Přiznání ke všem typům daní: Kdy a v jakých případech je musíte podávat?

Vyznat se v přiznáních k různým typům daní je pro daňové poplatníky složité. Jaké dokumenty, v jakých termínech a jakou formou musejí finančnímu úřadu odesílat si přečtěte v tomto textu na BusinessInfo.cz.

V posledních čtyřech letech došlo v daňové legislativě k mnoha změnám, které se dotkly i termínů a způsobu přiznávání daní. Týkají se zejména daní z příjmů a DPH. Více poplatníků než do roku 2023 musí také přiznávat a hradit daň z nemovitých věcí.

Ilustrační fotografie

Daně z příjmů fyzických a právnických osob

Podnikateli nejsledovanější povinností je každoročně vyplnění přiznání k daním z příjmů a jejich zaplacení.

Většina osob samostatně výdělečně činných podávala až do roku 2023 přiznání k dani z příjmů fyzických osob do začátku dubna (v papírové podobě), respektive do 1. května elektronickou cestou.

SPECIÁL: Změny pro podnikatele 2025

Změnu přineslo povinné zavedení datových schránek pro OSVČ. V letošním roce platí tedy pro majitele aktivních datovek jediný deadline, a to pátek 2. května.

Termín 1. dubna nicméně zůstal zachován – daňové přiznání (DP) v něm může být podáno podle § 136 odst. 1 daňového řádu. Ti, kterým vyplňuje přiznání daňový poradce, mají čas až do úterý 1. 7.

„Má-li poplatník povinný audit nebo mu přiznání zpracovává daňový poradce, prodlužuje se mu lhůta na podání přiznání vždy do počátku července,“ potvrzuje daňová poradkyně Blanka Štarmanová.

Co říká daňový řád?

Daňové přiznání u daní vyměřovaných za zdaňovací období, které činí nejméně dvanáct měsíců, se podává nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období.

Přiznávat daně nemusejí ti, kteří za předchozí rok vykázali nižší příjmy než 50 tisíc korun. Pokud měl zaměstnanec vedlejší příjmy z podnikání nebo i další, příjmový limit se mu snižuje na dvacet tisíc korun.

Hranice příjmů pro podání přiznání se zvýšila

Donedávna byl minimální příjem pro přiznání daně 15 tisíc korun. Nový padesátitsícový limit se týkal už přiznání na rok 2023, které jste odevzdali loni na jaře, a samozřejmě bude platit i v dalších letech.

Připomínáme, že zdanitelné nejsou jen výdělky z hlavní samostatně výdělečné činnosti. Patří sem i příjmy z pronájmu, kapitálového majetku, příjmy z výher či prodeje nemovitosti či vedlejší závislé činnosti (paragrafy 8 až 10 zákona o daních z příjmů)

Zástupci firem nesmějí zapomenout na přiznání k dani z příjmu právnických osob, a to ve stejných termínech. Letos poprvé budou platit daň ve výši 21 procent. Do loňského roku (týkalo se i DP podávaného na jaře 2024) byla daň z příjmů PO devatenáctiprocentní.

Jak se v roce 2025 zvýší paušální daň? Přihlásit se k ní můžete vždy do 10. ledna

Pro úplnost dodáváme, že od roku 2021 mnozí živnostníci využívají výhod takzvané paušální daně, která znamená, že jim úplně odpadla povinnost podávat DP i přehledy o ročních příjmech a výdajích zdravotním pojišťovnám či sociálce.

Poté, co se loni posunul příjmový roční limit na dva miliony korun, navíc do paušálního režimu vstoupilo mnohem více živnostníků a podnikatelů. Nyní jde zhruba o 130 tisíc lidí.

Sankce za zpoždění

Opozdíte-li se s přiznáním o pět pracovních dnů, žádné sankce vám nehrozí. V případě delšího zdržení už se ale pokutě nevyhnete.

Penále za neodevzdání DP činí každý den 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta daňové ztráty), přičemž maximální postih může být pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu „berňáku“, pokuta se vyšplhá minimálně na 500 korun (reálně se po nedávné novelizaci daňového řádu vymáhají jen pokuty nad 1000 Kč).

Podobný postih vás čeká, když nezaplatíte včas daň. Než napraví svou chybu, naskakuje opozdilcům úrok z prodlení, a to každých 24 hodin o několik desetin promile. Jeho aktuální výše je 18 procent z výše daně za rok. Penále je tvořeno platnou repo sazbou ČNB, která se po zkrocení inflace postupně snižuje (naposledy loni v listopadu na 4 procenta), tradičně navýšenou o 14 procentních bodů.

Pozor! Finanční úřad vám může vyměřit daň kdykoli, a to celé tři roky ode dne, v němž uplynula lhůta pro podání řádného DP.

Neplatiče a opozdilce čekají postihy. Jak se jim vyhnout?

OSVČ připomínáme, že existuje možnost prominutí postihu. Úředníci vám ale rozhodně neodpustí sankci automaticky, musíte si na váš FÚ podat žádost, za níž zaplatíte správní poplatek ve výši 1000 korun.

O tom, jaká jsou další podání na finanční úřad k dani z příjmu, například elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zdaňovací období 2024, si přečtěte v daňovém kalendáři.

Daň z přidané hodnoty (DPH)

V poslední době je jedním nejdiskutovanějších odvodů do státní kasy daň z přidané hodnoty. Zákon o DPH doznal v uplynulých letech mnoha změn, nejvýznamnější novelizací (s platností od 1. 1. 2025) prošel loni.

DPH ovšem zajímá jen omezený počet podnikajících subjektů. Aktuálně je jich v tuzemsku přes 520 tisíc a především kvůli zvýšení limitu pro povinné přihlášení k dani jich po roce 2023 ubylo.

Do roku 2023 jste se ze zákona stali plátcem DPH, pokud váš obrat překročil milion korun, a to kdykoli během dvanácti uplynulých měsíců. Následně se limit zvýšil z jednoho na dva miliony korun.

Plátce DPH čekají od ledna změny (nejen) v povinné registraci k dani. Co přináší novela?

Od letošního ledna navíc dochází k další revoluční úpravě. Nově existují dva příjmové limity a změnily se příslušné lhůty pro registraci k dani.

Plátce daně už si nepočítá obrat za každých dvanáct bezprostředně předcházejících měsíců, ale pouze od prvního dne kalendářního roku – tj. výhradně za leden až prosinec. Překročí-li tedy dvoumilionový limit v roce 2025, budete platit DPH od ledna 2026.

Pozor! Pokud v daném kalendářním roce překonáte i další novou hranici obratu, to jest částku 2 536 500 korun, stanete se plátcem DPH od druhého dne po dosažení tohoto limitu. Tak rychlá změna může podle expertů přinášet administrativní potíže.

„Vzniká tu prostor pro nemálo procedurálních komplikací. Až praxe a prováděcí opatření a přístup finanční správy ukážou, do jaké míry to pro podnikatele bude ulehčení jejich práce, nebo nepříjemný byrokratický úkon,“ komentuje novou legislativu daňový poradce ze společnosti Moore Accounting CZ Michal Markvart.

Od roku 2025 dopadá nová právní úprava kromě tuzemských osob povinných k dani (českých podnikatelů) také na podnikatele z EU, kteří jsou ve svém členském státě registrovaní do režimu pro malé podniky pro ČR.

K tomu, aby se stal podnikatel povinným plátcem DPH, mohou být i jiné důvody (než překročení obratového limitu). Můžete se například stát členem sdružení, jehož některý z dalších členů je plátcem daně, nabýt majetek privatizací nebo prodejem podniku, pokračovat v podnikání po zemřelém, který DPH platil atd.

„Upozorňujeme, že zaregistrovat se musíte do 15 dnů po uplynutí kalendářního měsíce, ve kterém překročíte zákonem stanovený obrat, případně, kdy se stanete povinným plátcem z jiného důvodu,“ popisuje poradce Michal Dvořáček.

Kdo je takzvanou osobou povinnou k dani (DPH) si přečtěte v textu Daň z přidané hodnoty na BusinessInfo.cz.

Dobrovolný vstup do režimu plátce DPH

Pokud osoba povinná k dani po překročení obratu dva miliony korun nechce s plátcovstvím čekat až do dalšího kalendářního roku, může podat přihlášku k registraci a pokud ji podá v zákonné lhůtě, stane se plátcem hned druhý den po překročení dvoumilionového obratu (a to kdykoli během roku). Zákon nicméně vyžaduje tuto registraci podat do 10 pracovních dnů od momentu, kdy byl obrat překročen.

