Srbsko hledá nové trhy pro svoji produkci jablek

V posledních letech se v Srbsku urodí každoročně kolem 480 tis. tun jablek. Velká část této produkce jde na export, přičemž hlavním exportním trhem je zatím stále Rusko.

V loňském roce se ze Srbska do Ruska vyvezlo během období leden až listopad 136 tis. tun čerstvých jablek za 100 mil. EUR. Jednalo se tak o 69 % celkového srbského exportu jablek, nicméně oproti roku 2021 to představuje pokles o 5 %.

Ilustrační fotografie

Tento pokles byl způsoben nejen komplikovanou dopravou z důvodu války na Ukrajině, ale také růstem domácí produkce jablek v Rusku doprovázené snížením ostatní zahraniční poptávky. Srbsko proto intenzivně hledá další nové trhy, na které může vyvážet svou produkci ovoce.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

V poslední době vyváží ve větším množství na trh Blízkého východu, a to do Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie. Kromě toho však jablka první kategorie vyváží také do Španělska, Portugalska, Velké Británie a některých severských států Evropy.

Jablka druhé kategorie se vyváží do Rumunska, Maďarsko pak odebírá jablka na průmyslové zpracování. Do České republiky se v loňském roce ze Srbska dovezla jablka za necelý 1 mil. Kč. Některé české firmy v Srbsku kupují také ovocné kaše a koncentráty jako surovinu pro další průmyslové využití.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme