Publikace Familium prorazily na pulty německých knihkupců

Vydavatelství Familium je jedním z malých českých podniků, dokázaly oslovit nejen tuzemské zákazníky, ale navzdory všem komplikacím loňského roku zaznamenávají obchodní úspěch také v zahraničí.

„Ve spolupráci s CzechTrade se nám podařilo po měsících jednání uzavřít smlouvu se silným partnerem, který zajišťuje distribuci titulů našeho vydavatelství v Německu,“ vysvětluje zakladatelka a majitelka společnosti Monika Kopřivová.

Monika Kopřivová, která je původním povoláním farmaceutka, se od roku 2013 věnuje tvorbě knih a rozvoji svého portálu. Jeho smyslem je sbližovat generace a uchovávat osobních vzpomínky na rodinnou minulost.

„Dalo by se říci, že vše odstartoval dárek, který mi věnoval můj dědeček. Dostala jsem knížku pamětí, kterou sám napsal a s pomocí členů rodiny nechal v malém nákladu vytisknout právě pro své potomky. Tehdy jsem si uvědomila, že by bylo skvělé a cenné, kdyby i další prarodiče měli možnost se jednoduchým způsobem podělit o svůj život a vzpomínky se svými rodinami. Tak vznikl nápad vytvořit vzpomínková alba pro seniory, která jsem nazvala Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj,“ říká Monika Kopřivová.

Vytvoření dalších titulů, spuštění e-shopu a rozšíření nabízeného sortimentu spolu s nárůstem objemu činnosti i zájmu zákazníků dalo vzniknout online portálu s dárky pro celou rodinu Familium.cz. Pod touto značkou se vydavatelství rozhodlo i k obchodní expanzi na zahraniční trhy. Po vstupu na italský a polský trh za podpory české proexportní agentury využila Monika Kopřivová možnosti spolupráce také s německou zahraniční kanceláří CzechTrade.

Navazují na známé Babičkářství

Spolupráce CzechTrade a vydavatelství Babičkářství, ze kterého Familium vzešlo, začala již před pěti lety, naše vztahy je tedy možno označit za dlouhodobé. Díky pečlivé, intenzivní, analytické a velice profesionální práci zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu se nám podařilo najít partnera, který přivedl naše knížky na pulty německých knihkupců,“ vysvětluje Monika Kopřivová.

Německo jako většina evropských zemí, zažívalo na jaře loňského roku první vlnu pandemie a většina tamních firem posílala své zaměstnance na práci z domova. Navázání kontaktu s odpovědnými osobami z nákupu tak bylo výrazně obtížnější než za standardních okolností. „Klient nabídl správný produkt právě v době, kdy lidé tráví více času se svou rodinou a zároveň mnohem více nakupují online,“ popisuje důvody úspěchu společnosti ředitel německého zastoupení CzechTrade Adam Jareš.

Firma si možných překážek v době pandemie byla od začátku vědoma, o to preciznější byla její příprava pro vstup na německý trh. Jak samotné knížky, tak i jejich marketingové materiály byly zpracované v perfektní němčině a stylisticky i obsahově byly přizpůsobené náročnému německému zákazníkovi.

„Po kontaktu s jednotlivými sítěmi největších německých knihkupectví, do kterých jsme se snažili knížky zalistovat, jsme identifikovali největšího knižního distributora, od kterého jednotlivá knihkupectví zboží odebírají. V červenci s tímto distributorem Familium uzavřelo smlouvu a jeho produkty dnes můžeme najít v řadě významných německých knihkupectví,“ dodává Alexandra Kuderjavá, projektová manažerka kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu, která spolupráci s německým nakladatelstvím zprostředkovala.

Společnost Familium v kostce

Vydavatelství Familium nabízí více než 300 originálních knižních dárků pro muže, ženy, i děti a dárky k významným životním příležitostem. Zaměřuje se primárně na dárkové knihy pro seniory. K těm nejznámějším patří titul Babičko, vyprávěj. Od roku 2013 úspěšně exportují do sedmi evropských zemí.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme