Pro růst příjmů japonských zemědělců je zásadní export

Výkonný viceprezident Japonské organizace pro zahraniční obchod (JETRO), která se zaměřuje na podporu vývozu zemědělských a potravinářských výrobků, uvedl, že je důležité zvýšit příjmy zemědělců prostřednictvím posílení exportu.

JETRO přijme opatření pro podporu vývozu v době pandemie covid-19 na základě úspěšných případů.

Ilustrační fotografie

Viceprezident organizace JETRO Mitsuhito Sendai věří, že je možné, aby Japonsko splnilo cíl stanovený vládou – zvýšit vývoz zemědělských a potravinářských výrobků do roku 2030 na hodnotu 5 bilionů jenů (1 bilion Kč) a dodal, že vzhledem k nárůstu vývozu v loňském roce může být země schopna vyvézt zboží i za 10 bilionů jenů (2 biliony Kč). Dle statistik ministerstva zemědělství v roce 2021 přesáhla hodnota agri vývozu 1 bilionu jenů, což je o necelých 30 % více než v předchozím roce.

Poznamenal však, že k naplnění cíle je třeba věnovat velké úsilí. Důležitější, než zvyšování hodnoty vývozu je podle něj to, aby se zemědělství díky zvýšenému vývozu stalo výnosnějším. Dosud JETRO pomáhalo hlavně při účasti na veletrzích, nyní plánuje spustit systém, který umožní méně zkušeným vývozcům, aby se více zaměřili na zahraniční trhy a rozšířit také digitální projekt pro transakce na dálku.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Význam agentury JETRO spočívá v síti poboček rozprostřených ve všech 47 prefekturách Japonska a 76 zahraničních kancelářích (včetně pobočky v Praze). Pomocí této sítě doma i v zahraničí vyhledává produkty žádané na zahraničních trzích a následně hledá v Japonsku výrobky, které tyto potřeby splňují. JETRO klade velký význam na výměnu názorů na 27 klíčových vývozních položek určených vládou. Na seznamu je např. hovězí, vepřové i drůbeží maso, rýže, ovoce, čaje, ryby a saké.

Na projekty pro podporu vývozu zemědělských a potravinářských produktů vyčlenilo JETRO na současný fiskální rok asi 30 mld. jenů.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme