Škodovka v Turecku roste. Loni tu prodala 20 tisíc aut

Automobilka Škoda loni v Turecku prodala téměř 20 tisíc aut. Český výrobce, který se v zemi může opřít o síť prodejních i servisních míst, chce letos prodeje ještě zvýšit.

V roce 2022 zaznamenala společnost Škoda Auto v rámci Turecka 11. největší prodeje. Celkově se tu loni prodalo 19 464 vozů Škoda. Ve svých kategoriích pak česká automobilka slaví největší úspěchy u vozů vyšší střední třídy díky modelům Superb, velice oblíbené jsou i modely Kodiaq.

Ilustrační fotografie

Tržní podíl českého výrobce automobilů se od roku 2015 pohybuje mezi 3 až 4,5 %. Loni podíl na tureckém trhu činil 3,3 %. Došlo tak k mírnému poklesu prodejů, které ovšem nebyly způsobeny nižší poptávkou po českých vozech, ale spíše problémy v dodavatelském řetězci. Ty se dotkly zejména dodávek modů Octavia do Turecka v prvním pololetí roku 2022. Místní úspěšný dealer vozů Škoda, Yuce Auto, ovšem upozorňuje na úspěchy spojené s cenovou stabilitou vozů Škoda, jež byla hlavním důvodem pro navýšení podílů Škodovek mezi flotilovými společnostmi: penetrace českých aut dosáhla rekordních 28 %.

Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Top 4 ve své kategorii

Automobilka v roce 2022 na turecký trh uvedla nové facelifty modelů Scala a Kamiq, otevřela nové prodejní a servisní centrum v provincii Aydin u Egejského moře. Celkově tak Škoda na tureckém trhu pokrývá 88,4 % produktového portfolia z celkové tržní poptávky. Za zdůraznění stojí silná pozice modelů Superb a Kodiaq, oba totiž patří ve svých segmentech mezi 4 nejprodávanější modely. Škodovky tak zaznamenávají úspěchy zejména ve vyšších cenových kategoriích.

Pro letošek Yuce Auto plánuje důraz na růst tržního podílu v zemi. Důležitý je distributora také obrat obchodu v oblasti „after sales“. Yuce Auto v Turecku prodalo již více než 200 000 vozů Škoda, což je ale stále nedostatečné pro vygenerování dostatečného zisku plynoucího ze servisu těchto aut. Pro doplnění – nyní se v Turecku nachází celkově 49 prodejních a 54 servisních míst vozů Škoda. Růst prodejů tak proto zůstává hlavní prioritou Škody pro rok 2023.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Ankaře (Turecko). Autoři: Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Nazlı Altuntaş, obchodní oddělení.

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl

Doporučujeme