Málokterá česká firma se může pochlubit tak dlouhou tradicí, jako jihočeská společnost TEBO z Nové Včelnice na Jindřichohradecku. Její kořeny sahají až do roku 1860, kdy vznikla společnost Samuel Heller a syn.
Textilní výrobu pak v Nové Včelnici nezastavila ani válečná období či změny režimů, měnily se pouze názvy a majitelé. V roce 1940 nesla společnost název Georg Kufner, od roku 1946 potom Vlnařské závody a fezárny, národní podnik Strakonice. V roce 1949 pak po nástupu socialistické éry došlo k další úpravě jména na Vlnařské závody partyzána Emra, národní podnik Nový Etynk. Z něho v roce 1958 vnikl národní podnik Partex.
Novodobé dějiny novovčelnické textilní továrny začínají v prosinci roku 1993, kdy byla zrušena nástupnická akciová společnost Partex, ze které vznikly čtyři samostatné akciové společnosti. Jednou z nich se stala i dnešní akciová společnost TEBO. V srpnu roku 1994 byla firma privatizována.
Sázka na inovace
Na základě předchozí tradice se zpočátku orientovala především na dodávky textilu pro obuvnický průmysl. S tím, jak evropské obuvnické firmy postupně vyklízely pozice nekvalitní asijské konkurenci, museli i v Nové Včelnici začít hledat nové výrobní programy.

„Po uvolnění trhu a přílivu levného asijského textilu se výrobní program změnil na bytový textil. I ten se po pár letech ukázal jako neudržitelný. Bylo potřeba přijít s úplně novým výrobním programem. Zlom přišel v roce 1996. Jako první v České republice společnost TEBO začala s výrobou prostorového, takzvaného 3D úpletu, který dostal název TEBOX. Jeho výroba trvá dodnes,“ vypočítává Petr Čermák, předseda představenstva společnosti.
V Nové Včelnici se věnovali vývoji i v dalších směrech. Vyvinuli technické tkaniny pro tehdejší výrobce bruslí v České republice, společnosti Bauer a Botas. A začal vývoj a výroba balistických tkanin. To jsou speciální textilie vrstvené tak, že dokáží rozložit kinetickou energii kulky nebo střepiny a ochránit člověka před jejich smrtícím dopadem.
S luxusní kůží na trh. Belleder našel způsob, jak využít materiál, který se nesveze v Rolls-Roycu
Horolezci i domácí mazlíčci
V roce 2005 byla v podniku definitivně ukončena výroba bytového textilu a společnost TEBO je od té doby výrobcem výhradně technického textilu. Tato změna s sebou přinesla nepříjemný krok v podobě propuštění poloviny zaměstnanců, což bylo nutné opatření, pokud si společnost chtěla zachovat životaschopnost.
V současnosti má firma poměrně široký výrobní program. „Společnost TEBO je výrobcem technického textilu, není koncovým výrobcem. S našimi textiliemi je možné se setkat ve výrobcích pro outdoorové sporty, jako je například horolezectví, zdravotnictví (ortopedie), potřebách pro domácí mazlíčky, dále ochrana zdraví a balistika,“ vypočítává Petr Čermák.
Paradoxně největší konkurencí pro tradičního českého výrobce není konkrétní firma z oboru, ale malí dovozci technických tkanin z asijských zemí, například z Pákistánu.
I přes náročné podmínky na trhu se společnosti daří. V roce 2024 zvítězila v prestižní soutěži Rok nové energie, kterou vyhlásila Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky. Cílem soutěže je ocenit firmy, které v rámci svého podnikání inovují, transformují a regulují spotřebu jakéhokoliv zdroje, ať už energetického, personálního nebo přírodního, a jejichž změny mají pozitivní dopad na fungování firmy a mohou mít i celospolečenský dosah.
E-mobilita má budoucnost, jen měla být uchopena jinak. Jak český startup dobývá svět
„Jako každého nás toto ocenění potěšilo. Pro nás je to signál, že cesta, kterou jsme se vydali, je smysluplná. Po nástupu energetické krize jsme, jako všichni, řešili úspory energií. V textilním průmyslu je, vedle elektrické energie a zemního plynu, důležitou komoditou voda. V roce 2024 jsme si nechali vypracovat vodní audit, abychom věděli, jak s touto komoditou zacházet a pracovat. S tímto projektem jsme se zúčastnili zmíněné soutěže,“ zmínil Petr Čermák.
Hranice mezi prací a osobním životem
V současné době má společnost charakter rodinné firmy. I to jí pomáhá obstát v konkurenčním prostředí. V čem je hlavní výhoda? „Především v rychlosti rozhodování. Co jiné firmy rozhodují v řádu měsíců, my v řádech dnů,“ zmiňuje Petr Čermák přednosti současného modelu fungování společnosti.
Na druhou stranu pro rodinné firmy bývá často obtížné stanovit si hranici, kdy už řešení pracovních záležitostí začíná rodinný život zatěžovat. I v Nové Včelnici si museli nastavit určité mantinely. „Po pár letech jsme se naučili ‚nenosit si práci domů‘. Osobně máme stanovenou hodinu, do které můžeme pracovat, ať jsme kdekoliv, a poté máme už pouze osobní život – rodina, přátelé… Na dovolené je striktní zákaz práce,“ popisuje Petr Čermák zásady, které umožňují dlouhodobou a udržitelnou kombinaci pracovního a osobního života.
Další perspektivy na trhu podle předsedy představenstva společnosti zaleží na využívání předností, díky kterým se firma dokázala prosadit na trhu. „Pro naši společnost jsou důležité unikátní výrobky, které jsou náročné na vývoj a výrobu,“ uzavírá Petr Čermák.
Dalibor Dostál
Společnost TEBO z navazuje na nepřetržitou tradici textilní výroby, která v jihočeské Nové Včelnici trvá od roku 1860. Program původně zaměřený na textil pro obuvnictví a bytový textil dokázala diverzifikovat na širokou paletu technického textilu. V roce 2024 získala první cenu v soutěži Rok nové energie.