Účast otevřela bránu do světa padesátce českých subjektů, mezi nimiž nechyběly perspektivních start-upy, inovativní firmy, univerzity, rezorty, města a instituce z lokálních a krajských inovačních ekosystémů. V expozici organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a agenturou CzechTrade se sešlo asi 200 účastníků z České republiky.
Češi zabodovali na všech frontách
„Český tým v Barceloně zabodoval na všech frontách a vrátil se domů hned se dvěma světovými tituly a dalšími cennými úlovky, což je skvělá zpráva,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
„Efektivní spojování sil napříč soukromým a veřejným sektorem je klíčové nejen pro vznik chytrých měst, ale i pro vybudování silné mezinárodní pozice České republiky, proto oceňuji, že jsou pod úspěšnou barcelonskou misí výrazně podepsána i naše tři velká města Praha, Brno a Plzeň,“ dodává ministr.
Start-upy ve světle reflektorů
Cílem české účasti v Barceloně bylo především otevřít dveře na globální trh pro naše inovátory a perspektivní řešení. V české expozici se na 308 m2 sešlo na 30 inovativních firem a univerzitních pracovišť a start‑upy tvořily celou polovinu z nich. Uspět se podařilo brněnskému VisionCraftu, který zvítězil v soutěži Global Startup Pitch Competition zorganizované americkou North Texas Innovation Alliance.
Největší účast za posledních deset let značí český průlom do světa SMART řešení
Neradovali se ale pouze zástupci start-upů, odměnu ve formě zajímavého kontraktu si z veletrhu odvezl pražský SCILIF. Jeho unikátní světelná technologie SUNFIBRE, která zlepšuje viditelnost ve zhoršených světelných podmínkách, bude nově součástí pracovních oděvů personálu britských letišť, aby posílila bezpečnost tamního letového provozu.
Globální ambice mají i další čeští vystavovatelé jako brněnští Data From Sky s AI videoanalytikou, pražští Fly4Future s autonomními drony nebo plzeňští Jalud Embedded se zvukovými detektory a RoadTwin s aplikací pro modelování dopravy, kteří už mají navázaná partnerství s velkými mezinárodními hráči, jako jsou Axis Communications nebo NVidia.
Český výstavnický Oskar za nejudržitelnější expozici
Český pavilon vyhrál v oceánu více než 1100 vystavovatelů ze 130 zemí speciální cenu Green Exhibitor Awards za udržitelnost. Tato praxe se v rámci výstavnictví sama o sobě vymyká, ale právě na Smart City Expo má své opodstatnění. Udržitelnost je totiž základem konceptu chytrých měst. Vedení veletrhu ocenilo, že Česko vystoupila z řady a vlastním příkladem vede a inspiruje celosvětovou komunitu.
Více o české účasti a jednotlivých vystavovatelích na Smart City Expo World Congress 2024
Vedle řady rekordů a premiér přinesl český podíl na akci v Barceloně i institucionální spolupráci, která šla napříč rezorty, klasickými obory i úrovněmi. Schopnosti českých firem zaštítily v rámci národní expozice ministerstva průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, dopravy, životního prostředí a zahraničních věcí. K nim se přidala města Praha, Brno a Plzeň.
„Víme, že naše schopnosti v oblasti Smart Cities jsou pestré a mnohdy světově unikátní. Doposud jsme je však neuměli propojit a ukázat pospolu, a to nám bránilo vystoupit z davu. Proto již přes tři roky děláme intenzivní koordinační práci pod hlavičkou projektu City For The Future a skládáme silný Smart City „nároďák“, který bude schopen obstát v globální konkurenci. Ovoce sklizené v Barceloně nám potvrzuje, že jsme vykročili správným směrem a naznačuje, kudy vede cesta i pro další obory a domény,“ sděluje vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu MPO David Müller.
V odborné komunitě Smart Cities je Barcelona považována za světovou Mekku. Veletrh Smart City Expo World Congress se tam koná již od roku 2011 a je jasnou globální jedničkou v oboru. I samo město je pionýrem v zavádění řady městských inovací, jako jsou chytré koše, autonomní metro, klimatická útočiště nebo tzv. superbloky – zóny uzavřené pro motorový provoz, které vracejí městský prostor lidem a vytvářejí inkluzivní prostředí pro rozvoj komunitního života.