Srbsko je soběstačné ve výrobě řepného cukru

Jak uvedl portál „e-Kapija“ v Srbsku bylo letos cukrovou řepou oseto 42 000 ha a pokud bude výnos průměrný, dá se očekávat výroba 250 000 tun cukru.

Spotřeba cukru v Srbsku se pohybuje kolem 11 kg na obyvatele. Celková roční potřeba domácností a průmyslu (včetně potravinářské produkce na vývoz) je asi 200 000 tun.

Ilustrační fotografie

Srbsko se proto nemusí obávat avizovaného zákazu vývozu cukru z Indie a jeho dopadů na světový trh, a naopak očekávaný vlastní přebytek 50 000 tun plánuje vyvézt do zahraničí.

V Evropě se po liberalizaci trhu v roce 2017 a rozšířeném dovozu třtinového cukru uzavřela řada cukrovarů. V Maďarsku ze 13 cukrovarů pracuje jen jeden, stejně jako v Chorvatsku. Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Severní Makedonie nemají cukrovar žádný. Jenom v regionu Balkánu tak existuje, s ohledem na spotřebu jednotlivých zemí a na jejich výrobní kapacity, potenciální trh pro 800 000 tun cukru.

ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Srbsko historicky mívalo cukrovou řepou oseto až 80 000 ha a dnešní kapacitu drží i za pomoci státních dotací, které jsou na úrovni 35 000 dinárů (298,4 EUR) na ha oseté plochy.

V loňském roce byl z České republiky do Srbska realizován pouze pravidelný vývoz malého množství bílého cukru (v hodnotě 170 tis. Kč). Jedná se o balený cukr pro potřeby řetězce Starbucks. Cukr ze Srbska do ČR se v loňském roce dle ČSÚ nedovážel.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme