Startup Myco získal 14 milionů korun

Za rok a půl od založení startupu Myco se čtyřem jeho zakladatelům povedlo získat 14milionovou investici od investorů ze skupiny Garage Angels a JIC Ventures. Společnost se zabývá vývojem a výrobou přírodního biodegradabilního materiálu z odpadu a podhoubí.

Díky investici budou moci vyvinout automatizovanou linku a navýšit kapacitu výroby na zpracování 1200 m3 materiálu ročně. Mezi zakladatele patří i absolvent Fakulty chemické VUT Jan Ostrezi.

Myco vyvíjí rozložitelný přírodní obalový materiál z houbového mycelia | Jan Prokopius

„Již od začátku jsme si dali za cíl, aby náš projekt měl opravdový ekologický dopad a bylo možné s přírodním materiálem pracovat ve velkých objemech. Podařilo se nám vyvinout unikátní způsob výroby a získali tak konkurenční výhodu. Věříme, že i díky investici ji zužitkujeme a podaří se nám nejen obsadit český trh, ale připravit se na druhé investiční kolo a další expanzi,“ říká zakladatel Myco David Minařík.

„Pro Garage Angels byla vždy důležitá myšlenka podpory lokálních projektů, které mají potenciál změnit svoje odvětví a posunout jej třeba k menší závislosti na plastech a fosilních zdrojích, “ říká Jiří Hlavenka, jeden z nejvýraznějších členů Garage Angels. „Projekt Myco je pro nás zajímavý i tím, že kromě samotné investice se může při podpoře projektu ukázat výhodou rozdílný původ a zkušenosti členů Garage Angels z průmyslu a výroby,“ doplňuje Ladislav Košárek, lead investor za Garage Angels.

Výsledkem může být nejen obalový materiál, ale třeba i nábytek | Jan Prokopius

„Podnikání je jedním z nejlépe fungujících nástrojů změny. Proto na jižní Moravě hledáme inovativní řešení a leadery, kteří mohou uspět na globálních trzích a zároveň chtějí měnit svět k lepšímu,“ říká Radim Kocourek z JIC Ventures a doplňuje: „V době materiálové krize je potřeba hledat nové cesty. Myco jednu z takových cest našlo a já jsem přesvědčen, že jejich záměr uspěje.“

Udržitelnost i byznys zároveň

Materiál vzniká z odpadu z dřevozpracujícího a zemědělského průmyslu a z podhoubí (mycelia) houby Reishi. Konkrétně jde o piliny, odpadní papír či konopné pazdeří, což jsou lokálně snadno dostupné a levné suroviny. Podhoubí pak slouží jako přírodní pojivo. Mechanické vlastnosti lze přizpůsobovat konkrétní aplikaci – materiál může být vylehčený jako expandovaný polystyren, ale také pevný a tvrdý jako například dřevotřísková deska.

Vlastnosti lze také ovlivnit vhodnou povrchovou úpravou. Samotná výroba není energeticky náročná a nepoužívají se žádné další pro přírodu nebezpečné chemikálie. Výsledné produkty se ve vhodných podmínkách snadno rozloží a nic škodlivého po nich v přírodě nezůstane.

„Používáme odpad, výroba je nízkoenergetická a minimalizujeme logistiku. Nemusíme řešit recyklaci ani zpětnou přepravu použitých výrobků. Díky těmto aspektům tak můžeme být i hodně levní. Nejdražší je nyní velký podíl ruční práce, ale ten snížíme právě díky investici do vývoje automatizace. Stav na trhu s tradičními materiály a legislativa omezující ty neudržitelné navíc výhody našeho materiálu prohlubují,“ vysvětluje zakladatel Martin Janča.

„Spoustu potřebných technologií nejde jen tak pořídit, protože jednoduše neexistují. Takže co lze, to si vyrobíme sami. Díky investici se budeme moci i v tomto směru posunout o několik levelů výše,“ popisuje zakladatel Jan Ostrezi.

Redakčně upravená tisková zpráva VUT v Brně

Doporučujeme