Osm českých startupů se utkalo o postup do evropského finále soutěže PowerUp! Challenge. Českým šampionem je startup Pocket Virtuality

O multimilonové investice v Grand Final a titul InnoEnergy Startup roku se utkalo 19. května osm českých startupů. Z osmi účastníků bootcampu mělo do finále původně postoupit pouze šest nejlepších. Na základě rozhodnutí poroty však postoupily všechny startupy, protože dosahují vysokých kvalit a mají šanci na úspěch i na evropské scéně. Porota vybrala svého startupového šampiona, který bude naši zemi reprezentovat na evropském finále soutěže PowerUp! Challenge. Stal se jím Pocket Virtuality, který zároveň s postupem do červnového Grand Final získal také prestižní titul InnoEnergy Startup roku.

PowerUp! By InnoEnergy

V porotě zasedli Kristýna Machová – Investment Manager Inven Capital, Adi Gaskell – inovačně-technologický novinář, který píše pro Forbes a BBC, Jakub John – CEO VIA ALTA, Szymon Kwiatkowski – expert InnoEnergy a Tomáš Vacek – CFO Neuron Soundware. PowerUp! Challenge je mezinárodní startupová soutěž pro střední a východní Evropu pod záštitou InnoEnergy. Týmy z 24 zemí EU soupeří v lokálních kolech a výherci následně postupující do mezinárodního Grand Final, ve kterém se utkají o výhru 65 tisíc eur. Českým partnerem InnoEnergy je DEX Innovation Centre.

V Grand Final, které je plánované na 3. června, se Pocket Virtuality utká s vítěznými startupy národních kol z dalších 23 evropských zemí. Úplný vítěz si odnese výhru 50 tisíc eur, možnost investic ve výši jednotek milionů eur a samozřejmě titul evropské jedničky. PowerUp! Challenge je mezinárodní startupová soutěž, která se koná pod záštitou InnoEnergy a nabízí možnost stát se dalším jednorožcem v portfoliu organizace.

Společnost Pocket Virtuality vyvýjí technologii augmentované a virtuální reality, která se specializuje na vzdálenou komunikaci v reálném čase. Především v oblastech inženýrství, medicíny a chytrých měst. Pracovník na místě se díky této technologii může spojit s externím expertem, který vidí virtuální reprezentaci prostředí a může na dálku plnohodnotně asistovat. Více najdete na webových stránkách Pocket Virtuality.

„Jsme hrdí, že jsme zvítězili v českém kole a bude ČR reprezentovat ve finále pro CEE region. Průběh soutěže byl samozřejmě ovlivněn dobře známou celosvětovou situací, tak se k tomu také musí přistupovat, a transformace z fyzických akcí do online prostoru se, myslím si, nakonec povedla, byť se to neobešla bez komplikací. Před startem soutěže jsme moc nevěděli, co od toho konkrétně očekávat. Jako hlavní use case naší platformy sice uvádíme použití v elektrárnách, jedná se však o obecný systém s širokými možnostmi využití. Další ve finále prezentovaná řešení měla s energetikou jasnější a přímější spojitost. Všechna byla, mimochodem, velmi zajímavá a budeme se zájmem sledovat, jak se bude jejich byznysu dále dařit. Možná také zmíněná jistá odlišnost napomohla našemu vítězství, kterého si velmi vážíme. Věříme, že ani na mezinárodní scéně se naše unikátní platforma neztratí, budeme naši zemi dobře reprezentovat a PowerUp! Challenge pomůže v dalším rozvoji našeho podnikání a hledání nových partnerů,“ uvádí Lucie Brešová, COO Pocket Virtuality.

Pandemie pokrok nezastaví

V duchu videokonference se nakonec ponese nejspíše i samotné evropské Grand Final, které se mělo původně odehrát v polském Krakově. Zatím to však vypadá, že se bude přesouvat do online prostředí, protože situace cestování mimo hranice vlastních zemí nepřeje. Nejaktuálnější informace najdete stránkách PowerUp! Challenge.

“Pandemie mnoho věcí na světě zpomalila, ale život jde dál a s ním i inovátoři, jejichž práce a nasazení je možná v aktuální situaci zapotřebí více než kdy dřív. Proto jsem rád, že soutěže jako je PowerUp! Challenge dokázaly najít cestu, jak ve svých aktivitách pokračovat navzdory ztíženým podmínkám mobility v rámci Evropy. Jsem přesvědčený, že Pocket Virtuality bude pro ostatní evropské startupy v soutěži skutečně důstojným a nebezpečným soupeřem. Výhra je na dosah,” říká Jan Kubalík, CEO DEX Innovation Centre.

Výsledky loňského ročníku PowerUp! Challenge

PowerUp! je soutěž pro inovátory v oblasti energie, chytrých technologií a mobility. Cílem je najít ty nejlepší startupy, scale-upy a malé a střední podniky, které přináší revoluci v těchto oblastech a jsou schopny přispět k udržitelnému rozvoji. Finanční odměna, kterou úspěšné startupy získají je pouze pomyslnou špičkou ledovce. Soutěž firmám otevírá přístup k mentoringu od těch nejlepších lidí v oboru, nabízí rozšíření sítě kontaktů a v neposlední řadě může pomoci se ziskem peněz od venture kapitálových fondů, angel investorů anebo samotného InnoEnergy.

PowerUp! By InnoEnergy

Finalisté PowerUp

Startup vyhrál v konkurenci sedmi dalších úspěšných českých projektů: Ibatt.energy, BatteryCheck, ENMON Technologies, UptimAI, Topíte.cz, Skymaps.cz a Mileus. Tito finalisté vzešli z desítek podaných přihlášek. O nejlepším z nejlepších nakonec rozhodla odborná porota složená z expertů startupového světa, a celá soutěž proběhla poměrně netradičně prostřednictvím videokonference. Pořadatelé se tak rozhodli reagovat na aktuální pandemickou situaci. 

BatteryCheck

Na základě umělé inteligence, která z blockchainových verifikací dokáže přesně určit životnost baterií, přináší revoluci do tohoto oboru. Díky přesným datům mění přístup k využívání, recyklaci a repasování nabíjecích baterií. Více najdete na webových stránkách BatteryCheck.

ENMON Technologies

Online management systém spotřeby energií. Dokáže v reálném čase sledovat veškeré spotřeby budov, či strojů. Díky IoT čidlům umí upozornit na prasklé potrubí nebo i na to, že někdo zapomněl zhasnout světlo. Přesně vyčíslí spotřebu a minimalizuje náklady na energie. Více najdete na webových stránkách ENMON Technologies.

iBatt.energy

Týmu se podařilo vyvinout malou domácí plug and play baterii, která funguje bez potřeby solárních panelů za pouhého zapojení do sítě. Dokáže ušetřit a optimalizovat spotřebu energie, a tak množství spáleného uhlí, protože pracuje s výkyvy v síti.  Slouží i jako záložní zdroj v případě výpadku elektřiny. Více najdete na webových stránkách iBatt.energy.

Mileus

Digitální platforma Mileus usnadňuje každodenní dojíždění do práce. Umělá inteligence dokáže nakombinovat hromadnou dopravu a smluvní osobní dopravu tak, že šetří čas a peníze, protože dokáže přesně určit dopravní situaci a rychlost přepravy na dané místo. Vyhodnotí tak nejoptimálnější a nejekonomičtější způsob cesty do práce. Více najdete na webových stránkách Mileus.

Pocket Virtuality

Technologie augmentované a virtuální reality, která se specializuje na vzdálenou komunikaci v reálném čase za pomocí virtuální reality. Především v oblastech inženýrství, medicíny a chytrých měst. Pracovník na místě se díky této technologii může spojit s externím expertem, který vidí virtuální reprezentaci prostředí a může mu na dálku plnohodnotně asistovat. Více najdete na webových stránkách Pocket Virtuality.

Skymaps.cz

Expert na bezpilotní letecké systémy a jiné pokročilé technologie v oblasti geodézie, letecké inspekce a dalších průmyslových aplikací. Pomáhá tak s leteckým mapováním, zaměřením komunikací, monitoringem staveb či pozemkových úprav. Více najdete na webových stránkách Skymaps.cz.

Topíte

Moderní topenářská firma 21. století. Propojuje klasické řemeslo s nejnovějšími technologiemi. Pracují s moderními ekologickými topnými systémy, které ušetří peníze i životní prostředí. Objednání topenáře nebylo nikdy snazší. Více najdete na webových stránkách Topíte.

UptimAI

Software poháněný umělou inteligencí, který zkracuje dobu výpočtu inženýrských simulací a snižuje tak dobu R&D (výzkumu a vývoje). Jedná se o neinvazivní doplněk k simulačním softwarům, takže nijak samotnou simulaci nevyruší. Z každé simulace vytvoří metamodel, který umožňuje rychlejší zpracování do budoucna a také komprehenzivní vhled do problému. Více najdete na webových stránkách UptimAI.

PowerUp! By InnoEnergy

DEX Innovation Centre je soukromé inovační centrum a bylo založeno v roce 2012 v Liberci. Má zastoupení i v Praze, ale jeho síť sahá po celé České republice a většině Evropy. Cílem institutu je pomocí digitálních inovací a výzkumu zlepšovat naši společnost. Tohoto cíle dosahují pomocí získávání investic, spoluvytváření a budování takových firem, které budou tento cíl naplňovat. V roce 2018 bylo vybráno jakožto hub evropské sítě EIT Health pro Českou republiku. Následně se v srpnu 2019 stalo českým hubem také pro InnoEnergy. EX Innovation Centre do této chvíle podpořilo více než 40 startupů.

InnoEnergy vzniklo v roce 2010 za podpory EIT s cílem zajistit Evropě plně udržitelnou energii skrze podporu inovací. Rozvíjí nové nápady, produkty a podniky. Od svého založení podpořili téměř 500 produktů a více než 330 startupů. Dodnes zainvestovalo více než 270 milionů eur. Finance získává od EIT 26 akcionářů a stále rostoucí podíl tvoří návratnost investic. Jednou z nejúspěšnějších investic InnoEnergy je ta do společnosti Northvolt. Jedná se o největšího evropského výrobce lithiových baterií, jehož současná hodnota je odhadována na 1,5 miliardy eur. InnoEnergy je také hnacím motorem mnoha evropských iniciativ. Patří sem například European Battery Alliance (EBA), která má za cíl přinést do zemí EU bezpečnější dopravu, čistší vozidla a technologická řešení.

Evropský inovační a technologický institut (EIT) vytvořila v roce 2008 EU, aby posílila své inovačních schopnosti. Propojuje podnikání, vzdělávání a výzkum s cílem řešení naléhavých globálních problémů. Jedná se o největší inovační síť v Evropě, která sdružuje přes tisíc partnerů. Podporuje tzv. inovační společenství, která se věnují řešení celosvětových problémů. Od svého zřízení program institutu EIT umožnil dosažení mnoha zásadních milníků. Mimo jiné se institut podílel na tvorbě osmi prosperujících inovačních společností, včetně InnoEnergy. Dále EIT podpořil vznik více než 50 inovačních center po celé Evropě, podporuje na dva tisíce začínajících podniků. Pomohl zajistit investice do inovací v objemu 1,5 miliardy eur, také přispěl k vytvoření více než šesti tisíc pracovních míst a v neposlední řadě stál u vzniku 900 nových produktů a služeb.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti InnoEnergy

• Teritorium: Česká republika | Evropa
• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Energetika | Software a ICT služby

Doporučujeme