Srbští producenti mléka hrozí stávkami

Po loňských problémech s nedostatkem trvanlivého i čerstvého mléka v srbské maloobchodní síti, které vláda ve druhé polovině roku řešila uvolněním dovozu ze zahraničí, je mléko v Srbsku opět žhavé téma.

Srbští producenti se aktuálně potýkají s problémem, že mlékárny nevykupují tolik mléka, kolik místní farmy vyprodukují, respektive nabízejí za něj nižší cenu, než jsou výrobní náklady.

Ilustrační fotografie

Situace je částečně způsobena tím, že dovozové mléko je levnější, ale řada místních mlékáren se také surovinou předzásobila. Problémy mají především menší farmy, které mají vysoké výrobní náklady, a těch je v zemi většina. Srbští farmáři proto chystají protesty a chtějí dosáhnout garantovaných výkupních cen, které by jim pokryly alespoň náklady na produkci.

Dalším požadavkem na srbskou vládu je, aby za účelem snížení importu, zvýšila dovozní clo na mléko a sýry na cca 2,5 EUR/kg. Vyšší dovozní clo zavedlo Srbsko bez předchozí konzultace s EU již počátkem roku, tehdy se ale jednalo spíše o symbolické částky. I tak tento postup vzbudil nevoli v zemích EU, které jsou hlavním dovozcem mléka a mléčných výrobků do Srbska. Je proto otázkou, zda srbská vláda rozhodne o navýšení poplatků na dovážené mléko nebo přijme jiné opatření, které rozbouřené zemědělce uklidní.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Již před měsícem vláda rozhodla o zavedení dotací na nákup domácího sušeného mléka určeného pro výrobu cukrovinek. Dotace činí řádově 6 EUR (710 dinárů) za kilogram sušeného mléka, pokud je nakoupeno od domácích mlékáren a je původem z domácího mléka. Vyčleněná částka 4,264 milionu EUR (500 mil. dinárů) by měla vystačit na nákup cca 700 tun sušeného mléka.

Česká republika, která do Srbska tradičně mléko a mléčné výrobky exportuje, sem v roce 2022 vyvezla celkem 2 144 tun mléka a mléčných výrobků za 5,76 milionu EUR. Z toho bylo nejvíce sušeného mléka, kterého se vyvezlo 1 101 tun za 4,8 milionu EUR. Dovoz českého mléka a mléčných výrobků do Srbska za první tři měsíce tohoto roku pak činil 254 tun v hodnotě 616 tis. EUR. Největší podíl mělo opět sušené mléko (113 tun v hodnotě 473 tis. EUR).

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme