasídleným v Technologickém Parku Brno ještě více,“ uvedl Vít Čermák, ředitel regionální kanceláře CzechInvestu pro Jihomoravský kraj.

Redakčně upravená tisková zpráva Technologického Parku Brno a inovační agentury JIC

• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme