Spotřeba plynu opět klesla, firmy chystají investice do úspor energií

I ve druhém čtvrtletí letošního roku poklesla v Česku spotřeba plynu, a to meziročně o 15 procent. Firmy i další instituce začínají ve velkém investovat do energetických úspor.

Za snížení spotřeby plynu mohou zejména šetřící domácnosti a také menší výrobě v počeradské paroplynové elektrárně. Klesá i spotřeba elektřiny. Dramaticky naopak roste poptávka po energeticky úsporných projektech ze strany firem i veřejné správy.

Ilustrační fotografie

Spotřeba plynu v Česku ve druhém čtvrtletí po očištění o vliv počasí meziročně poklesla o 15 procent. Citelný pokles byl zaznamenán v dubnu a také červnu a to vždy o více než 17 procent.

„Vliv na úspory určitě mělo příznivé počasí, které dovolilo ukončit dříve topnou sezónu. Další významné faktory jsou ale globální, zejména ceny komodit a válka na Ukrajině,“ vysvětluje analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl.

Významně čísla ovlivnila také výroba elektrické energie v paroplynové elektrárně Počerady. V červnu vyráběla meziročně méně a úspory jsou z jedné pětiny způsobeny právě touto elektrárnou. Naopak v květnu vyráběla tato elektrárna meziročně více, což je důvod, proč v květnu byly celkové úspory nižší než o měsíc později.

Firmy rychle hledají náhradu za plyn

Firmy i instituce nyní začínají masivně investovat do energetických úspor.

„V posledních měsících sledujeme opravdu dramatický nárůst poptávky po energeticky úsporných projektech ve veřejné i soukromé sféře. Jde například o požadavky na instalace střešních fotovoltaických panelů, ale také další komplexní úsporná opatření vedoucí ke snížené energetické náročnosti, zvýšení účinnosti i energetické soběstačnosti klientů. Ty jsou díky vysokým cenám energií v současné době často návratné již v nižších jednotkách let,“ uvádí Radek Vrána, generální ředitel společnosti Amper Savings.

Podniky tápou, co by pro ně znamenal stav nouze v plynárenství

Z veřejné sféry můžeme jako čerstvé příklady uvést například město Břeclav, kde jde o komplexní úpravy několika budov, které zajistí významné úspory tepla, elektřiny, plynu i vody.

„Především u podnikových klientů vidíme zájem o alternativní řešení, která by dokázala ovlivnit závislost na zemním plynu. V současné době tak u mnoha klientů analyzujeme například možnosti využití biomasy či velmi lehkých topných olejů,“ dodává Radek Vrána.

Elektřina: významný růst výroby z fotovoltaiky

Také u elektřiny je pokles spotřeby znatelný. Po očištění od vlivů počasí je spotřeba za druhé čtvrtletí nižší o 0,32 procenta než v roce 2021, ale přibližně o 3,4 % menší než v roce 2019, tedy ještě před nástupem pandemie covid-19. V porovnání s prvním kvartálem letošního roku pak poklesla spotřeba o 2,2 %.

Výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren byla meziročně vyšší, a to o 11,7 %. Od začátku roku vyrobily FVE v České republice 1370 GWh, což je o 16 % více než průměr 2015-2019 a meziročně výše dokonce o 24 procent.

Naopak meteorologická situace příliš nepřála výrobě z větrných elektráren. Po větrné zimě přišel útlum a výroba meziročně poklesla ve druhém čtvrtletí o 17 %. Také vodní elektrárny vyrobily kvůli zimě málo bohaté na sníh a suššímu jaru méně elektřiny.

Redakčně upravená tisková zpráva Amper Meteo

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Energetika

Doporučujeme