Klání o nejlepší rodinnou firmu 2019 zná své vítěze

Představitelé „rodinného stříbra“ již znají své letošní vítěze.

V osmém ročníku soutěže Equa bank Rodinná firma roku, kterou organizuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), zvítězila v kategorii Střední firma společnost ALIKA, potravinářská firma zabývající se výrobou pražených ořechů a slaných snacků. Vavřín nejlepší Malé firmy drží výrobce studentských, koncertních a mistrovských houslí, viol a violoncell Akord Kvint.

Soutěž Rodinná firma roku pro rok 2020

Cenu veřejnosti si letos odnáší rodinná firma TOPVET, výrobce přírodní kosmetiky a doplňků stravy. Hlavní tuzemská soutěž o nejlepší rodinné firmy vyvrcholila na galavečeru Dne podnikatelů ČR v pražském hotelu Ambassador dne 30. října 2019. Generálním partnerem soutěže je Equa bank. Partnery jsou společnosti Deloitte, Amper Market, Amway a LeasePlan.

Rodinné podnikání zažilo v letošním roce přelomový okamžik, když se v květnu 2019 ukotvila po tříletém úsilí AMSP ČR definice rodinného podnikání v legislativě, a to formou vládního usnesení. Tento významný segment českého hospodářství se tak dostává do většího povědomí veřejnosti a získává pomalu zaslouženou pozornost stejně, jako je tomu v západních zemích. Rodinné firmy se nyní soustředí zejména na generační výměnu a problematiku s ní spojenou. Nadále zůstává faktem, že rodinná firma je stabilizujícím prvkem podnikatelského prostředí, neboť její podnikání je úzce spjato s hrdostí, jménem rodiny, sociální soudržností a vizí setrvání na trhu po další generace.

AMSP ČR dlouhodobě buduje základnu rodinných firem v České republice a vytváří jim právní, ekonomické i poradenské zázemí. Ve spolupráci s univerzitní platformou zavádí výuku tzv. family business, sleduje jejich statistiku, provádí průzkumy, organizuje mezinárodní projekty a rodinné firmy medializuje. Pravidelně vyhlašuje rovněž soutěž o nejlepší rodinnou firmu roku – Equa bank Rodinná firma roku. Generálním partnerem ocenění je dlouhodobě Equa bank. Hlavními partnery soutěže se letos staly Equa Bank, Deloitte, Amper Market, Amway a Leaseplan.

Vítězové byli slavnostně dekorováni na galavečeru u příležitosti 17. ročníku Dne podnikatelů ČR 30. října 2019 v Praze.

Výsledky ocenění Equa bank Rodinná firma roku 2019 – Střední firma

1. místo: ALIKA a.s.

Společnost ALIKA je přední českou potravinářskou firmou, zabývající se výrobou pražených ořechů a slaných snacků, a balením sušeného ovoce a olejnatých semen.

Na trhu zaujímá své místo již od roku 1992. Současná společnost ALIKA a.s. svůj výrobní program průběžně rozšiřuje v souladu s požadavky moderního způsobu pražení, balení a distribuce. Dnes se svou produkcí více než 8500 tunami zpracovaných surovin nebo 27 miliony kusy hotových výrobků ročně patří k největším středoevropským pražírnám.

Na výrobní ploše 2 000 m2 zaměstnává v průměru 70 výrobních dělníků z celkového počtu cca 100 zaměstnanců. Součástí výrobního závodu jsou i vlastní řízené sklady surovin, hotových výrobků nově i chlazené sklady. Od roku 2014 provozuje ALIKA také vlastní firemní školku pro děti zaměstnanců společnosti. Web: www.alika.cz

 2. místo: Jiří Pantůček – Topvet

Topvet je výrobce přírodní kosmetiky a doplňků stravy. Vzhledem k tomu, že kořeny firmy sahají až do roku 1990, lze Topvet považovat za tradičního českého výrobce přírodní kosmetiky, doplňků stravy, veterinárních přípravků a zdravotních prostředků.

Značka Topvet vznikla jako rodinná firma, a proto i dnes, přestože lidský potenciál již dávno není pouze z okruhu rodiny, udržuje si uvnitř firmy stejný zápal pro věc a stejné nadšení jako před lety. Použité suroviny splňují parametry nejvyšší kvality, některé suroviny pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství a jsou označeny jako BIO.

Výrobce používá výrobních postupů, které jsou maximálně šetrné pro přírodní látky, BIO přípravky Topvet neobsahují žádné ropné látky, BIO kosmetické přípravky Topvet neobsahují žádné konzervanty, syntetická barviva, syntetické parfémy, živočišné složky, GMO suroviny, žádný přípravek firmy Topvet nikdy nebyl, a ani v budoucnu nebude, testován na zvířatech. Výrobce používá recyklovatelné obaly bez zdravotních rizik. Web: www.topvet.cz

 3. místo: MORIS design, s. r. o.

MORIS Design je výrobní firmou zabývající se návrhy a výrobou interiérů prodejen, showroomů, restaurací a kanceláří, a to s přesahem do marketingu, designu a řešení prodejních strategií. Navrhuje design a zajišťuje realizaci komerčních interiérů na klíč.

Má vlastní vývojové oddělení, design, TPV, výrobu a servisní týmy po celé ČR. Provádí tzv. store-check – podrobnou analýzu prostředí, konkurence, současného řešení klienta, vč. průzkumu mezi manažery, kteří pro klienta pracují. Výsledkem je kompletní výzkum faktorů potřebných pro správné uchopení konceptu a navržení funkčního designu.

Store-checky uplatňuje i v zahraničí, aby nabídli řešení, které bude fungovat napříč trhy. Potřebný rozsah store-checku je vždy definován společně s klientem s ohledem na konkrétní zadání projektu. Společnost má vlastní oddělení vývoje, TPV i výroby, která designové myšlence dávají život. Každý prvek je převeden z nápadu designéra do reálného funkčního vzorku.

Ve vlastních prostorách postaví celou vzorovou prodejnu, kde všechny komponenty i celek pečlivě otestují v simulovaném provozu. Aby bylo testování co nejefektivnější, probíhá ve spolupráci týmu MORIS a týmu klienta. Společnost vyhrála přes 45 mezinárodních ocenění. Web:  www.moris.cz

Výsledky ocenění Equa bank Rodinná firma roku 2019 – Malá firma

1. místo: Akord Kvint, spol. s r. o.

Akord Kvint se zabývá výrobou a prodejem kvalitních školních, studentských, koncertních a mistrovských smyčcových hudebních nástrojů, výrobou polotovarů a prodejem veškerého příslušenství ze sekce smyčcových nástrojů.

Firma vznikla v roce 1991 a v současné době exportuje své výrobky do zhruba 30 zemí světa. Majitel, vedoucí výroby a kvality Ing. Josef Holiš stále osobně nakupuje a přetřiďuje rezonanční dřevo, se svými syny kontroluje proces výroby v klíčových uzlech a přehrává téměř každý výsledný nástroj.

Od 1. září 2019 proběhla generační výměna vedení, kdy syn majitele Jan Holiš se stal jednatelem a ředitelem a syn Petr Holiš prokuristou a manažerem. Web: www.akordkvint.com

2. místo: PEŠEK Machinery, s. r. o.

Společnost Pešek Machinery navazuje na tradice českého strojírenství. Vyrábí hlavně strojní komplety a svařence, které vyžadují jedinečný přístup a unikátní řešení. Dodává je do všech odvětví, od automobilového průmyslu až po energetiku.

Hlavním produktem společnosti jsou nosiče forem, které vyrábí dle vlastní konstrukce již od roku 2005 a úspěšně je dodává do celé Evropy. Nosiče jsou schopni dodat buď samostatně pro zabudování do již stávajícího pracoviště, nebo jako kompletní pracoviště včetně periférií. Nosiče forem je možné dodat včetně karuselového pracoviště.

Nosiče forem používají lídři v automobilovém průmyslu pro výrobu těch nejprestižnějších projektů. Web: www.pesekm.com

3. místo: ZELENKA Czech Republic, s. r. o.

Společnost je překladatelskou agenturou s celosvětovým působením. Produktovým zaměřením společnosti jsou překlady, lokalizace tlumočení a další jazykové služby.

Z původních 50 překladatelů a práce pro lokální firmy za téměř 30 let se firma rozrostla na agenturu s více jak 7000 externími překladateli. Společnost je mj. členem významné americké asociace GALA sdružující přes 400 agentur z oboru překladatelství.

Společnost se rovněž může pochlubit managementem kvality na světové úrovni – její práce je v souladu s mezinárodně uznávanými normami ISO 9001 a ISO 17100. Web: www.zelenka.cz

BusinessInfo.cz je mediálním partnerem soutěže

Doporučujeme