Startupy ve spolupráci se státem poskytnou běžencům nabídky práce v ukrajinštině

Kariérní portály Nelisa a Grason navazují spolupráci s českou Hospodářskou komorou, Krajským úřadem Středočeského kraje a Úřadem práce ČR. V reakci na vzniklou krizi budou nově nabízet volné pracovní pozice s nabídkou ubytování v ukrajinském jazyce.

Podle statistik Ministerstva vnitra ČR bylo k 21. březnu vydáno přes 205 tisíc speciálních víz, z toho přes 79 tisíc ve Středočeském kraji.

Do Česka dosud zamířilo zhruba čtvrt milionu uprchlíků z Ukrajiny, převážně ženy a děti.

Vznik nového řešení zásadně pomůže zvládnout i nedostatek ubytování pro kvalifikované ukrajinské pracovníky.

‚‚Těší nás, že jsme toto partnerství navázali, a věřím, že společným úsilím státních orgánů a firem, můžeme pomoci značné části běženců. Osobně jsem rád, že toto paní hejtmanka Peková tak aktivně řeší. Při jednáních jsme měli jednu podmínku, jde nám o koncepční řešení, které prostupuje až k samotným firmám a motivuje je k proaktivitě. My za Nelisu nabídky pomůžeme převést do ukrajinštiny a celou platformu budeme lokalizovat. Ostatně za pomoci Mitonu stavíme tým lidí z Ukrajiny, kteří nám celou iniciativu pomůžou koordinovat. Již v minulosti jsme pomáhali firmám hledat zahraniční kandidáty, ale teď se přímo zaměřujeme na krizi. Snažíme se tak co nejvíce překonat jazykovou bariéru a integrovat běžence na český trh práce,” říká spoluzakladatel Nelisy Jan Paulas.

Pro bílé i modré límečky

Zatímco Nelisa se zaměřuje hlavně na bílé límečky, tedy kancelářské práce, spřátelený portál Grason cílí na pozice zaměřené na manuální práce. ‚‚V Grasonu se zaměřujeme na pracovní nabídku v oblasti modrých límečků, tedy manuální práce. Spolupráce je pro nás důležitá hlavně proto, že jsme schopni zprostředkovat přímé spojení mezi potenciálním kandidátem a zaměstnavateli. Běžně se totiž cizincům stává, že se je externí firmy snaží podvést nebo okrást o mzdu či účtovat absurdní poplatky za ,administrativu‘ a zprostředkování práce. U nás se tohoto nemusí bát a můžou se plně soustředit na hledání zaměstnání. Situace je to pro ně už tak náročná a pomoc bereme jako samozřejmou morální povinnost,” říká spoluzakladatel společnosti Grason Karel Mařík.

Aktuální informace v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu

Nabídky budou v ukrajinštině

Nelisa je platforma postavená na strojovém učení, umělé inteligenci a přesných algoritmech, které zásadně mění trh práce. Nelisa díky tomu zvládne nahradit formy klasického životopisu. Kandidát si vytvoří profil pomocí série testů, se kterými portál pak dále pracuje. Kandidáty filtruje už předem a zásadně usnadňuje práci HR specialistům V kombinaci s nabídkami v ukrajinském jazyce tak může zásadně pomoci zlepšit situaci na trhu práce.

Tisková zpráva portálu Nelisa

• Teritorium: Česká republika | Ukrajina
• Oblasti podnikání: Nábytkářský průmysl | Služby

Doporučujeme