Stanimir Markov, kterému nikdo neřekne jinak než Stan, se narodil v Bulharsku. Do Brna jezdil už jako malé dítě za rodinou, a když zvažoval, kam se vydat „na zkušenou“, brněnské IBM bylo jasnou volbou. Nejdřív chtěl v Brně strávit půl roku. Ten se natáhl na rok. A ten na dalších 17 let. „Brno jsem si zamiloval. Není ani moc malé, ani moc velké a je tu hodně přírody. Cítím se tu jako ve svém rodném městě,“ vysvětluje Stan, jeden z cofounderů Runecast.
V IBM byl součástí odborného týmu, který řešil problémy zákazníků se zabezpečením sítí. Pak ho ale s kolegy napadlo, že by takovým problémům mohli předcházet. Vymysleli software, který pomocí umělé inteligence odhaluje chyby, identifikuje slabá místa a předvídá výpadky v IT systémech. K této vlastnosti ostatně odkazuje i název společnosti – runy totiž byly původně znaky, které měly sloužit k věšteckým účelům. „A pomocí Runecastu můžete předpovídat budoucnost svého IT prostředí a vidět problémy dříve, než nastanou,“ usmívá se Markov.
Globální DNA
Původně chtěli vyvinout produkt pod křídly IBM. Dlouhé korporátní procesy na ně ale byly příliš. Z IBM tak raději v roce 2014 odešli. Silný tým do té doby fungoval jako velmi odborný support pro velké zákazníky. Poměrně lehce si tak získali důvěru. A to nejen zákaznickou, ale i investorskou.
Pětice spoluzakladatelů firmy – Stanimir Markov, Aylin Sali, Ched Smokovic, Constantin Ivanov a Ionut Radu – pochází z pěti různých zemí. I v IBM byli zvyklí jednat se zákazníky z celého světa. Od začátku tak firmu naprosto přirozeně stavěli pro globální trh. A to se jim vyplatilo. „Runecast má zákazníky velkých jmen, jako jsou banky, finanční organizace, zdravotnické organizace a mnohé další z celého světa,“ vyjmenovává Stan.
Papír, tužka a excel – nejčastější ESG nástroje českých firem
Milníky na dráze Runecastu
Hlavní vizí spoluzakladatelů firmy bylo změnit ve světě nějakou oblast a nabídnout zákazníkům produkt s opravdovou hodnotou. To se jim podařilo. Také doufali v rychlou cestu. No a to už se jim tak úplně nepodařilo. Ze zamýšlených dvou let bylo nakonec roků deset. Na tom ale vidí Stan spoustu pozitiv. „Nakonec jsme i za to moc vděční, cestou jsme se totiž naučili spoustu věcí,“ zdůrazňuje Markov. Prvním milníkem byl pro firmu první platící zákazník. Pak první investiční kolo. A první roční zisk vyšší než jeden milion.
Velmi zásadním milníkem se pak stal program Horizont Europe. Ten podporuje mimo jiné rozvoj projektů, které řeší digitální transformaci. „Abych byl upřímný, velkým přínosem jsou peníze, které můžete použít na rozvoj. Zároveň nám ale program pomohl přemýšlet o podnikatelském plánu, vybrousit ho do mnohem větších detailů a zvýšit šanci na úspěch,“ chválí si program Stan Markov.
Když se potká CEO se CEO
O exit se aktivně nepokoušeli. Zároveň na něj ale průběžně pomýšleli, a díky vstřícnosti investorů byli otevření rozhovorům. „Investoři nás vždycky podporovali a říkali: vy jste ti, kteří společnost řídí. Dali nám volné ruce. A protože se společností Dynatrace jsme si vytvořili hezký vztah, nechtěli jsme propásnout příležitost. Mají stejný mindset jako my. Proto jsme věděli, že je to pro nás ta správná cesta,“ vzpomíná Markov.
Už v úplných začátcích firmy se Stanimir Markov seznámil s Jiřím Tobolou. Ten tehdy válel v čele jiného brněnského nadějného startupu z oblasti kyberbezpečnosti, Flowmon. Po necelých deseti letech se jejich cesty potkaly. Jiří už za sebou exit s Flowmonem měl a v roli senior konzultanta JICu proto mohl nabídnout spoustu dobrých rad.
„Jirka byl přede mnou ve stejné kůži, měl tak pro mě mnoho cenných zkušeností. Byl mi i obrovskou psychickou podporou a ne náhodou byl jedním z lidí, kteří nám v historii Runecastu pomohli úplně nejvíc,“ zdůrazňuje Stanimir Markov.
A svůj pohled přidává i Jiří Tobola: „Spolupráce s Runecastem pro mě byla srcdovka, a to ve všech směrech. Ať už šlo o samotný obor cybersecurity nebo o to, že čelili podobným výzvám jako my ve Flowmonu. Především jsem ale měl možnost spolupracovat s týmem, který se chtěl rozvíjet a posouvat se dopředu. A to i v okamžiku, kdy se začala rýsovat možnost exitu. Přestože Runecast neprošel plnohodnotným procesem s M&A bankéřem, počet zájemců o firmu i technologii byl nadstandardní. Což jen potvrzuje, že když spojíte technologickou myšlenku, skvělý tým a dobrou exekuci, můžete z regionu udělat velkou díru do světa.“
Dovolená není v plánu
Americká společnost Gartner označila Dynatrace za lídra v oblasti tzv. „observability“. Díky akvizici Runecastu budou v rámci jedné platformy zajišťovat i bezpečnost. Proces prodeje Runecastu trval několik velmi intenzivních týdnů. Když bylo vše u konce, jako první u Markova nepřišla úleva, ani smutek. Přišla hrdost. „Byl jsem hrdý na celý náš tým, na to, že jsme všichni fungovali na maximum a že celý ten proces i díky tomu proběhl naprosto hladce,“ usmívá se Markov.
Založení nové firmy v budoucnu nevylučuje, teď ale dál zůstává především ředitelem Runecastu. „V nejbližší době budu poznávat Dynatrace zevnitř. Chci přispět k tomu, aby se náš produkt podařilo integrovat tím nejhodnotnějším způsobem. A co bude dál? To se uvidí,“ uzavírá s úsměvem Stan.