Průzkum: 90 procent inovativních firem chce zvýšit počet zaměstnanců. Některé až o polovinu

České firmy využívající technologie a inovace plánují v příštích dvou letech nabírat nové zaměstnance. Výjimkou nejsou plány navýšit počet pracovníků o více než 50 procent. Pravděpodobně to ale nebude jednoduché – ředitelé a manažeři oslovených společností totiž vnímají nedostatek kvalifikované pracovní síly jako největší překážku pro svůj rozvoj. Informace vyplývají z průzkumu společnosti Ipsos mezi 51 českými inovačními firmami, které se letos zapojily do soutěže Zonky Innovation Awards.

Jako další bariéry pro rozvoj podnikání vidí oslovení ředitelé a manažeři i administrativní a legislativní podmínky nebo náklady na pracovní sílu.

Jako nejvhodnější podporu rozvoje technologických firem vnímají jejich ředitelé a manažeři akcelerátory nebo inovační huby. Pouze desetina respondentů si myslí, že nejlepší formou podpory inovačních společností je regulatory sandbox. Tedy prostředí, ve kterém mohou firmy testovat své produkty pod dohledem regulátora s jednou výhodou – v testovacím režimu jsou vypuštěna některá veřejnoprávní pravidla. 20 procent respondentů uvedlo, že není potřeba rozvoj technologických nebo inovačních firem podporovat jakýmkoliv opatřením.

Z průzkumu také vyplynuly dva trendy, které budou pro technologické firmy aktuální. Prvním z nich je postupná automatizace nebo robotizace služeb. Skoro polovina oslovených firem uvedla, že automatické postupy nahradí do 5 let část jejich zaměstnanců. Druhý patrný trend – inovativní společnosti považují pro svůj chod jako zcela zásadní marketingové aktivity. Většina firem má pro svá marketingová oddělení vyčleněný samostatný rozpočet, který plánují navyšovat. Oslovené společnosti budou také navyšovat kapacity marketingových pracovníků, ať už o interní zaměstnance nebo externí spolupracovníky. 

Průzkumu agentury Ipsos pro Zonky se zúčastnilo 51 českých firem, které jsou nominované do letošního ročníku soutěže Zonky Innovation Awards. V rámci ní vybírají lidé v online hlasování nejinovativnější české firmy, které dokáží šetřit zákazníkům čas, peníze i zdroje.

Redakčně upravená tisková zpráva Zonky

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme