Stát podpoří zástupce kultury, kterým se o více než polovinu propadly příjmy

Organizátory kulturních akcí, kterým se kvůli pandemii propadly příjmy minimálně o 50 procent, finančně podpoří stát. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s Ministerstvem kultury zveřejnilo novou výzvu z programu COVID – Kultura.

Žádosti začne MPO přijímat v úterý 3. srpna.

„Kultura byla v době pandemie jedním z nejpostiženějších sektorů. V tomto odvětví stále přetrvávají některá omezení, například pro velké koncerty či festivaly. Proto jsme se rozhodli vyhlásit novou výzvu, ve které chceme podpořit realizátory kulturních akcí, kteří prokáží propad příjmů minimálně 50 %,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„V této výzvě máme na pomoc připraveno 300 milionů korun,“ doplňuje Havlíček.

COVID – Kultura: odpovědi na nejčastější dotazy podnikatelů ohledně programu

„Přestože se nám podařilo s Ministerstvem zdravotnictví domluvit již v květnu postupný plán uvolňování pro kultury, stále není možné organizovat velké kulturní akce tak, jako v období před covidovou pandemií. Proto jsem rád, že se nám podařilo spolu s kolegy z MPO udržet tento program finanční pomoci i na další období. Tím rozhodným obdobím zde pro subjekty podnikající v kultuře bude 1. červen až 30. září 2021,“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Maximální dotace pro jednoho pět milionů

O podporu mohou žádat umělci, pořadatelé hudebních festivalů, provozovatelé hudebních klubů, technické firmy, které zajišťují kulturní akce, orchestry, divadla, nevládní neziskové organizace v oblasti kultury či pořadatelé cirkusů a nového cirkusu. Maximální výše dotace na jednoho žadatele činí pět milionů korun.

„Žadatelé tedy mohou získat dotaci na provozní náklady za měsíce červen, červenec, srpen a září a budou se tak moci plně soustředit na říjnové zahájení zimní sezóny. Program COVID – Kultura získal již před časem notifikaci Evropské komise, peníze můžeme ihned vyplácet,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler.

Žádosti bude možné podávat do 22. září 2021. Veškeré informace jsou k dispozici na www.mpo.cz/kultura, žádosti se budou podávat přes portál AIS, kteří již žadatelé znají z předchozích výzev.

O dotaci ve výzvě číslo 4 mohou žádat všichni podnikatelé, kterým v roce 2021 nebo 2020 poklesl obrat alespoň o 50 % oproti stejnému období roku 2019. Srovnávané období pro rok 2021 je stanoveno od 1. května 2021 do 31. července 2021.

Jako srovnávací období si žadatel zvolí období od 1. května 2019 do 31. července 2019. Subjekt, který vznikl nebo zahájil provoz/činnost (případně se stal osobou samostatně výdělečně činnou) až po 1. květnu 2019, si jako srovnávací období zvolí období od 1. prosince 2019 do 29. února 2020, nebo od 1. července 2020 do 30. září 2020.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Kreativní průmysly

Doporučujeme