A jak často musejí podávat podnikatelé daňové přiznání k DPH? Aktuálně platí, že buď jednou měsíčně, nebo jednou za čtvrtletí, od roku 2016 navíc s vyplněným kontrolním hlášením.

Pokud je obrat za kalendářní rok vyšší než 10 milionů korun, má subjekt povinně měsíční zdaňovací období – a daňové přiznání k DPH i kontrolní hlášení musí odevzdat poprvé 25. února (a každý další měsíc ke stejnému datu).

Kdo, kdy a z jakých důvodů platí DPH? Provedeme vás labyrintem daňové legislativy

Pokud je váš obrat do 10 milionů, můžete si dobrovolně zvolit, zda budete platit daň a posílat na úřad daňové přiznání jednou za měsíc nebo jednou za čtvrtletí.

Jste-li plátcem kvartálním, odevzdáváte letos daňové přiznání i kontrolní hlášení do 25. dubna, 25. července, 25. září a konečně za čtvrté čtvrtletí 2024 do 26. ledna 2026 (první pracovní den po 25.1.). Jak je to v případě souhrnného hlášení?

To, jak často podnikatelský subjekt DPH platí, ovlivnila i změna pravidel před více než deseti lety. „Pokud se plátci DPH registrovali v roce 2011 nebo dříve, zůstalo jim automaticky čtvrtletní zdaňovací období. Pokud jste se za plátce DPH zaregistrovali v roce 2012, museli jste zachování čtvrtletního zdaňovacího období oznámit správci daně,“ uvádí Generální finanční ředitelství. Od roku 2013 už jsou automaticky registrováni pouze měsíční plátci.

Měsíční nebo kvartální plátce? Co je povinné a co se vyplatí?

Chcete-li se stát měsíčním plátcem (a dosud jste odevzdával přiznání jednou za tři měsíce), oznámíte to bernímu úřadu vyplněním příslušného kódu v oddíle A daňového přiznání k DPH za poslední čtvrtletí předcházejícího roku.

Pokud váš obrat nebyl vyšší než 10 milionů korun a nejste takzvaný nespolehlivý plátce, můžete přejít i opačně na plátce čtvrtletního. V takovém případě oznámíte změnu zdaňovacího období vyplněním kódu Q na první straně daňového přiznání k DPH za prosinec, v kolonce „Kód zdaňovacího období následujícího roku“. Změny jsou možné každoročně jen k 1. lednu.

Silniční daň

Jednou z prvních povinností, kterou by neměli plátci opomenout po Novém roce, je podání přiznání k dani silniční a její zaplacení. Standardně tak musí učinit do konce ledna.

Ti, kteří využívali v uplynulém roce nákladní auto k podnikání, přiznají a doplatí roční daň do 31. ledna 2025. Příští rok si v kalendáři podtrhnou 2. února (první pracovní den po 31.1. 2026). Přiznání se totiž podává pouze jednou ročně a neplatí se ani zálohy.

Připomínáme, že předloni nastala zásadní změna. Zrušena byla silniční daň pro majitele a provozovatele osobních vozidel. Vyšší než nulovou daň platí pouze majitelé takzvaných zdanitelných vozidel nad 12 tun.

Silniční daň přiznejte a zaplaťte do 31. ledna. Pro osobní vozy je zrušena, týká se aut nad 12 tun

Mezi 31. 1. a 10. 2. je pět pracovních dní a dva víkendy. U většiny daňových povinností (přiznávání a placení daně z příjmů, DPH nebo silniční daně) totiž platí ochranná lhůta pět pracovních dní, kdy můžete své opomenutí napravit. Po ní už zaplatíte pokutu případně úroky z prodlení.

Od loňského roku podávají podnikatelé, kteří jsou majiteli vozů, přiznání výhradně elektronicky, protože mají povinné datové schránky. Kdo má povinnost elektronického přiznání a poruší ji, musí počítat s pokutou ve výši 1000 korun.

Na rozdíl od daně z příjmu fyzických osob, u které je v případě, že máte ze zákona povinný audit nebo využíváte služeb daňového poradce možné odevzdat DP se zpožděním, plátci silniční daně musejí splnit svou povinnost ve zmíněném termínu všichni a bez výjimky. Pozor! Přiznání musíte na finanční úřad podat i v případě, že je vozidlo od daně osvobozeno. Pokud v daném období vaše auto stojí v garáži a k podnikání ho nevyužíváte, platit nemusíte.

Spotřební daň a další odvody

Velmi specifickou daní je daň spotřební. Jedná se o odvody z minerálních olejů, z lihu a alkoholických nápojů včetně vína a meziproduktů, a daň z tabákových výrobků. Komu vzniká povinnost zaplatit tuto daň, se dočtete v textu Spotřební daň na BusinessInfo.cz. Obecně ovšem platí, že je plátcem ten, kdo zmíněné produkty vyrábí na území EU, a tím pádem je uvádí do oběhu, nebo je do Unie dováží.

„Plátci, kterým vznikla povinnost daň přiznat a zaplatit, jsou povinni předložit daňové přiznání samostatně za každou daň celnímu úřadu, a to do 25. dne po skončení zdaňovacího období, ve kterém tato povinnost vznikla,“ uvádí finanční správa.

Protože se zdaňovacím obdobím (až na výjimky) rozumí kalendářní měsíc, v praxi to znamená, že plátci spotřební daň přiznávají 25. dne každého měsíce, pokud toto datum nevychází na sobotu či neděli. Pak se příslušná lhůta posouvá na následující pondělí.

Přiznání k dani z nemovitých věcí podejte v lednu 2025. Co se změní?

Například letos v lednu je příslušným datem pondělí 27.1. (první pracovní den po 25. lednu), následující měsíc pak úterý 25.2.

K témuž datu platíte spotřební daň z lihu za měsíc předcházející tomu uplynulému, ostatní spotřební daně hradíte už na počátku měsíce. Daň je totiž splatná do 40. dne po skončení zdaňovacího období, ve kterém vznikla povinnost daň přiznat a zaplatit. Příklad: Daň za červen 2025 musíte uhradit do pondělí 11. srpna. Všechny informace o termínech najdete v daňovém kalendáři 2025.

Podrobnosti o takzvaném dodatečném daňovém přiznání ke spotřební dani a o termínech, dokdy je daň splatná najdete v paragrafu 18 zákona o spotřebních daních. Ještě dodejme, že při dovozu výrobků se za DAP považuje celní prohlášení.

Daň z nemovitých věcí

Přiznání k dani z nemovitých věcí podávají majitelé domů, bytů či pozemků přiznání do konce ledna, ovšem pouze v případě, že v předchozím kalendářním roce nemovitost koupili či dostali.

Tato povinnost neplatí automaticky každoročně, ale daň samozřejmě každý rok zaplatit musíte, a to do konce května. Konsolidační balíček vlády nicméně k 1. 1. 2024 přinesl některé změny. Těch, kteří musejí daň přiznat, oproti minulým letům přibylo.

Kdo musí vyplnit a podat daňové přiznání?

  • Majitel stavebního pozemku – kdo získal stavební povolení nebo staví na pozemku, kde již stojí jiná budova, musí podat přiznání. To, že na stejném pozemku stojí jiná budova, nehraje roli.
  • Vlastník zpevněné plochy – daň přiznává ten, kdo má pozemek, na kterém se nachází zpevněná plocha (a není evidován jako ostatní plocha nebo jako zastavěná plocha a nádvoří) a má ho zařazen v obchodním majetku
  • Majitel garáže – kdo má objekt, který je v katastru nemovitostí zapsán jako garáž (L), by si měl zkontrolovat, zda jej opravdu uvedl v posledním přiznání jako garáž. Pokud ne, musí tak učinit nyní.

Dále musejí přiznat daň nikoli majitelé, ale uživatelé pozemku, které vlastní Státní pozemkový úřad, uživatelé nemovité věci, kterou vlastní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a také uživatelé budovy nebo jednotky, jejichž vlastník není znám.

A konečně se změna dotkla těch, kteří pronajímají v obytném domě nebo v bytě místnost například přes Airbnb a zároveň s tím poskytují další služby (úklid, vynášení odpadků apod.).

Pro úplnost dodejme, že daň z nemovitých věcí není totéž, co daň z příjmů z prodeje nemovitosti. Kdy a kdo musí platit tuto daň si přečtěte v následujícím textu: Prodáváte dům nebo byt? Kdy nemusíte platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Pokud jde o ostatní v textu nezmiňované daně, prostudujte si podrobně Daňový kalendář pro rok 2025 na BusinessInfo.cz.

Jakub Procházka

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme