Recept na úspěch ve světě? Změna myšlení, radí Vladimír Olmr

Firma Sopo se zaměřila na výrobu vinutých dílů pro elektromotory. Úzká specializace se jí vyplatila, svoje produkty nyní dodává předním zahraničním odběratelům.

SopoS podnikáním začal Vladimír Olmr krátce po roce 1989. Důvody byly prosté. Koncem roku 1988 se mu narodila první dcera. Mistroval na učilišti, učil opravy elektromotorů a elektrospotřebičů a vydělával 1700 korun hrubého. Nic moc na uživení rodiny.

Nastoupil proto do Kovopodniku v Říčanech, jako opravář elektromotorů. Pěkné peníze, čistá hlava, jenže … Táhlo ho to zpátky do školství, a tak se vrátil do Mechaniky Praha na pozici vedoucího učiliště.

„Ale jak v Kovopodniku tak v Mechanice mě štvalo, jak se některé věci dělají, nebo spíš nedělají. Přicházelo to pozvolna, prostě to byla kombinace dvou potřeb. Uživit rodinu a dělat si to po svém,“ vzpomíná Vladimír Olmr.

Začal tedy podnikat a opravovat elektromotory v garáži, v domě svých rodičů. „Nic jiného jsem neuměl,“ říká s nadsázkou a pokračuje: „Manželka si ještě otevřela prodejnu drogerie, papírnictví a nápojů ve stejném domě na verandě. Při cestě z učňáku jsem se vždycky stavoval ve velkoobchodech, abychom doplnili zboží. S opravami elektromotorů mi později začal pomáhat kamarád Roman Matějka. Tak jsme to táhli ve dvou.“

Na začátku podle něj bylo nejtěžší zvládnout vše časově, protože vedle podnikání stále chodil do zaměstnání. Brzy ráno do práce, pak domů, převléknout se do montérek a do deseti, někdy i do půlnoci opravovat elektromotory.