Sítě internetu věcí antivirus nespasí, Češi vyvinuli účinnou ochranu

Včasné odhalení útoku na sítě internetu věcí (IoT) může znamenat záchranu před nepříjemnými následky. U průmyslových aplikací může dojít k narušení funkčnosti celých systémů autonomních zařízení. Česká firma vyvinula účinné nástroje na ochranu IoT.

Vážně postiženy mohou být výrobní sféra či energetika. V případě soukromého užití se jedná zejména o zásah do soukromí.

Výše zmíněné systémy nelze chránit antivirovými programy, proto je potřeba jiné řešení. Úkol vyřešili odborníci ze společnosti Flowmon Networks a VUT v Brně, kteří spolu s partnery z Jižní Koreji vyvinuli nástroje pro monitorování i diagnostiku IoT. Projekt podpořila Technologická agentura ČR více než 10,5 miliony korun v Programu DELTA.

„Internet věcí je dnes stále více využívaný a do budoucna bude jeho rozšíření větší a větší. Zasahuje nejen do průmyslové výroby, ale pomalu se stává běžnou součástí našich domácností. To přináší kromě nesporných výhod i nové problémy, zejména v oblasti bezpečnosti. Projekt Ironstone proto logicky dostal naši podporu,“ říká předseda Technologické agentury České republiky (TA ČR) Petr Konvalinka.

Projektu se ujala brněnská firma Flowmon Networks ve spolupráci s Fakultou informačních technologií Vysokého učení technického v Brně a dalšími partnery byly výzkumníci z Jižní Koreji. Po třech letech práce čeští výzkumníci vyvinuli sadu nástrojů pro monitorování a diagnostiku komunikace internetu věcí.

Kyberbezpečnost: České firmy představují světovou špičku

„V principu jde o to, že při využívání internetu věcí mezi sebou komunikují autonomní zařízení, která mohou být infikovaná malwarem nebo pod kontrolou útočníků podobně jako počítače nebo servery. Na rozdíl od běžných systémů je však není možné chránit například pomocí antiviru,“ vysvětluje texchnixký ředitel Flowmon Networks Petr Minařík.

Firmou vyvinutý softwarový nástroj Flowmon IoT Monitoring and Diagnostic Toolset tuto komunikaci sleduje, aby včas detekoval provozní problémy a identifikoval bezpečnostní incidenty. Druhý nástroj, Hancom GMD IoT Forensic Toolset, je určen pro forenzní analýzu získaných dat z IoT provozu a zařízení,“ doplňuje Minařík.

Technické řešení umožňuje zvýšit viditelnost dat z komunikace a detekovat řadu útoků, jako jsou například připojení neautorizovaného zařízení k síti, přenos hesel v otevřené podobě, neautorizovaný přenos dat, útoky na síťové služby, malware, viry a desítky dalších projevů kompromitace IoT zařízení, respektive celého IoT prostředí.

Rychlejší rozvoj chytrých domácností v ČR?

Uvedením nové generace řešení pro IoT vstupuje firma Flowmon Networks na nový dynamicky se rozvíjející trh. Zatímco konkurenční řešení jsou úzce specializovaná, toto umožňuje v jediném systému analyzovat jak běžnou IT komunikaci v podnikových sítích, tak i komunikaci IoT zařízení.

Získává tím unikátní pozici výrobce řešení pro monitorování podnikových i průmyslových sítí řídicích systémů. Výsledky projektu Ironstone integrované do řešení Flowmon jsou nasazovány zejména v systémech velkých průmyslových firem nebo energetických společností.

Projekt přinesl také nalezení a ověření metod sběru a analýzy dat z IoT komunikace. Jejich využití ve formě softwarových nástrojů pro monitorování provozu a forenzní analýzy IoT v prostředí průmyslových aplikací napomohou rozšíření systémů, čímž by se měla zvýšit technologická vyspělost ČR. Dalším významným přínosem je i rozvoj chytrých domácností.

• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Software a ICT služby

Doporučujeme