Společnost Škoda Transportation vyhrála tendr na dodávku 6 vlaků

Ve výběrovém řízení porazila dosavadního výrobce, švýcarskou firmu Stadler Rail AG. Smlouva zahrne i možnost dodávky dalších 10 vlaků.

Na základě rozhodnutí estonské vlády z června 2019 má do roku 2028 dojít ke komplexní přestavbě železniční dopravy, v zásadě o ukončení éry dieselů s vysokými emisemi CO2 a o přechod z napájecího systému 3kV DC na 25 kV AC. Projekt na plnou elektrifikaci estonské železniční sítě v hodnotě 350 mil. EUR se týká státních společností Elron (zajišťující osobní dopravu) a Operail (nákladní dopravu).

Lednového tendru na nákup nových vlaků, který vyhlásil Elron, se zúčastnili dva zájemci – česká společnost ŠKODA TRANSPORTATION a.s. (výrobce kolejových vozidel ŠKODA VAGONKA a.s.) a dosavadní švýcarský dodavatel vlaků Stadler Rail AG. Podle zadání se jednalo o šest duálních elektrických vlakových souprav, které lze použít jak na starých trolejových úsecích, tak na nově budovaných elektrifikovaných.

České vítězné vozy budou od prosince 2024 jezdit mezi Tallinnem a druhým největším estonským městem Tartu na do té doby plně elektrifikované trati. V soupravách o délce 85 metrů bude 1. třída oddělená a oproti dosavadním vlakům obsáhnou více sedadel současně s možností přestavby např. pro letní přepravu kol. Novinkou bude nápojový a jídelní kout s občerstvením a teplými nápoji a pohodlné nástupní dveře pro cestování s kočárkem či invalidním vozíkem. V případě potřeby je lze vlaky kombinovat s aktuálně používanými typy firmy Stadler Rail.

Opční smlouva mezi společnostmi Elron a českým vítězem tendru zahrne i možnost dodávky dalších 10 vlaků, které zajistí dopravu na nově elektrifikovaných částech estonské železniční sítě, které jsou rozplánovány do roku 2028.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tallinnu (Estonsko).

• Teritorium: Estonsko
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika

Doporučujeme