Průzkum: Firmy plánují investovat do inovací v energetice, bojí se růstu cen

České firmy a podnikatele v jejich činnosti v současnosti nejvíce ohrožuje růst cen energií, který podle Indexu očekávání firem označuje za riziko sedmdesát procent podniků.

Podnikatelé mají obavu také z vývoje české ekonomiky. Ten straší dvě třetiny respondentů aktuálního průzkumu ČSOB.

Ilustrační fotografie

Průzkum: Pesimismus převažuje, ale vidíme i plusy

Hodnota Indexu očekávání firem, tedy barometru nálady v české ekonomice, se od jara snížila o 14,5 bodu na -15,7 bodu, což znamená převažující pesimismus. Ne všechny složky, ze kterých se index počítá, se ale zhoršují.

„Jedinou ze tří složek Indexu očekávání firem, která si od jara polepšila, jsou investice. Jasně a nepřekvapivě se projevuje orientace firem na investice zaměřené na inovace v oblasti energetické soběstačnosti a udržitelnosti. Konkrétně více než 60 procent z dotázaných firem plánuje v příštím půlroce investovat do zavedení nějakých energetických úspor. ČSOB je plně připravena expertízou i financováním firmám nejen v této oblasti pomoci,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Česko mělo rekordní schodek zahraničního obchodu, vývoj exportu je v mlze

Index očekávání firem nejvíce stahuje dolů očekávaný útlum zákaznické poptávky. Pokles poptávky po zboží a službách v posledním kvartále totiž očekává hned 48 procent dotazovaných, což je oproti jaru nárůst o 15 procentních bodů.

„Pokles subindexu očekávané poptávky koresponduje s naší predikcí pokračování mělké recese v české ekonomice na přelomu letošního a příštího roku,“popisuje hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka. 

Se současnou ekonomickou situací v ČR je spokojeno jen 30 procent firem a podnikatelů. Nejvíce nespokojených je ve zpracovatelském průmyslu, strojírenství a v odvětví nemovitostí včetně jejich správy.

Barometry nálady firem na Slovensku 

Slovenský Index očekávání firem klesl v porovnání s jarem o 11,7 bodu na -9,9 bodu. Slovenské podnikatele trápí podobné prpoblémy jako tuzemské firmy.

„Také slovenské podniky se obávají růstu nákladů spojených s cenami energií a jejich dopadem na fungování podniků. Není to nic překvapivého, jestliže zažíváme nejvyšší inflaci za poslední dvě dekády,” říká Marek Gábriš, hlavní ekonom ČSOB Slovensko.

“Pro podnikání na Slovensku je tak největší výzvou růst inflace, riziko poklesu koupěschopné (efektivní) poptávky a zvládnutí přechodu na technologie s nižší energetickou náročností,” dodává Gábriš.

Redakčně upravená tisková zpráva ČSOB

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme